Autor Wątek: Kolekcja Gazety Wyborczej  (Przeczytany 68382 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #60 dnia: Marca 28, 2009, 03:48:05 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

CCrow

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #61 dnia: Marca 30, 2009, 02:47:16 am »
"Obłok Magellana" był zdecydowanie najmniej lubianą przez Lema książką: najlepszy dowód, że właściwie później nie zgadzał się na jej nowe edycje ani tłumaczenia. W rozmowach z Beresiem mówi kilkakrotnie, że "książka ta budzi jego szczególną niechęć".

Wydaje nam się, że warto w tym wypadku uszanować wolę Autora.
Witam wszystkich!
Faktycznie Lem o Obloku... wypowiadał się z wyjątkową niechęcią, ale... Astronauci są też IMO niezbyt wysokich lotów ;) a znaleźli się i w kolekcji Wydawnictwa Literackiego i kolekcji Gazety.

@polon23, @Q
Trochę to offtopic, ale nie chcę mnożyć postów.
Oczywistą sprawą jest, że Agora wydaje kogo i co chce. Wydaje mi się jednak, że różne wybory klasyki/arcydzieł science-fiction & fantasy dostępne są w ofercie różnych wydawnictw. Moim zdaniem nawet Dick nie zasługuje na wydawanie kolekcji obok kolekcji Lema. Owszem ma na koncie kilka wspaniałych książek, a oprócz tego naprawdę mnóstwo chłamu.
Seria Stanisław Lem poleca miałaby sens, gdyby "składał" ją sam Stanisław Lem. Swoją drogą ciekawe które książki znalazłyby się w niej dzisiaj?
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2009, 03:07:09 am wysłana przez CCrow »
Pozdrawiam C(rimson)Crow
jabber: CCrow@ubuntu.pl

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #62 dnia: Marca 30, 2009, 04:40:14 am »
Moim zdaniem nawet Dick nie zasługuje na wydawanie kolekcji obok kolekcji Lema. Owszem ma na koncie kilka wspaniałych książek, a oprócz tego naprawdę mnóstwo chłamu.

Cóż (skrzacie, mam nadzieję, że wybaczsz ot), Dick traktował literaturę zarobkowo, a to czasem oznaczało tzw. grę do kotleta.

Seria Stanisław Lem poleca miałaby sens, gdyby "składał" ją sam Stanisław Lem.

Jasne. Toteż mówiłem o ew. wydaniu serii klasyki wg. listy którą Lem ułożył osobiście lata temu.

Swoją drogą ciekawe które książki znalazłyby się w niej dzisiaj?

Sam jestem ciekaw czy paru b. lansowanych obecnie autorów by do niej trafiło, czy też Mistrz wytknąłby im jakieś braki, a docenił kogo innego. No ale nie mam pod ręką widmotronu...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

CCrow

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #63 dnia: Marca 30, 2009, 10:28:58 am »
Myślę, że kolekcja dzieł Lema, a właściwie Dzieła  Zebrane/(IMHO Wybrane) powinna zawierać jeszcze suplement - mianowicie Tako rzecze... Lem.
Właściwie bez tego wywiadu-rzeki obraz zarówno Lema, jak i jego twórczości jest... no... niekompletny.
Druga sprawa to umieszczenie w którymś tomie eseistycznym listy/list książek, które "Stanisław Lem polecał" z ewentualnymi ocalałymi posłowiami. Ja osobiście mam te książki, które wyszły w serii i potem niektóre w "białych okładkach" Wydawnictwa Literackiego, ale może ocalało więcej zapisków?
Pozdrawiam C(rimson)Crow
jabber: CCrow@ubuntu.pl

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #64 dnia: Kwietnia 01, 2009, 12:53:35 pm »
Witam:)
A propos Sknoconego..czy ktos z forumowiczow odwazyl sie obejrzec dolaczona don plytke DVD?Mialaz ona obrazowac przygody  Tichego...hm..w niemieckim wydaniu...wytrwalam cale 5 i pol minuty....mam nadzieje ze nikt kto nie czytal wczesniej Lema nie rozpoczal przygody... z tymze...  od obejrzenia filmu..chyba ze nie dostrzeglam glebi a film jest bardzo dobry i potrafi zjednac rzesze czytelnikow:)Wszak reklamowany jest przez Gazete jako kultowy serial...hm..moze powinnam byla wytrawac 6 minut?;)

Dodam ze Gazeta rowniez zmobilizowala mnie do kupowania wszystkich ksiazek Lema..do tej pory wypozyczalam i szczatkowo kupowalam.Cena o 10 zl wyzsza...ale teraz ksiazki nie beda sie pojawiac co tydzien ..a co miesiac...wiec wydatek miesieczny summa summarum mniejszy;)
Slusznie..brakuje w tym zestawie Tako rzecze..moze sek w prawach do publikacji?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #65 dnia: Kwietnia 01, 2009, 05:24:07 pm »
czy ktos z forumowiczow odwazyl sie obejrzec dolaczona don plytke DVD?

Obejrzałem do końca, dwa razy ;D. Za pierwszym razem wydało mi się to niesmaczne, Za drugim - niezobowąująco zabawne.

Zresztą o seialowym Tichym mamy osobny wątek.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #66 dnia: Kwietnia 01, 2009, 09:55:26 pm »
Cytuj
Obejrzałem do końca, dwa razy Grin. Za pierwszym razem wydało mi się to niesmaczne, Za drugim - niezobowąująco zabawne.

Dla mnie miarka sie przebrala kiedy na ekranie pojawil sie podbiurkowy R2D2;)Moze kiedys sie przelamie i obejrze.
Ale tu nie miejsce na Tichego;)
Pozdrawiam
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Howler

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #67 dnia: Lipca 26, 2009, 01:44:15 pm »
Witam

Mam pytanie - czemu kolekcja nie będzie obejmowała "Okamgnienia" oraz "Rasy drapieżców"?

Pozdr.

Terminus

  • Gość
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #68 dnia: Lipca 27, 2009, 10:47:44 am »
Niektóre książki przecież trzeba było pominąć... szczególnie nadają się do tego takie sklecane kolekcje felietonów jak Rasa Drapieżców....

Howler

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #69 dnia: Lipca 27, 2009, 01:16:34 pm »
Aha. Myślałem ,że Kolekcja zakładała wydanie wszystkich książek Lema.

Mam jeszcze pytanie - czy książki z pierwszej tury zawierają wszystkie hasła z "Co to są sepulki"?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #70 dnia: Lipca 27, 2009, 01:30:11 pm »

Mam jeszcze pytanie - czy książki z pierwszej tury zawierają wszystkie hasła z "Co to są sepulki"?

Nie.Nie zawieraja.W kazdej ksiazce jest tylko pare hasel  zwiazanych z dana pozycja.W drugiej turze ciag dalszy.Czy nazbiera sie z tego pelne wydanie?Nie wiem.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #71 dnia: Lipca 27, 2009, 03:11:43 pm »
Witam

Mam pytanie - czemu kolekcja nie będzie obejmowała "Okamgnienia" oraz "Rasy drapieżców"?

Pozdr.


"Rasa drapieżców" raczej ma charakter publicystyczny i doraźny, stąd nie nadaje się do kanonu dzieł, który powinien być ponadczasowy. Natomiast "Okamgnienie" nie ma takiej rangi i objętości, aby stanowić oddzielną pozycję.


Mam jeszcze pytanie - czy książki z pierwszej tury zawierają wszystkie hasła z "Co to są sepulki"?

Nie.Nie zawieraja.W kazdej ksiazce jest tylko pare hasel  zwiazanych z dana pozycja.W drugiej turze ciag dalszy.Czy nazbiera sie z tego pelne wydanie?Nie wiem.

W drugiej serii nie ma już słowniczka Orlińskiego, większość haseł z książki "Co to są sepulki" została zamieszczona w pierwszych 16 tomach.

Howler

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #72 dnia: Lipca 27, 2009, 03:13:06 pm »
"W drugiej turze ciag dalszy."

Mam przez to rozumieć ,że po wakacjach znów książki będą wydawane z dodatkami? Bo póki co to wszystkie po "Sknoconym kryminale" są poszerzone tylko o posłowia Jarzębskiego.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #73 dnia: Lipca 27, 2009, 03:14:38 pm »
Ups...przepraszam...powtarzam sobie wakacyjnie Pirxa...zajrzalam do tylu zobaczylam slowniczek i pomylily sie mi tury wydawnicze;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Howler

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #74 dnia: Lipca 27, 2009, 04:11:02 pm »
""Rasa drapieżców" raczej ma charakter publicystyczny i doraźny, stąd nie nadaje się do kanonu dzieł, który powinien być ponadczasowy. Natomiast "Okamgnienie" nie ma takiej rangi i objętości, aby stanowić oddzielną pozycję."

A jak sądzicie - warto te książki przeczytać?...