Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - tzok

Strony: [1] 2 3 ... 28
1
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Grudnia 28, 2020, 11:13:47 pm »
Żegnaj Staszku, dziękuję za życzliwą przyjaźń. :'(

2
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Sierpnia 07, 2020, 03:23:32 pm »
Staszku, są na ten temat publikacje (np. [1] i [2]), a nie tylko doniesienia medialne.
W [1] o tym, że po 60 dniach po opuszczeniu szpitala, tylko 18 na 143 ludzi nie miało żadnych objawów COVID, a reszta wciąż wykazywała co najmniej jeden symptom (przy czym nie mieli już koronawirusa i nie chorowali na inne choroby).
Praca [2] podaje bardzo asekuracyjnie, że jeszcze nie wiemy nic na 100%, ale dostępne obrazy z tomografii komputerowej + literatura nt. SARS i MERS sugerują, że COVID może powodować nieodwracalne zwłóknienie płuc.



[1] Persistent Symptoms in Patients After Acute COVID-19
Carfì A, Bernabei R, Landi F, for the Gemelli Against COVID-19 Post-Acute Care Study Group.
JAMA. Published online July 09, 2020. doi:10.1001/jama.2020.12603

[2] Pulmonary fibrosis secondary to COVID-19: a call to arms?
Spagnolo, Paolo et al.
The Lancet Respiratory Medicine, Volume 8, Issue 8, 750 - 752

3
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Kwietnia 03, 2020, 01:15:11 pm »
W tym rzecz, że nie da się badać ani niczego konkretnego powiedzieć o "jednym wirusie". To trochę jakby rozważać ekosystem lasu analizując czy jedna mrówka skręci akurat w lewo czy w prawo.

Procesy biologiczne opisuje się czasami w postaci scenariuszy - wirus wiąże się z receptorem X, itd. Ale to nie znaczy, że ktoś obejrzał jednego wirusa łączącego się z jednym receptorem X, tylko np. (1) z teoretycznej analizy wynikała taka możliwość i (2) ktoś wykonał szereg testów in-vitro w różnych warunkach co dało (3) statystycznie istotny wynik np. na poziomie 80% wirusów przyłączonych do zmodyfikowanego receptora X, który "nie puszcza" wirusa (i tylko wtedy da się to zmierzyć). Taki wynik jest statystyczny, dotyczy zmodyfikowanego nieco receptora i w warunkach in vitro, więc w warunkach in vivo prawdziwy może się zachowywać nieco inaczej (znowu, w sensie statystycznym).

Edit: Staszku, w krajach, w których nie zastosowano od razu zasad zostawania w domu, liczba przypadków podwajała się nawet dziennie (później co 2-3 dni). To daje obraz, że praktycznie każdy kto spotkał się z wirusem i "dostarczył" go dotykając oczu, nosa czy ust zachorował. To chyba najbliższa odpowiedź na Twoje pytanie czy jeden wirus wystarczy do infekcji ;)

4
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Kwietnia 03, 2020, 10:17:00 am »
Wg wiki [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirusy ], definicja wirusa Andrégo Lwoffa z 1957 zwykle uważana jest za pierwszy wyczerpujący ich opis. Mistrz musiał być bardzo na bieżąco, skoro - jak donosi sławny statysta Stefan Kruczkowski (syn Leona) oraz słynny lemolog Wiktor Jaźniewicz - o wirusach Lem pisał już w "Obłoku Magellana" wydanym w roku 1954!!! Strona 355-56.

pjes: mniej więcej ile wirusów (liczba) przeciętnie potrzeba, by kogoś zarazić, niechby powszednią grypą? Czy w sprzyjających wirusowi okolicznościach do skutecznego zarażania wystarczy jeden?

Pierwszego wirusa opisano w 1892 roku jako patogen mniejszy od bakterii. Nazwy wirus użyto w 1898 roku. W 1935 roku rozwiązano krystalograficznie strukturę tego wirusa, a pracę tę nagrodzono Noblem w 1946 roku. (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tobacco_mosaic_virus)

Co do drugiego pytania to nie da się na nie odpowiedzieć. Wg pracy [1], kaszlnięcie osoby chorej na grypę wypuszcza 38.3 pl (pikolitrów = 10-12 litra) objętości zawierającej średnio 75.400 cząsteczek, z czego 63% jest wielkości zdolnej do dotarcia do płuc osoby postronnej. Można by się zastanawiać czy takie jedno kaszlnięcie wystarczy by zarazić, ale na pewno nie "jeden wirus". Poza tym, jest mnóstwo innych zmiennych: czy wirusy już są w płucach, czy w powietrzu po kaszlnięciu, czy na rękach kogoś kto chce się podrapać po nosie, itp. Jedyna odpowiedź na Twoje pytanie: to zależy.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4676262/

5
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Kwietnia 13, 2018, 07:00:37 pm »
Dziękuję wszystkim za miłe słowa! ;D

Tak jak znalazł liv, moja rozprawa (z dziedziny: informatyka, specjalność: bioinformatyka) dotyczyła algorytmicznych aspektów analizy podobieństwa struktur RNA. W dużym skrócie można powiedzieć, że cząsteczki RNA okazują się być dużo ważniejsze niż sądzono jeszcze kilkanaście lat temu. Są bardzo różnorodne (od kilkunastu, do kilkuset nukleotydów) i elastyczne w stopniu dużo większym niż DNA. Cały czas odkrywane są nowe rodzaje RNA i coraz poważniej uważa się, że życie mogło się rozpocząć od tej cząsteczki -- potrafi pełnić rolę zarówno DNA (pamięci genetycznej) jak i białka (potrafi "działać" tzn. wzmacniać reakcje, ciąć inne fragmenty na mniejsze, działać jak włącznik ON/OFF, itd.). Ja zajmowałem się tym jak opisać kształt RNA i jak porównywać takie opisy by znajdować podobieństwa i różnice.

Przyznaję też, że zainteresowanie bioinformatyką zawdzięczam Summie Technologiae. Lem opisywał możliwość wywodzenia praw natury nie poprzez żmudne eksperymenty, ale w wyniku pracy czysto informacyjnej (choć potwierdzonej ostatecznie empirycznie). Czasami mam wrażenie, że powoli tak się dzieje tam gdzie niezliczone symulacje in silico poprzedzają decyzje o dalszych badaniach. Innym razem myślę, że Lem w Summie opisał coś znacznie większego, do czego jeszcze dopiero kiedyś dojdziemy.

Sama obrona miała pewien lemowy element. W krótkiej prezentacji sylwetki doktoranta, moja promotor wiedząc, że jestem lemofilem, odczytała cytat: "Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic" w kontekście mojego referatu, który miał trochę przybliżyć "kosmos" prowadzonych badań ;). Taki miły akcent :)

6
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Stycznia 19, 2018, 12:19:12 pm »
Bardzo ciekawy system, dzięki za podzielenie się linkami do strony i do wywiadu :).

7
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Czerwca 28, 2017, 01:44:26 pm »
Bardzo dziękuję za piękne życzenia  :)

8
DyLEMaty / Re: Religijna Rzeźba
« dnia: Sierpnia 06, 2015, 09:20:22 pm »
Nie widze zwiazku. Liczba potomstwa nie jest tutaj decydujaca. Byc moze substancje mialy wplyw i na mozg rodzicow i na to jak sie organizowal i rozwijal mozg ich potomstwa, a z czasem efekt sie potegowal. Mysle ze mozna to zalozyc z duza szansa prawdopodobienstwa.
Tak działa dobór naturalny. Żeby efekt się potęgował, geny odpowiedzialne za receptory środków psychoaktywnych musiałyby współgrać z innymi genami w taki sposób, że im bardziej podatny jest osobnik na owe środki tym większy bonus ewolucyjny (=liczba potomstwa).

9
DyLEMaty / Re: Religijna Rzeźba
« dnia: Lipca 17, 2015, 07:35:48 pm »
Lepsza Amarula niż Amarena ::)

Cytuj
Wiadomo, że niektóre zwierzęta zażywają rośliny psychoaktywne (może grzyby też? nie wiem). Raczej to więc była koewolucja genów odpowiedzialnych za syntezę tych związków chemicznych i genów odpowiedzialnych za ich receptory. I raczej działo się to w czasach przedludzkich.
A dlaczego tylko przedludzkich? Przeciez ewolucja sie nie zatrzymuje.
Skłonność (lub jej brak) do środków psychoaktywnych musiałaby jakoś bardzo mocno wpływać na średnią liczbę potomków. A wg mnie była to po prostu za mała skala. Dla większość ludzi w historii, liczba potomków zależała od wielu czynników, ale nie akurat od tego czy posiada się zestaw genów kodujących lepsze receptory THC czy innego środka psychoaktywnego.

10
DyLEMaty / Re: Religijna Rzeźba
« dnia: Lipca 16, 2015, 09:11:53 pm »
Cytuj
Jak rowniez ze nie jest wykluczone ze po tysiacach lat uzywania ludzki mozg mogl sie w okreslony sposob zmienic pod ich wplywem.
Wiadomo, że niektóre zwierzęta zażywają rośliny psychoaktywne (może grzyby też? nie wiem). Raczej to więc była koewolucja genów odpowiedzialnych za syntezę tych związków chemicznych i genów odpowiedzialnych za ich receptory. I raczej działo się to w czasach przedludzkich.

Cytuj
Np. jest w nas receptor nie sluzacy niczemu innemu jak tylko reagowaniu na THC. Przypadek?
To nie jest prawda... To by była ewolucyjna niemożliwość.

11
Lemosfera / Re: jak Wam się podoba?
« dnia: Lipca 14, 2015, 09:35:43 pm »
Niesamowite! Gratuluję tak bogatej kolekcji książek, wycinków, zdjęć i innych wspominek :-)

12
Hyde Park / Re: Śmierć
« dnia: Lipca 13, 2015, 11:13:47 am »
1. Nieśmiertelność (praktyczną) może dać nam tylko, jak głosi Mistrz, przesięście się w metal. To na razie nam nie grozi. Czy rysują się konkretne perspektywy znaczącego (o kilkadziesiąt lat) przedłużenia obecnego ludzkiego życia w zdrowiu i sile?
Cały czas pojawiają się nowe odkrycia, dzięki którym lepiej rozumiemy mechanizmy rządzące tzw. zaprogramowaną śmiercią komórki (nagroda Nobla w 2009 roku). Rozwijane są też technologie do manipulacji komórkami macierzystymi co być może kiedyś pozwoli na regenerację całych organów in vitro albo z wykorzystaniem organizmów zwierząt jako inkubatorów. I wreszcie względną nowinką są terapie genowe, które na razie powstają aby zwalczać choroby, ale skoro wiadomo, że proces starzenia ma swoje odzwierciedlenie w ekspresji genów to i na tym polu pojawiają się przyszłe możliwości. To są przedłużacze sprawności organizmu oraz potencjalne lekarstwa na nowotworzenie i inne anomalie działania organizmu pojawiające się głównie w starszym wieku. Opanowanie tego, mogłoby pozwolić na spowolnienie procesu starzenia bardzo znacząco, nawet w mojej opinii o te kilkadziesiąt lat postawione w pytaniu. Chociaż może się okazać, że każdy kolejny rok życia będzie kosztował wielokrotność dotychczas poniesionych kosztów (czym innym przedłużenie życia o lat 10 niż o lat 50). Mimo więc wiedzy i technologii, tylko najbogatsi wydłużą życie o kilkadziesiąt lat, a przeciętny człowiek będzie raczej myślał o uprawianiu sportu i zdrowej diecie oraz ewentualnie o zbieraniu funduszu na wykup przedłużki o kilkanaście lat.

13
Hyde Park / Odp: Pytam:
« dnia: Lipca 10, 2015, 10:20:10 am »
Legionella rozwija się w nieczyszczonej regularnie klimatyzacji. Tworzy biofilm na rurkach z wodą... A na Ursynów ktoś musiał to po prostu przywieźć w swoich płucach i wykaszleć w klimatyzowanym pomieszczeniu ;)

14
Hyde Park / Re: Konstytucja
« dnia: Kwietnia 22, 2015, 02:16:41 pm »
A może warto rozważyć jeszcze inne modele ordynacji wyborczej np. ordynację preferencyjną?

Poza tym, uważam, że bycie posłem powinno wiązać się z większymi obowiązkami albo kontrolą... Tzn. nie chcę jakiejś dodatkowej biurokracji czy mnożenia papierologii ;), ale uzależniłbym pensję od liczby posiedzeń sejmu, na których poseł był w minionym miesiącu.


Ogólnie to jak najbardziej uważam, że poważniejszy tekst powinien się ukazać i powinno się rozpocząć poważną debatę na temat najważniejszych zmian ustrojowych.

15
Lemosfera / Re: Lemoniada 2015
« dnia: Kwietnia 22, 2015, 01:49:25 pm »
Punkty 1, 2 i 3 - pełna aprobata. Co do punktu 4, to może zamiast konkursu zrobić z tego element opcjonalny z jakimś bonusem. Przykładowo: "specjalny upominek czeka dla każdego kto przebierze się za dowolną postać z twórczości Lema i przedstawi się przed jury i publicznością". Jeśli w tym roku okaże się, że sporo zjawi nam się Ijonów, Trurli czy Pirxów to można za rok urządzić regularny konkurs z wyłanianiem miejsc i odpowiednio większymi/mniejszymi nagrodami. Póki co natomiast, każdego kto wykaże się w tym temacie inicjatywą można by czymś skromnym obdarować.

Strony: [1] 2 3 ... 28