Autor Wątek: Patriotyzm: głupota czy konieczność?  (Przeczytany 186808 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #120 dnia: Maja 18, 2012, 07:38:36 pm »
Oftopnie :)
Względem faćzbuka
Koledzy obok wykłócają się o rolę brzozy i dogadać się nie mogą.
A tu, dwie wersje jednej historii.
Bracia Cameron i Tyler Winklevoss oraz Divya Narendra zatrudnili Zuckerberga do pracy przy projekcie społecznościowym ConnectU. Znali się z uczelni na Harvardzie. Jednak współpraca nie przebiegała zbyt dobrze i Zuckerberga oskarżano nie tylko o spowalnianie pracy, ale wręcz o nielegalne wykorzystanie kodu do własnej aplikacji, która w końcu zmieniła się w znanego nam Facebooka.
http://www.notowany.pl/artykul/13606/zalozyciel-facebooka-oskarzony-przez-dawnych-wspolpracownikow

Zuckerberg, jako student Uniwersytetu Harvarda, 4 lutego 2004 stworzył wraz z grupą studentów serwis społecznościowy on-line TheFacebook, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą odszukiwać i kontynuować szkolne znajomości oraz dzielić się wiadomościami i zdjęciami. Utworzenie kodu źródłowego strony zajęło mu 2 tygodnie. Serwis bardzo szybko uzyskał ogromne zainteresowanie wśród studentów i osiągnął sukces na Harvardzie. Ponad ⅔ studentów zarejestrowało się na nowopowstałej stronie już w pierwszych 2 tygodniach jej funkcjonowania.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Facebook
 :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #121 dnia: Maja 18, 2012, 07:59:59 pm »
Dokładnie - znaczy who knows jak to naprawdę było? David Fincher nakręcił film pt. The Social Network o początkach i kłótniach...uwieńczonych rozprawami sądowymi:
http://www.filmweb.pl/film/The+Social+Network-2010-528258

Niemniej - nic nie jest całkiem czarne, ani całkiem białe:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #122 dnia: Maja 19, 2012, 09:29:02 am »
Cytuj
gdyby uczyniono teraz polskich chłopów samodzielnymi posiadaczami, znaleźliby się oni niezawodnie w bardzo przykrym położeniu i niektórzy z nich popadliby na pewno w jeszcze większą nędzę.
Myślę sobie nad tym opisem Heinego.
Dokonanym, jak się zdaje, w Wielkim Księstwie Poznańskim na chwilę przed uwłaszczeniem (między 1815?-23) tychże chłopów.
Cytuj
Chłop przy swej beztrosce, która stała się jego drugą naturą, źle będzie gospodarował swoją własnością, a gdyby go spotkało jakie nieszczęście, przepadłby z kretesem.
Jak można się mylić.
Po uwłaszczeniu, kilkadziesiąt lat później, ci chłopi z poznańskiego, stali się zapleczem żywnościowym Prus, a potem całych zjednoczonych bismarckowskich Niemiec.
 Wzorem do naśladowania. Zostawiając daleko w tyle pod względem efektywności i wykształcenia, chłopów z Kongresówki, nie mówiąc o galicyjskich.
« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2012, 09:34:28 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #123 dnia: Maja 21, 2012, 12:20:21 am »
Przyglądam się tematowi, tym razem prawym okiem.
Jak to w  życiu.
 Autor tekstu -  konserwatysta, w porywach monarchista.
Syn u Palikota.
Taka dywersyfikacja pionowa.
W wersji poziomej - dwa Kurski.
http://kotwicki.blogspot.com/2012/04/ojkofobia.html
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #124 dnia: Maja 25, 2012, 07:30:58 am »
Kontrowersyjnie, z okazji powrotu NEXa, który deklarował się jako nie-patriota  8):
http://wyborcza.pl/1,76842,4393674.html
(Nie wiem jak w wypadku Singera, ale Żuradzki - przynajmniej w większej części artykułu - zdaje się utożsamiać patriotyzm z nacjonalizmem i militaryzmem.)

To zaś, by nie powstało wrażenie, że Czechy to jakaś jednorodna kosmopolityczna utopia:
http://wyborcza.pl/1,75477,11794651,Nazistowska_zbrodnia_dzieli_Czechow.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #125 dnia: Maja 25, 2012, 10:17:32 am »
A, czytałem ten bardzo ważny artykuł przed pięcioma laty; dziękuję, że Pan go przytoczył.
Co do meritum - myślę, że autor artykułu ma tylko część racji. Artykuł częściowo słuszny/niesłuszny. Ważne, że został opublikowany.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #126 dnia: Maja 25, 2012, 11:48:15 am »
Słusznie, dla udowodnienia niesłuszności autor może wejść do klatki z głodnymi lwami ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #127 dnia: Maja 25, 2012, 12:29:35 pm »
Zuradzki obraza czytelnika i jego inteligencje, podsuwajac tak idiotyczne wnioski.

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #128 dnia: Maja 25, 2012, 02:01:07 pm »
Uważam, że nic ponad zwykłą przyzwoitość. Narodowa duma nie ma z nią nic wspólnego, za to życzliwość i umiejętność zgodnego współbytowania i działania dla dobra wspólnoty, rozumianej jak najszerzej, w całości się zawiera w tej naczelnej regule.

A ludzie się czasem mylą, na co nie ma sensu się obrażać.

oko1wita

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #129 dnia: Maja 25, 2012, 04:42:40 pm »
No właśnie i to jest problem z naszą narodową dumą. Lepsza jest uprzejmość, życzliwość czy serdeczność w stosunku do drugich. Zgoda buduje jak to ktoś mówił, a niezgoda rujnuje jak robił....
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2013, 08:54:38 pm wysłana przez oko1wita »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #130 dnia: Maja 25, 2012, 08:09:36 pm »
Cytuj
Żuradzki - przynajmniej w większej części artykułu - zdaje się utożsamiać patriotyzm z nacjonalizmem i militaryzmem.)
Śmieszny ten etyk. Widać, że filolog.
Powinien kierować swe cenne uwagi do Rosji, USA, a może nawet... :)
Przypomina mi pacyfistów, walczących w latach 60-tych z militaryzmem.
 Ale wyłącznie amerykańskim.
Ot, taka wybiórcza percepcja świata.
A o tych narodach i ich państwach...no, wprost banialuki (jakby patron powiedział - mętny bajtlok)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #131 dnia: Maja 25, 2012, 09:24:18 pm »
Zdaniem cynika,który dziś własnie się we mnie obudził,patriotyzm jest dawaniem "kujbaski"(tak nazywał mój syn kiełabasę,gdy była jeszcze na kartki a miał dopiero 2 lata) a dlaczego,myślę że wszyscy o tym wiemy tylko czasem zapominamy  ;) Naród w szeroko rozumianej mnogości czyli obojętnie jaki jest,jest do kupienia.Przykład:proszę wskazać kraj , w którym nie ma emigracji tzw. zarobkowej.Skala tego zjawiska jest tylko dyktowana zamożnością "ojczyzny".Nie muszę chyba teraz pisać o skali tego zjawiska w Polsce.Wzdychanie do rozgwieżdżonego nieba na obczyżnie, jeśli jest objawem patriotyzmu to raczej nie spełnia jego kryteriów opisywanych,chociażby w tym temacie.Przykłady kupowania w narodzie "patriotyzmu" znamy także z naszej historii.Jakoś nikt nie podjął wątku z mojego postu o Bakuninie tj. jego teorii "patriotyzmu przyrodzonego"(zwierzęcego) czyli  w skrócie patriotyzmu pojętego  niejako jako twór ewolucyjnie archaiczny.Zdaniem cynika(który się we mnie...) patriotyzm to tęsknota do "pełnego brzucha" a sięgając dalej ( och Freud się kłania)matczynego brzuszka i pełnego bezpieczeństwa czyli w skrócie wielka utopia.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #132 dnia: Maja 26, 2012, 01:20:59 pm »
Cytuj
Zdaniem cynika(który się we mnie...) patriotyzm to tęsknota do "pełnego brzucha" a sięgając dalej ( och Freud się kłania)matczynego brzuszka i pełnego bezpieczeństwa czyli w skrócie wielka utopia.
Czyli lokujesz toto w dwóch dolnych polach maślanej piramidki?
Pomijając "pełność", dlaczego utopia? Chyba warto o to zadbać?
Dorzuciłbym jeszcze poziom trzeci.
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2012, 01:26:57 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #133 dnia: Maja 26, 2012, 01:35:58 pm »
Liv@:Ładna piramidka.Może nie jasno to wyraziłem, ale w takich chwilach frustracji przychylam się do zdania takiego np.Lisa,że naród w większości to motłoch niezdolny do wyższych uczuć.Zdolny za to np. dla przysłowiowego "chlebka" uczynić wszystko aby przetrwać.Powstaje problem "elit",które powinne realizować zadania z górnej półki twojej piramidki a jeśli tak nie jest to .... co nam zostaje?Może lepiej niech,każdy odpowie sobie sam.
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2012, 08:24:20 pm wysłana przez wiesiol »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #134 dnia: Sierpnia 02, 2012, 12:59:48 pm »
Reaktywuję wątek ze względu na buczenie na cmentarzu. A więc, czy jest patriotycznie buczeć na cmentarzu? Czy to zwykłe chamstwo? Czy może patriotyzm w tym wypadku jest ważniejszy od zasad? Czy jednak faktycznie, jeśli buczeć można codziennie pod oknem każdego urzędu - czy nie należy sobie więc darować przy trumnie.

Od razu określę swój punkt widzenia - dla mnie to nawet nie tyle chamstwo, co zdziczenie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).