Autor Wątek: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej  (Przeczytany 154900 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #255 dnia: Lipca 11, 2019, 09:54:29 pm »
"Miasto" progi ustawia. Jak się gapnęli, to obniżyli, ale było po ptakach, bo było po złożeniu kwitów. Strzał w stopę, zgadza się. Chyba jest jakiś problem, żeby coś poprawić w tej rekrutacji "wstecznie", chyba chodzi o przepisy, rozporządzenia itp. że nie mozna. No widzisz, ja mam inna perspektywę "budynkową", bo u mnie jak napisałem. U nas też tak w ogóle chyba nie ma problemu, bo jest strasznie mało dzieci. Wszystko to jest durniejsze niż za komuny niestety. Albo się starzeję :) .

PS, zacytowałem wyrwane z kontekstu złośliwie :) . A co do zapełniania budynków po gimnazjach, to jak zrozumiałem liva nie chodziło mu o zapełnianie czymkolwiek, tylko na potrzeby tego przerośniętego rocznika z tego roku czyli zapełnianie licealistami.
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2019, 09:57:37 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #256 dnia: Lipca 11, 2019, 09:56:05 pm »
"Miasto" progi ustawia.
A to też jestem zdziwiona, bo na Śląsku każda szkoła ma swój - wiadomo im renoma...tym próg...
O tym nawet tutaj:
https://www.portaloswiatowy.pl/organy-zewnetrzne-szkoly/ustalanie-progow-punktowych-przy-rekrutacji-do-szkol-srednich-kompetencje-organu-prowadzacego-12345.html
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2019, 10:05:37 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #257 dnia: Lipca 11, 2019, 10:06:32 pm »
Cytuj
"Miasto" progi ustawia.
Jestem w szoku - czyli kto - radni z komisji oświaty? To niezłych tam "bolszewików" macie  ;)  by tak ręcznie zarządzać. Właściwie to głowa mi nie ogarnia takiego absurdu. Znaczy jak "gorszy" rocznik się trafi a progi za wysokie to szkoły zostaną puste? A dzieci będą uczyć się za granicą (powiatu) ?
 U nas nie ma żadnych progów "przed" rekrutacją. Mało tego, walczy się zawsze o ściągniecie uczniów z innych powiatów bo za nimi ta kasa idzie. I płacze jak nasi idą "za granicę". Bo zasadniczo samorząd doskonale, wie ilu uczniów opuści szkoły w każdym roczniku, na lata do przodu  - niemal co do sztuki. Także przygotować się można - te kilka osób co uciekną do innego powiatu nie robi... a wracając do progów. Próg ustalany jest po rekrutacji i jest nim wynik ostatniego na liście przyjętych - toć to takie oczywiste.
Pytanie: Czy organ prowadzący może narzucić szkole próg punktowy przy rekrutacji uczniów do liceum i technikum? Czy szkoła tworząc regulamin rekrutacyjny może przyjąć utworzone przez siebie progi punktowe i je stosować? Szkoła leży na granicy dwóch województw. W jednym z nich progi punktowe są bardzo niskie, a w drugim ich nie ma. Czy w takiej sytuacji dyrektor może obniżyć progi mimo wytycznych ze starostwa?
Odpowiedź: Przepisy wskazują, że organ prowadzący nie ma uprawnień do określenia progu punktowego  przy rekrutacji uczniów do liceum i technikum. Szkoła przy rekrutacji uczniów musi się kierować kryteriami przyjęć ogłoszonymi kandydatom do końca lutego danego roku.

https://www.portaloswiatowy.pl/organy-zewnetrzne-szkoly/ustalanie-progow-punktowych-przy-rekrutacji-do-szkol-srednich-kompetencje-organu-prowadzacego-12345.html
Jeszcze raz powtórzę - nie ma progów przed rekrutacją - są tylko zasady, czyli ile punktów za co. I limit miejsc w szkole - to jest jedyny próg. I nim można sterować bo to jest decyzja organu prowadzącego, np. otwierając dodatkową klasę. Bo, ile klas ma być w mieście czy powiecie to wiadomo wcześniej - a szkoły walczą, która ma ją przechwycić.
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2019, 10:28:28 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #259 dnia: Lipca 11, 2019, 11:00:01 pm »
No widzę.  8) co nie zmienia mego zdumienia
To teraz zacznie się proce wicia włodarza gdyż ewidentnie przekroczył kompetencje i to ze szkodą dla wszystkich, a także przerzucanie odpowiedzialności na dyrektorów szkół jako tych co doradzali - ci zawsze są do łatwego bicia.
Gdyby to było takie proste - podnieść progi -  podniesie się poziom uczniów, genialny patent.  ;D Ciekawe, czy jakby kupił sobie za duże majtki to... a może łysy? - Nich kupi se grzebień.
Przyznaję temu panu medal im. Barei.
Wszystkie szkoły powinny podnieść, i będzie pięknie.
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2019, 11:04:07 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #260 dnia: Lipca 11, 2019, 11:07:03 pm »
Niemniej zróżnicowanie punktowe jest - widać nie dogadali liczby 6 i pasków w szkołach podstawowych i gimnazjach - proponuję przenieść tam genialną klasę ze Śląska - ale 6 na świadectwie to dopiero 72 punkty - oj!:))

Z drugiej strony...przed dekadą pisałam, że nie każdy musi mieć maturę - ale żeby tak opacznie...pustymi szkołami ten problem?;))
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2019, 11:14:37 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #261 dnia: Lipca 11, 2019, 11:20:29 pm »
Cytuj
Niemniej zróżnicowanie punktowe jest -
No jest, ale ono wynika w egzaminów które odbyły się 2 miesiące temu i ogólnie wieloletniej pracy. Jeśli już te progi - to powinny być ogłoszone co najmniej z rocznym wyprzedzeniem, by była motywacja. Teraz to musztarda po obiedzie - którą w dodatku trzeba będzie zjeść a nie odłożyć. Choć ogólnie to nie rozumiem - po co to robić, po co sobie utrudniać? Przecież i tak koncowo wszystkie dzieci trzeba przyjąć.
A skutek będzie taki, że na puste miejsca teraz  w sierpniu albo i zaraz będą brali kogo bądź, takich co się nigdzie nie dostali z najniższymi wynikami, bo przecież szkoła nie będzie pracowała na niepełnym składzie -  i miast podnieść poziom, to on spadnie.
Patrzę, nowe młode władze w tym Chełmie, a zastępca też nowiutki - taka kariera, chciał zabłysnąć, chciał ambitnie...ba, przepisów nie zna. Gdybym to ja był burmistrzem, bym zmienił.
Cytuj
że nie każdy musi mieć maturę
I się zgadza, ale do 18 roku życia jest obowiązek nauki.
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2019, 11:25:33 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #262 dnia: Lipca 11, 2019, 11:27:24 pm »
Cytuj
Niemniej zróżnicowanie punktowe jest -
No jest, ale ono wynika w egzaminów które odbyły się 2 miesiące temu i ogólnie wieloletniej pracy.
Przecież żartowałam ::)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #263 dnia: Lipca 11, 2019, 11:29:55 pm »
Cytuj
Niemniej zróżnicowanie punktowe jest -
No jest, ale ono wynika w egzaminów które odbyły się 2 miesiące temu i ogólnie wieloletniej pracy.
Przecież żartowałam ::)
A to mnie nabrałaś  ;D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #264 dnia: Lipca 12, 2019, 08:36:13 am »
Ja jestem zdziwiony, że Wy nie wiecie, że te punkty ustala samorząd, od lat, jeśli nie od zawsze odkąd wpadli, jakie to poręczne. Może Wam się tylko zdaje, że u Was jest inaczej, w końcu w kwitach pewnie jest wszystko zgodne z literą prawa i z dobrem dziecka na ustach. Przyznawanie tych punktów służy manipulacji daną szkołą i jej dyrektorem i jest to tajemnica poliszynela. Operując tym progiem steruje się wielkością naboru do danej placówki, można spowodować jej rozwój, kiedy powstaje więcej klas albo kurczenie się, kiedy klas jest mało. Poniżej pewnej ilości klas/oddziałów szkoła staje się niewydolna - część nauczycieli musi dorabiać w innych placówkach, bo nie mają pełnego etatu - albo przychodzą na te kilka godzin z zewnątrz, w razie dłuższej absencji nauczyciela nie ma między kogo rozrzucić nadgodzin, tylko trzeba zatrudnić kogoś dochodzącego. Szkoła traci homeostazę, wszystko zaczyna być tymczasowe. Tak to działa. Heloł, obudźta się ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #265 dnia: Lipca 12, 2019, 10:15:14 am »
Heloł - to Ty się obudź :D
Widocznie żyjesz w wyjątkowym mieście tylko o tym nie wiesz. Gwarantuję ci, że u nas takich bzdur nie ma. I prawdopodobnie w większości miast i wsi polskich - też nie.
U nas jest  tylko przelicznik ocen i wyników na punkty (zresztą taki sam od lat), chcesz, to mogę ci przesłać regulamin - tam nie ma żadnych progów. Jedynie taki oto komunikat;
Rekrutacja zostanie przeprowadzona drogą elektroniczną. Do szkoły zostanie przyjętych 180 kandydatów, którzy w kolejnym etapie rekrutacji trafią do jednej z 6 klas zgodnie z ich preferencjami.
Cytuj
Poniżej pewnej ilości klas/oddziałów szkoła staje się niewydolna
A dlaczego zakładasz, że samorząd chciałby niszczyć swoje szkoły? Tak się nie da, może kiedyś - teraz rekrutacja jest przejrzysta, elektroniczna - rodzice widzą w której szkole jest górka a w której dołki. Jeśli samorząd zabierze klasy szkole dobrej, da słabszej (na siłę) to ma gwarantowany protest. A może i wizytę prawników.
 Pod tym względem czasy zmieniły się bardzo. Przypomnę, wedle prawa punktacja rekrutacyjna to kompetencje szkół, nie organu prowadzącego.
Jedyne co samorząd może, to zadecydować o dodatkowej klasie, jeśli jest nadwyżka narybku, lub komu zabrać, gdy idzie dołek (jak pisałem, o tym wiadomo wcześniej). O takie sprawy faktycznie toczy się czasem bój - czy zrobić ową klasę w tej, czy innej szkole. Czy nadgodziny będą mieli nauczyciele z mechanika, czy z budowlanki. Natomiast do progów to samorząd nic nie ma i zobaczysz - wasze władze będą miały kłopot z tym ruchem. Kłopot prawniczy, bo zawsze znajdzie się jakiś wkurzony a zamożny rodzic, który wynajmie papugę i za pomocą kilku paragrafów wytłumaczy zastępcy burmistrza że nie jest Panem Bogiem.
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2019, 10:30:13 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #266 dnia: Lipca 12, 2019, 11:25:03 am »
Ja niczego nie zakładam, tylko informuję :) . U nas jest prezidą.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #267 dnia: Lipca 12, 2019, 11:44:25 am »
Ja niczego nie zakładam, tylko informuję :) . U nas jest prezidą.
To lichych tam macie obywateli, że tak sobie pozwalają... Ja sam brałem udział, a to już prawie 20 lat temu w proteście przeciwko waadzy samorządowej. I to skutecznym.
Córa szła do nowo wymyślonego gimnazjum (więc też jestem poniekąd ofiara reformy tylko wcześniejszej) i obok miejskich chciano otworzyć klasę przy tutejszym Liceum (gimnazjum powiatowe). I sie zaczęło... dyrektorzy gimnazjów miejskich oprotestowali pomysł, że im zabierze się najzdolniejszych (co oczywiście świętą prawdą, ale co to rodzica obchodzi...). Burmistrz miał widać dil z starostą i poszło duże NIET!
Na to poszedł protest zainteresowanych rodziców (a to elitka miejska była), ze wparciem mediów - i starosta wymiękł. Zgodził się na jedną klasę, potem powstała jeszcze druga... I to było dobre gimnazjum.
Także - taka wadza, jacy mieszkańcy  ::)
Na szczęście znam wyjątki  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #268 dnia: Lipca 12, 2019, 11:45:56 am »
Ja jestem zdziwiony, że Wy nie wiecie, że te punkty ustala samorząd, od lat, jeśli nie od zawsze odkąd wpadli, jakie to poręczne. Może Wam się tylko zdaje, że u Was jest inaczej, w końcu w kwitach pewnie jest wszystko zgodne z literą prawa i z dobrem dziecka na ustach.
Oczywiście nie mogę ręczyć za wszystkie szkoły w regionie - jakie ich dyrekcja ma układy z władzami, ale na 100% - z pierwszej dyrektorskiej ręki: w dwóch szkołach piekarskich sami ustalają punkty. Łamistrajki?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« Odpowiedź #269 dnia: Lipca 13, 2019, 08:44:06 pm »
Do "noniemogę"? Ten pan ma pretensje, że jego syn...dostał się do LO...bo miał do branżówki - reforma go skrzywdziła:)))
Mój syn ze średnią niewiele ponad 3,0 dostał się do liceum. To pokazuje nieudolność systemu
https://kobieta.onet.pl/dziecko/moj-syn-ze-srednia-niewiele-ponad-30-dostal-sie-do-liceum-to-pokazuje-nieudolnosc/wez5f04
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)