Autor Wątek: Fakty medialne  (Przeczytany 481217 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #255 dnia: Czerwca 01, 2012, 09:26:00 pm »
Ogłoszenie:
Zniszczeniu uległa książka "Lem i tłumacze". Chętnie dam dubeltową cene detaliczną za second hand (w guglach - ...wyszła).
Sprawa honorowa.
Stanisław Remuszko
remuszko@gmail.com
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #256 dnia: Czerwca 02, 2012, 02:37:09 am »
Uhm...chyba Podpuszczko. Stanisław ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #257 dnia: Czerwca 06, 2012, 12:52:08 am »
Fakty forumowe: 7:0, czyli Dominator.
http://forum.lem.pl/index.php?board=4.0
Milknę, ftakimbąćrazie.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #258 dnia: Czerwca 06, 2012, 01:57:56 am »
Będąc w Warszawie w sprawach niewesołych miałem okazję przekartkować sobie walający się gdzieś tam nienajnowszy numer "Uważam Rze", w którym przyciągnął moją uwagę taki oto fakt prasowy o przyszłości generowania faktów prasowych:
http://www.uwazamrze.pl/artykul/773595-Generator-narracji-zwolni-dziennikarzy-.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #259 dnia: Czerwca 06, 2012, 08:53:34 am »
U Lema ten komputer w końcu przepowiadał przyszłość...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #260 dnia: Czerwca 06, 2012, 10:15:05 am »
To jest słaba strona tego opowiadania 137 sekunc (czy coś tak)
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #261 dnia: Czerwca 06, 2012, 10:30:43 am »
Że Mistrz przewidział i ozdobił przewidywaniem, to oczywista oczywistość, mnie tam uderzył raczej pomysł (który dla Lema byłby raczej obrzydliwy), że te komputery mają koniec końców układać artykuły każdemu pod jego ogląd świata...
Na jedno plu-ralizm, wartość pono cenna sama w sobie, na drugie utwierdzanie podziałów społecznych, światopoglądowych, etc. (Np. zwolennik - przywołanej po sąsiedzku - wersji o spisku pozaziemskich jaszczurów, dostanie od takiego automatu prasowego - jak można mniemać - lepsze potwierdzenie tych bredni, niż sam by zdołał wymyślić.) Każdemu szczelniej zamknąć jego własny Matrix.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #262 dnia: Czerwca 06, 2012, 10:32:48 am »
To jest słaba strona tego opowiadania 137 sekunc (czy coś tak)
No zależy jak on to robił. Myślę, że u Lema on to robił bo tak sobie wyliczył* a nie "przepowiedział". Ale szczerze mówiąc to nie pamiętam podtekstu...

*Tak niby też byłoby, że słaba strona, po wiadomo, efekt motyla i takie tam inne.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #263 dnia: Czerwca 06, 2012, 11:03:20 am »
Mówiąc o "słabej stronie" mam na myśli to, że pierwszym odruchem bohatera powinno być zagranie w lotto albo cóś w tym rodzaju. A może Mistrz sam wyeliminował taką ewentualność "w jakiś sposób"? Nie pamiętam, niestety...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #264 dnia: Czerwca 07, 2012, 12:12:57 am »
W tym opowiadaniu komputer przewidywał, ale od ogółu do szczegółu na podstawie tego co było znane. Więc o lotto pewnie by ogólnikowo mówił "ciekawostka na dziś! szansa wygrania w totka wynosi <...>, w obecnym losowaniu udział wzięło aż <...> osób (tzok: tego komputer nie wiedziałby, ale byłby w stanie oszacować), itd. itp.".

Tam najważniejsze w opowiadaniu było to właśnie, że co dało się oszacować było oszacowane możliwie najdokładniej - lepiej niż potrafiłby najlepszy sztab ludzi i do tego w skończonym, stosunkowo krótkim czasie. Nie pamiętam wszystkich szczegółów, ale odniosłem wrażenie, że komputer nie mógł dokonać niemożliwego jak np. podanie rzeczywiście wylosowanych w przyszłości liczb w lotto.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #265 dnia: Czerwca 07, 2012, 12:22:35 am »
Nie, nie, nie tzoku, tam szło o co innego... Okazało się tam bowiem, że odcinek czasu, który ów komputer odbiera jako "teraz" jest dłuższy niż podobny odcinek postrzegany przez człowieka (i wynosi tytułową liczbę sekund), co obocznie dawało efekt "jasnowidzenia".
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #266 dnia: Czerwca 07, 2012, 12:24:25 am »
Chyba ubocznie?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #267 dnia: Czerwca 07, 2012, 01:06:05 am »
Q, chciałem odpowiedzieć, że to co pisałem jest dalej prawdziwe :), ale przekartkowałem opowiadanie i jednak masz zupełną rację! Dzięki za sprostowanie. I przy okazji jest odpowiedź na VOSM-owy zarzut słabości opowiadania:
Cytat: Lem w opowiadaniu 'Sto trzydzieści siedem sekund'
(...) żeby komputer zaczął stawiać te swoje nieomylne prognozy, trzeba pierwej wprowadzić go na określony trop, nakierować go. a wymaga to czasu, zwykle dłuższego od dwu minut, więc chodzi o zysk pod względem praktycznym przeważnie od razu roztrwoniony. Granicy przewidywania nie można przesunąć ani o ułamek sekundy. Hart przypuszczał, że jest to jakaś stała, constans, o uniwersalnym, chociaż nie znanym nam dotąd charakterze. Zapewne można by bawić się w rozbijanie banków wielkich domów gry, myśleć o zyskach czerpanych z ruletki na przykład, lecz koszt zainstalowania odpowiednich urządzeń byłby niemały (IBM kosztuje ponad cztery miliony dolarów), a zorganizowanie dwukierunkowej łączności, i do tego skrzętnie skrywanej, między graczem przy stole a ośrodkiem obliczeniowym też byłoby niełatwym do zgryzienia orzechem, nie mówiąc już o tym. jak prędko zorientowano by się w tym, że coś jest nie w porządku: zresztą takie wykorzystanie efektu obu nas nie interesowało.

Chociaż trochę racji VOSM ma. Gdyby to było możliwe, to na pewno by się znalazła jakaś grupa zdolna wydać ponad 4 mln. dolarów by zyskać np. 40 mln. dolarów ;), ale może to ja się za dużo filmów amerykańskich naoglądałem :P
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2012, 08:36:09 pm wysłana przez tzok »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #268 dnia: Czerwca 07, 2012, 02:53:42 am »
Cytuj
Mówiąc o "słabej stronie" mam na myśli to, że pierwszym odruchem bohatera powinno być zagranie w lotto albo cóś w tym rodzaju. A może Mistrz sam wyeliminował taką ewentualność "w jakiś sposób"? Nie pamiętam, niestety...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #269 dnia: Czerwca 07, 2012, 09:27:26 am »
ale może to ja się za dużo filmów amerykańskich naoglądałem :P

Wspominałem o jednym takim pt. "Primer". Pierwsze co tam bohaterów zainteresowało, gdy tylko wynalazł im się wehikuł czasu, to jak na nim zarobić. I na tym pułapie zainteresowania ich zostały.

Skoro jednak lemowi starają się wznieść myślą na wyższy poziom, to i lemowcy powinni. W sumie "Sto trzydzieści siedem sekund" to okazja do przyjrzenia się czwartemu - z dostępnych nam w potocznym doświadczeniu - wymiarowi czasoprzestrzeni, temu jak go postrzegamy (odmiennie od wymiarów przestrzennych jak wynika z autopsji), etc.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2012, 10:47:32 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki