Autor Wątek: Fakty medialne  (Przeczytany 489479 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #285 dnia: Sierpnia 08, 2012, 06:45:54 pm »
Pani Olu,
1. Ja trochę wierzę: że mogli wymyśleć (wpaść na) nowy sposób zarabiania pieniędzy, co silnie zależy nie tylko od pieniędzy, ale i od przepisów.
2. Ośmieliłbym się zwrócić Pani uwagę na finansową summę felietoniku, sprowadzającą się do alternatywy: kradną albo nie. To jest na samym dole, wytłuszczone.
3. Jednak sednem tej konkretnej pisaniny jest warsztatowa i moralna krytyka osób "robiących wrażenie".
sługa Pani Dobrodziejki
VOSM
P.S. Z zawodową radością polecam znakomity komentarz pana redaktora Artura Kiełbasińskiego: http://wyborcza.pl/1,86116,12268617,Amber_Gold__czyli_prawo_i_rozsadek.html
pjes2: o kurczę, jeszcze ktoś odważył się mnie publikować:
http://wgospodarce.pl/artykuly/553-stanislaw-remuszko-kampania-robienia-wrazenia-przeciwko-amber-gold

« Ostatnia zmiana: Sierpnia 09, 2012, 02:44:38 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #286 dnia: Sierpnia 09, 2012, 03:22:01 pm »
"Oczywiście nikt nie ma obowiązku czytania GW...". A jeśli czyta, to do niedawna na każdej stronie (mowa o adresie gazeta.pl) znalazł smakowitą reklamę Amber Gold. Nawet była ta reklama przy tych art., które krytycznie o owej firmie pisały ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #287 dnia: Sierpnia 09, 2012, 03:42:10 pm »
Też zwróciło to moją uwagę.
http://blogi.bossa.pl/2012/08/07/amber-gold-i-target-group/
Choć moje najbliższe skojarzenie z krzyżem prawosławnym.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #288 dnia: Sierpnia 09, 2012, 04:19:23 pm »
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 09, 2012, 04:24:24 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2197
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #289 dnia: Sierpnia 11, 2012, 12:34:19 pm »
Widzę, że są różna spojrzenia na sprawę czyli pluralizm. Pozostają kwestia wyroków.
Ciekawe spostrzeżenia: http://rebelya.pl/post/2376/ancyparowicz-sprawa-amber-gold-to-przygotowanie
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2012, 01:42:23 pm wysłana przez Smok Eustachy »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #290 dnia: Sierpnia 20, 2012, 08:42:12 pm »
W ramach wolności słowa, pragnę – jako bodaj jedyny pismak w Polsce – przedstawić swoją prywatną hipotezę, której parokrotnie już dałem wyraz na rozmaitych forach (scripta manent). Otóż przypuszczam, że pan Marcin Plichta jest wporzo pod względem prawnym i po prostu wynalazł nowy sposób zarabiania pieniędzy (lub coś w tym rodzaju).
Jako uzasadnienie, cytuję skróconą wersję wikipedycznego hasła Roman Kluska (wpisz w gugle): 

…W 2002 roku RK został w spektakularny sposób aresztowany pod zarzutem wyłudzenia 30 mln zł podatku. Wolność odzyskał po wpłaceniu kaucji, odebrano mu jednak paszport i zajęto majątek. Dzień po aresztowaniu nowosądeckie wojsko podjęło próbę nałożenia obowiązku świadczenia rzeczowego na samochody terenowe należące do Kluski. Aresztowanie wywołało znaczny oddźwięk w mediach, o wyjaśnienie nieprawidłowości śledztwa występowali m.in. posłowie i senatorowie. W późniejszych wywiadach RK twierdził, że osoby podające się za przedstawicieli grupy posiadającej silne wpływy w administracji publicznej składały mu propozycje odstąpienia udziałów w zyskach w zamian za bezkarność zarówno przed aresztowaniem jak i po nim. W listopadzie 2003 roku NSA uchylił wszystkie zaskarżone decyzje i zarządził od organów podatkowych zwrot kosztów. Ostatecznie sąd przyznał Klusce 5 tys. złotych odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie.
Sprawa pokazała opinii publicznej nieprawidłowości w działaniu polskiej administracji publicznej, w szczególności resortu finansów, sprawiedliwości i obrony. Według późniejszych wyroków NSA, działania podejmowane wobec RK nie miały podstaw prawnych, były prowadzone w sposób naruszający standardy państwa prawa i miały charakter zorganizowanej nagonki.
W 2006 roku Ministerstwo Finansów opublikowało „Białą księgę”. Według jej autorów, głównym źródłem problemów były sprzeczności w przepisach. Według Ministerstwa Finansów, działania organów skarbowych były zgodne z procedurami, interpretacja zaś działań oskarżonego RK – zgodna z interesem Skarbu Państwa, nawet jeśli NSA uważa inaczej. Autorzy „Księgi” wskazali także szereg problemów po stronie administracji publicznej, które doprowadziły do tak drastycznego obrotu sprawy:
- nieprzejrzyste działania aparatu skarbowego – nadmierne stosowanie tajemnicy służbowej do blokowania dostępu opinii publicznej do ustaleń kontroli skarbowej,
- długotrwałe tolerowanie patologicznego mechanizmu prawnego,
- niezdolność ustawodawcy do odpowiednio wczesnego zlikwidowania zbędnego mechanizmu prawnego, zanim przerodził się w patologię,
- nieskoordynowane i niespójne podejście organów administracji publicznej do niejednoznacznych przepisów prawa,
- niekonsekwencja Ministerstwa Finansów, które z jednej strony uznawało błędność tego przepisu ale równocześnie karało przedsiębiorców za jego naruszenie,
- niepokojąca synchronizacja działań różnych organów administracji.w stosunku do RK…


Dla jasności: ani o milimetr nie cofam swych podejrzeń/oskarżeń/wątpliwości ani postulatów wysuniętych pod adresem mediów oraz organów mojego państwa w niniejszym serialu (patrz: Amber Gold I-IV). Nie mnie również oceniać, ani tym bardziej rozgrzeszać pana Marcina Plichtę z jego – jak je nazywa – „błędów młodości”. Chodzi mi tylko i wyłącznie o formalnoprawny aspekt wymyślonego i stworzonego przezeń biznesu o nazwie Amber Gold.
Stanisław Remuszko
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=1769
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #291 dnia: Sierpnia 20, 2012, 09:33:49 pm »
Kluska budzi we mnie bardzo mieszane uczucia, ponieważ wywoził gotowe komputery za granicę a następnie je "sprowadzał" i dzięki temu unikał płacenia podatku VAT. Przez granice wywoził je jako "części", o ile pamiętam coś tam było z nich wykręcone i szło osobno, a przywoził jako "kompletne". Dla mnie osobiście jest to oczywisty przekręt i rażące naruszenie prawa, wykorzystanie nieprecyzyjnych przepisów dokładnie przeciwnie do ich litery, przepisów które niedostatecznie ściśle opisywały co to znaczy "sprowadzać" i co to są "części komputerowe" (wg nich komputer niekompletny, bo z wykręconą jedną śrubką to już nie był komputer, tylko "części"). Dla mnie to jest dokładnie taki sam uczciwy biznes jakim było lanie kogoś kijem bejsbolowym, póki nie było przepisu, że kij taki to narzędzie niebezpieczne, można więc było lać do woli.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #292 dnia: Sierpnia 20, 2012, 09:46:39 pm »
Przyjmuję do wiadomości. Lecz również zwracam Twą uwagę na fakt, iż w moim wpisie nie ma ani słowa o uczciwości, przynajmniej w potocznym rozumieniu tego pojęcia.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #293 dnia: Sierpnia 20, 2012, 10:22:14 pm »
Wg mnie w normalnym państwie Kluska zostałby zgolony równo z trawnikiem zaraz na początku i nie "wynalazłby nowego sposobu zarabiania pieniędzy". To, że  ten proceder trwał na tyle długo, że zbudował na nim potężną firmę, to raczej objaw słabości państwa - a nie skutek luki prawnej. Państwa, które w tym samym czasie, jak zawsze, za to samo dokładnie, goliło maluczkich nawet niżej poziomu gruntu, z korzeniami, tejże samej luki jakoś nie dostrzegając. Jak sobie przypominasz, mniej więcej wówczas modnym sposobem sprowadzenia starszego, używanego samochodu zza granicy było pojechać po niego z lawetą, na której przywoziło się samochód i wymontowany z niego silnik. Państwo wówczas potrafiło pisać do fabryki, czy dany numer nadwozia i dany numer silnika wyjechał z niej kiedyś w jednym pojeździe - i w każdym wypadku twierdzącej odpowiedzi bezwzględnie egzekwowało cło za sprowadzenia całego samochodu a nie części samochodowych (o ile pamiętam, na pierwsze było 30% cła, a na drugie tylko 10%).
Oczywiście, co do pana Kluski można powiedzieć, że znalazł lukę i OK, rżnął tylko państwo, czyli nawet może zostać uznany w ostateczności za Janosika, przynajmniej wg standardów PRL. Jeśli zaś prawdą jest, że Amber Gold obiecywał określone odsetki - to oszukiwał, ponieważ nie miał po temu żadnej podstawy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 437
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #294 dnia: Sierpnia 20, 2012, 10:33:14 pm »
Gwoli uzupełnienia dwa fakty:
- Sprawa eksportu+importu komputerów dotyczyła też firmy JTT (która w skutek decyzji urzędników w efekcie upadła).
- Firmy zagraniczne (czyli takie, które jedynie importowały sprzęt), z którymi konkurował zarówno Optimus jak i JTT też były zwolnione z cła i podatku VAT. Innymi słowy, gdyby wspomniane dwie firmy polskie nie znalazły rzeczonej luki prawnej, to po prostu nie miałyby szans konkurować z zagranicznymi koncernami.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #295 dnia: Sierpnia 20, 2012, 11:11:17 pm »
Cytuj
Jeśli zaś prawdą jest, że Amber Gold obiecywał określone odsetki - to oszukiwał, ponieważ nie miał po temu żadnej podstawy.
1. Ja myślę, że powyższe twierdzenie nie ma żadnej podstawy.
2. Rodzi się pytanie: co jest ważniejsze dla Państwa: ostateczny (prawomocny) wyrok konstytucyjnego sądu powszechnego czy opinia MF.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #296 dnia: Sierpnia 20, 2012, 11:16:30 pm »
Miazo, ale to nie zmienia postaci rzeczy.

VOSM, tzn. Amber Gold nie gwarantował zysków w umowach?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #297 dnia: Sierpnia 20, 2012, 11:30:43 pm »
Panie Globalny, mogę odnieść się do tego tylko, co napisał Pan i co napisałem ja. Panżeś użył słowa "obiecywał", teraz zaś pytasz o "gwarantował", To są różne pojęcia. Podtrzymuję to, co napisałem, a na Twoje nowe pytanie, odpowiadam: nie wiem. Że obiecywał, to wiem, a czy gwarantował - tego nie wiem.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #298 dnia: Sierpnia 20, 2012, 11:35:28 pm »
Widzisz, że nie jestem tak precyzyjny, jak sądzisz ;) . Formułując moja myśl prościej i mam nadzieje jednoznaczniej, czy w umowach zawieranych z klientami stało, że dostaną oni co najmniej sztywno określony procent?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #299 dnia: Sierpnia 20, 2012, 11:43:53 pm »
Tak obiecywali, sam widziałem!
Staszek
@ Hokopoko
http://gielda.onet.pl/agora,18648,101,0,557,profile-spolka
Małeś Pan wieszcze natychnienie?
VOSM
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2012, 11:47:43 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )