Stanisław Lem - Forum

Polski => DyLEMaty => Wątek zaczęty przez: Q w Luty 05, 2020, 01:44:47 pm

Tytuł: Eksploracja podwodna
Wiadomość wysłana przez: Q w Luty 05, 2020, 01:44:47 pm
Badania podmorskie, temat ongiś równie rozpalający wyobraźnię, co eksploracja przestrzeni pozaziemskiej (przez co i w SF dość bogato obecny - "20 000 mil podmorskiej żeglugi", "Głębina Maracot", "Kowboje oceanu", "Wyspa delfinów", "Polowanie na 'Czerwony Październik'", "The Abyss", "SeaQuest DSV", "Sealab 2020", wattsowa Trylogia Ryfterów - mniej niż o kosmosie, ale za to solidne pozycje - choć chyba u Mistrza o nim nic...). Piccard, Cousteau, FNRS-2, Trieste, Sealaby, Précontinenty, atomowy Nautilus przepływający pod biegunem, Mir schodzący na dno Bajkału (choć to akurat zbiornik śródlądowy), eksploracja wraku Titanica, próby komunikacji z waleniami... Kto o tym nie słyszał?

Aż dziw, że taki temat nie miał dotąd u nas wątku... (Może dlatego, że u Mistrza...) Czas to zmienić ;).

Na dobry początek info o ostatnim krzyku podwodnej mody - DSV Limiting Factor:
https://fivedeeps.com/home/technology/sub/
Tytuł: Odp: Eksploracja podwodna
Wiadomość wysłana przez: Q w Maj 12, 2020, 08:58:35 pm
Odnotowania godne:

Rosyjski autonomiczny bezzałogowy aparat podwodny Witjaz’-D zszedł na dno Rowu Mariańskiego.
/.../
Pojazd ma konstrukcję kadłuba mocnego wykonaną ze stopów tytanu, który wraz ze zbiornikami i innym wyposażeniem jest osłonięty lekką obudową ze sferoplastów. Dzięki temu ograniczono masę i nadano jej hydrodynamiczny kształt. Ruch postępowy umożliwiają cztery pędniki śrubowe na rufie, zaś pionowy i poziomy 10 pędników otunelowanych w różnych miejscach pojazdu. Wszystkie elektryczne.
Witjazia-D wyposażono w: echosondy, sprzęt do nawigacji i łączności podwodnej, sonary boczne, kamery wideo i inny sprzęt badawczy. Pozwala to aparatowi na: prowadzenie badań batymetrycznych obszaru, pobieranie próbek w celu zbadania struktury górnej warstwy gleby dennej, badania sonarowe topografii dna i pomiary parametrów hydrofizycznych środowiska.
/.../
W przeciwieństwie do pojazdów zdalnie sterowanych, które wcześniej operowały w rejonie Rowu Mariańskiego, Witjaz’-D działa autonomicznie. Dzięki zastosowaniu elementów sztucznej inteligencji w układzie sterowania może samodzielnie omijać przeszkody na trasie, znaleźć wyjście z ograniczonej przestrzeni i rozwiązać inne napotkane problemy.

https://radar.rp.pl/swiat/rosja/17661-rosyjski-aparat-witjaz-d-osiagnal-dno-rowu-marianskiego
Tytuł: Odp: Eksploracja podwodna
Wiadomość wysłana przez: NEXUS6 w Maj 13, 2020, 12:53:44 am
Oo, to jest ciekawe!
Tytuł: Odp: Eksploracja podwodna
Wiadomość wysłana przez: Q w Maj 13, 2020, 10:47:22 am
Prawda? Ale do podwodnych miast, które obiecywali nam w młodości - i nadal obiecują* - wciąż daleko...

* https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/podwodne-habitaty-zamiast-zycia-w-kosmosie-najciekawsze-projekty-morskich-osiedli/nbqvl1k
Tytuł: Odp: Eksploracja podwodna
Wiadomość wysłana przez: Q w Styczeń 16, 2022, 06:03:45 pm
Dam tu, choć o perspektywach górnictwa kosmicznego tam więcej, niż podmorskiego: