Autor Wątek: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem  (Przeczytany 186169 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« dnia: Czerwca 18, 2010, 05:39:27 pm »
Ja - nie wiem (choć przypuszczam). Ale doskonale pamiętam, że w latach dziewięćdziesiątych bardzo go to wszystko osobiście przejmowało i angażowało.
Proponuję zatem Szanownym P.T. Forumowiczom, abyśmy trochę pospekulowali:
Czy "Mistrz z lat dziewięćdziesiątych" wziąłby dziś udział w wyborach prezydenckich,a jeśli tak - na kogo (zapewne) by głosował?
Ze swej strony na zarybek dołączam dwa linki, które wczoraj  rozesłałem (temat mejla: Moje prywatne wybory) do gromadki swoich starych druhów (i zawsze młodych druhien):
http://remuszko.blog.netbird.pl/2010/06/16/londyn-czy-sztokholm
oraz
http://remuszko.blog.netbird.pl/2010/06/01/prezent-urodzinowy
Z respektem :-)
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 19, 2010, 04:52:53 am »
Odpowiem po zakończeniu pierwszej tury, aby nie agitowac ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 19, 2010, 04:38:39 pm »
A mnie się podoba pewna akcja, która to ma zachęcać do nie pójścia na wybory, jeśli się nie ma sprawy odpowiednio przemyślanej.
http://www.zostanwdomu.pl/

Takie przeciwieństwo kampanii w stylu "oddaj głos, to takie proste" (trochę spotów w tym klimacie: http://wyborcza.pl/1,75968,8035284,WWW___spoty_zachecaja_do_wyborow.html ; bardziej do mnie przemawia jeden z klipów podlinkowanych w komentarzach:
). Kiedy to proste nie jest.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 20, 2010, 03:00:29 pm »
ja nie pójdę, bo mam sprawę odpowiednio przemyślaną  :)


DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 20, 2010, 11:23:44 pm »
Można i tak. ;) Ja poszedłem i oddałem głos nieważny. 

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 20, 2010, 11:30:42 pm »
Cóż, tura za nami, odpowiadam zgodnie z obietnicą.

Sądzę, że najprawdopodobniej Mistrz poparłby albo Grzegorza Napieralskiego (poszlakami wskazującymi na to są zarówno znane lewicowe sympatie Lema, jak i to, że Napieralski - w warstwie, jak dotąd, deklaratywnej - największą wagę przywiązywał do Nauki i edukacji), albo Bronisława Komorowskiego (zwł, że tegoż poparły osoby o znanych nazwiskach, także te z S. L. zaprzyjażnione). Jarosława Kaczyńskiego można raczej (i to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością) wykluczyć (znane są mistrzowe poglądy nt. braci Kaczyńskich). Pozostałych kandydatów tym bardziej, bo Lem był realistą.

ps. Prywatnie sądzę, że byłby to raczej G.N. niż B.K. (ten ostatni zaliczył ostatnio sporo ośmieszających wpadek), ale pewności nie mam...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 20, 2010, 11:45:12 pm »
Z całą pewnością głosowałby na Kaczuchę.

Primo - bis przejścia małego rycerza w kusym paltociku Traktem Królewskim - jako nowa, świecka, ale i mocarstwowa (Boże dopuść, imperialna) tradycja - bezcenne.

Secundo - strategicznie tak lepiej gdyż ponieważ Jarosław wyrżnął całe swoje Biurko Polityczne całkiem jak Stalin, ewentualnie w każdym razie deptał butem co kiełkowało nad poziom trawy, miałby wielce poważny problem przy wyborach parlamentarnych. Zawsze mieli krótką ławkę, a teraz jeszcze gorzej. Z prezydentury nie można tak po prostu zrezygnować nie popełniając samobójstwa politycznego, a kogóż on teraz biedniutki na zająca wystawi? Marcinkiewicz zerwał się z obróżki tak bogobojno-katolickiej jak i politycznej i umpa-umpa tańczy, wino, kobiety śpiew (ze wskazaniem, i słusznie, na kobiety). Ziobro nie wchodzi w rachubę, bo Jarosław dobrze wie, że jest bardziej bezwzględny od niego samego... A tu jeszcze wypada zrzec się członkostwa w PiS, Chryste Panie...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 21, 2010, 01:02:42 am »
Z całą pewnością głosowałby na Kaczuchę.

Offtopnę (prawie) całkowicie, ale pięknie streszczasz motywy przez które prawie oddałem głos na Jarosława (prawie, bo zmęczony - ostatnich parę przedweewkendowych dni pracowałem nad czymś po naście godzin na dobę - i pogrążony wreszcie w błogim lenistwie, nie wygrzebałem się w końcu z domu).

Mam szansę w drugiej rundzie ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 21, 2010, 01:03:19 am »
Na Kaczynskiego nie, bo czytalem z nim wywiad, gdzie uzyl stformulowania, ze " (...)Kaczynscy szykuja nam nowe nieszczescie (...)", domniemane sympatie lewicowe Lema nie bardzo mi sie zgadzaja z jego tworczoscia, nawet soc realistyczny Oblok Magellana zakazal wznawiac (cos innego chyba tez). Nie ocenialbym tak nisko umyslu Lema, zeba dal sie nabrac na gadki-szmatki lewicowego karierowicza (Napierniczaka... tj. Napieralskiego, cholera myli mi sie z Olejarskim, takie som do siebie podobne...). Pewnie nie glosowalby wcale, bo w innym wywiadzie powiedzial, ze nie interesuje sie polityka, bo nie interesuje go co bedzie za 10 lat, tylko co bedzie za milion.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 21, 2010, 01:50:39 am »
domniemane sympatie lewicowe Lema nie bardzo mi sie zgadzaja z jego tworczoscia

Najwięcej o politycznej postawie Lema mówi chyba jego wywiad dla "Przeglądu", mamy tam takie fragmenty:

"- /.../ Będziemy tego kiedyś żałować. Jak zresztą wielu innych rzeczy.
-Jakich na przykład?
– Choćby prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Ci, którzy go dzisiaj opluwają, przekonają się kiedyś, że nie mieli racji. Oczywiście, on nie był aniołem, ale znał języki, godnie nas reprezentował, pełnił swój urząd, tak jak należało."


i

"- Teraz Polska „B” wybrała Kaczyńskiego, ale z drugiej strony, Tusk to też nie było żadne zbawienie. To jest, według mnie, główny kłopot polskiej polityki: my nie mamy porządnych partii, nie ma na kogo głosować.
- A pan głosował w tym roku?
– Tak, żona mi kazała (śmiech). Cały Kraków głosował na Tuska, nic dziwnego, że na billboardach Kaczyńskiego były dopiski: „Kacza grypa”. Ale, wie pan, z drugiej strony, ja nie wierzę w te opowieści, że ci bliźniacy to są jakieś demony, które swoimi mackami oplotą całą Polskę. Oni przeminą, choć mogą popsuć gospodarkę."

http://www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?site=wywiad&name=133

W innym wywiadzie dla tegoż "Przeglądu" powiedział znów:

" Uważam, że w zaistniałej sytuacji, po szkodliwych rządach gromady Buzkowej, należało głosować na SLD, bo nikogo innego nie ma! Nawiasem mówiąc, to samo powiedział Nowak-Jeziorański... I nie dlatego, że SLD jest taka genialny, lecz tylko on ma jako taką wprawę w rządzeniu krajem."
http://www.przeglad-tygodnik.pl/artykul.php?id=308

("Przegląd", dodajmy, jest to pismo zdecydowanie czerwone.)

To zaś wywiad z Lemem (w większości polityczny) do "Der Spiegla":
http://www.andsol.org/cudze/Spojrzenia/spoj131
i jeszcze wywiad przeprowadzony przez G. Miecugowa:
http://www.tripnotic.arytmia.eu/notepad/lem.pdf

I - na koniec - cytacik uniwersalny, ze starego wywiadu dla "Polityki":

"Jest taki stary dowcip: "Umiesz grać na skrzypcach? Nie wiem, jeszcze nie próbowałem". Tacy ludzie, jak z tego dowcipu, zostają politykami. Żyć w kraju rządzonym przez takich polityków to nie jest przyjemne, a wyjeżdżać z Polski mi się nie chce. Nigdy nie lubiłem podróży."
http://www.polityka.pl/kultura/rozmowy/175237,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read
« Ostatnia zmiana: Czerwca 21, 2010, 01:54:56 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 21, 2010, 01:23:33 pm »
Można i tak. ;) Ja poszedłem i oddałem głos nieważny. 

Nie rozumiem. Dlaczego uważasz, że tak jest lepiej niż nie iść wcale? Skoro świadomie oddałeś głos nieważny, to i tak nie wpłynąłeś w żaden sposób na sytuację w kraju, więc i tak nie masz prawa narzekać, kogokolwiek wybierzemy :P

maziek - strategia strategią, ale wstyd, jakiego nam pan J.K. może narobić na arenie międzynarodowej (heh, słuszna nazwa, z cyrkiem się kojarzy) może być nie do odrobienia. Więc czy warto..?

PS

Jak tylko przyszedł do mnie mail z info o nowym temacie, WIEDZIAŁAM kto go założył. Brawo ja  ;D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 21, 2010, 01:51:30 pm »
Nie będzie takie go wstydu. Ostatnio mieliśmy najbardziej technologicznie zaawansowanego prezydenta w Europie, ba, a może i na świecie: sterowanego radiowo i z kopią zapasową. Teraz przynajmniej sterowany byłby autonomicznie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 21, 2010, 02:17:52 pm »
Cytuj
sterowanego radiowo i z kopią zapasową.
Dobra uwaga. Wszyscy są sterowani.
Jak chcecie się dowiedzieć ,kto steruje hrabią Bronisławem, sprawdźcie jak głosował nad rozwiązaniem WSI. I życiorysy świeżo nominowanych przez niego dowódców wojskowych, zwłaszcza pana o nazwisku Cieniuch.
I porównajcie to z karierą tych generałów, którzy zginęli w (niech już będzie) katastrofie.  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 21, 2010, 05:09:14 pm »
życiorysy świeżo nominowanych przez niego dowódców wojskowych, zwłaszcza pana o nazwisku Cieniuch.
I porównajcie to z karierą tych generałów, którzy zginęli w (niech już będzie) katastrofie.  ;)

Nie znam człowieka, ale przeczytałem życiorys. I ciekaw jestem co mu zarzucasz? Studia w Moskwie czy podyplomówkę w Waszyngtonie? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 21, 2010, 05:51:26 pm »
Domyśl się :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana