Autor Wątek: Lemopedia w Waszych rękach!  (Przeczytany 61943 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #90 dnia: Lipca 01, 2011, 11:48:54 pm »
Pomyślałem po prostu, że komuś się palec omsknął z shifta przy wpisywaniu. Wyżej wymienionego spisu tytułów do tej pory nie widziałem, wygląda na to, że muszę wszystko dokładnie pooglądać zanim zacznę sam coś pisać, a w przyszłym tygodniu chyba coś zacznę :)

Poprawiłam:) Super Miesław, że zaczniesz coś wpisywać, bo mało nas. Od razu więc podpowiem, że warto zerknąć do kategorii - w/w czyli Complete i Change - może będziesz mógł coś pouzupełniać/podmienić okładki. W przypadku 2/3 książek nie mogłam w ogóle znaleźć zdjęcia okładki.

Hm...trochę ponudzę, bo w sumie mam wątpliwości co do 3 punktów szablonu - nie wiem skrzacie co tam wpisywać:
- volume: czy to np. pierwszy/drugi tom dwutomowych wydań? czy kolejny tom kolekcji: np. 18 z Gazety Wyborczej?
- preceded_by=
 i  followed_by=  poprzedni i następny tom kolekcji? poprzednie wydanie i następne jeśli było?  :-\

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #91 dnia: Lipca 03, 2011, 10:29:54 am »

Hm...trochę ponudzę, bo w sumie mam wątpliwości co do 3 punktów szablonu - nie wiem skrzacie co tam wpisywać:
- volume: czy to np. pierwszy/drugi tom dwutomowych wydań? czy kolejny tom kolekcji: np. 18 z Gazety Wyborczej?
- preceded_by=
 i  followed_by=  poprzedni i następny tom kolekcji? poprzednie wydanie i następne jeśli było?  :-\

Nudzisz zasadnie ;-) Jeżeli chodzi o preceded_by i followed_by to zamieniłem te parametry na foreword i afterword, czyli przedmowę oraz posłowie, bo o to w tym wypadku chodziło. Swoją drogą obiecuję popełnić w przyszłym tygodniu HELP dla szablonu Editio1, czyli opis zawartości wszystkich pól.

"Volume" dotyczy tomu w ramach danej edycji, czyli np. wydań dwutomowych. Natomiast dobrze byłoby w wypadku Kolekcji Gazety Wyborczej podać ten sam parametr "series", tak jak zostało to pięknie zrobione dla ostatnich Dzieł Zebranych WL-u: http://lem.pl/lemopedia/Category:Dzieła_zebrane_(83-08-02932-9)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #92 dnia: Lipca 03, 2011, 05:09:26 pm »
Natomiast dobrze byłoby w wypadku Kolekcji Gazety Wyborczej podać ten sam parametr "series", tak jak zostało to pięknie zrobione dla ostatnich Dzieł Zebranych WL-u: http://lem.pl/lemopedia/Category:Dzieła_zebrane_(83-08-02932-9)

Uhm...jasne, że się uzupełni tylko: http://forum.lem.pl/index.php?topic=864.60
od ponad 2 miesięcy czekam czy ktoś zadecyduje jak wpisywać nazwę serii;) Myślałam, że ma być po angielsku - chyba, że wpisywać po polsku jak w przypadku powyższych Dzieł zebranych?
Tak mi jeszcze przyszło do...serie mają swój ISBN. Może zrobić pole "series" i "ISBN series"?

I mam jeszcze takie pytanie techniczne. Czy np. dałoby się wyciągnąć kategorię "complete" do special pages albo w jakiejś rzucające się w oczy miejsce?Po prostu trudno do niej dotrzeć - trzeba wiedzieć, że jest i poszukać w kategoriach albo trafić na książkę z tym oznaczeniem.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #93 dnia: Lipca 06, 2011, 05:18:51 pm »
Natomiast dobrze byłoby w wypadku Kolekcji Gazety Wyborczej podać ten sam parametr "series", tak jak zostało to pięknie zrobione dla ostatnich Dzieł Zebranych WL-u: http://lem.pl/lemopedia/Category:Dzieła_zebrane_(83-08-02932-9)

Uhm...jasne, że się uzupełni tylko: http://forum.lem.pl/index.php?topic=864.60
od ponad 2 miesięcy czekam czy ktoś zadecyduje jak wpisywać nazwę serii;) Myślałam, że ma być po angielsku - chyba, że wpisywać po polsku jak w przypadku powyższych Dzieł zebranych?
Tak mi jeszcze przyszło do...serie mają swój ISBN. Może zrobić pole "series" i "ISBN series"?

I mam jeszcze takie pytanie techniczne. Czy np. dałoby się wyciągnąć kategorię "complete" do special pages albo w jakiejś rzucające się w oczy miejsce?Po prostu trudno do niej dotrzeć - trzeba wiedzieć, że jest i poszukać w kategoriach albo trafić na książkę z tym oznaczeniem.


myślę, że nazwa serii nie powinna być tłumaczona, czyli po prostu biblioteka gazety wyborczej, najlepiej wszystko z małej litery. Natomiast ISBN serii można wstawić w samym opisie kategorii, czyli stronie, która otwiera się po kliknięciu na nazwę serii. Tam też dobrze byłoby dodać kilka słów opisu kolekcji.

Link do Category:Complete można by gdzieś w zakładce Editions umieścić?
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2011, 05:25:27 pm wysłana przez skrzat »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #94 dnia: Lipca 07, 2011, 12:17:42 am »
myślę, że nazwa serii nie powinna być tłumaczona, czyli po prostu biblioteka gazety wyborczej, najlepiej wszystko z małej litery. Natomiast ISBN serii można wstawić w samym opisie kategorii, czyli stronie, która otwiera się po kliknięciu na nazwę serii. Tam też dobrze byłoby dodać kilka słów opisu kolekcji.

Link do Category:Complete można by gdzieś w zakładce Editions umieścić?

Co do serii - oki - uzupełnię. Z ISBN powalczę, bo widzę, że na razie każdy wpisuje wg swojego sposobu, a ja wcale;)

Co do Complete - to też pomyślałam żeby do zakładki Editions...może po tej mapce:prośba o uzupełnianie istniejących wpisów i  instrukcja jak to zrobić - z linką do Complete?
A później dopiero ta część jak dodać całkiem nowy wpis?
Tylko widzę jeden feler (chyba Terminus już o tym pisał?) - mamy wpisane dopiero/już 422 wydania a strona bardzo się wydłuża. Chyba, że to nie problem:)
EDIT: w sumie jest Contents...to może?:)
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2011, 12:23:10 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #95 dnia: Lipca 08, 2011, 03:32:54 pm »
Skrzacie jest jeszcze jeden problem -  zmieniałeś szablon kilka razy i po edycji wydania to widać - tzn. nie ma tych najnowszych pól do uzupełniania - trochę to komplikuje "complete". Nie dałoby się odgórnie ujednolicić wszystkich wprowadzonych "po staremu" wydań?Trzeba ręcznie, po jednym? :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #96 dnia: Września 29, 2011, 04:38:04 pm »
mam prosbe o zeskanowanie okladki Edenu, pierwszego wydania z 1959 roku:

lem.pl/lemopedia/Eden_Polish_Iskry_1959

wszystkie posiadane w naszym archiwum egzemplarze sa pozbawione obwoluty :-(
« Ostatnia zmiana: Września 29, 2011, 04:40:28 pm wysłana przez skrzat »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #97 dnia: Lutego 22, 2012, 01:20:35 pm »
Korzystając z uprzejmości i nieprawdopodobnego katalogu książek lemologa uzupełniłam kilka pozycji w Lemopedii. Niemniej są pewne braki i nieścisłości. Jedna dotyczy tego Kataru:
http://lem.pl/lemopedia/Chain_of_Chance_Polish_WL_1998

Wg miazo, który wpisywał tę książkę jest ona datowana na 1998r, wg lemologa i Biblioteki Narodowej na 1999. Może ktoś sprawdzić rok wydania w swoim egzemplarzu - np. miazo?:)

Poza tym - czy ktoś może posiada taką rzecz: Prognoza rozwoju biologii WL 2000 ? Brakuje nam okładki:)

W sumie brakuje 16 okładek i prawdopodobnie byłby komplet polskich wydań do 2000 roku. Tutaj braki - może ktoś...gdzieś...chodzi tylko o okładki:
1) Solaris MON 1963
2) Dzienniki gwiazdowe WL 1966
3) Wysoki zamek Czytelnik 1968
4) Opowiadania WL 1969
5) Obłok Magellana WL 1970
6) Cyberiada WL 1972
7) FiF WL 1989
8 ) Wysoki zamek. Wiersze WL 1991
9) Powrót z gwiazd Interart 1994
10) Cyberiada. Bajki robotów. Interart 1995 - tom 2
11) Opowiadania pilota Pirxa Interart 1995 - tom 1
12) Bajki robotów Siedmioróg 1996
13) Niezwyciężony Świat Książki 1997
14) Pamiętnik znaleziony w wannie Interart 1997
15) Bajki robotów Siedmioróg 1998
16) Katar WL 2000

To nie musi być skan - może ktoś widział zdjęcia tych wydań gdzieś w necie - księgarnie? antykwariaty? - to wystarczy linka :)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 437
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #98 dnia: Lutego 22, 2012, 02:17:03 pm »
Korzystając z uprzejmości i nieprawdopodobnego katalogu książek lemologa uzupełniłam kilka pozycji w Lemopedii. Niemniej są pewne braki i nieścisłości. Jedna dotyczy tego Kataru:
http://lem.pl/lemopedia/Chain_of_Chance_Polish_WL_1998

Wg miazo, który wpisywał tę książkę jest ona datowana na 1998r, wg lemologa i Biblioteki Narodowej na 1999. Może ktoś sprawdzić rok wydania w swoim egzemplarzu - np. miazo?:)

Potwierdzam, w mojej edycji stoi na samym początku:

Copyright by Stanisław Lem, 1976
Copyright for this edition
by Wydawnictwo Literackie, Kraków 1998
Copyright for the Afterword by Jerzy Jarzębski

Dodatkowo na samym końcu jest adnotacja: Wydanie drugie w tej edycji, z datą 2000. Więc nie wiem, skąd by miał być rok 1999? :-)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #99 dnia: Lutego 22, 2012, 02:25:35 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 447
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #100 dnia: Lutego 24, 2012, 07:41:23 am »
Solaris MON 1963:
http://bvi.rusf.ru/lem/l_obl/lsok2001.jpg

Pozostale patrz na  http://axxc.nl/sl/sl-pl.htm . Tu jest prawie wszystko (w wiekszosci jezykow, jeszcze ilosciowo nawet wiecej, niz w Lemopedii), ale bardzo malego formatu.

Powodzenia!

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #101 dnia: Lutego 25, 2012, 05:47:09 pm »
Super. Bardzo dziękuję lemologu:) Spróbuję powiększyć te okładki.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 447
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #102 dnia: Marca 01, 2012, 03:48:59 pm »
Drodzy Forumowicze !
Jak to będzie prawidłowo po-polsku:

Dodawać informacje do Lemopedii: lemopedzić czyli lemopedjować ?
Opisać książke w Lemopedii: odlemopedzić czyli odlemopedjować książke ?

Już odlemopedziłem (czyli odlemopedjowałem) wszystkie książki w językach rosyjskim i białoruskim !

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #103 dnia: Marca 01, 2012, 04:09:28 pm »
"pedzić" to się po polsku może źle kojarzyć  ::)

Znacznie lepiej będzie "pędzić". To się będzie bardzo dobrze kojarzyć.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #104 dnia: Marca 01, 2012, 04:41:24 pm »
Jako wybitny językoznawca, w pełni popieram Hokusa!
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )