Autor Wątek: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema  (Przeczytany 25556 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« Odpowiedź #45 dnia: Kwietnia 14, 2020, 12:35:12 am »
gdzie Lem pisał coś o rozpoznawaniu? występowaniu w populacji ludzi genialnych? Chodzi mi o ten P.S.

Na szybko przypomnę sobie fragment z "GOLEMa". Ten z wykresikami, com go nie tak dawno partialnie cytował...
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1080.msg78602#msg78602

Jednak Lem poznający koncepcje "chyba" Arystotelesa z filmu (popularnonaukowego?) mi nie leży, bo nawet gdyby tak było, przecież by się nie przyznał do takiego źródełka, trzeba było wrzucić  co najmniej "Woprosy fiłosofii"  :D

W którymś z felietonów Lem przyznawał się do oglądania Discovery Channel, narzekając zarazem, że tenże schodzi na psy... Więc od biedy...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2020, 11:28:52 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« Odpowiedź #46 dnia: Kwietnia 14, 2020, 02:34:18 pm »
Wydaje mi się, że autor celowo wybrał meteorologię - bo pomimo, że traktowana jako nauka - to nie jest do końca przewidywalna (w sensie dużo tu niestabilnych zmiennych) - podobnie miałoby być ze sztuką: w miarę postępu nauki miałaby zmniejszać się (nie całkowicie zniknąć) jej nieobliczalność. I tutaj nie dokonał się żaden postęp...
Nie jest do końca przewidywalna... czyli tak naprawdę jest przewidywalna, tyle że nie do końca :)
Zdaje się, olka, Ty w ślad za autorem listu uważasz, że w miarę postępu nauki i techniki "nieścisłość" meteorologii, niedokładność prognozów pogody będzie malała, dążąc do zera? Hmm.. jestem odmiennego zdania, proszę szanownej moderatorki :)

„Dajcie mi odpowiednią ilość danych, a przepowiem przyszłość” – tako, zdaje się, rzekł wielki Laplace? A jednak tym razem nie miał racji. Zjawiska chaotyczne, takie jak turbulencja atmosferyczna, są nieobliczalne z zasady. Co więcej, takie układy wykazują tendencję do zajścia spontanicznych, i to gwałtownych, skokowych, „katastrofalnych” zmian. Do bifurkacji.

Do dziś, mimo zdjęć satelitarnych o niewiarygodnej rozdzielczości, szalonej mocy obliczeniowej komputerów i coraz doskonalszych modeli matematycznych, nie udało się chyba zawczasu przewidzieć powstania choćby najnędzniejszego huraganu czy tornada. I, śmiem sądzić, nigdy się nie uda. A to dlatego, że nieprzewidywalność jest nieodłączną, immanentną cechą procesów chaotycznych. I dane wejściowe, liczba niestabilnych zmiennych, nie ma tu nic do rzeczy. Przyczyna nieobliczalności leży głębiej.

Weźmy wspomnianą zagadkę trzech ciał. Zdawałoby się, czysta mechanika newtonowska. Em jeden em dwa przez er kwadrat. Determinizm czystej wody. Zdawałoby się, rozwiązać odpowiedni układ równań różniczkowych, i po sprawie. A jednak figę z makiem. Okazuje się, nawet zadając wszystkie warunki początkowe, znając z góry położenie, pęd, prędkość ciał w momencie czasu t0, nie można obliczyć je dla dowolnego momentu t. Za wyjątkiem nielicznych szczególnych przypadków.

Może to odbicie nieoznaczoności kwantowej w makroświecie? Nie wiem. Chociaż... tam, w mikroświecie, decyduje chyba fizyka, podczas gdy tu... "nie" mówi matematyka :-\

Cytuj
A w którym miejscu autor mówi, że wszystkie procesy fizyczne są w zasadzie obliczalne? Raczej mówi, że w określonych warunkach niektóre z nich zawsze zachodzą?
A bo ja wiem? Wprost oczywiście tego nie mówi. Ale z kontekstu chyba wynika, iż autor poniekąd przeciwstawia wolną wolę człowieka, manifestującą się m.in. w sztuce, determinizmowi dziedziny nauki...

Otóż czynników wpływających na pogodę jest bardzo wiele, ale każdy z nich jest przewidywalny. Para wodna /.../ zacznie się skraplać i stanie się tak zawsze. Zawsze. I to właśnie słowo decyduje o różnicy między dziedziną nauki a dziedziną sztuki.
/.../
Konkluzja, jak sądzę, jest jednoznaczna. Świat zjawisk, jakim zajmuje się nauka, jest światem, w którym szuka się determinacji. Człowiek natomiast jest zdeterminowany przez wiele czynników /.../ - ale zawsze pozostanie w nim pewien element nieprzewidywalny. Element wolności, który z definicji nie poddaje się formalizacji naukowej.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« Odpowiedź #47 dnia: Kwietnia 14, 2020, 08:21:24 pm »
gdzie Lem pisał coś o rozpoznawaniu? występowaniu w populacji ludzi genialnych? Chodzi mi o ten P.S.

Na szybko przypomnę sobie fragment z "GOLEMa". Ten z wykresikami, com go nie tak dawno partialnie cytował...
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1080.msg78602#msg78602
Tak, Golem też - ale to nie to. W tym co mi po głowie chodzi było wprost o dziełach, geniuszu - w literaturze. Pewnie jednak Mój pogląd... albo Filozofia... - tylko nie mogę trafić w sedno. Albo coś mi się uroiło:)
Wydaje mi się, że autor celowo wybrał meteorologię - bo pomimo, że traktowana jako nauka - to nie jest do końca przewidywalna (w sensie dużo tu niestabilnych zmiennych) - podobnie miałoby być ze sztuką: w miarę postępu nauki miałaby zmniejszać się (nie całkowicie zniknąć) jej nieobliczalność. I tutaj nie dokonał się żaden postęp...
Nie jest do końca przewidywalna... czyli tak naprawdę jest przewidywalna, tyle że nie do końca :)
Zdaje się, olka, Ty w ślad za autorem listu uważasz, że w miarę postępu nauki i techniki "nieścisłość" meteorologii, niedokładność prognozów pogody będzie malała, dążąc do zera? Hmm.. jestem odmiennego zdania, proszę szanownej moderatorki :)
"Zmniejszanie" nie oznacza wyzerowania.
Jest nieprzewidywalna w 100%? Można ją określić z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem? Ale można? Kiedyś wcale nie można było? Wróżenie z fusów było?

Chodzi o prawdopodobieństwo zajścia jakiegoś zjawiska klimatycznego i - w porównaniu - obliczenie prawdopodobieństwa powstania dzieła uznanego powszechnie za takowe. W związku z tym:
Cytuj
Do dziś, mimo zdjęć satelitarnych o niewiarygodnej rozdzielczości, szalonej mocy obliczeniowej komputerów i coraz doskonalszych modeli matematycznych, nie udało się chyba zawczasu przewidzieć powstania choćby najnędzniejszego huraganu czy tornada. I, śmiem sądzić, nigdy się nie uda.
Meteorologia posiada cały zestaw  narzędzi do badania zjawisk ze swej dziedziny (termometry, higrometry itp., satelity, radary, komputery).
Krótkoterminowe (3-4 dniowe) prognozy w ostatnim czasie bardzo się poprawiły - znaczy są sprawdzalne.
Co do tornad - może to niewiele - 15-30 minut przed..., ale jest to dobrze określone prawdopodobieństwo.
Chyba, że wszyscy darmozjadami:
https://www.spc.noaa.gov/
...a łowcy burz gonią ułudę;)

I w związku z tym powiedz mi jaki postęp nastąpił w dziedzinie wykrywania dzieła? Powstawania dzieła? Jakie nauka wykształciła narzędzia by przewidzieć - choćby z 5 minutowym wyprzedzeniem - że o! to tu objawi się Dzieło?;))
To, że woda w odpowiedniej temperaturze zmieni stan skupienia to pewne, ale to, że człowiek któremu dasz pióro napisze chociaż jedno zdanie z sensem?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« Odpowiedź #48 dnia: Kwietnia 16, 2020, 09:24:16 am »
Ze względu na słuszne oburzenie dwóch najbardziej zdyscyplinowanych osób na forum chaotyczne wypociny zostały przeniesione tu: https://forum.lem.pl/index.php?topic=452.msg81027#msg81027 .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« Odpowiedź #49 dnia: Kwietnia 17, 2020, 04:10:52 pm »
Wracając do tematu powiem, ze jestem pod sporym wrażeniem, też tempa.
Wprawdzie nie sprawdzałem, ale ...widać jestem łatwowierny  :)

Szanowny Panie,
bardzo dziękujemy za informację. Opis publikacji został poprawiony, zmiany są widoczne w katalogu BN.
z wyrazami szacunku,
Joanna Cieloch-Niewiadomska

Zerknąłem... nie wiem jak było, jednak teraz... Lem zniknął?
Ale może są głębsze dna typu spis treści, do których nie dotarłem.  :-\
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2020, 04:23:17 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« Odpowiedź #50 dnia: Kwietnia 20, 2020, 12:01:11 am »
Zerknąłem... nie wiem jak było, jednak teraz... Lem zniknął?

Dziękuję! Problem rozwiązany!!

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« Odpowiedź #51 dnia: Listopada 04, 2021, 10:48:49 pm »
@ Lemolog
Cytuj
Tego rodzaju wypowiedzi szukam do bibliografii. Jeśli ktoś ma książki z czymś podobnym lub ktoś spotka książki w księgarni lub bibliotece z czymś podobnym - zróbcie zdjęcie i wyślijcie (wskazując książkę i stronę).
Jest w artykule o filmowej stronie Lema kilka wypowiedzi (około 20-stu) z których niektóre mają szansę by mało znanymi (albo i nie). Niestety, na razie artykuł jest tylko w wersji papierowej.
Ten artykuł - Łukasz Maciejewski,  Ja tych filmów nie znoszę. Stanisław Lem i kino
tutaj
https://nowynapis.eu/wydawnictwa/kwartalnik-nowy-napis/kwartalnik-nowy-napis-10
Znasz te źródełka (przypis). Masz?
Jeśli nie mogę podesłać kopię artu. Publicznie kawałeczek

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« Odpowiedź #52 dnia: Listopada 05, 2021, 01:21:19 pm »
Znasz te źródełka (przypis). Masz?

Znam. Mam.
Zupelnie zapomnialem o tym temacie. No to informuje - ksiazke "Bibliografia Non-fiction S.Lema" z roznymi dodatkami juz wydalem:

Stanisław Lem Non Fiction. Bibliografia i Personalie (728 s.). 
Jest to światowa bibliografia pism Non Fiction Stanisława Lema, z dodatkami; adresowana do bibliotek, specjalistów-lemologów, tłumaczy na różne języki.
W spisie treści:
- Bibliografia Non Fiction (monografie, artykuły, wywiady, listy) w językach polskim (ok. 2140 poz.), rosyjskim (ok. 700 poz.), niemieckim (ok. 470 poz.), angielskim (ok. 180 poz.) i jeszcze w 22 językach (więcej prac Non Fiction Lema nie ma);
- Wiersze;
- Rękopisy;
- Listy otwarte i Apele, podpisane S.Lemem;
- Dzieła beletrystyczne – Fiction (w skrócie, ale wszystkie utwory wymienione);
- Personalie wydawnicze (osoby biorące bezpośredni udział w publikacji prac Lema: współautorzy, osoby prowadzące rozmowy i wywiady, tłumacze, świadkowie wypowiedzi na różnych imprezach, autorzy i redaktorzy książek z artykułami, wywiadami i wypowiedziami Lema – około 1000 nazwisk);
- Personalie Stanisława Lema (osoby wymienione przez S. Lema we wszystkich jego opublikowanych dziełach – ok. 5000 nazwisk).
https://fantlab.ru/edition324914.pdf


lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« Odpowiedź #53 dnia: Listopada 05, 2021, 04:03:40 pm »
Stanisław Lem Non Fiction. Bibliografia i Personalie
Odpowiedzi na możliwe pytania:

Książkę wydano w nakładzie mniej niż 100 egzemplarzy.
Wstęp - po rosyjsku, ten sam Wstęp i cała reszta tekstu objaśniającego - po polsku.

W Polsce książka dostępna jest w Warszawie - w Bibliotece Narodowej, w Bibliotece Instytutu Badań Literackich PAN, w Bibliotece Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego,
w Krakowie - w Bibliotece Jagiellońskiej i Bibliotecie na Rajskiej 1. Została również wysłana do bibliotek uniwersytetów w Toruniu i Gdańsku (jeszcze nie dotarła).
W Krakowie i w Warszawie we wrześniu tego roku wręczyłem tę książkę wielu lemologom.

W 2022 r. będzie drugie wydanie - rozszerzone o nową informację z wydań w latach 2021-2022 (i odnalezioną w raniej wydanym).
Wersja PDF drugiego wydania zostanie opublikowana w otwartym dostępie na stronie lem.pl - może wraz z tekstami różnych artykułów i wywiadów (niepublikowanych w książkach, ale nie tylko)...