Polski > Akademia Lemologiczna

Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]

<< < (30/32) > >>

Hoko:
Obserwator w rakiecie widzi interferencję zmodulowanych fal - jedna fala idzie z dziobu statku (ucieka, rozrzedzona), druga, z rufy, niejako za statkiem goni (zagęszczona) - nie wiem, jak to będzie ze światłem, ale w przypadku innych fal efekt chyba byłby jakiś.

Nie idzie o prędkość fali, ale o modulację niskiej czestotliwości nałożoną na tę falę.

maziek:
Jeśli rakieta porusza się ruchem jednostajnym a lasery są do niej przytwierdzone to nic nie będzie, zresztą z głośnikami też by nie było. Konieczny jest ruch źródła względem obserwatora.

Hoko:
No, chyba tak. Czymś trzeba strzelić na zewnątrz.

maziek:
Też nic nie da, bo wykryjesz tylko ten ruch, który nadasz obiektowi wystrzelonemu (plus "kopnięcie" od wystrzelenia). Przy ruchu jednostajnym to jest nierozstrzygalne, co niejako jest innym sformułowaniem I zasady dynamiki Newtona. Tak mi się wydaje, że w pustym poza rakietą wszechświecie stwierdzenie ruchu jednostajnego rakiety byłoby fundamentalnie niemożliwe.

Hoko:
A jak będą dwa obiekty i jeden będzie sie poruszał jednostajnie, to też nie da się ustalić który. A jak oba jednostajnie, ale nie równolegle?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej