Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez NEXUS6 dnia Styczeń 25, 2023, 07:37:50 pm »
Ten Diabeł Łańcucki, całkiem przyjemnie się ogląda. Podobają mi się te polskie, krótkie formy, robione amatorsko. Może tęsknię za ojczyzną?  ::) Obejrzałem serial "Kruk", bardzo dobry.
W temacie SF, ten nowy serial, na podstawie gry, "The Last of Us": Pierwszy odcinek nie najgorszy. W zasadzie zwykle zombie, tyle że grzyb a nie wirus, ale może z powodu pochodzenia od gry kilka ciekawych ujęć kamery, co daje pewną nowatorskość.
22
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez NEXUS6 dnia Styczeń 25, 2023, 07:26:50 pm »
    Ale to, co ludzie robią (i myślą) z powodu takiego zmęczenia niekoniecznie jest racjonalne, więc trudno używać tego jako argumentu
A to co ludzie robią pod wpływem strachu?

https://twitter.com/i/status/1617950277684035587
23
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 25, 2023, 07:09:36 pm »
Peter Watts skończył 65 lat... No to nam już na drugiego Lema raczej ;) nie wyrośnie... Dukaj, natomiast, wciąż ma szansę próbować...
24
DyLEMaty / Odp: Czy świadomość, osobowość całkowicie znikają ze śmiercią nośnika materialnego?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 25, 2023, 05:42:03 pm »
Zauważyliście głębokie konsekwencje zjawiska? Co? Gdzie jest świadomość, gdy jej nie ma?  :)

Ty mi lepiej rozplącz - od strony kwantowo-fizyczno-biochemicznej - co się dzieje ze świadomością, jak się człowiek C2H5OH w trupa zaleje 8).
25
Hyde Park / Odp: Wojna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 25, 2023, 05:34:40 pm »
Albo też racja stojąca za Polakami ;). (O, na tej zasadzie.)

ps. Tymczasem Rogozin odleciał w kosmos ;):
https://www.o2.pl/informacje/ranny-rogozin-zapowiada-odwet-mowi-co-stanie-sie-w-ukrainie-w-lutym-6858906132232832a
(Nie wiem, może to i nie wariaci, ale strasznie histerycznie wypadają wypowiedzi tamtejszej wierchuszki ::).)
26
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Styczeń 25, 2023, 03:28:55 pm »
Ale wyszło z tymi czołgami: Niemcy dają, bo ich przymusili Amerykanie; Amerykanie dają, bo ich przymusili Niemcy. A kto pociąga za sznurki? Polacy!  ;D
27
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Styczeń 25, 2023, 02:58:00 pm »
Wszystko pięknie, ale z linkowanych analiz - które zawierają zresztą informacje dość powszechnie znane - da się tylko - w sposób uprawniony - wyciągnąć wniosek, że USA były poczatkowo skłonne do ustępstw, a FR do eskalacji, w imię powrotu do idei koncertu mocarstw (zaś Niemcy forsowali NS2, nie licząc się z ryzykiem). Cała reszta geopolitycznych układanek jakie tu prezentujesz pozostaje w sferze b. luźnego hipotezotwórstwa.

ps. Z innej beczki...
https://tech.wp.pl/wolfram-to-dla-europy-krytyczny-surowiec-wydobycie-kontroluja-chiny-a-transport-rosja,6859008933853888a
A Spidi Gonzalez?
Mnóstwo informacji docierających na bieżąco?
28
DyLEMaty / Odp: Czy świadomość, osobowość całkowicie znikają ze śmiercią nośnika materialnego?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Styczeń 25, 2023, 02:57:03 pm »
Przemyślałem sprawę i wyszło mi, że jednak woda - mianowicie w powiedzeniu "lanie wody".
Jeśli się dostatecznie zagłębić w proces fizyczny, to zawsze dojdzie się do poziomu kwantowego. Wiadomo też, że splątanie, kiedyś uznawane za coś szczególnego, jest zjawiskiem dość powszechnym. Więc w procesach elektrycznych/chemicznych zachodzących w mózgu musi to też być obserwowalne. Tak samo pewnie jak w działaniu bramki logicznej - czy gdyby nie splątanie, to logika bramki NAND wyglądałaby inaczej?

Ale... Przedostatni akapit z drugiego tekstu. Zauważyliście głębokie konsekwencje zjawiska? Co? Gdzie jest świadomość, gdy jej nie ma?  :)
29
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Styczeń 25, 2023, 11:38:38 am »
A co znaczy "odzyskać dla Rus to, co stracił ZSRR"? Co ma Rus do ZSRR? Czy to jedno i to samo? Formalnie rzecz biorąc, CCCP był związkiem dobrowolnym, i zgodnie z konstytucją, każdy subiekt związku miał prawo do wyjścia z jego składu w dowolnej chwili. Również formalnie Ukr skorzystała z tego prawa w 1991. Zatem Rus nie może wysuwać żadnych roszczeń terytorialnych wobec Ukr w kontekście rozpadu ZSRR.
To znaczy, ze zalezy jak kto mysli o kontynuacji panstwa. Czy ZSRR sie definitywnie skonczylo i FR to cos zupelnie nowego, czy jest jakas kontynuacja?
Na zdrowy rozsądek: jeśli już chodzi o kontynujację w sensie prawnym, to FR można chyba uznać za spadkobierczynię RFSRR, czyli jednej z 15 republik ZSRR.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosyjska_Federacyjna_Socjalistyczna_Republika_Radziecka

FR nie powinno wysuwac zadnych roszczen terytorialnych wobec Ukr, ale co jakie panstwo moze, to zalezy od jego sily. Ty sadzisz, ze nie powinno, ja sadze ze nie powinno, ale Putin najwyrazniej sadzi co innego.
No tak, to się rozumie samo przez się. Chciałem powiedzieć, że Rus nie może wysuwać roszczeń terytorialnych wobec Ukr, pozostając w ramach pola prawowego. No, a po bandycku, czyli, jak mówią na Rosji, по беспределу - i owszem.

O ile wiem, sowieckie republiki dzielily sie na takie z "prawem wychoda" i takie bez tego prawa, gdzie Ukr miala to prawo. To prawda?
O ile wiem, nie.
Статья 17.  За каждой союзной республикой сохраняется  право
свободного выхода из СССР.
(Art. 17. Każda z republik związkowych ma prawo do swobodnego wyjścia z ZSRR.)

http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/cnst1936.htm

Przy okazji, podczas edukowania sie w temacie natrafilem na informacje o Krymie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Autonomiczna_Republika_Krymu#Status_polityczny
Mam wiec pytanie, czy Autonomiczna Republika Krymu miala formalnie "prawo wychoda" z Ukr, jak Ukr z ZSRR? Wiem ze Ukr nie uznala referendum, ale od strony formalnej jak to jest?
Owszem, ARK ma takie prawo, ale to prawo realizuje się drogą referendum ogólnoukraińskiego, a nie lokalnego. Zatem od strony formalnej Ukr słusznie nie uznała rezultatów tego, co zaszło na terytorium ARK w 2014.
Zacytuję Konstytucję Ukrainy:
Rozdział III, Art. 73. Wyłącznie w referendum ogólnoukraińskim rozstrzyga się sprawy zmian terytorialnych Ukrainy.

Rozdział X, Art. 134. Autonomiczna Republika Krym jest nieodłączną częścią składową Ukrainy. /.../
Art. 135. /.../  Akty normatywne Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krym i decyzje Rady Ministrów Autonomicznej Republiki Krymu nie mogą być sprzeczne z Konstytucją i ustawami Ukrainy oraz powinny być uchwalane i realizowane zgodnie z Konstytucją Ukrainy, ustawami Ukrainy, aktami Prezydenta Ukrainy i Gabinetu Ministrów Ukrainy.

http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/konst/ukraina.html

I jeszcze pytanko: Zdaje sie, ze na poczatku Kwietnia Zelenski mial siadac do rozmow z Putinem/jego przedstawicielem, ale zaraz po wizycie Borisa Johnsona ten pomysl sie zmienil. Wiesz cos blizej o tym?
Nic mi o tym nie wiadomo.
30
Hyde Park / Odp: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 25, 2023, 01:30:02 am »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10