Ankieta

Czy zmienić nazwę działu Hyde Park na:

 piąty eLEMent
3 (30%)
Lem Park
0 (0%)
inną
1 (10%)
nie zmieniać
6 (60%)

Głosów w sumie: 10

Autor Wątek: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]  (Przeczytany 132751 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #45 dnia: Października 21, 2019, 08:33:05 pm »
Muszę powiedzieć, że jak miazo zrobi wykres albo tabelkę, to mucha nie siada:)

Ze statystyk sporo wynika dla ewentualnego remontu strony. Trzeba te wnioski diagnostyczne zacząć formułować.
To może po prostu napisz co masz na myśli, bo jak widzisz dla większości nic nie wynika z ilości postów czy odsłon wątków.
Dla mnie też nie.
Chyba, że uważasz iż każdy user z wysokim licznikiem powinien mieć tutaj swój imienny dział - a Lema? A Lema gdzieś tam pomieścimy...na końcu...bo biedak nie napisał żadnej wiadomości i się nie łapie... ;)

Lemosfera zaproponowana przez liva brzmi interesująco i kojąco, co nie znaczy, że jest gorsza od Lemopedii. Szczerze mówiąc nazwa jest drugorzędna. Aczkolwiek powinna ona wyznaczać ramy dozwolonej dyskusji. Wszystkie zaproponowane nazwy spełniają te warunki.
Też mi się podoba Lemosfera, Lemostrefa...
Cytuj
Byłoby zabawnie, gdyby po tym wszystkim nic się nie zmieniło, bo nie będzie zgody na zmiany z centrali, ale co nabiliśmy postów, to nasze.
Hm...myślę, że zgoda była już wcześniej - kiedyś pytałam już o to skrzata - chyba nawet zrobienie tego działu podrzędnego w FPP było "zaczontkiem".
Nic...trzeba poczekać:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #46 dnia: Października 21, 2019, 08:59:20 pm »
Cytuj
To może po prostu napisz co masz na myśli

Pierwsze pytanie, które mi się nasuwa: po co istnieje Forum Stanisława Lema?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #47 dnia: Października 21, 2019, 09:04:28 pm »
Cytuj
To może po prostu napisz co masz na myśli

Pierwsze pytanie, które mi się nasuwa: po co istnieje Forum Stanisława Lema?

R.

Nie będę brała udziału w biegu na dochodzenie do sedna.
Albo je masz - albo nie masz.
Pytanie było o statystyki - nie o sens życia.
Więc: do czego mają posłużyć informacje o liczbie postów?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #48 dnia: Października 21, 2019, 09:14:39 pm »
Do - m. in. - odpowiedzi na pytanie, o cel/sens istnienia Forum.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #49 dnia: Października 21, 2019, 09:20:00 pm »
Do - m. in. - odpowiedzi na pytanie, o cel/sens istnienia Forum.

R.
Ok. Myślę, że rozumiem ten trop.
Jest niewesoły. Gorzki.
Ale właśnie po to m.in. odkurzenia tego działu - żeby widać było ten cel/sens.
Jeszcze parę osób tutaj jest.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #50 dnia: Października 21, 2019, 09:26:34 pm »
Cytuj
Jeszcze parę osób tutaj jest.

Właśnie. Niech może się wypowiedzą?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #51 dnia: Października 21, 2019, 10:27:00 pm »
Cytuj
Jeszcze parę osób tutaj jest.

Właśnie. Niech może się wypowiedzą?

R.
Nie każdy lubi brać udział w biciu piany. Ot - lemolog, w powyższych zestawieniach statystycznych nie istnieje. Czyli jego wartość dla forum jest znikoma?
I na tym mógłbym skończyć.
Cytuj
Też mi się podoba Lemosfera, Lemostrefa...
Lemostrefa też ma urok - kieruje do Strugackich, ale to marketingowo kiepskie skojarzenie  8) choć pewnie ono rzadkie, coraz rzadsze. Zasadniczo,  jak Hornet - nazwa sprawą trzeciorzędną.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #52 dnia: Października 21, 2019, 10:49:18 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1754.msg77734#msg77734

Powtórzę dla tych, którzy nie zrozumieli pytania: po co istnieje Forum Pana Lema?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #53 dnia: Października 21, 2019, 10:59:40 pm »
Wg mnie:

Lem - życie i twórczość - wszystkie wątki stricte związane ze Stanisławem Lemem np. Wokół Lema się dzieje, O Lemie napisano, Lemoniada, Szkice genealogiczne, etc.

Akademia Lemologiczna - wiadomo.

Dział ? - wszystkie wątki, w których rozmawiamy o rzeczach nie związanych bezpośrednio z Lemem, ale nie będących Hyde Parkiem. Czyli tematy popularno-naukowe, ale też włączając w to np. ten wątek dotyczący Smoleńska, dyskusje religijne czy humanistyczne. Jest tutaj problem z określeniem ścisłej granicy, co się kwalifikuje do tego działu, a co już jest HP (a tym bardziej problematyczny wydaje mi się dalszy podział na nauki ścisłe vs. humanistyczne, bo przypuszczam, że będzie wiele tematów "siedzących okrakiem"). Nie mam lepszej definicji niż opisowa, że byłby to ogół spraw, co do których możemy z dużym prawdopodobieństwem domniemywać, że byłyby w zakresie zainteresowania samego Lema (co już czyni pole dyskusji rozległym). Toteż nazwa "Dział popularno-naukowy" wydaje mi się jednak zbyt wąska. Może zresztą wykorzystać ponownie nazwę Dylematy?

Hyde Park - wszelkie pozostałe wątki.

Parablogi - do usunięcia. Podobnie pewnie jak inne szczątkowe tematy, które zalegają na ostatnich stronach.

Dodatkowo połączyłbym wątki techniczne:
[SPRAWY ORGANIZACYJNE]
[Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
żeby był tylko jeden na nasze meta-dyskusje i go przykleił.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #54 dnia: Października 21, 2019, 11:48:42 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1754.msg77734#msg77734

Powtórzę dla tych, którzy nie zrozumieli pytania: po co istnieje Forum Pana Lema?

R.
Zapewniam Cię, że na tym forum wszyscy zrozumieli pytanie i gdyby ktoś zechciał na nie odpowiedzieć - odpowiedziałby. Może odpowie - nie wiem.
Ale wiem, że powtarzanie go w ciągu niespełna dwóch godzin -  z sugestią pewnej niemocy umysłowej czytających - jest zbędnym i irytującym postem.
Lemostrefa też ma urok - kieruje do Strugackich, ale to marketingowo kiepskie skojarzenie  8) choć pewnie ono rzadkie, coraz rzadsze. Zasadniczo,  jak Hornet - nazwa sprawą trzeciorzędną.
Jakoś nie pokojarzyło mi do Strugackich - Lem na przodzie zdeterminował:)
Ale sprawa o tyle rzędna, że chyba trzeba coś wpisać w nazwę przy nowym okienku.
Wg mnie:
Lem - życie i twórczość
Akademia Lemologiczna
Dział ?

Hyde Park
Czyli z tym chyba wszyscy się zgadzamy: brakuje jednego działu - tylko dla Lema i rzeczy dziejących się wokół niego.
(nie wydaje Ci się, że tytuł życie i twórczość - ogranicza informacje o np. twórczości dotyczącej Lema?)
Akademia ma zostać - jak jest, a FPP (Dylematy wg mnie są oki) i HP z porządkami, które trzeba dograć.

Co do usuwania - jakieś jednopostowe wątki sprzed ponad dekady - pewnie można, ale wielopostowych - nie ruszałabym.
Poza tym nawet te najkrótsze gdzieś pokazują jakie były losy forum.

Łączenie wątków organizacyjnych - jak sobie życzycie. Można je połączyć.
Tamten zamknęłam - na swoją odpowiedzialność - żeby zakończyć  - powiedzmy - pewien etap na forum  ???
Samo przyklejenie organizacji - w którym dziale? nowym FPP? chyba nie w "Lemie", bo znowu będzie zasłaniać sedno:) - wydaje mi się rozsądne, bo jak "spadnie" to kto go znajdzie?:)

Trzeba zacząć od założenia jednego działu - czyli czekamy na skrzata:)
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2019, 11:54:11 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #55 dnia: Października 22, 2019, 01:46:55 am »
po co istnieje Forum Stanisława Lema?

Mniemam, że w pierwszym rzędzie po to byśmy mieli gdzie składać hołd Lemowi, i przyglądać się światu/Wszechświatowi z lemowskiej perspektywy. Reszta jest opcjonalnym dodatkiem.

Lem - życie i twórczość

Jak podoba mi się ta nazwa (przez sentyment do w/w strony), tak nie jestem pewien czy ma sens rozszerzać na twórczość. Taki np. (doskonały!) wątek liva o "Pirxie" stanowczo bardziej pasuje mi do FPP, niż do wątków o Lemie i wokół Lema, których charakter jest głównie informacyjny lub biograficzno-badawczy. (No, chyba, że awansujemy go do "Akademii...", jak ongiś wątek o "GOLEM-ie".)

Dział ?

W sumie nie wiem po co tak kombinujemy  z nazwami... Mamy "Forum in English", "Forum auf Deutsch" i "Forum in Russian", to niechże i "Forum po polsku" zostanie.

ale też włączając w to np. ten wątek dotyczący Smoleńska

Choć mam słabość do tego wątku, i nie odmawiam mu wysokiej jakości merytorycznej, to sądzę, że do FPP pasuje b. umiarkowanie (z tej to przyczyny, że nie da się dowieść jego pośredniego związku z Lemem). Zresztą chyba maziek wiedział, gdzie go zakłada ;).

Parablogi - do usunięcia.

Nie jestem pewien. Raz - źle by było gdyby aktywność skanalizowana w parablogach miała znaleźć inne ujście (czego małą próbkę ledwo co mieliśmy). Dwa - parablog parablogowi nierówny, taki na przykład "Powrót do zmysłów draco volantusa" - również wątek autorski - mimo dość niecodziennej formy wydaje się interesujący.

Podobnie pewnie jak inne szczątkowe tematy, które zalegają na ostatnich stronach.

Tak jak ola, byłbym jednak przeciwny. Może wyjdę na czułostkowego, ale wątki-szczątki stanowią jednak kawałek historii Forum i szkoda by je było ot tak kasować.

Trzeba zacząć od założenia jednego działu

Też tak sądzę. I może nawet zaproponowałbym, żeby z resztą prac racjonalizatorskich wstrzymać się do po świętach (czyli parę mies.), byśmy mieli czas podumać nad pomysłami, które padły (także z naszych własnych wirtualnych ust), bo co nagle to po diable.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2019, 01:52:16 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #56 dnia: Października 22, 2019, 01:55:47 am »
W sumie nie wiem po co tak kombinujemy  z nazwami... Mamy "Forum in English", "Forum auf Deutsch" i "Forum in Russian", to niechże i "Forum po polsku" zostanie.
Czyli ma zostać tak, jak jest?. Bezsensu. Moim zdaniem, rozkład jazdy nowego forum, zaproponowany przez mazio jest najlepszy ze wszystkich, jakie dotąd padły. Do tego te dyLEMaty skradły me serce, ile dobra można tam umieścić i na ile tematów będzie można dyskutować.
O ile można się spierać, jaka w końcu ma być nazwa głównego forum, to według mnie nie podlega dyskusji, że starą nazwę trzeba zmienić. Niech to będzie Lemosfera, Lemostrefa, Lemopedium, Świat Lema - wszystko jedno, ale nie Forum po polsku, za mało wyraziste, dokładne. Z czego wynika cały obecny chaos.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2019, 01:59:21 am wysłana przez Hornet »
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #57 dnia: Października 22, 2019, 12:12:04 pm »
Z mojej diagnozy wynika, że dzisiejsze Forum przypomina salę wykładową z pięcioma panelistami i wielusetosobową widownią, której członkowie mają nieograniczone prawo głosu, ale z niego rzadko (eufemizm) korzystają.

Na mojego czuja, Forum istnieje przede wszystkim po to (cel i sens), by swobodnie rozmawiać o życiu i twórczości Mistrza. Rozmowa, jak każda, oznacza swobodną wymianę informacji i opinii, a z kolei swoboda opinii oznacza formalną równoprawność ocen hołdowniczych i krytycznych.

Drugim sensem i celem jest, według mnie, możliwość swobodnego wyrażania na Forum najrozmaitszych poglądów przez uczestników, których niewidzialnie filtruje i łączy duchowe ojcostwo Mistrza. Pisałem, że 99% rozmów, które miałem zaszczyt wieść z SL, nie dotyczyło literatury. Dlatego sądzę, że takie forumowe rozmowy o życiu, włącznie z de Marynią, Mistrz by bardzo sobie chwalił.

Pierwszą troską właściciela i moderatorów powinno być, moim zdaniem, zwiększenie "liczby panelistów" oraz liczby głosów z widowni. Ruch w interesie, żywotność organizmu, sprężystość tkanki. Jak to zrobić - nie mam pojęcia. Być może jest to niewykonalne. Być może Forum już naturalnie gaśnie ze starości.

Drugą troską (itd.) powinno być znalezienie nowych tematów/wątków. Ziem nieznanych. Choćby wysepek. Być może to też jest niewykonalne, gdyż o Mistrzu zostało powiedziane już wszystko i Forum grozi los Gębona. 
 
Podoba mi się "Lemosfera" zamiast "Forum po polsku". Nie zmieniałbym nazw "Akademia Lemologiczna" i "Hyde Park". Czy i co z nich ująć/dodać - nie wiem, ale do wyremontowanego Forum nadal nie wprowadzałbym nowego czwartego działu.

Ostateczne decyzje dotyczące obecności użytkownika na Forum podejmują zawsze dwie niezależne strony: właściciel oraz użytkownik.

R.    
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #58 dnia: Października 22, 2019, 06:42:12 pm »
Z czego wynika cały obecny chaos.

Śmiem sądzić, iż wynika on jednak z tego, że jeden użytkownik domaga się dla siebie specjalnego traktowania (i - co więcej - przez lat parę mógł na nie - z tych czy owych przyczyn - liczyć).

Pierwszą troską właściciela i moderatorów powinno być, moim zdaniem, zwiększenie "liczby panelistów" oraz liczby głosów z widowni. Ruch w interesie, żywotność organizmu, sprężystość tkanki. Jak to zrobić - nie mam pojęcia. Być może jest to niewykonalne. Być może Forum już naturalnie gaśnie ze starości.

A ja bym zaproponował mały eksperyment: może byś tak dobrowolnie zrezgnował na rok z pisania postów na Forum (poza ew. wątkiem lemoniadowym, jeśli zamierzasz organizować kolejną). I wtedy wspólnie ocenimy jak to wpłynie na frekwencję i atmosferę rozmów... ;)
Jeśli nie przyniesie to zmian na plus dostaniesz ode mnie kosz wedlowskich z orzechami i nie usłyszysz więcej złego słowa. Co powiesz na taki zakład?
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2019, 06:48:30 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #59 dnia: Października 22, 2019, 06:57:47 pm »
Śmiem sądzić, iż wynika on jednak z tego, że jeden użytkownik domaga się dla siebie specjalnego traktowania (i - co więcej - przez lat parę mógł na nie - z tych czy owych przyczyn - liczyć).
Znowu, wszystko co złe, to Remuszko. Ziew. Przecież dyskutujemy o uporządkowaniu Forum po polsku, jak ten dział ma wyglądać i co w nim będzie można pisać, a czego nie. Poza tym, jak Ola pisała, za mało tutaj Lema, w Lemie, trzeba to poprawić. W tym momencie Remuszko to off-topic.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen