Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1918853 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4215 dnia: Stycznia 23, 2015, 12:38:21 pm »
Ob. Remuszko stawiacie sprawę tak (nieco demagogizując): ja się od sieci odciąłem klapcążkami - to co one mnie zrobią? Logicznie spójne, ale mowa o ludziach, którzy sieci używają a w szczególności o takich, którzy maja kilka komputerów, do tego smartfon szybszy od Twego peceta, tablet i tak dalej. I którzy korzystają z rozmaitego oprogramowania, które powoduje, że większość albo nawet wszystkie dane osobiste na tych wszystkich urządzeniach są między sobą synchronizowane, czyli na każdym jest wszystko. Chyba się zgodzisz tak ogólnie, że wszelka zapisana informacja może być odczytana. Co zachodzi nader często, nie tylko osobniczo ale nawet wielkie korporacje nie radzą sobie i ich dane, dane milionów kont ich użytkowników są wykradane. Tylko sam fakt, że korzystasz z googla oznacza, że google ma już od dawna Twój bardzo dokładny profil osobowościowy. Możesz oczywiście uważać, że nie masz nic do ukrycia, nie przeczę. Google czyta Twoje maile - o czym łatwo się zorientować po doborze reklam. Ciasteczka na Twoim komputerze powodują, że jeśli zbyt długo szukasz jakiegoś produktu w sieci, to sieć się orientuje, że Ci zależy - i możesz dostać wyższą cenę. Itd.

P.S. A co do przykładów to mało ich dookoła? Wszelkie włamy polegają na jednym - na odczytaniu poufnej informacji. Oczywiście zawsze można post factum powiedzieć - jakby kózka nie skakała itd. Problem polega na tym, że większość ludzi kompletnie nie zdaje sobie sprawy, w jakim zakresie rozmaite urządzonka z wifi dzielą się wiedzą o ich użytkowniku oraz gdzie dalej trafia ta informacje. A także czym się infekują. Niby można to wszystko powyłączać - sek w tym, że domyślnie jest włączone i mało kto panuje nad tym. Przykład pierwszy z brzegu: korzystasz z bankowości internetowej? Korzystasz czasem z kopiuj/wklej przy wpisywaniu tych długich nr rachunku? Wystarczy że urządzenie z którego to robisz połknie malutki skrypcik, który podstawi i wklei inny nr rachunku - przestępcy. I przelejesz pieniądze nie tam gdzie chciałeś. Oczywiście - wina Twoja będzie, bo bank ostrzega, bank przypomina, żeby czytać treść smsa potwierdzającego przed wklepaniem kodu (tam jest końcówka nr konta). Ilu jednak czyta? Ilu wciąż korzysta z kodów predefiniowanych (drukowanych na jednorazowej liście). Ilu się dało naciągnąć nim sprawę wykryto?

P.S. 2
Od czego zależy wielkość (powierzchnia) tych płatków sekundy przed chodnikowym dolotem?
- jest odwrotnie proporcjonalna do prędkości opadania.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 23, 2015, 01:07:31 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4216 dnia: Stycznia 23, 2015, 07:56:13 pm »
A na odwrót nie?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4217 dnia: Stycznia 23, 2015, 08:10:16 pm »
Tzn?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4218 dnia: Stycznia 23, 2015, 08:38:20 pm »
Panie, nie bój się mnie AŻ TAK! Dalibóg, ja Cię kocham! (skąd cytat?)
Czy szybkość opadania płatków nie zależy od ich wielkości (powierzchni)?
vosbm
pjes: smaże se schabowego, więc mogę odchodzić od kompa...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4219 dnia: Stycznia 23, 2015, 08:47:47 pm »
Z drugiej strony, Google agreguje wyniki wyszukiwań by coś z tego pożytecznego wyciągnąć. Przykładowo Google Flu Trends pokazuje mapę gdzie kolorem kodowane jest jak często w danym państwie szukane frazy dotyczyły grypy, jej objawów, itp. Ma to rzekomo "przewidzieć" zbliżającą się epidemię grypy (w cudzysłowie "przewidzieć", bo z takim wyprzedzeniem, że i tak już za późno na cokolwiek).

Z podobnych analiz ruchu w sieci tworzy się też modele specyficzne np. dla grup terrorystycznych. Schematy komunikacji są tam nieco inne niż "normalne" i można w ten sposób szukać konkretnych wzorców. Z tego co wiem jednak, tego typu analizy były z sukcesem stosowane do "wykrycia post-factum" ;) działalności terrorystycznej. Może po prostu wykrycia pre-factum są niejawne, bo zainteresowanej stronie bardziej zależy na skuteczności predykcyjnej niż na publikacji naukowej? :)


To powiedziawszy, przyznaję się, że sam korzystam z aplikacji Privoxy i Ghostery, które skutecznie blokują mi wszelkie reklamy, śledzenia i inne nachalności Internetu. Aż mi czasem dziwnie usiąść do czyjegoś komputera kiedy nagle te wszystkie bannery reklamowe świecą mi po oczach ;). Może i jestem paranoikiem, ale nie podoba mi się jakiekolwiek gromadzenie informacji o mnie bez mojej zgody. Kiedy szukam w Google czegoś na temat "X" i wchodzę na jakąś stronę to po to i tylko po to, żeby z tej strony skorzystać. A nie po to, żeby mi Google później podpowiedziały czego chcę

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4220 dnia: Stycznia 23, 2015, 08:56:30 pm »
Panie, nie bój się mnie AŻ TAK! Dalibóg, ja Cię kocham! (skąd cytat?)
Czy szybkość opadania płatków nie zależy od ich wielkości (powierzchni)?
vosbm
pjes: smaże se schabowego, więc mogę odchodzić od kompa...
Panie odwal się. Ja Cię za dobrze znam. Ja wiem, że z Tobą trzeba jak w sądzie, najpierw wydusić z Ciebie pytanie jednoznacznie i zaprotokołować, bo inaczej potem powiesz, że dokładnie co innego miałeś na myśli. W danym wypadku nie wiedziałem czy na odwrót w sensie że wprost, czy to o co pytasz. Jak coś jest proporcjonalne do czegoś, to i vice versa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4221 dnia: Stycznia 23, 2015, 09:04:53 pm »
To spytam inaczej: od czego zależy, że jedne płatki mają śrerdnicę grochu, inne zaś kurzego jaja - mimo że oba rodzaje opadają z tą samą (na oko) prędkością?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4222 dnia: Stycznia 23, 2015, 09:29:10 pm »
Jeśli są podobnego typu (budowy) to przypuszczalnie na skutek wirowania dość dobrze się równoważy większa prędkość opadania lecących kantem większych i płasko mniejszych, oraz mniejsza odpowiednio odwrotnie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4223 dnia: Stycznia 23, 2015, 09:52:43 pm »
A nie mógłby po lucku rzec: nie mam pojęcia? Nie wiem? Coś by Ci odpadło od tego? Ech, jaka szkoda że Mistrza nie ma, On by nam kwstię śniegową zaraz po lucku wyklarowałł...
To przechodzę do innego wątku. Jeszcze ciekawszego...
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4224 dnia: Stycznia 23, 2015, 09:59:53 pm »
Panie, nie wiem. Ale mam przypuszczenia, podmontowane pod I zasadę dynamiki Newtona. Które Ci zaprezentowałem. Następnym razem napiszę "nie wiem" - jeśli tak wolisz.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4225 dnia: Stycznia 23, 2015, 10:33:14 pm »
1. Zrobisz co uważasz.
Lecz ja przypomniałem sobie, że gdy przedwczoraj wgapiałem się na te płatki, to zatrzymałem się pod latarnią, zlazłem z roweru i przygladałem się im dobre parę minut. Było absolutnie bezwietrznie - opadały tylko grawitacyjnie. Otóż óne leciały NARAS - i takie, i takie. Małe, średnie i duże. Przedwczoraj tym się różniło od innych dni, że dużych było BARDZO wyraźnie więcej. Ale wszystkie bezładnie, chaotycznie, bez porządku, żadne tam jedne pionowo, drugie poziomo albo ukosem. Nic z tego, jak na moje oczy. Trzeba by to sfilmować i przeanalizować komputerowo. Platek po płatku, i zrobić statystyczną syntelizę, a dopiero do niej dopasowywać teorię...
2. Jestem genialny :-)
W każdym razie genialny sześcioprocentowo - jeśli wierzyć podmichniczce Iwonie Dominik, na której trzy pytania trafiłem przypadkowo o trzeciej w nocy i na wszystkie trzy odpowiedziałem prawidłowo w ciągu kilku leniwych minut: http://wyborcza.pl/napamiec/1,143061,17242176,Trzy_pytania__Sprawdz_swoje_IQ.html
Najtrudniejsze - dla nocnego mózgu - było to z ołówkiem, bo inne rozwiązanie narzuca się tu odruchowo i wprost STRASZNIE!
Jestem przekonany, że wszyscy UZNANI Forumowicze odpowiedzieliby jeszcze szybciej. Nastawcie budzik na trzecią w nocy...
vosbm
« Ostatnia zmiana: Stycznia 24, 2015, 11:13:31 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4226 dnia: Lutego 11, 2015, 09:54:17 pm »
Taki drobiazg, w sumie nic wielkiego, bo pamiętam parę hipotez (ze schematami) nt. budowy wewnętrznej Ziemi jakie streszczał lata temu Hermann Heinz Wille w książce "W głąb Ziemi" i jedna była bodaj podobna, ale zawsze wypada być na bieżąco:
http://www.nature.com/ngeo/journal/vaop/ncurrent/full/ngeo2354.html
To samo na prasowo ;):
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/po-kolei-skorupa-ziemska-plaszcz-ziemi-jadro-zewnetrzne-i-dwa-jadra-wewnetrzne,157456,1,0.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4227 dnia: Lutego 12, 2015, 07:06:07 pm »
Hmm, też ma dwa jądra?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4228 dnia: Lutego 12, 2015, 07:49:47 pm »
Strach pytać co jeszcze ma... ::)

A serio: nie wiem czemu TVNowski redachtór nie napisał, że jądro wewnętrzne Ziemi ma - jak się okazuje - dwie warstwy, jak każdy normalny by to zrobił. Może uważał, że warstwa to za trudne słowo?

"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4229 dnia: Lutego 19, 2015, 10:39:28 am »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).