Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 689007 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #225 dnia: Kwietnia 27, 2008, 02:38:43 pm »
Cytuj
opowiadanie Kamuflaż H. Kuttnera - nie wiem dokładnie, z którego roku

Ukazało się w 1945 (!)*.

Cytuj
w ogóle polecam tego autora, miał fajne pomysły i niebanalne poczucie humoru

Mało tego. Był też jednym z pierwszych amerykańskich autorów SF zwracających uwagę na czysto literackie walory swych utworów (a najlepsze z nich wychodziły mu gdy pisał w duecie z żoną - C.L. Moore).

ps. natomiast pomysł wysyłania w Kosmos cyborgów wprowadził chyba jako pierwszy Lovecraft (w "Szepczącym w ciemności"), choć oczywiście uznał ów pomysł za "bluźnierczy"...


* i jest dziełem obojga małżonków
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2008, 02:40:40 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #226 dnia: Kwietnia 27, 2008, 06:57:48 pm »
Cholera. Trochę mnie trząchnęło. Wszystkie kobiety na naszym forum są sztuczne. Rachel, Aniel-a, teraz Lil... Zaczynam się bać :(

;)
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #227 dnia: Kwietnia 27, 2008, 07:27:08 pm »
Widać Lem to nie jest literatura dla prawdziwych kobiet...  :(


;)


EDIT:

Wracając do tematu:

Cytuj
[size=14]Soyuz spacecraft lands off-target[/size]

A Russian Soyuz spacecraft has returned to Earth, but came down more than 400km (250 miles) away from its planned touchdown point, say Russian officials.

The crew are safe, but were subjected to severe G-forces during re-entry, said a spokesman for mission control.

He said they were examined at the landing site by medical staff.

On board were Yi So-yeon, South Korea's first astronaut, Yuri Malenchenko from Russia and American Peggy Whitson, who broke Nasa's record for time in space.

The Russian capsule was returning from a mission to the International Space Station.

It touched down some 420km away from its planned landing point in the Kazakh steppe, and some 20 minutes later than schedule.

"The main thing is that the crew is alive and healthy," said Anatoly Perminov, head of the Russian federal space agency.

They underwent medical examinations after landing, having been subjected to high G-forces in the descent.

Mr Perminov said the craft followed the back-up landing plan, a so-called "ballistic re-entry" - a plunge with an uncontrollable, steep trajectory.

He said the crew missed the target because they changed their landing plan at the last minute without telling mission control.

In October, a crew returning from the International Space Station had a similar experience, touching down in Kazakhstan 200km (120 miles) from its intended landing site, in temperatures of 6C ( 43F).

Ms Yi had spent 11 days conducting tests at the space station.
 
South Korea's Yi So-yeon spent 11 days at the International Space Station

South Korea, which paid Russia $20m (£10m) for her trip into space, is investing heavily in space technology and is due to launch its first rocket later this year.

Ms Whitson now holds the record for the cumulative length of time spent in space by an American at 377 days, the US space agency Nasa said earlier.

This was Yuri Malenchenko's third long-duration spaceflight. He spent 126 days aboard space station Mir in 1994, and 185 days on the ISS in 2006.

He also flew on a 12-day shuttle mission in 2000. He has accumulated 515 days in space during his four flights. This is the ninth highest total of cumulative time.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/7355912.stm
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2008, 12:40:53 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #228 dnia: Kwietnia 28, 2008, 01:29:50 pm »
Aaaah, wlasnie! Przypomniales mi. Oczywiscie jak wszystko u mnie z opoznieniem, ale:
Jak wszyscy wiedza 12 lipca byla rocznica (nawet stanalem o 10:02 na chwile na bacznosc i zasalutowalem, a co). Na forum wrocilem kilka dni temu i mi z glowy wypadlo, ale mam swietny plik mp3 z oryginalna transmisja najpierw z Moskwy jak to pierwyj w mirje czolowiek Jurij Aleksiejewicz na pokladzie Wostoka leci w kosmos a pozniej oryginalne nagrania z kabiny (oczywiscie ze slynnym "pajechali") - swietnie slychac Gagarina, biedak ma taka trwoge w glosie, jakby go wystrzeliwano z armaty. I bardzo bym chcial sie podzielic z Wami tym nagraniem, bo to ciekawostka i warto, tylko nie wiem jak tu wklejac takie rzeczy? Jak sie nie da, to zainteresowanym chetnie przesle prywatnie.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2008, 01:32:49 pm wysłana przez Evangelos »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #229 dnia: Kwietnia 28, 2008, 01:48:41 pm »
Tak, był to trzeci powrót na 11 misji tej wersji sojuza po trajektorii balistycznej z przyśpieszeniami przekraczającymi 8g. Coś jest nie tak. Załoga wyżyła ledwo, ledwo, jeszcze po lądowaniu zapalił się step wokół kapsuły.



Ten zadowolony z siebie astronauta to rosyjski pilot wojskowy (spłyneło jak po kaczce) a ten co wciąż się zastanawia, czy jeszcze żyje, to naukowiec ;) . Fotka z poprzedniego takiego wydarzenia.

Evangelos, wykombinuj coś, ja chętnie pasł'uszaju.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2008, 01:50:44 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #230 dnia: Kwietnia 28, 2008, 02:02:39 pm »
Cytuj
Jak wszyscy wiedza 12 lipca byla rocznica

Nie wiem, co wiedzą "wszyscy", ja wiem, że 12 kwietnia :P.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #231 dnia: Kwietnia 28, 2008, 02:05:36 pm »
Hahaha, fakt. Lipca jeszcze nie bylo. Tzw. "Chochlik drukarski" - prosze o wybaczenie.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #232 dnia: Kwietnia 28, 2008, 02:06:16 pm »
Cytuj
Tak, był to trzeci powrót na 11 misji tej wersji sojuza po trajektorii balistycznej z przyśpieszeniami przekraczającymi 8g.

BTW: ciekawe na ile ścisły jest opis związanych z takimi przeciążeniami "przyjemności" w "Wiecznej wojnie" Haldemana?

"Trzy tygodnie dźwigania dwukrotnie większego ciężaru ciała niż zwykle to nie piknik. Trzy razy dziennie wykonywaliśmy krótką gimnastykę, a pozostały czas staraliśmy się spędzać w pozycji horyzontalnej. Mimo to mieliśmy kilka przypadków złamań i poważnych zwichnięć. Mężczyźni musieli zakładać suspensoria, żeby nie poodpadały im członki. Sen przychodził z trudem; przerywany koszmarami o duszeniu się i zgniataniu, okresowymi zmianami pozycji dla podtrzymania krążenia krwi i zapobiegania odleżynom. Jedna z dziewcząt była tak zmęczona, że ledwie obudziła się, kiedy żebro przebiło jej skórę."

(Acz tam było to "tylko" 2g.)

Cytuj
Coś jest nie tak. Załoga wyżyła ledwo, ledwo, jeszcze po lądowaniu zapalił się step wokół kapsuły.

Rosjanie pewnie i tak nie podadzą co było przyczyną :|.

Cytuj
Evangelos, wykombinuj coś, ja chętnie pasł'uszaju.

Ja też...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2008, 02:11:58 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #233 dnia: Kwietnia 28, 2008, 02:07:26 pm »
Cytuj
Tzw. "Chochlik drukarski" - prosze o wybaczenie.

Wałęsa kiedyś rzekł w podobnej sytuacji "to była dykcja zła"... ;)

ps. jeszcze a'propos cyborgów:
http://www.space.com/scienceastronomy/070215_future_launius.html
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2010, 09:16:47 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #234 dnia: Kwietnia 28, 2008, 02:19:32 pm »
Skoro nie da sie wklajac tutaj, proponuje zaczepienie mnie w GG - 2410355.
Przesle plik bezposrednio. Cudny jest.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2008, 02:20:01 pm wysłana przez Evangelos »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #235 dnia: Kwietnia 28, 2008, 02:31:55 pm »
Dobra, już idę zaczepiać :).

ps. B. ciekawa biografia Gagarina (z tezą recenzji się najoczywisciej nie zgadzam).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #236 dnia: Maja 05, 2008, 12:36:18 pm »
Artykuł z "Przekroju" zatytułowany "Jak ZSRR przegrał wyścig na Księżyc?".
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2008, 12:41:34 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #237 dnia: Maja 09, 2008, 07:21:56 pm »
Na początek 2009 roku przewidziany jest start Kepler Mission.

Pojazd zabierze na pokład DVD z nazwiskami wszystkich tych, którzy do 1 listopada 2008 wpiszą się do formularza umieszczonego na tej stronie.

ps. Evangelos, dzięki za możliwość posłuchania trzęsącego się głosu Gagarina  :) :) :).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #238 dnia: Maja 09, 2008, 10:07:18 pm »
Kolejny temat, którego przez jakiś czas nie obserwowałem

A' Propos Hawkinga - Jak napisał Dawkins, wyznaje on zasadę, że każdy wzór obniża sprzedaż książki o połowę.

A' propos Gagarina - może dałoby się to wrzucić na przykład na rapidshare?

A' propos opowiadań o świadomości - kojarzycie wynalazcę duszy nieśmiertelnej ze wspomnień Ijona Tichego?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #239 dnia: Maja 09, 2008, 10:13:07 pm »
A'propos Kepler Mission: mam certyfikat numer 1437!

 :)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki