Ankieta

Czy zmienić nazwę działu Hyde Park na:

 piąty eLEMent
3 (30%)
Lem Park
0 (0%)
inną
1 (10%)
nie zmieniać
6 (60%)

Głosów w sumie: 10

Autor Wątek: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]  (Przeczytany 132734 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #60 dnia: Października 22, 2019, 07:04:44 pm »
Śmiem sądzić, iż wynika on jednak z tego, że jeden użytkownik domaga się dla siebie specjalnego traktowania (i - co więcej - przez lat parę mógł na nie - z tych czy owych przyczyn - liczyć).
Znowu, wszystko co złe, to Remuszko. Ziew. Przecież dyskutujemy o uporządkowaniu Forum po polsku, jak ten dział ma wyglądać i co w nim będzie można pisać, a czego nie. Poza tym, jak Ola pisała, za mało tutaj Lema, w Lemie, trzeba to poprawić. W tym momencie Remuszko to off-topic.
Pełna zgoda.
Dodam od siebie, że nie rozumiem.
Tylko Ty Q rozmawiasz z Remuszkiem w różnych tematach, ba! poza forum także,  tylko Ty odpowiadasz na jego pytanie postawione w tym wątku – on kontynuuje a Ty piszesz do mnie PM z pretensjami a jemu sugerujesz odejście?
Naprawdę nie rozumiem.
Nie mam takiej podzielności.
Przemyśl to i naprawdę przestań drążyć wątek "R", bo nie ruszymy z miejsca.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2019, 07:06:47 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #61 dnia: Października 22, 2019, 07:18:43 pm »
@ Ol

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1754.msg77754#msg77754

Tylko dla ścisłości i porządku: wbrew Twemu twierdzeniu, od przynajmniej dwóch lat nie rozmawiam z panem Q. Do rozmowy jak do tanga.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #62 dnia: Października 22, 2019, 07:25:44 pm »
Przecież dyskutujemy o uporządkowaniu Forum po polsku, jak ten dział ma wyglądać i co w nim będzie można pisać, a czego nie.

Tylko, że tej dyskusji pewno by nie było (być nie musiało), gdyby nie posty przytoczone przez liva (i im podobne).
Zgodzilibyśmy się zapewne w sprawie nowego działu czysto lemowskiego, i na tym rzecz by się zakończyła.

Dodam od siebie, że nie rozumiem.
Tylko Ty Q rozmawiasz z Remuszkiem w różnych tematach, ba! poza forum także,  tylko Ty odpowiadasz na jego pytanie postawione w tym wątku – on kontynuuje a Ty piszesz do mnie PM z pretensjami a jemu sugerujesz odejście?
Naprawdę nie rozumiem.

ola, wyjaśnię... Skoro S.R. tu jest*, to z nim pisałem (poza Forum - nie, namiary na Yeskowa dostał PM-owo), mając zresztą wrażenie, że to czy owo zrozumiał (a minimum zaczyna rozumieć). Skoro jednak zachowuje się tak jakby nie rozumiał, to proponuję mu drobny zakład (w nadziei, że jego efekty powiedzą same za siebie i skłonią go do refleksji; nie, nie trwałego odejścia, bo mam wrażenie, że na swój sposób kocha to Forum, tak jak my wszyscy zresztą, refleksji właśnie). To nie jest dwoistość, a reakcja na zmieniającą się sytuację.
A do Ciebie nie mam pretensji, tylko prosiłem o wyjaśnienie, bo widzę post S.R. (który sama nazwałaś zbędnym i uciążliwym!) zgłoszony do moderacji, nie widzę natomiast reakcji na to, równie szybkiej co w wypadku niektórych postów Cetariana np., i usiłowałem zrozumieć tę dwoistość.

* Skądinąd przypomnę, że nigdy nie chciałem dla niego bana.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2019, 07:43:01 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #63 dnia: Października 22, 2019, 07:40:44 pm »
Tylko, że tej dyskusji pewno by nie było, gdyby nie posty przytoczone przez liva (i im podobne).
Ola, założyła ten temat dla osób, które mają problem z działaniem forum, lub posiadają ciekawe sugestie na usprawnienie jego działania - z czym wyskoczył liv. I chwała mu za to. Poza tym chciała zakończyć niekończącą się opowieść pt. Q, Cetarian vs reszta świata. Nie widzę w tym nic złego.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #64 dnia: Października 22, 2019, 07:53:33 pm »
Dajcie już spokój i skupcie się na temacie  :D
A może wprowadzić jeszcze jeden dział "magiel towarzyski"? Albo "halę odlotów" ?
To żart, ale czy nie widzicie zaburzenia proporcji? Już chyba więcej gadamy o sobie niż o Lemie. Normalnie ranking gwiazd forumowych można by zrobić... Czy może jednak przydała by się taka wyszalnia?
Na samym dole pod parablogami, dla fanów walk w kisielu ? Japończycy chyba tak robią, że można pluć na kukłę szefa. Ponoć to zwiększa wydajność.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #65 dnia: Października 22, 2019, 07:58:06 pm »
Cytuj
(nie wydaje Ci się, że tytuł życie i twórczość - ogranicza informacje o np. twórczości dotyczącej Lema?)

Zgoda, oczywiście tematy o twórczości dotyczącej Lema też powinny wpadać do tego głównego działu. Lemosfera, Świat Lema, Lemopedia, Lemostrefa jako nazwy dla niego podobają mi się nawet bardziej (w tej kolejności).

Cytuj
W sumie nie wiem po co tak kombinujemy  z nazwami... Mamy "Forum in English", "Forum auf Deutsch" i "Forum in Russian", to niechże i "Forum po polsku" zostanie.

Trzy uwagi tutaj, które też mogą mieć znaczenie dla nowych użytkowników:

1. Dlaczego nazwa "Forum in Russian" jest po angielsku? Skoro forum angielskie jest po angielsku, niemieckie po niemiecku, to rosyjskie powinno być po rosyjsku.

2. Opis forum rosyjskiego brzmi od lat "The Russian Forum suffered the most during the conversion from YABB to SMF. We hope faithful members will revive it somewhat.". Chyba ten komunikat (który powinien wisieć tam co najwyżej jakieś dwa tygodnie) można już usunąć?

3. Myślę, że tutaj akurat moglibyśmy skorzystać ze statystyk zbiorczych liczby wiadomości i przesortować malejąco fora i od góry dać: polskie, angielskie, rosyjskie, niemieckie.

Cytuj
Nie jestem pewien. Raz - źle by było gdyby aktywność skanalizowana w parablogach miała znaleźć inne ujście (czego małą próbkę ledwo co mieliśmy). Dwa - parablog parablogowi nierówny, taki na przykład "Powrót do zmysłów draco volantusa" - również wątek autorski - mimo dość niecodziennej formy wydaje się interesujący.

No cóż, nie liczyłem na poparcie tego pomysłu, ale chciałem raczej dla porządku odnotować, że koncepcja ta mi się nie podoba. Moim zdaniem - i jest to przekonanie wywiedzione z doświadczeń życia codziennego - rzeczy należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Forum dyskusyjne to forum dyskusyjne, a nie blog, portal, serwis pocztowy czy co tam jeszcze. Pamiętam historię przyzwolenia na założenie tego typu wątków-zsypów i uważam, że było to niepotrzebne ustępstwo wobec niektórych użytkowników.

Cytuj
A może wprowadzić jeszcze jeden dział "magiel towarzyski"? Albo "halę odlotów" ?

To jest dobra myśl, chociaż rzucona żartobliwie! Można by zrobić pod Hyde Park tak jak teraz pod Forum po polsku są "Działy podrzędne" - taką wrzutnię na wątki (lub ich fragmenty), które stały się zbytnimi wycieczkami osobistymi. Nazwa dla niego "Wyszalnia", oczywiście.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #66 dnia: Października 22, 2019, 09:16:36 pm »
Cytuj
Nazwa dla niego "Wyszalnia", oczywiście.
Miazo, Oladlaboga! A jak to rzeczywiście podniesie wydajność u liderów?  ;)

Natomiast co do forów obcojęzycznych, skoro już padł ten temat. Cóż zajmują sporo miejsca na okładce, akurat na inny dział by...  :)
Forum niemieckie to coś koło 13 wpisów (w tym wiekszość to rozmowa Remuszki który założył wątek , Q i LA) i bez dalszych rokowań. Niemcy, o ile wiem, dobrze piszą po angielsku.
Ja bym wywalił.
Forum rosyjskie to ok 50 wpisów z ostatnich 9 lat. Tu mam większy zgrzyt, gdyż spora część, prawie 30 to wpisy niejakiego Serg6020 z interpretacją Solaris. Tu minimalny, ale jednak ruch jest. Więc do rozważenia.
Hyde Park w forum angielskim, też zdaje się nie spełniać swojej roli - 50 wpisów i trochę ...ale jest Terminus z Kaganem, to może nie ruszać? Chyba że przerzucić ich do forum głównego.
 Nadmienię, że owe fora swymi tytułami zajmują sporą część okładki.
Oczywiście to pieść przyszłości. Ale jak sądzę - temat do pomyślenia i zracjonalizowania.

Na razie jak rozumiem, czekamy aż skrzat nas zauważy i da zielone światło dla wyodrębnienia Lema?
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2019, 09:19:34 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #67 dnia: Października 22, 2019, 11:37:11 pm »
Fiu...widzę, że nie tylko we mnie siedziała ta potrzeba zmian:)

Lemosfera, Świat Lema, Lemopedia, Lemostrefa jako nazwy dla niego podobają mi się nawet bardziej (w tej kolejności).
Lemopedia jest już zajęta - zresztą to też trochę obok...pozostają trzy tropy - mnie chyba leży ta livova Lemosfera - uspokaja i treściwa.
Cytuj
Trzy uwagi tutaj, które też mogą mieć znaczenie dla nowych użytkowników:
1 i 3 - pewnie, że tak
2 - mogłabym ten napis zaraz zdjąć, ale po prawdzie on mi tutaj chyba towarzyszy od początku i nie wiem czego się tyczył? Forum po rosyjsku ucierpiało i przepadły jakieś posty? Wątki?
Cytuj
A może wprowadzić jeszcze jeden dział "magiel towarzyski"? Albo "halę odlotów" ?
To jest dobra myśl, chociaż rzucona żartobliwie! Można by zrobić pod Hyde Park tak jak teraz pod Forum po polsku są "Działy podrzędne" - taką wrzutnię na wątki (lub ich fragmenty), które stały się zbytnimi wycieczkami osobistymi. Nazwa dla niego "Wyszalnia", oczywiście.
:)))))
Bingo!
Jestem za - jeśli zaczynają się pojawiać personalia i wypominki: do wyszalni:)))
Właściwie to miałam na myśli - tylko ta cudna nazwa mi nie przyszła do głowy - zakładając wątki "osobowe" - ostatnio nawet miałam już wpisane: książka skarg i zażaleń, ale wyszalnia jest o niebo lepsza.
Cytuj
Nazwa dla niego "Wyszalnia", oczywiście.
Miazo, Oladlaboga! A jak to rzeczywiście podniesie wydajność u liderów?  ;)
Ale w jednym miejscu!;)
I nie będą zasłaniać sedna - bezcenne.
Cytuj
Na razie jak rozumiem, czekamy aż skrzat nas zauważy i da zielone światło dla wyodrębnienia Lema?
Zajrzałam tu i ówdzie i te eksperymenta nie wydają się trudne do przeprowadzenia, ale sądzę, że wypada uzyskać zgodę właścicieli na - właściwie - przebudowę strony.

Poza tym - chciałam zauważyć, że co prawda milcząco, ale maziek tutaj na szczęście wciąż bywa - może by pomógł? Hę?:)
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2019, 11:41:50 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #68 dnia: Października 23, 2019, 12:09:22 am »
Zajrzałam tu i ówdzie i te eksperymenta nie wydają się trudne do przeprowadzenia, ale sądzę, że wypada uzyskać zgodę właścicieli na - właściwie - przebudowę strony.
W tej sytuacji, byłoby prawdziwą tragedią, gdybyśmy nie uzyskali zgody skrzata na przebudowę forum.
Nawet nie chodzi o to, że może sobie tego nie życzyć, ale o to, iż odpuścił i spisał na straty to kłopotliwe miejsce, z userami, którym ciągle coś wadzi i przeszkadza. Mam nadzieję, że jednak tak nie jest.
Co do zmian, to odnoszę wrażenie, że panuje konsensus, co do nazwy Lemosfera. Co prawda nie przeprowadziliśmy głosowania, ale przeglądając ten wątek, można dojść do wniosku, iż większości się podoba, reszta nie ma przeciwwskazań.
Odnośnie dalszych zmian, myślę, że również dojdziemy do porozumienia, w dyskusji i mądrości ogółu siła.
Mnie się w każdym razie bardzo podobają Wasze pomysły. Nawet te, które ktoś mógłby nazwać kontrowersyjnymi (wyszalnia, likwidacja/marginalizacja działów obcojęzycznych itd). Jestem na TAK.
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2019, 12:15:52 am wysłana przez Hornet »
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #69 dnia: Października 23, 2019, 01:24:58 am »
Więc tak... Co do Wyszalni jestem za, a nawet bardzo za, przy czym proponowałbym też, by lądowały tam (lub w jakimś zbliźonym miejscu) również dyskusje typu, który Luca zwał bezsensownym ględzeniem a liv - biciem piany.

Być może nie od rzeczy byłoby też założyć tamże (lub w zwykłym HP) wątek luźno-pogaduchowy (może być i z de Marynią w tytule). W nim zapewne pochwały Trumpa, Putina, minister Muchy, Wielkiego Kju, i tym podobnych indywiduów, oraz pokrewne im wypowiedzi nikogo by nie raziły...

Co do subforów obcojęzycznych - nie ruszałbym ich (a co tam, niech wygląda, że wierzymy, iż mamy potencjał rozwojowy ;) ). Poza oczywistą korektą nagłówka rosyjskiego (miazo ma rację, że powinien być w adekwatnym języku).

mogłabym ten napis zaraz zdjąć, ale po prawdzie on mi tutaj chyba towarzyszy od początku i nie wiem czego się tyczył? Forum po rosyjsku ucierpiało i przepadły jakieś posty? Wątki?

Owszem, przepadły i posty, i wątki, czasem b. ciekawe. Przy pierwszej (której byłem świadkiem w każdym razie) przeprowadzce Forum rosyjskie czcionki nie wytrzymały konwersji.

Zresztą Wayback Machine pamięta...
https://web.archive.org/web/20051231042402/http://www.lem.pl/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=russian_cat
Ha! Pamięta nie tylko to:
https://web.archive.org/web/20000817030802/http://www.lem.pl/
https://web.archive.org/web/20001003002608/http://www.lem.pl/forum/forum.htm
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2019, 02:41:45 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #70 dnia: Października 23, 2019, 01:49:07 am »
W tej sytuacji, byłoby prawdziwą tragedią, gdybyśmy nie uzyskali zgody skrzata na przebudowę forum.
Nawet nie chodzi o to, że może sobie tego nie życzyć, ale o to, iż odpuścił i spisał na straty to kłopotliwe miejsce, z userami, którym ciągle coś wadzi i przeszkadza. Mam nadzieję, że jednak tak nie jest.
Otóż to.
Też mam taką nadzieję:)

Zresztą Wayback Machine pamięta...
Pamiętliwa ta bestia...
Tak właśnie wynika z napisu - to zdejmę go - może mnie za to nie aresztują;)

A nazwa tak powinna brzmieć...: Форум на русском ?
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2019, 01:50:42 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #71 dnia: Października 23, 2019, 01:57:01 am »
Pamiętliwa ta bestia...

Jak o tym mowa... Może by dało radę skopiować stamtąd te archiwalne posty i przywrócić? Pewnie marzenie ściętej głowy (a minimum grubsza robota, i bardziej dla skrzata niż dla Ciebie), ale co szkodzi taki wniosek rzucić? ;)

A nazwa tak powinna brzmieć...: Форум на русском ?

Форум на русском языке.
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2019, 02:46:44 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #72 dnia: Października 23, 2019, 09:23:34 am »
A nazwa tak powinna brzmieć...: Форум на русском ?

Форум на русском языке.
W skrocie - "Форум на русском" - też ujdzie, a nawet brzmi lepiej, na moje ucho :)

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #73 dnia: Października 23, 2019, 10:10:43 am »
Jeszcze jedno - wydaje mi się, że dla forum angielskiego wystarczy tylko "Forum in English", wydzielenie tam także "Hyde Park" chyba nie jest potrzebne.

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #74 dnia: Października 23, 2019, 01:07:15 pm »
Humorystycznie, dział na posty i dyskusje odbiegające od przyjętych norm, balansujące na granicy przestrzegania regulaminu, można by nazwać Szpitalem Przemienienia, lub w skrócie, Szpitalem, żeby nazwa bardziej nawiązywała do Lema. Taki mój żarcik.
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2019, 01:09:27 pm wysłana przez Hornet »
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen