Ankieta

Czy zmienić nazwę działu Hyde Park na:

 piąty eLEMent
3 (30%)
Lem Park
0 (0%)
inną
1 (10%)
nie zmieniać
6 (60%)

Głosów w sumie: 10

Autor Wątek: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]  (Przeczytany 132810 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #30 dnia: Października 19, 2019, 01:54:13 pm »
Forum dzieli się na dwie części: aktywistów/obserwatorów i tylko obserwatorów. Forum to ludzie (nicki) i ich aktywność (ile wpisów? w których wątkach?).
Ilość nie świadczy o jakości wpisów.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #31 dnia: Października 19, 2019, 03:35:50 pm »
Cytuj
Ilość nie świadczy o jakości wpisów.

Też uważam, że 2+2=4

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #32 dnia: Października 19, 2019, 03:36:32 pm »
Ilość nie świadczy o jakości wpisów.

A ilość wejść o jakości czytanego przez wchodzących. Na Pudelka zagląda zapewne więcej Polaków niż na stronę "Nature".
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #33 dnia: Października 20, 2019, 06:01:48 pm »
Forum dzieli się na dwie części: aktywistów/obserwatorów i tylko obserwatorów. Forum to ludzie (nicki) i ich aktywność (ile wpisów? w których wątkach?).
Ilość nie świadczy o jakości wpisów.
Sądzę, że świadczy, tylko dokładnie odwrotnie niż się niektórym zdaje  :)
A co mi tam...
Cytuj
czyli przede wszystkim przyjrzenie się twardym statystykom.
i
Cytuj
Uważam, że główne wyniki tej statystycznej analizy winny być podane w tym wątku do ogólnej wiadomości i stać się podstawą rzeczowej dyskusji.
i... podobne ale nie namnażam
Weźmy i wybierzmy losowo niewątpliwie jednego z najaktywniejszych tu-pisarzy. Wycinek z jego aktywności

Łatwo zauważyć imponującą ilość listów - w szczytowej formie w ciągi ciraca pół godziny napisał ich dziesięć. W przeróżnych wątkach.
Ilość i wszechstronność rzeczywiście budzi szacunek -  a jak z jakością?
Zatem wejrzyjmy w ich treść
https://forum.lem.pl/index.php?action=profile;u=2642;area=showposts;start=1275
Te seryjne,uwidocznione na skanie boldem zaczynają się od 1279.
Nie rzucę się na analizę jakościową, gdyż temat  mnie przerasta - każdy kto zechce poczytać sam wyrobi sobie zdanie - wszak to forum ludzi myślących.
Tym niemniej chyba mogę wskazać moje ulubione? O!, akurat personalnie mi się wybrały  8)
...
- Uważam, że pani posłanka Joanna Mucha ma wielkie szanse, żeby zostać divą. Niech będzie, że nkie operową, tylko operetkową. Albo artystką kabaretu nie mniejszej skali niż Ewa Demarczyk.
R.

- Boże, coś Polskę... Jaki ten pan prezydent-elekt Donald Trump jest światły, inteligentny, mądry i ludzki (szczery, ciepły, otwarty). Gdy wejdzie w paragon z panem Putinem, na świecie nareszcie zapanuje pokój i dobrobyt. A ile na tym skorzysta moja ukochana Ojczyzna :-)
R.

- Dzięki za dobre słowo, Wielki Kju :-)
sługa
mureszko

pjes: Ty, a czemu nie odpowiadasz na priva? A???
...

Względem  nazwy dla działu lemowego, bo chyba co do tego tylko jest tymczasem zgoda - podoba mi się nazwa jednego z wątków - "Wokół Lema się dzieje" - dość uniwersalna i w przód, i w tył.
Mogłaby być nazwą całości.
« Ostatnia zmiana: Października 20, 2019, 06:11:08 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #34 dnia: Października 20, 2019, 06:52:44 pm »
Statystyki nie mają nic do jakości i zawartości tematów/postów - to jasne.

Remuszko zastąpił jakiś czas temu Q na liście - też jasne.
Q już odzyskał palmę - co łatwo sprawdzić - jeszcze jaśniejsze.
Chyba przez tę dekadę już zdążyliśmy to przerobić -  nie ma sensu przerzucać się skanami.

Więc co do nazwy...myślałam, że to będzie coś na zasadzie: lemopedia, lemopedium...ale wokół...? Też ładnie:)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #35 dnia: Października 20, 2019, 07:14:56 pm »
Cytuj
Remuszko zastąpił jakiś czas temu Q na liście - też jasne.
Q już odzyskał palmę - co łatwo sprawdzić - jeszcze jaśniejsze.
Właśnie że nie wiem Pse Pani - czy jasne  :D
Cytuj
: lemopedia, lemopedium...ale wokół...?
Lemopedium bardziej - do kompendium kieruje, niby poprzednie też do encyklopedii - ale czemuś słyszy mi się bardziej te drugie. Jak łacińska nazwa roślinki czy innej istoty.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #36 dnia: Października 20, 2019, 07:27:21 pm »
O dziwo, w tym przypadku poparłbym Q i nazwał dział po prostu Lem, ze względu na prostotę, ale Lemopedium brzmi dostojnie, acz osobliwie.
Do dzieła, zatem, mości administratorzy. Niech się stanie Lemopedium! :)

PS: Rad jestem, że maziek się objawił na krótką chwilę, bo już zacząłem się o niego martwić.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #37 dnia: Października 21, 2019, 02:08:06 am »
O dziwo, w tym przypadku poparłbym Q

Jak już tacy zgodni jesteśmy ;), to muszę Ci zadać jedno offtopiczne pytanie... Ostatnio gdy była o tym mowa proponowałeś dla działu lemowskiego nazwę:
Lem - życie i twórczość
I teraz nurtuje mnie czy ma to jakiś związek z tym, że znana polska strona poświęcona A.C.C. nosi tytuł "Arthur C. Clarke - życie i twórczość", a jeśli tak, to czy oznacza to po prostu, że zaglądasz/zaglądałeś tam równie często co ja, czy może... że jesteś autorem tej witryny. (Jeśli to drugie - to szacun.)
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2019, 02:11:14 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #38 dnia: Października 21, 2019, 01:23:33 pm »
Wydaje mi się, że "Lem" czy "Lem - życie i twórczość" - jakkolwiek treściwe - nie oddają w pełni zawartości działu.
W sumie bio to tylko część - są przecież wątki z twórczością nawiązującą do książek Lema, są wątki o wydarzeniach, książkach itp. - ten dział to w zasadzie coś na kształt: "wszystko co chcielibyście wiedzieć o Lemie i okolicach" w połączeniu z "co jest grane w związku"...

Kompletnie nie upieram się przy Lemopedium (po prostu szybka skojarzanka do Lemopedii).

Co do zmian - tak, jak napisałam wyżej - to jest całkowite przemeblowanie strony, więc nie odważę się tego zrobić bez zgody właścicieli.
Napisałam do skrzata - mam nadzieję, że jeszcze nie stracił do nas cierpliwości:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #39 dnia: Października 21, 2019, 03:32:16 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1754.msg77692#msg77692

Podaję wyniki niektórych statystyk dla roku 2018. Naprzód liczba wpisów:

[1] maziek – 843, Q – 808, Ol – 610, liv – 521, R – 419

Dzieląc te dane przez 365 dni, dostajemy średnią liczbę wpisów dziennie:

[2] maziek – 2,3, Q – 2,2, Ol – 1,7, liv – 1,4, R – 1,1

A teraz rachuję dla okresu styczeń-wrzesień 2019:

[3] maziek – 210, Q – 669, Ol – 243, liv – 304, R – 179

co dla 270 dni daje średnią liczbę wpisów dziennie:

[4] maziek – 0,8, Q – 2,5, Ol – 0,9, liv – 1,1, R – 0,7
   
Jeśli porównać wersy [2] i [4], to wychodzi, że w ciągu tych siedmiu kwartałów aktywność wpisowa maźka zmniejszyła się około trzy razy, Ol dwa razy, a moja półtora raza, natomiast aktywności Q i liva pozostały mniej więcej na tym samym poziomie.
 
Patrząc ogólnościowo, odnoszę wrażenie, że sumaryczna aktywność w. w. pięciu osób stanowi około 9/10 aktywności wpisowej wszystkich P.T. Forumowiczów w ostatnich dwóch latach.
 
Zainteresowani nie zapominają oczywiście o statystykach, by tak rzec, oficjalnych, zamieszczanych automatycznie na dole: https://forum.lem.pl/index.php?action=stats

R.

pjes: gdyby ktoś był ciekaw szczegółów, niech dzwoni/mejluje.

[14:30, 951]
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #40 dnia: Października 21, 2019, 05:18:57 pm »
Po pierwsze, pominąłeś przynajmniej jednego użytkownika, który w okresie styczeń-wrzesień 2019 napisał więcej postów niż Ty.

Po drugie, w okresie styczeń-wrzesień 2019 było 273 dni.

Po trzecie, patrząc na dane w postaci tabelarycznej:

UżytkownikLiczba wiadomości 2018Liczba wiadomości 2019Intensywność 2018Intensywność 2019Zmiana
maziek8432102.30.8-66.7%
Q8086692.22.510.7%
olkapolka6102431.70.9-46.7%
liv5213041.41.1-22.0%
Stanisław Remuszko4191791.10.7-42.9%

Część wniosków wydaje się nieuprawniona - np. zmiana pomiędzy intensywnością pisania olkapolki a SR jest nieduża, z kolei zmiana w intensywności pisania liv i Q istotna (zwłaszcza, że liv pisze mniej niż dotychczas, Q przeciwnie).

Po czwarte: no i co z tego? Nic.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #41 dnia: Października 21, 2019, 05:27:28 pm »
@ miazo

Mam odmienne zdanie :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #42 dnia: Października 21, 2019, 05:58:36 pm »
Cytuj
(zwłaszcza, że liv pisze mniej niż dotychczas,
Ojej! Nadrabiam  :D
Cytuj
Po czwarte: no i co z tego? Nic.
No właśnie. Gdyby 521 listów com je poczynił zawierało tylko kropkę - jaka ich wartość?
Poza tym niektore moje wpisy w "szkicach genealogicznych" mają objętość 20 innych listów. Oczywiście w przybliżeniu.
Czyli też uważam liczenie listów za pozbawione sensu.
Cytuj
Kompletnie nie upieram się przy Lemopedium (po prostu szybka skojarzanka do Lemopedii).
zasadniczo też nie mam specjalnych preferencji co do nazwy. Może być jak uważają przedpiścy. Po głowie chodzi jeszcze Lemosfera, jako "lżejsze" od Lemopedii.
A z głupich skojarzeń - pLemp-track
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2019, 06:11:36 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #43 dnia: Października 21, 2019, 07:43:22 pm »
Podtrzymuję opinię https://forum.lem.pl/index.php?topic=1754.msg77692#msg77692
Ze statystyk sporo wynika dla ewentualnego remontu strony. Trzeba te wnioski diagnostyczne zacząć formułować.
Podtrzymuję również tę druga opinię: żeby nie tworzyć nowego działu, lecz przenieść forumowe resztki/ścinki do HP.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Odpowiedź #44 dnia: Października 21, 2019, 08:09:16 pm »
Kompletnie nie upieram się przy Lemopedium (po prostu szybka skojarzanka do Lemopedii).
Natomiast ja się się nie upieram co do - nomen omen - Lema. Lemosfera zaproponowana przez liva brzmi interesująco i kojąco, co nie znaczy, że jest gorsza od Lemopedii. Szczerze mówiąc nazwa jest drugorzędna. Aczkolwiek powinna ona wyznaczać ramy dozwolonej dyskusji. Wszystkie zaproponowane nazwy spełniają te warunki.

Co do zmian - tak, jak napisałam wyżej - to jest całkowite przemeblowanie strony, więc nie odważę się tego zrobić bez zgody właścicieli.
Napisałam do skrzata - mam nadzieję, że jeszcze nie stracił do nas cierpliwości:)
Byłoby zabawnie, gdyby po tym wszystkim nic się nie zmieniło, bo nie będzie zgody na zmiany z centrali, ale co nabiliśmy postów, to nasze.

Do dyskusji nad statystykami forum, które po prostu pokazują, kto ile postów wysłał, ile wątków założył się nie przyłączę, bo doprawdy nie wiem, co ona ma nam przekazać, poza osobistymi dokonaniami użytkowników.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen