Autor Wątek: Biblioteka Stanisława Lema  (Przeczytany 165533 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #75 dnia: Marca 25, 2016, 02:31:43 pm »
1) Poczekalnia czyli te, o których już mówiliśmy i trzeba podjąć decyzję czy je zapisać na liście:

Są jeszcze (z moich):
- Stapledon "Last and First Men"
- Żuławski, "Zwycięzca"

Z Twoich ;):
- Witkacy  "Pożegnanie jesieni"

- Leśmian "Gad i inne wiersze"

Tu byłbym za przeniesieniem już na listę właściwą.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #76 dnia: Marca 25, 2016, 02:38:16 pm »
@ Skrzat
Cytuj
W takich sprawach tylko do nas ;-) Wysłałem już do Pana e-booka, z przyjemnością też dostarczymy Panu wersję papierową, mamy tego sporo. Generalnie gdyby ktoś ze starej gwardii potrzebował coś Lema, to nie krępujcie się, tylko piszcie do mnie!
:o
Cie Franiek, bym przegapił - zamawiam papierowego Beresia TRL (mam tylko pierwsze wydanie) i koszulkę z Lemem.
Może być pod choinkę.  :)
@ Ola
Cytuj
Ok, pozbierałam tytuły i wyszło tak:
1) Poczekalnia czyli te, o których już mówiliśmy i trzeba podjąć decyzję czy je zapisać na liście:
- Hofstadter  "Gödel, Escher, Bach"  i "Mind's I"
- Witkacy  "Nienasycenie"
- Camus  "Upadek"
- Leśmian "Gad i inne wiersze"
- Popper "Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie"
- Popper "Logika odkrycia naukowego"
2) Do przedyskutowania:
- Kurt Gödel -  szczerze powiedziawszy nie wiem jak temat ugryźć:)
- A.C. Clarke
-  Tomasz Mann "Doktor Faust" - mam mieszane...chociaż Lem ewidentnie nawiązuje doń - zwłaszcza do "Czarodziejskiej góry" - co parę lat temu liv fajnie wyciągnął w akademii, ale nie wiem czy z negacji? nawiązuje?:)
- Isaac Singer "Przyjaciel Kafki" - tutaj także nie wiem - czy to nie była lektura z cyklu "letnie"?
-  Bruno Schulz "Sklepy cynamonowe"
-  Sławomir Mrożek "Moniza Clavier" - o Mrożku już myślałam - powinien pojawić się na liście -  tylko nie zdążyłam pomyśleć o konkretnym utworze:)
Hm?:)
Mi pasuje. O Mannie, chyba w sylwach, mignęło - raczej na kwaśno.
Ale szpital nim pachnie, więc chyba inspiracją był, lubił-nielubił.  To co mignęło, na kwaśno to akurat o szpitalu, zaś mniej na kwaśno Józef z braćmi - jak już. Jak czasu styknie, zerknę jeszcze.
Cytuj
Są jeszcze (z moich):
- Stapledon "Last and First Men"
- Żuławski, "Zwycięzca"
Z tego co czytałem - jak najbardziej. Ale w s-f się nie wcinam, bo za słabo znam.
A tentego...jak myślicie? Snerg i Zajdel właśnie?  ::)
« Ostatnia zmiana: Marca 25, 2016, 02:53:46 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #77 dnia: Marca 25, 2016, 02:52:37 pm »
Z Twoich ;):
- Witkacy  "Pożegnanie jesieni"
Pożegnanie jesieni nie jest moje - nie uważam tej książki za dosyć ważną:)
Lem połączył te powieści (bo oczywiście się łączą...ale:) - ja uważam, że najpełniej nawiązywał do "Nienasycenia".
Zresztą w jednym liście do Mrożka napisał coś na kształt: przeczytałem Witkacego, musi się uleżeć i można będzie ściągać oraz dobrze, że W. już nie żyje - nie mamy konkurencji :D;)
Naprawdę nie rozumiem Waszego oporu przed tą książką :)
Mi pasuje. O Mannie, chyba w sylwach, mignęło - raczej na kwaśno.
Ale szpital nim pachnie, więc chyba inspiracją był lubił-nielubił.  To co mignęło, na kwaśno to akurat o szpitalu, zaś mniej na kwaśno Józef z braćmi - jak już.
Czyli trzeba ustalić którego Manna - ewentualnie - poszukam coś tam, gdzieś tam.

Skrzacie
to co z tą listą osobistą?:)
Zresztą ona przecież nie musi być ostateczna - wg mnie można dopisywać - jak wyjdzie za długa to można ją jeszcze później zweryfikować:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #78 dnia: Marca 25, 2016, 03:16:53 pm »
Naprawdę nie rozumiem Waszego oporu przed tą książką :)

Nigdzie nie napisałem, że się umieszczeniu jej opieram ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #79 dnia: Marca 25, 2016, 03:28:29 pm »
Naprawdę nie rozumiem Waszego oporu przed tą książką :)
Nigdzie nie napisałem, że się umieszczeniu jej opieram ;).
Prawda;)
Ale też nie napisałeś, że popierasz;)
Nawiasem...może zamiast kolejnego Stapledona/Żuławskiego - wpisać "Twojego" F. Browna? Chyba Lem go polecał?
A tentego...jak myślicie? Snerg i Zajdel właśnie?  ::)
Ciekawe - właściwie nie wiem co Lem o nich myślał - dosyć bezpośrednia konkurencja?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #80 dnia: Marca 25, 2016, 03:51:25 pm »
wpisać "Twojego" F. Browna? Chyba Lem go polecał?

Polecał, razem z Bradburym (uznając za gorszego od tego drugiego zresztą), ale na wczesnym etapie, zanim jeszcze - z rzeczy hamerykańskich - poznał utwory Dicka i Le Guin, poza tym nie przypominam sobie by konkretne tytuły padły, więc trudno by mi było go forsować...

A tentego...jak myślicie? Snerg i Zajdel właśnie?  ::)
Ciekawe - właściwie nie wiem co Lem o nich myślał - dosyć bezpośrednia konkurencja?

O Snergu - zdaje się - nie wyrażał pozytywnej opinii (acz są tacy, co mówią, że "Maska" - "Robotem" inspirowana). "Limes inferior" Zajdla ponoć pochwalił, że najlepsza polska SF jaką czytał (potrzebne źródło, jak piszą na Wikipedii ;)).

(Z tą konkurencją, jednak, bym nie przesadzał - bardziej już płodny intelektualnie w zakresach, które Lema interesowały, był poczytny wówczas Petecki, ale i on... powiedzmy, że z "Edenem" by wygrał paroma tytułami, ale nie z "Głosem Pana" czy "Summą...".)
« Ostatnia zmiana: Marca 25, 2016, 03:59:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #81 dnia: Marca 25, 2016, 03:58:29 pm »
Polecał, razem z Bradburym (uznając za gorszego od tego drugiego zresztą)
No właśnie - co z Bradburym? Uważam, że Bradbury byłby ozdobą wiadomej listy, lecz - niestety - nie mam odpowiednio mocnych argumentów..., :)?

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #82 dnia: Marca 25, 2016, 04:01:44 pm »
No właśnie - co z Bradburym?

Byłbym za. Tylko czy do pochwały samego autora znajdzie się konkretny pochwalony utwór?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #83 dnia: Marca 25, 2016, 04:07:35 pm »
BTW: czy dobrze pamiętam, że Mistrzowi NIE podobał się Tolkienowski "Hobbit" i późniejsza trylogia?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #84 dnia: Marca 25, 2016, 04:35:23 pm »
Owszem.

Cytuj
Żywię dla Czarnoksiężnika szczególny sentyment. Jest to jedyna pozycja amerykańskiej fantasy, która wzbudziła mój szacunek. Zarazem pocieszyła mnie po lekturze (znanej i u nas) powieści Tolkiena „Władca pierścieni”. To głośne dzieło pozostawiło mnie obojętnym, a nawet znudzonym. Toteż gdyby nie „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, uznałbym się - wobec współczesnej fantastyki bajeczno-magicznej - za ślepego wobec kolorów. Ursula Le Guin pomogła mi swoją powieścią odzyskać wiarę zarówno w żywotność fantastyki amerykańskiej, jak i w moją wrażliwość na jej - rzadkie niestety – uroki.

"Posłowie" do "Czarnoksiężnika z Archipelagu" U.L.G

W jednym z przekrojowych felietonów mówił coś podobnego.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #85 dnia: Marca 25, 2016, 06:11:56 pm »
Dzięki :-)
A, zapomniałbym. Kuczelada poszła dziś zwykłym (ciężkim) listem. Dojdzie wtorek-środa?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #86 dnia: Marca 25, 2016, 08:06:21 pm »
Niespodzianka;
...od czasu, kiedy przeczytałem nieprzełożoną dotąd na język polski anglojęzyczną książkę Saula Bellowa "Planeta pana Sammlera", żadna inna książka oprócz właśnie "Wilczego notesu" Mariusza Wilka nie zrobiła na mnie ani takiego wrażenia, ani też tak głęboko nie wryła się w moją pamięć."
Sylwa LXXV s. 358 (GW)
Dalej bije w Pilcha.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #87 dnia: Marca 25, 2016, 08:55:37 pm »
Aleś mnie ucieszył. Wiesz, że gdzieś na Forum chyba napisałem, że uważam Wilka za najciekawszego krajowego autora (z żyjących)? Bierzemy na listę :).

ps. Nie ma tam jeszcze jakich wilczych polecanek więcej?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #88 dnia: Marca 25, 2016, 09:12:05 pm »
No właśnie - co z Bradburym?
Byłbym za. Tylko czy do pochwały samego autora znajdzie się konkretny pochwalony utwór?
Ja też za - nawet się zdziwiłam, że nie ma go na liście;)
Poszukam, ale jeśli nie ma konkretnego utworu, to może most popular?;)
Niespodzianka;
...od czasu, kiedy przeczytałem nieprzełożoną dotąd na język polski anglojęzyczną książkę Saula Bellowa "Planeta pana Sammlera", żadna inna książka oprócz właśnie "Wilczego notesu" Mariusza Wilka nie zrobiła na mnie ani takiego wrażenia, ani też tak głęboko nie wryła się w moją pamięć."
Sylwa LXXV s. 358 (GW)
Dalej bije w Pilcha.
Fiu...fiu...:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #89 dnia: Marca 26, 2016, 01:14:10 am »
Ciągle chodzi to za mną:
Cytuj
[T]rudna sprawa z tym Gödlem, skoro jednak znalazło się miejsce dla Russela, a także dla Poppera... W końcu Mistrz, jaki był, wiadomo, to i Biblioteka Mistrza ma swoje osobliwości. Jedno wydaje mi się jasne: to właśnie ta trojka ukształtowała sam fundament Mistrza poglądu na świat ludzki i na świat nieludzki.
Myślę, że to się dokonało w Krakowie, po spotkaniu Choynowskiego, który wymusił na Mistrzu lektury m.in. z zakresu logiki matematycznej. W pismach Mistrza Gödel był potem symbolem granicznych osiągnięć umysłowych homo sapiens.
*
Jak sądzę, po latach odwołania do Gödla zaczęły pełnić dwie inne funkcje. Po pierwsze, były dowodem na zasadniczą ułomność naszej małpiej „aparatury pojęciowej”, za pomocą której usiłujemy (naiwnie) oswoić m.in. światy wielkości nieskończenie małych (jak kwarki) i wielkości nieskończenie wielkich (jak „czarne dziury”) nieuchronnie obce nam, jako istotom wyrosłym w zupełnie innej niszy ekologicznej. Po drugie, odwołania do Gödla pełnią u Mistrza także funkcję ważnego metafizycznego składnika Wyjaśnienia Natury Świata, nie tylko świata idei, lecz także świata empirycznego.
*
Raz jeszcze cytuję:
Cytuj
In a very intriguing sense, there appears to be some correspondence between the facts of physics and the facts established by Gödel's discovery. In the same way that the part of the universe penetrated and explored macroscopically by Einstein's theories (especially the General Theory) breaks down in black holes, the logically absolute provability of all statements in all mathematical systems breaks down as soon as it encounters "mathematical holes" in the shape of true propositions which originate within the system, yet whose truth can be proven only by means of a system which is "richer," that is, hierarchically superior.
Sądzę, że te słowa Mistrza o „intrygującym podobieństwie” „dziur gödlowskich” i „czarnych dziur” są niejasne i sugerują więcej niż znaczą (to dlatego napisałem powyżej „metafizyczne”). Jednakże uważam również, że dokonanie Gödla potężnie wpłynęło na światopogląd Mistrza, wyznaczając w nim granice russelowsko-popperowskiej wizji świata. Tym samym spełniony został - chyba - Skrzata drugi warunek wystarczający włączenia pracy Über formal unentscheidbare Sätze der Principia Mathematica und verwandter Systeme I, jako „mającej oczywisty wpływ na twórczość bądź światopogląd Lema”, do powstającej tu Biblioteki Mistrza.
« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2016, 01:23:55 am wysłana przez .chmura »