Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1936519 razy)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1770 dnia: Kwietnia 15, 2008, 01:58:24 pm »
Ostatni tekst jest wyraźną zaczepką ale sprostuję. W moim przekonaniu postęp jest nieunikniony więc nie ubolewam nad tym że następuje ani nie boję się tego co przyniesie. A pisząc to co napisałem chciałem zwrócić uwagę na coś zupełnie innego niż sama treść i to czym zajmują się tego typu instytucje badawcze.

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1771 dnia: Kwietnia 15, 2008, 04:14:18 pm »
Mi Twoja przedostatnia wypowiedź wyglądała (o ile opacznie jej nie zrozumiałem) na próbę straszenia nas dżinnem postępu naukowo-technicznego co to jak się z lampy wyrwie i rozszaleje...

A mnie tam ten dżinn niestraszny... (Zwłaszcza z tonikem ;)) Stąd ironia.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2008, 04:17:57 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1772 dnia: Kwietnia 15, 2008, 04:45:09 pm »
Opacznie ale może to dlatego że jest napisana nieudolnie. Chodzi mi o to że ludzie którzy nie znają problemu całkowicie na "wiarę" przyjmują "dobroć" nauki i ją głoszą a wszystkich którzy poddają w wątpliwość dogmat wyśmiewają. Zachowanie typowo religijne. Mówiąc inaczej, wyśmiewający nie wyśmiewają bo sami wiedzą o co chodzi tylko wyśmiewają bo należą do pewnej ideologii i powtarzają opinie innych.

A czy się Dżin rozszaleje czy nie nie mamy wpływu więc czego się bać?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2008, 04:46:01 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1773 dnia: Kwietnia 15, 2008, 06:04:31 pm »
Cytuj
Chodzi mi o to że ludzie którzy nie znają problemu całkowicie na "wiarę" przyjmują "dobroć" nauki i ją głoszą a wszystkich którzy poddają w wątpliwość dogmat wyśmiewają.

Zgoda. Z drugiej jednak strony ci którzy sieją obawy mają o sprawie pojęcie jeszcze mniejsze, kierując się raczej mieszanką półprawd i uprzedzeń...

Cytuj
A czy się Dżin rozszaleje czy nie nie mamy wpływu więc czego się bać?

Tu mówisz jak pilny czytelnik Mistrza :) ;).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2008, 06:05:49 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1774 dnia: Kwietnia 15, 2008, 06:15:46 pm »
Cytuj
Zgoda. Z drugiej jednak strony ci którzy sieją obawy mają o sprawie pojęcie jeszcze mniejsze, kierując się raczej mieszanką półprawd i uprzedzeń...
Ja bym postawił że znajomość tematu przez obie strony jest mniej więcej taka sama.

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1775 dnia: Kwietnia 15, 2008, 06:31:10 pm »
Cytuj
Ja bym postawił że znajomość tematu przez obie strony jest mniej więcej taka sama.

Mogę się zgodzić co do tego. Ale tzw. "szerokie masy ludności" zwykle nie wiedzą w którym kościele dzwoni, co nie przeszkadza im na to dzwonienie reagować na rózne (zwykle b. emocjonalne w dodatku) sposoby.

Jeśli mamy kiedykolwiek stworzyć społeczeństwo obywatelskie, w którym demokracja nie będzie fikcją, ani rządami "ciemnego ludu", który "kupi" różne rzeczy czy też sfanatyzowanego motłochu (obojętnie jakiemu fanatyzmowi by nie ulegał), kluczową sprawą jest edukacja, edukacja i jeszcze raz (niespodzanka? ;)) edukacja. (Choćby to oznaczało autoewolucję w celu poszerzenia horyzontów myślowych jak to w "Struktorze Bohra" pani Nagaty było.)

A z edukacji najważniejsze jest nauczenie krytycznego i niezależnego myślenia. (Tu półżartobliwy ukłon w Twoim kierunku, Panie Negat ;).)

Inna rzecz, że z wszelkich PT. Niedoinformowanych Ciemniaków, wolę tych, którzy nie są ślepo "anty-", bo oni nauczyli się przynajmniej jednej rzeczy - szacunku do wiedzy fachowców, i tą umiejętnością sztukują jakoś niedostatki wiedzy własnej.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2008, 07:29:20 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1776 dnia: Kwietnia 15, 2008, 08:28:13 pm »
Odbiegnę trochę od głównego tematu. Odnośnie edukacji Q, masz zdecydowaną rację. W zeszłym tygodniu mieliśmy na wydziale konferencję na temat roli młodych w życiu publicznym. Gośćmi byli prof. Jadwiga Staniszkis i Rafał Dutkiewicz (prezydent Wrocławia).
Początkowo ciekawa dyskusja niestety rozpadła się przez pytania z sali, które w większości miały mało wspólnego z tematem. Mniejsza o to. Padło tam stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach powinno się zamiast w zbrojenia inwestować w edukację, i że tak zaczyna się dziać ("nowe technologie nie są produktem ubocznym procesu zbrojeniowego"). No i słusznie.

Prof. Staniszkis porównała też obecną i niegdysiejszą sytuację młodych w zakresie możliwości. Stwierdziła, że w czasach komunizmu było łatwiej funkcjonować, były jasne sytuacje, ale przy tym młodzi ludzie nie mieli świadomości wpływu na ówczesną sytuację. Dzisiaj jest trudniej, jest więcej możliwości, do tego dochodzi brak zainteresowania młodzieży, poza tym, mimo lepszego niż kiedyś przygotowania intelektualnego trudniej organizować się w demokratycznym państwie prawa. Czyli edukacja to podstawa, ale sama w sobie nie wystarczy.

Wyciąg z konferencji można przeczytać na niedawno powstałym portalu.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1777 dnia: Kwietnia 15, 2008, 09:36:15 pm »
Swoją drogą fajnie byłoby dożyć (wymarzonej przez Mistrza) sytuacji, w której ludziska by do obiadu "Postępy Fizyki" czytały.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1778 dnia: Kwietnia 16, 2008, 01:46:57 pm »
Z jeszcze nie opublikowanego artykułu (po prostu nie mogłem się powstrzymać :) ): odkryto układ podwójny czarnych dziur. Dużych- 100 milionów i 18 miliardów (!) mas Słońca. I co ciekawsze, układ wykazuje zmienność optyczną- podwójne pojaśnienia co 12 lat (występują, gdy mniejsza czarna dziura przechodzi przez dysk akrecyjny tej większej). To, że właśnie udało nam się na podstawie teoretycznego modelu poprawnie przewidzieć czas ostatniego z tych pojaśnień (ostatni pik- 13.09.2007, zgodność co do jednego dnia) jest tak ważne, gdyż dało nam nowe potwierdzenie ogólnej teorii względności- jeszcze nigdy nie testowano jej przy tak silnych polach grawitacyjnych!
   Nie gadał bym pewnie o tym gdyby nie to, że w [ch8222]kampanię obserwacyjną[ch8221] wspomnianego obiektu zaangażowani byli astronomowie z obserwatorium UJ w Krakowie. Tak że i my mamy swój wkład w poznawanie Wszechświata- byle tak dalej. Szczegóły powinny się pojawić już lada chwila. Obiekt nazywa się OJ287- przegooglować!
   A tak przy okazji- stęskniłem się za Wami. Na prawdę ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1779 dnia: Kwietnia 16, 2008, 02:02:52 pm »
A więc jednak AE sie wciąż trzyma... Macro, ja za Tobą też ;).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1780 dnia: Kwietnia 16, 2008, 02:05:50 pm »
Tak w ogóle to został tu ktoś jeszcze oprócz Ciebie i Q?

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1781 dnia: Kwietnia 16, 2008, 02:13:55 pm »
Aniel-a została, ale Aniel-a głównie czyta - w myśl zasady: "Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego faktu w słowa"  :P

Macro, fajnie się czyta takie informacje :)

A jeszcze a propos edukacji - to o Hameryce jest, ale nam chyba wcale nie tak daleko:

http://wiadomosci.onet.pl/1481341,2678,kioskart.html

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1782 dnia: Kwietnia 16, 2008, 02:17:53 pm »
W zasadzie jest tylko Q z przystawkami ;). Do przystawek zaliczam sie ja, dzi, nex i miesław, a ozdobą naszego podwórkowego kółka różańcowego jest Aniela oraz - tadam, tadam - nowa nasza koleżanka której chyba jeszcze nie znasz - Lilijna. Pozostali uczestniczą w stopniu śladowym ;).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1783 dnia: Kwietnia 16, 2008, 03:20:09 pm »
Cytuj
W zasadzie jest tylko Q z przystawkami ;). Do przystawek zaliczam sie ja, dzi, nex i miesław, a ozdobą naszego podwórkowego kółka różańcowego jest Aniela oraz - tadam, tadam - nowa nasza koleżanka której chyba jeszcze nie znasz - Lilijna. Pozostali uczestniczą w stopniu śladowym ;).

Zgadza się, ja jestem - ostatnio trochę rzadziej, ale niedługo znów będę regularnie. Terminus wrócił, ale chyba go nie powitaliśmy, jak należało  ::)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #1784 dnia: Kwietnia 16, 2008, 04:04:13 pm »
Cytuj
Z jeszcze nie opublikowanego artykułu (po prostu nie mogłem się powstrzymać :) ): odkryto układ podwójny czarnych dziur. Dużych- 100 milionów i 18 miliardów (!) mas Słońca. I co ciekawsze, układ wykazuje zmienność optyczną- podwójne pojaśnienia co 12 lat (występują, gdy mniejsza czarna dziura przechodzi przez dysk akrecyjny tej większej). To, że właśnie udało nam się na podstawie teoretycznego modelu poprawnie przewidzieć czas ostatniego z tych pojaśnień (ostatni pik- 13.09.2007, zgodność co do jednego dnia) jest tak ważne, gdyż dało nam nowe potwierdzenie ogólnej teorii względności- jeszcze nigdy nie testowano jej przy tak silnych polach grawitacyjnych!
   Nie gadał bym pewnie o tym gdyby nie to, że w [ch8222]kampanię obserwacyjną[ch8221] wspomnianego obiektu zaangażowani byli astronomowie z obserwatorium UJ w Krakowie. Tak że i my mamy swój wkład w poznawanie Wszechświata- byle tak dalej. Szczegóły powinny się pojawić już lada chwila. Obiekt nazywa się OJ287- przegooglować!

Nononono... Prawdziwa Nauka jest o niebo ciekawsza od tych bzdur, które ostatnio sprzedają pod logo "science" fiction :) :) :).

(No i przywitam się tymczasem, bo chybaśmy jeszcze ze sobą nie pisali.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki