Autor Wątek: Upadek Cesarstwa Rzymskiego  (Przeczytany 258537 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #525 dnia: Lipca 05, 2020, 02:04:25 pm »
Mnie też trzepie. Najbardziej mnie trzepie, że jak byłem młodszy to miałem złudzenie, że coś jest dane raz na zawsze, że jak wynaleziono prąd, to już nie będzie się używać świec i że rozwój wyklucza regres a nauka ciemnotę. Ale tak nie jest.
Niestety. Chociaż przypuszczam, że u podstaw obecnej „poprawności politycznej” leży nie tyle regres i ciemnota, co źle rozumiana, a może zgoła fałszywa idea równości.  Wracając na chwilę do Gustawa naszego Le Bona:
Półtora wieku mija od chwili, kiedy filozofowie, bardzo zresztą ciemni w kwestyi pierwotnych dziejów człowieka, zmian w jego duchowej organizacyi i praw rządzących dziedzicznością, rzucili w świat ideę równości jednostek i narodów. /.../
Niema jednego psychologa, jednego podróżnika, jednego, choćby cokolwiek wybitnego męża stanu, którzyby nie wiedzieli jak dalece chimeryczna jest owa idea, która wstrząsnęła światem, wywołała w Europie olbrzymią rewolucyę, w Ameryce krwawą wojnę secesyi, i doprowadziła wszystkie nasze kolonie francuzkie do opłakanego upadku. Każdy wie o tem, ale jakże niewielu odważa się jawnie z tem wystąpić!


Owszem, ów "złoty sen ludzkości", hasło liberté, égalité, fraternité, brzmi dość zachęcająco. Ma tylko jedną drobną wadę: nie tam prowadzi, gdzie wskazuje. Co gorsza, jeśli wierzyć Gustawowi, nie ma na to rady:
Gdy jakakolwiek idea, prawdziwa lub fałszywa, weszła raz w sferę uczuciową tłumów, pozostaje tylko – zgodzić się na jej konsekwencje.

To, co się teraz dzieje w świecie z tym (anty)rasizmem, poniekąd przypomina mi głosowanie za czasów komuny: każdy z osobna jest przeciwko, a wszyscy razem - za. Psychologia tłumu, że tak powiem...

Cytuj
... ludy żyjące pierwotnie, nie myjące się w całości praktycznie nigdy, nie mają śmierdzącego potu. Mniej śmierdzą w razie wysiłku także ci, którzy rzadziej biorą prysznic a tylko stosują higienę "cząstkową" (konkretnie narządów płciowo-wydalniczych i pach).
E, owa higiena „cząstkowa” to chyba kolejna chimera cywilizacyjna, i to dosyć niebezpieczna. Czytałem, że owłosienie tamtych miejsc służy naturalnym koncentratorem feromonów płciowych i, odpowiednio, czyni jednostkę bardziej atrakcyjną dla płci przeciwnej. Może ten fakt poniekąd tłumaczy wysoki przyrost naturalny wśród pierwotnych narodów, i odwrotnie, niski w krajach cywilizowanych? A zatem higiena osobista to pułapka, zastawiona na białego supremacyjnego człeka. Precz z mydłem i prysznicem! Mówimy „nie” kąpieli! ;) :))

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #526 dnia: Lipca 05, 2020, 02:33:11 pm »
Dlatego mówię - bez nadgorliwości z tym myciem "okolic". Jak mawiał jeden mój klient: nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu ;) !
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #527 dnia: Lipca 05, 2020, 03:14:09 pm »
Pomnik cuchnącego Kolumba został wrzucony do wody in effigie. Cesarstwo Rzymskie też upadło przez niedostatek higieny, jak słusznie Dyskutanci konkludują.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #528 dnia: Lipca 05, 2020, 04:01:04 pm »
In effigie to Kolumb został wrzucony a nie jego pomnik. Chyba, że wrzucili obraz pomnika.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #529 dnia: Lipca 05, 2020, 04:37:26 pm »
Cytuj
W pewnym momencie dla części uczestników tamtejszej debaty publicznej stał się symbolem wszelkiego zła* jakie pośrednio zrodziło jego odkrycie - z konkwistą, transoceanicznym handlem niewolnikami i XIX-wiecznymi masakrami Indian na czele.
W tej sytuacji rodzi się kila pytań.
- Gdzie byliby, lub może bardziej - kim... byliby  obecni pomnikoklaści, gdyby nie ów Kolumb?
- czym różni się Kolumb od wszystkich innych odkrywców po czasy niedawne?
- Kiedy powiesi się, lub utopi, wizerunki Oppenheimera, lub może nawet samego Einsteina?
Jednak nie sądzę by zwolennicy action directe zaprzątali sobie głowy takimi myślami, a może i myślami w ogóle?

Poza tym , mam wrażenie, że ktoś ich celowo wypuścił, umieścił w roli hunwejbinów, a trzymając się naszego podwórka, zagrał "metoda Moczara". Jeśli tak, to wkrótce, na wezwanie zdrowej części społeczeństwa występki zostaną przykładnie stłumione a porządek przywrócony. Może nawet przed listopadem  :)
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2020, 04:49:47 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #530 dnia: Lipca 05, 2020, 05:06:58 pm »
Kiedy powiesi się, lub utopi, wizerunki Oppenheimera, lub może nawet samego Einsteina?

To samo przyszło mi do głowy, gdy odpisywałem Ci o Kolumbie - że skoro dziś traktują tak Krzysia K., to przyszłe pokolenia mogą chcieć brać symboliczny odwet na Albercie za atomówkę. A byłoby co farbą oblewać, choćby te dwa, sławne:
https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein_Memorial
http://travel.wrota.net/?p=1090
Czy niedawno odsłonięte popiersie (zwane też biustem):
https://en.wikipedia.org/wiki/Bust_of_Albert_Einstein
Pamiętasz "Kantyczkę dla Leibowitza" i sprostaczenie? Sądzę, że gdyby do ostrzejszego użycia bombek doszło (i nie mam na myśli globalnej rozwałki, raczej jakieś lokalne... incydenty) mamy to jak w banku.

hunwejbinów

Sięgający stopnia śmieszności radykalizm pewnych postulatów, czy zachowań, budzi takie skojarzenia, choć ludzi (jak dotąd?) na ulicach nie linczują, co stanowi jednak istotną różnicę.
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2020, 05:37:59 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #531 dnia: Lipca 05, 2020, 05:30:47 pm »
- Gdzie byliby, lub może bardziej - kim... byliby  obecni pomnikoklaści, gdyby nie ów Kolumb?
To nie argument. Żyliby po swojemu. Znów nie ma co się oszukiwać - wielkie odkrycia gieograficzne białego ludzia zmiotły kilka cywilizacji i wiele ludów - które nieodkryte istniałyby sobie nadal, ewentualnie wyrzynały się lokalnie ale wg miejscowej tradycji. Kolumb w tym wypadku to symbol. To oczywiście głupota z tym obalaniem, ale co prawda, to prawda.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #532 dnia: Lipca 05, 2020, 06:21:12 pm »
@ maziek

Zapewne inaczej rozumiemy termin "in effigie". Dla mnie to znaczy "w zastępstwie". Gdy wyciągnę z albumu Twoje zdjęcie i napluję na ekran (potem umyję), to będę uważał, że naplułem na Ciebie in effigie.

@ liv

Co to jest "metoda Moczara"? Wpisałem w gugle, ale nic się nie pokazało.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #533 dnia: Lipca 05, 2020, 07:29:35 pm »
Ale plujesz na mnie. Nie wiesza się obrazów in enffigie, tylko wiesza się ludzi in enffigie. Czy sądzisz inaczej? Np. "Szczęsnego Potockiego powieszono in enffigie".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #534 dnia: Lipca 05, 2020, 08:40:22 pm »
Upewnię się, że dobrze Cie rozumiem. Nie pluję na ekran, tylko na Ciebie?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #535 dnia: Lipca 05, 2020, 09:09:32 pm »
Cytuj
To nie argument. Żyliby po swojemu.
Jasne, że nie argument, ale mógłby nim być, zależnie od wniosków wyciągniętych z przemyśleń, bo ja tylko o tym pisałem.
Przecież nie neguję skutków odkryć geograficznych, tych złych. Ot, były - mieć pretensje do Kolumba że żył w XV wieku? I coś gnało go odkrywać? Może nawet żądza pieniądza?
A jeśli to ten sam czynnik, który doprowadził , przykładowo, do odkrycia penicyliny i innych ważnych leków? Tu gdzieś w tyle głowy mam "Powrót z gwiazd" Lema.
Cytuj
, ewentualnie wyrzynały się lokalnie ale wg miejscowej tradycji.
8)
Co prawda to prawda, mamy nawet przesłankę historyczną - otóż w ramach ekspiacji, jeszcze w XIX wieku ufundowano prześladowanej ludności czarnoskórej państewko w Afryce. By znów mogla żyć "według miejscowej tradycji".
https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Liberii
Jego dzieje są niezłą ilustracją rasizmu w tym samym kolorze.
W latach 1822–1892 osiedliło się na tych terenach ok. 16,4 tys. Murzynów amerykańskich, którzy nazwali się później Amerykanoliberyjczykami (stanowili elitę społeczną), w odróżnieniu od 5,7 tys. „Kongijczyków” – niewolników afrykańskich uwolnionych przez flotę amerykańską i brytyjską. W 1847 r. osady proklamowały powstanie niepodległego państwa republikańskiego, które nazwano Liberią (od łac. liber — „wolny”). W ostatnich dekadach XIX wieku osadnicy toczyli wojny ze stawiającą opór ludnością tubylczą, która po podboju była nie tylko pozbawiona wszelkich praw, ale i wykorzystywana jako siła niewolnicza.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Liberii
Cytuj
Kolumb w tym wypadku to symbol. To oczywiście głupota z tym obalaniem, ale co prawda, to prawda.
A Mieszko de Łan  prześladował Pomorzan i Ślężan.  ;)
Dużo tych zlych symboli.
Przecież nie tylko Kolumbowi głowę odcięto. "Wachlarz" bandytów jest szerszy, a moda się rozprzestrzenia.
Cytuj
Co to jest "metoda Moczara"? Wpisałem w gugle, ale nic się nie pokazało.
A nie powinieneś pamiętać?  :)
Miałem na myśli często spotykaną tezę, że stojący na czele MSW Moczar sprowokował (włącznie z "zdjęciem" Dziadów) i pozwolił rozkręcić się protestom studentów i nie tylko, w 68, by skompromitować Gomułkę w oczach "patronów" ze wschodu.
Po czym tak rozkręconą, pokazowo spacyfikował na oczach przerażonych towarzyszy, występując w roli "silnego człowieka" , koła ratunkowego i ewentualnego następcy. Plus kilka innych fruktów.
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2020, 09:17:43 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #536 dnia: Lipca 05, 2020, 09:21:16 pm »

Upewnię się...
Zapomnijmy proszę o tym.

Jego dzieje są niezłą ilustracją rasizmu w tym samym kolorze.
No już się nauczyli. Mieli dobrych uczycieli. Nie musisz mi mówić. Kawał historii Afryki po proklamowaniu niepodległości przez kolejne państwa to ciąg zbrodni, przy których pewnie i Hitler zazdrość by poczuł. Poczet krwawych tyranów wyposażonych już nie łuki i dzidy, a broń maszynową i czołgi.
Cytuj
A Mieszko de Łan  prześladował Pomorzan i Ślężan.  ;) 
Nie mówiąc o rozwaleniu całej przeszłości "duchowej" w związku z zapuszczeniem krześcijaństwa. Oczywiście. Ale on nie był NFR dla tych sąsiadów, nie miał broni palnej i napalmu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #537 dnia: Lipca 05, 2020, 09:29:53 pm »
@ liv

Twoja pamięć - Twoją pamięcią, i nic mi do niej. Ale czemu gugle milczą na temat "metody Moczara"?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #538 dnia: Lipca 06, 2020, 09:29:17 am »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #539 dnia: Lipca 06, 2020, 09:37:55 am »
Strasznie dużo białych Murzynów w tych Stanach.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).