Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - tzok

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 28
31
Hyde Park / Re: Tutaj się witamy...
« dnia: Października 10, 2014, 09:10:11 pm »
Ten drugi chyba jeszcze nieświadomy tego ::)

32
Hyde Park / Re: Tutaj się witamy...
« dnia: Października 10, 2014, 08:51:36 pm »
Również serdecznie witam na forum :)

33
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Października 01, 2014, 06:39:13 pm »
Świetna sprawa! Dzięki za opisy i obszerną fotorelację :)

34
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Września 26, 2014, 09:43:23 am »
...z działu Aktualnia strony głównej Lem.pl o ciekawym wydarzeniu, które niestety już miało miejsce:
http://solaris.lem.pl/home/aktualia/ (chodzi o "druMMat goLEM", nie ma niestety linku tylko do do tego wydarzenia)
http://inowroclaw.7dni.pl/312718,Lem-i-Roland-czyli-drUMMat-ciekawy-projekt-inowroclawianina.html

Szkoda, że takie informacje podaje się post factum. Szukałem na forum po haśle "drummat", ale nic nie znalazło, więc zgaduję, że z was też nikt nic nie wiedział, a chyba jesteśmy pierwszym targetem, do którego powinny trafiać takie informacje!

35
Hyde Park / Re: "Kongres futurologiczny" inaczej
« dnia: Września 25, 2014, 08:14:50 pm »
Odkopuję temat sprzed roku, bo znalazłem informację, że Kongres Futurologiczny w 2016 jednak odwołano:
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3536843,europejska-stolica-kultury-ubozsza-miasto-wykresla-imprezy,id,t.html?cookie=1

36
Lemosfera / Re: Lemoniada 2014
« dnia: Września 18, 2014, 12:27:22 am »
Gratuluję, że kolejny raz odbyła się Lemoniada! Należą się wielkie podziękowania za utrzymywanie tej inicjatywy kolejny rok :)

Niestety tym razem gdzie indziej mnie los poniósł niż do Krakowa. I też nie pomogłem specjalnie przy organizacji1... Może by się zamiast tego udało w marcu 2015 zorganizować jakieś spotkanie krakowskie tak jak kilka lat temu? :)


1 Ale po zdjęciach na stronie Ogrodu Doświadczeń widzę, że jednak jakiś mój szaro-Trurlowy wkład tam się znalazł ;)

37
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Września 18, 2014, 12:04:37 am »
Tu jest przykład z Lotto rozpisany: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kombinacja_bez_powt%C3%B3rze%C5%84

Z tego wynika, że szansa wyrzucenia czwórki jest 18 razy mniejsza, piątki 951 razy mniejsza, a szóstki 245330 razy mniejsza od prawdopodobieństwa trafienia trójki.

38
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Sierpnia 30, 2014, 12:14:30 pm »
Obejrzałem ostatnio "Dawcę pamięci" i brak logiki w filmie był niestety porażający. To taka dystopia, która nigdy w życiu nie miałaby prawa się pojawić. A zakończenie rozbraja naiwnością jeszcze dodatkowo... Jestem świeżo po lekturze "Powrotu z gwiazd", które mi się bardzo podobało i dało do myślenia (chociaż też mam pewne zastrzeżenia, ale mniejszego kalibru). Może negatywna opinia o filmie wynika z kontrastu dwóch dystopii, w których fundament jest bardzo zbliżony - wykluczyć agresję i zło z ludzkości - a efekty opłakane. U Lema jednak betryzowany świat jest taki, że bardzo hipotetycznie i z wieloma zastrzeżeniami można o nim myśleć jak o możliwym scenariuszu (choćby w ogólności, nie w szczegółach). A świat z "Dawcy pamięci" jest tak niespójny, że to by nigdy nie powstało, nigdy się nie utrzymało.

39
Czytałem "Art and Science of Stanislaw Lem" i moje wrażenie było takie, że to... ciężka lektura. Choć niejednolicie ciężka, bo zebrane tam eseje bardzo się w tym względzie różnią. Zdziwił mnie (ale niepozytywnie) esej Michaela Kandela "A Freudian Peek at Lem's Fiasco", zwłaszcza po lekturze "Głosu Pana" i moim wyrobionym wrażeniu o opinii Lema o freudyzmie ;). Z innych ciekawostek: wspomniany Peter Swirski prowadzi zajęcia "Literature and Science", na których co roku przeprowadza głosowanie o hipotetyczne wprowadzenie powszechnej betryzacji. Po godzinnej dyskusji na temat zalet i wad głosowanie jest ponawiane. Swirski zastrzega wielokrotnie, że wyniki nie są jakoś rygorystycznie i metodologicznie poprawnie zbierane, ale wygląda to tak: przed dyskusją betryzację popiera 7.7%, a po niej 9.6% studentów ;).

Książkę tę posiadam, mogę pożyczyć, więc proszę o wiadomość prywatną jakby co :)

40
Hyde Park / Odp: Pytam:
« dnia: Sierpnia 20, 2014, 10:41:43 pm »
Małe misie? :)

41
Hyde Park / Re: Ukraina
« dnia: Marca 18, 2014, 12:49:33 am »
Russian President Vladimir Putin said Tuesday that his country has not deployed any troops in Crimea recently and has no plans to annex the peninsula.
(...) When asked about the identity of the troops, Putin told a press conference that they are “local militias.”
They are wearing Russian-style fatigues because such attire is available in army shops across the former Soviet Union, Putin said.
Russian President Vladimir Putin on Tuesday denied sending members of his military into Crimea or that any of the up to 25,000 Russian troops already stationed in the country had any role in the standoff, according to the state-run RIA Novosti news agency. He insisted his military isn't planning to seize the Crimean peninsula -- but didn't close the door on action "to protect local people."
Wiadomość pierwsza wyszła z Ria Novosti, CNN się już na to źródło powołuje. Pokazałem oba linki, żeby uwidocznić, że również na zachodzie podają taki obraz zdarzeń, nie tylko u nas.

Nie chcę żeby wątek przeszedł w nieco absurdalny ton jakoby to od tego jednego kłamstwa miało zależeć wszystko. Dla mnie to jest zdarzenie symboliczne po prostu. To tak jak z problemem czy nauczać w szkole kreacjonizmu - nie robimy tego nie dlatego, że panuje cenzura, ale dlatego że to po prostu nieprawda :)

Panie Stanisławie, czy naprawdę nie zapalają się Panu czerwone lampki ostrzegawczo odnośnie tych wyników referendum? Sam Pan przyznaje, że to więcej niż miało polskie wsparcie dla "Solidarności", trochę podejrzane prawda? A frekwencja 97% skoro Rosjan miało być 60% wśród mieszkańców Krymu, a reszta miała zbojkotować referendum? I z tego co wiem, w mediach podawali, że w niektórych miejscach bojkot przeszedł nawet do tego, że zablokowali komisje wyborcze. Wynik 97% krzyczy do mnie tak samo jak do Pana, że to niewiarygodne, ale w innych sensach. Dla mnie - niewiarygodne-niemożliwe. Dla Pana (tak odczytuję ostatnią wiadomość) - niewiarygodne-znakomite. To jest dla mnie aż zagadkowe :)

A jeszcze tak ogólniej odpiszę, że podchodzę sceptycznie do rozwiązywania tego typu problemów lokalnymi referendami. To chyba tylko w teorii tak pięknie brzmi, a przecież pomija się zupełnie interesy pozostałych mieszkańców, którzy mogą mieć nawet i większe prawa do ziemi mimo bycia w mniejszości.

Czy utrzymanie status quo było szkodliwe dla kogokolwiek? Czy Rosjanie zamieszkujący Krym mieli jakiekolwiek szkody/utrudnienia z tego tylko tytułu, że żyli na Ukrainie? Albo ta nagła zmiana hrywny na rubla - kto na tym zyska, dlaczego to jedna z pierwszych decyzji Krymu, który sam ogłosił siebie niepodległym? Czy to naprawdę było aż tak krytyczne? Pytania moje nie są retoryczne, nie znam na nie odpowiedzi bo przyznaję, że mam małą wiedzę na temat historii dawnej i niedawnej tego regionu. Mnie się po prostu włącza ostry sceptycyzm i rodzi się więcej pytań niż odpowiedzi.

42
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Marca 15, 2014, 10:13:36 pm »
@HAL 9000, dobra odpowiedź, choć w książce była inna droga rozwiązania. Należało zauważyć, że prawidłowy iloczyn jest równy x*288 + 1067. Czyli 1067 musi się dzielić bez reszty przez x. A liczba 1067 to 11 * 97, więc to 97 musi być mnożnikiem (11 nie mogło być, bo by wcześniej w zadaniu nie wyszła reszta z dzielenia 67)... W sumie rozwiązanie z książki wydaje się bardziej zagmatwane, więc brawo za proste sformułowanie równania! :D

43
Hyde Park / Re: Ukraina
« dnia: Marca 15, 2014, 09:59:53 pm »
Moja konkretna odpowiedź zatem. Putin na konferencji prasowej ogłosił, że zbrojne grupy, które przejęły władzę na Krymie, to lokalne siły samoobrony, nie żołnierze rosyjscy. Natomiast na podstawie zdjęć i kadrów z filmów nagranych na Krymie wynika coś innego. Linkowany materiał jest po angielsku, ale padają tam przy każdym zdjęciu słowa, że uzbrojenie to jest wyłącznie na wyposażeniu armii rosyjskiej ("it is not exported or in service with any country other than Russia"), lub że jest przez nią najczęściej wykorzystywane ("it is enormously popular among Russian special forces"). Od razu przyznaję, że na broni nie znam się w ogóle, więc ufam temu źródłu, ale nie tylko tam widziałem takie analizy. Poza tym, jest nagranie (linkuję od razu do ważnego momentu, więc wystarczy kilka sekund obejrzeć), w którym żołnierz stacjonujący w Krymie przyznaje się, że jest Rosjaninem. Wreszcie zdrowy rozsądek podpowiada mi, że "lokalne siły samoobrony" nie byłyby w stanie same zaopatrzyć się w taką broń nie wspominając o mundurach i reszcie sprzętu, którego przecież nie można kupić sobie ot tak i trzymać w piwnicy na wypadek rewolucji w Kijowie :)

A co do reszty wypowiedzi to tak ostrożnie do tego podchodzę. Mówienie, że każde państwo nieustannie mija się z prawdą albo że każde państwo przecież szpieguje innych (słyszałem taką opinię kiedy wyszły na jaw podsłuchy założone przez amerykańskie służby w Europie) to w pewnym sensie dawanie zgody na taki stan rzeczy. Z jednej strony rozumiem to, bo trzeba być realistą i nie funkcjonować w jakimś wyidealizowanym obrazie świata tylko w tym co mamy realnie (a precyzyjniej: rozumiem, że państwa w swoich decyzjach biorą pod uwagę scenariusz "jesteśmy okłamywani" i/lub "jesteśmy podsłuchiwani"). Ale też myślę, że należy to piętnować ("abominacja dla kłamstwa" :) )

I jeszcze na koniec, co do prawa obrony i pluralizmu jako bardzo ważnej cechy demokratycznego społeczeństwa to się w pełni zgadzam. Wcale nie jestem ślepo zapatrzony w jedynie słuszny nowy rząd Ukrainy. Z niepokojem czytałem artykuł traktujący o tym, że w czasie zajść w Kijowie rzeczywiście udział brały grupy o ekstremistycznych poglądach. Takie informacje (oczywiście rzetelnie sprawdzone) powinny być podawane do wiadomości publicznej... Moim skromnym zdaniem, Rosja w pewnym sensie skompromitowała swoją linię obrony. I tym bym tłumaczył medialną monokulturę w Polsce, a nie cenzurą.

44
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Marca 15, 2014, 02:52:41 am »
Wiem, że temat został właściwie wyczerpany w styczniu, ale z tego prostego faktu, że dzieląc przez niewiadomą bez wiedzy o tym czy nie dzielimy przez zero, można "wywnioskować" wszystko. HAL podał wtedy przykład ze studiowaniem, gdzie niewiadomymi były słowa. Ale można też łatwo dojść do Cyberiadowego wyniku takim tokiem rozumowania:

x - 1 = 0
7x - 7 = 4x - 4
7(x - 1) = 2(x - 1) + 2(x - 1) // : (x - 1)
7 =  2 + 2


Ale żeby nie wyszło na to, że tylko poruszam stary temat, oto zagadka ode mnie dotyczące błędów choć tym razem czysto rachunkowych (z bardzo starej książki z anegdotami matematycznymi):
Nauczyciel matematyki dał swemu uczniowi mnożenie dwóch liczb, z których mnożna przewyższa mnożnik o 202 jednostki. Po dokonaniu mnożenia nauczyciel kazał je sprawdzić za pomocą dzielenia znalezionego iloczynu przez mnożnik. Otrzymany iloraz wynosi 288 a reszta 67; z czego wynika, że mnożenie dokonane zostało błędnie.
Uczeń, odszukawszy błąd, przyznaje:
- Obliczyłem istotnie o jedną jedynkę mniej w dodawaniu poszczególnych iloczynów.
- To nie chodzi o jedynkę, lecz o tysiąc, który został przez Ciebie opuszczony - sprostował nauczyciel

Odszukajmy na podstawie powyższego obie liczby, dane do mnożenia

45
Hyde Park / Re: Ukraina
« dnia: Marca 15, 2014, 12:28:04 am »
Moim zdaniem cały świat przyłapał Rosję na kłamstwie. I to kłamstwie, które przykrywa złą wolę. Dlatego nie uważam dopuszczenie propagandy rosyjskiej (szerzącej to kłamstwo) do głosu w imię pluralizmu za coś pozytywnego.

Czy tak zwięźle wyrażona opinia dalej powoduje kłopot umysłowo-emocjonalny? :) Jeśli tak, to które zdanie z trzech powyższych?

Bo co do reszty wymowy Pańskiego zniesmaczenia polskimi mediami to zgadzam się całkowicie. Wojenna retoryka wylewająca się z nagłówków gazet, którą Pan opisał na blogu to oczywisty absurd, też tak uważam.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 28