Stanisław Lem - Forum

Polski => DyLEMaty => Wątek zaczęty przez: maziek w Czerwiec 09, 2018, 04:00:12 pm

Tytuł: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 09, 2018, 04:00:12 pm
Trochę zaburzę, gdyż pasuje do wielu wątków, ale że muzycznie.

Chyba kiedyś wklejałem tego gifa:

(https://i.giphy.com/media/QOqoMnfe8C6pa/giphy.webp)

Popatrzcie, wczujcie się - co słyszycie? Po chwili słychać to wręcz namolnie.

A teraz story. Ksiądz kupił kuranty. Zdaje się, że leci z mp3 ale w każdym razie dyskretnie gra o różnych godzinach, różne melodie, religijne co do zasady. Znaczy tak jakby na dzwonach, dzwonkach, czy innych talerzach. Ding-dong. Jakimś akustycznym cudem, choć do kościoła jest dość daleko, w biały dzień o pierwszej po południu, mimo tego całego szumu silnikowo-życiowego, słychać te dźwięki w pewnym pomieszczeniu krystalicznie czysto, jakby nad głową dzwonili.

I teraz pytanie, co ma zrobić kulturalny człowiek, który jest w tym pomieszczeniu, powiedzmy, odosobnienia, kiedy pewne procesy fizjologiczne idą pełną parą - i nagle zaczynają grać kuranty? I to nie byle co. Grać melodię pieśni z Lourdes, w Polsce znaną jako "po górach dolinach". Której może mniej religijnie zaangażowane osoby w życiu Warszawy na uszy nie słyszały i nie kojarzą, ot coś brzdąka. Sęk w tym, że w moim mieście ta pieśń ma lokalny tekst, który każdemu wrył się w zwoje, każdemu, kto był formowany do I komunii, bierzmowania itd. - nie mówiąc o osobach regularnie praktykujących. Jest to bardzo ważna lokalna pieśń związana z miejscowym sanktuarium, słynącego z cudownego obrazu, będącego co prawda kopią. Już po pierwszych tonach w głowie odtwarza się tekst, po prostu słychać go równie krystalicznie czysto jak same tony, jak to "we will rock you". Co robić? Co robić? To jest jak z lądowaniem samolotu, od pewnego momentu nie da się już, że tak powiem, cofnąć...

Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Czerwiec 09, 2018, 07:22:31 pm
Cytuj
Co robić? Co robić? To jest jak z lądowaniem samolotu, od pewnego momentu nie da się już, że tak powiem, cofnąć...
Teraz pytasz, jak już niedopowstrzymania?
Rob, nie myśl.  ;)
A muzykę potraktuj jako kolejne świadectwo cudu. :)
Które to już by,  699? Coś mi te cyfry podejrzanie wyglądają.  8)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Czerwiec 10, 2018, 03:59:42 pm
Ja tam na tym obrazku nic nie słyszę.

A jeśli rzeczone kuranty słychać dobrze tylko w tym jednym pomieszczeniu, to rzucić parę mat tłumiących, bo najpewniej jakiś rezonans wzmacnia dźwięk  :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 10, 2018, 04:53:41 pm
Ciekawe, że nie słyszysz. Nie robiłem jakichś wielkich badań, ale paru osobom to podsunąłem i wszyscy słyszeli bez sugestii. Podobno tak jest z tymi sprawami, że jak już mózg "wskoczy", to z kolei nie może przestać słyszeć czy widzieć. Poniżej jest zdjęcie, na którym większość osób podobno (a ja na pewno) nie może rozpoznać, co na nim jest (oprócz tego, że mur z cegły). Ja tego nie pokonałem, co się dzieje w tym murze, dość długo. Jak załapałem, to oczywiście widzę to natychmiast. Moja żona ukochana zobaczyła od razu :) . Zawsze czułem respekt przed kobitami :) .

https://www.youtube.com/watch?v=wXNtBUN_aFE (https://www.youtube.com/watch?v=wXNtBUN_aFE)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Czerwiec 10, 2018, 05:05:52 pm
To są sprawy z różnych bajek. Z klaskaniem sugestia, ale z tym filmem to klasyczne złudzenie optyczne - coś jak z sześcianem Neckera.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 10, 2018, 05:34:33 pm
Bym polemizował.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 10, 2018, 06:08:20 pm
Mnie też się wydaje, że to nieco inne bajki.
W pierwszej bez znajomości konkretnej piosenki Queenu - a w zasadzie teledysku, jakiegoś koncertu - na których to rytm ten jest wystukiwany w charakterystyczny sposób - niczego nie usłyszysz, niczego nie odgadniesz. Ot, zwykłe stukanie z klaskaniem. Znasz - to pamięć podsunie odpowiedni dźwięk.
Natomiast złudzenie optyczne dotyczą wszystkich - bez względu na jakąkolwiek wiedzę, pamięć. To wynika z budowy oka, przekazywania obrazu do mózgu, percepcji itp. Błędna interpretacja danych.
Dodaj do tego jakieś wady wzroku i dopiero masz różne bajki;)Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 10, 2018, 06:18:50 pm
Ale gdzie jest tu złudzenie, primo? A wtóro - jak nie znasz przedmiotu na zdjęciu, to też nie będziesz wiedziała, co widzisz. Tertio - moim zdaniem Wy mówicie o innej rzeczy. A mi chodzi o to, że jak mózg nauczy się do czegoś dopisywać rozwinięcie - to nie sposób go oduczyć. Jest dużo doświadczeń tego typu, angażujących różne zmysły. Np. odtwarzają Ci strasznie zaszumioną mowę i nic nie rozumiesz. Potem Ci pokazują tekstem co mówią. A potem już to rozumiesz doskonale bez tekstu. Na tej zasadzie działa zresztą "ukryty polski". Jak raz tego posłuchasz to już zawsze słyszysz "Agata Pała" zamiast "I've got the power" :) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 10, 2018, 06:31:09 pm
Może masz rację - nie upieram się.
Trudno rozdzielić, bo wszystko sprowadza się do mózgu i jego interakcji ze zmysłami.
To nie tak do końca - ja mogę widzieć to cygaro, ale mogę też pozbyć się tego obrazu i widzieć kamyczek.

Ja miałam na myśli złudzenia optyczne, które nie wymagają znajomości czegokolwiek np.
https://www.crazynauka.pl/te-linie-sa-rownolegle-a-my-sprawdzilismy-dlaczego-twoj-mozg-sie-tak-myli/ (https://www.crazynauka.pl/te-linie-sa-rownolegle-a-my-sprawdzilismy-dlaczego-twoj-mozg-sie-tak-myli/)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 10, 2018, 06:55:32 pm
A no jo, złudzenia to sposób na podpatrywanie przez dziurkę, jak działa "maszynowe widzenie" w naszym mózgu, zanim efekt dotrze do świadomości.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Czerwiec 11, 2018, 10:05:38 am
Bym polemizował.

W pierwszym wypadku nie ma żadnego dźwięku, mózg go sobie dorabia. W drugim, na obrazku jest jest już wszystko, mózg tylko wybiera.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 11, 2018, 10:17:12 am
Ależ Hoko, w drugim wypadku masz (przeważnie) 800 na 600 kolorowych kwadracików.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Czerwiec 11, 2018, 11:04:44 am
Akurat trochę więcej, ale to nie ma znaczenia. W oku ile masz kwadracików czy innych punkcików? To nie ma nic do rzeczy. Możesz sobie ten obrazek wydrukować i złudzenie pozostanie, bo ono tkwi w obrazku, wszystko odbywa się w obrębie jednej modalności. A wydrukuj sobie tego gifa...
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 11, 2018, 11:34:45 am
Okiem "na kwadraciki" to widać w plamce żółtej, mniej więcej powierzchnia litery "małe o" w typowym druku, jak normalnie się trzyma gazetę. Cała reszta dookoła to tylko Ci się zdaje, że tak widzisz i stąd między innymi ten problem i to ma to do rzeczy, że nie widzisz rzeczywistości, tylko model rzeczywistości, jaki generują Ci pozaświadome procesy analizy obrazu, których jest różnie mówią, coś 14 albo i więcej. I np. po specyficznym uszkodzeniu mózgu człowiek, poza tym zupełnie zdrowy na ciele i umyśle, normalnie widzący, potrafiący dokładnie opisać co widzi - nie jest w stanie rozpoznawać twarzy bliskich i znajomych, znanych mu sprzed wypadku.

Rozmawiamy o innych rzeczach. Uwagą o drukowaniu odcinasz wszystko, co nie jest statycznym i gołym obrazem (dobra, wydrukuję sobie 2 obrazki i będę patrzył raz na jeden, raz na drugi). Ja mówię o mechanizmie wyżej samego widzenia, który bierze się z wrodzonego i automatycznego poszukiwania analogii i wzorca. Co do reszty - tak. Oczywiście, gdybyś nie widział ileś razy muru z cegły to nie wiedziałbyś po rzucie okiem, że to mur z cegły. Mózg zna ten wzorzec i nawet jak pokażesz komuś taki obrazek jak niżej (tylko czarne kreski na białym tle) to też znakomita większość ludzi powie, że to mur z cegły (choć takie akurat wiązanie cegieł nie występuje w przyrodzie nigdzie poza dekoracjami fasad ;) - ale to własnie takie coś stało się memem). Ale dla mieszkańców Polinezji może być to zagadka nie do odgadnięcia.

(http://images.clipartpanda.com/brick-house-clipart-black-and-white-10837001-brick-pattern-seamless-black-and-white.jpg)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 11, 2018, 12:29:14 pm
Rozmawiamy o innych rzeczach. Uwagą o drukowaniu odcinasz wszystko, co nie jest statycznym i gołym obrazem (dobra, wydrukuję sobie 2 obrazki i będę patrzył raz na jeden, raz na drugi). Ja mówię o mechanizmie wyżej samego widzenia, który bierze się z wrodzonego i automatycznego poszukiwania analogii i wzorca.
Jasne, ale to ogólny poziom.
Sądzę jednak, że rozpoznawanie Queenów w gifie i muru na obrazku to - w szczególe - inne procesy.
Angażują inne zmysły, inne szlaki.
Inaczej działa oko, inaczej ucho.
W przypadku gifa działa wyobraźnia muzyczna, a nie automatycznie wgrane ulepszacze widzenia (dyskusyjne;), które mają za zadanie dopisywać, dopowiadać, redukować itd. - widziane. Słowem: korygować.
Z tym gifem - może bardziej pasują neurony lustrzane? One pomagają - tym, którzy znają Queen - wyświetlić sobie melodię?
Podobno słuchanie muzyki/wyobrażanie jej może być równie absorbujące jak samo granie.
Ale to nie kwestia korekty widzenia, a wyobraźni - a od tego wyszliśmy. Bo cygaro to postrzeganie kolorów, kształtów.

P.S. Może zrobić wątek o złudzeniach? Fajny temat - te obrazkowe zawsze mnie intrygowały:)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Czerwiec 11, 2018, 12:38:11 pm
Cytuj
Może zrobić wątek o złudzeniach? Fajny temat - te obrazkowe zawsze mnie intrygowały:)

Iluzje-deluzje? Świetny pomysł!

R.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 12, 2018, 12:22:06 am
Cytuj
Może zrobić wątek o złudzeniach? Fajny temat - te obrazkowe zawsze mnie intrygowały:)

Iluzje-deluzje? Świetny pomysł!

R.
Coś się maziek miga - podzielę - wszak to odwracalne:)
Dorzucam garść znanych, ale jarych iluzji:
http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2015/05/15-niesamowitych-zludzen-optycznych,2.aspx (http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2015/05/15-niesamowitych-zludzen-optycznych,2.aspx)
Tytuł: Odp: O muzyce
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Czerwiec 12, 2018, 12:27:06 am
Też dorzuczę:

(https://ofigenno.com/content/1673-1/11.gif)

Ile osób jest na obrazku? 12 czy 13?

Kojarzy się z Przekładańcem:

DOKTOR: Zdarzają się wypadki znacznie trudniejsze, zapewniam pana. W ubiegłym tygodniu doktor Gregg z Cincinnati dostał naraz osiemnastu pacjentów. Autobus, którym jechały te osoby, zleciał z mostu. Osiemnaście osób wsiadło do autobusu, a po operacji okazało się ich dziewiętnaście. I teraz, proszę pomyśleć, problem identyczności tej dziewiętnastej osoby! Papiery dla niej. Gdzie jest jej ojciec? Jej matka?

ADWOKAT: Czy to możliwe?

DOKTOR: Przecież mówię panu - to się właśnie zdarzyło doktorowi Greggowi. Zgodnie z przysięgą Hipokratesową, musimy ratować jak najwięcej życia. Pacjenci musieli być znacznej tuszy, znacznego wzrostu. Tak krawiec kraje, jak mu sukna staje.

Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 12, 2018, 12:34:10 am
Przepraszam za muzyczny bałagan - w trakcie jak odpisywałeś o iluzjach w muzycznym: zrobiłam nowy wątek i połączyłam Twoją wiadomość z nim...ufff:)

13  -  tylko jeden się chowa 8);)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Czerwiec 12, 2018, 12:40:51 am
Przepraszam za muzyczny bałagan - w trakcie jak odpisywałeś o iluzjach w muzycznym: zrobiłam nowy wątek i połączyłam Twoją wiadomość z nim...ufff:)
Nie masz za co przepraszać, olka. Wszystko w porządku. Dziękuję za przeniesienie wiadomości :);)

Zaskakująco, ale szybkość prostokątów jest jednakowa:

(https://ofigenno.com/content/1673-1/12.gif)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 12, 2018, 08:40:08 am
Zarobiony jestem ;) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Czerwiec 12, 2018, 11:15:52 am
Zarobiony jestem ;) .
Cytat z https://twojepc.pl/boardArchPytanie2007_129772.html (https://twojepc.pl/boardArchPytanie2007_129772.html) :

u mnie w pracy mlodzi ludzie uzywaja slow zarobiony i urobiony zeby opisac stan upojenia alkoholowego lub narkotycznego. to taki nowy gryps w slangu.

 A?! ;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Czerwiec 12, 2018, 11:24:37 am
Były premier Pawlak powiedział w telewizorze: "X. jeszcze nie jest zarobiony", co miało znaczyć, że jeszcze nie zarobił tylu pieniędzy, ilu się spodziewał :-)

R.

pjes: na szczęście nasz maziek już jest zarobiony!
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 12, 2018, 12:32:05 pm
Zarabiać można też końcówki lub przewody. W pysk - też można zarobić.

Myślę LA, że ze swoim polskim oraz wspólna naszą socjalistyczną przeszłością możesz obejrzeć film p.t. "Brunet wieczorową porą" - ja jestem zarobiony w tym sensie ;) :

https://www.youtube.com/watch?v=H7wkolbYXnM (https://www.youtube.com/watch?v=H7wkolbYXnM)

Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Czerwiec 12, 2018, 01:38:35 pm
https://sjp.pwn.pl/sjp/zarobic;2543839.html

Cytuj
W pysk - też można zarobić.

O, dawny, stary, dobry maziek :-)

R.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Czerwiec 12, 2018, 09:26:28 pm
Myślę LA, że ze swoim polskim oraz wspólna naszą socjalistyczną przeszłością możesz obejrzeć film p.t. "Brunet wieczorową porą" - ja jestem zarobiony w tym sensie ;) :

https://www.youtube.com/watch?v=H7wkolbYXnM (https://www.youtube.com/watch?v=H7wkolbYXnM)
Dziękuję, maźku, za polecony filmik. Właśnie oglądałem. Ładna komedia, ale nieco "psychodeliczna", powiedziałbym. Cyganka... czerwony kapelusz...
Jak u nas się mówi, маразм крепчал  :)

"Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się" - chyba nie ma nic wspólnego z Tobą. Mam wrażenie, wiesz wszystko co da się wiedzieć - i jeszcze trochę :). Jesteś zanadto skromny ;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 14, 2018, 08:39:39 pm
Trochę trąci myszką, fabuła naiwna i rozwiązanie akcji nieco kiepskie - ale Kowalewski świetny no i masa drobnych perełek :) . Swoją drogą ktoś kojarzy inny film, żeby Kowalewski był w roli głównej? Taki świetny aktor a jakoś nikt go nie eksploatował tylko zawsze robił na drugim planie. Co prawda i tak krótką scenką potrafił "zrobić" cały film, ale szkoda.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Czerwiec 21, 2018, 11:15:18 pm
Cytuj
Swoją drogą ktoś kojarzy inny film, żeby Kowalewski był w roli głównej? Taki świetny aktor a jakoś nikt go nie eksploatował tylko zawsze robił na drugim planie.
Niby główna, ale taka na 3/4
https://www.youtube.com/watch?v=XOl-cRMngUM (https://www.youtube.com/watch?v=XOl-cRMngUM)
I nie mogę się oprzeć  :)
https://www.youtube.com/watch?v=h9nNynd3ZoU (https://www.youtube.com/watch?v=h9nNynd3ZoU)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Lipiec 18, 2018, 06:58:30 pm
Zupełnie nie rozumiem, dlaczego jest tak mało kliknięć w tym wątku, ale i tak dziękuję. W imieniu maźka rzecz jasna, ale też i swoim.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 18, 2018, 08:13:28 pm
I ja dziękuję w swoim, że Ty dziękujesz w moim, ale też i w Twoim. I równocześnie chciałbym też serdecznie podziękować ja w Twoim imieniu również.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Lipiec 18, 2018, 10:49:19 pm
Czuję się wykluczona...więc też dziękuję w imieniu a nawet nazwisku...swoim, Twoim, Waszym...[łzy wzruszenia/].
Mam listę komu bym chciała...ale to na inną okazję...

Tymczasem kilka iluzji - na sprawdzenie czy szare działają, bo jak to - wiadomo;)
http://polubione.com/lol/39606/15-niesamowitych-iluzji-optycznych-na-widok-ktorych-twoj-mozg-doslownie-oszaleje.html (http://polubione.com/lol/39606/15-niesamowitych-iluzji-optycznych-na-widok-ktorych-twoj-mozg-doslownie-oszaleje.html)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 19, 2018, 07:53:04 am
Nie byłem pewien, czy mogę oficjalnie podziękować w Twoim imieniu (a także swoim), ze względu na brak pierwiastka żeńskiego w duszy, a nawet brak duszy w ogóle. Pokątnie nawet próbowałem na boku, ale nie byłam, ten, byłem pewien, co wyjdzie... No ale jak tak, to chciałam również podziękować w Twoim imieniu!
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Lipiec 20, 2018, 11:00:53 am
Ale dobre. Z tej samej kategorii co sześcian Neckera - figur dwuznacznych.

(https://static.polityka.pl/_resource/res/path/22/69/2269ef74-9f69-47d4-9896-3207e2fedc4d_600x)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Lipiec 20, 2018, 11:23:35 am
Czyli co, że polecasz lekturę na sposób dwyznaczny?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 20, 2018, 11:24:55 am
Dobre, z tej serii to kiedyś modne były obrazy przedstawiające zwykle życie w rozkwicie (dzieci, młode dziewczyny itd.), które po lekkim zmrużeniu oczu zamieniały się w śmierć...

(http://3.bp.blogspot.com/-7uofDxgPbP8/VaQOJwtRk2I/AAAAAAAABeA/0Yx_-c4AwqU/s1600/Skull%2BGoillusions.jpg)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Lipiec 20, 2018, 11:28:31 am
Acha, teraz zobaczyłem ... dwuznaczność  :) Jeden szczegół mi przeszkadzał.
To chyba klasyk z cyklu stare na młode
(https://www.popularne.pl/wp-content/uploads/2018/01/mloda-dziewczyna-czy-stara-baba-3.jpg)
https://www.popularne.pl/mloda-dziewczyna-czy-stara-baba/ (https://www.popularne.pl/mloda-dziewczyna-czy-stara-baba/)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xpil w Lipiec 23, 2018, 11:07:54 am
Ta okładka "Tłuczków" Wiśniewskiej to mi się kojarzy co najmniej na trójnasób, z czego jeden w okolicach "Serca Dzwonu" z drugiej części "Orła Białego" (kto czytał, ten wie).

Czy trzeba mnie już leczyć?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 23, 2018, 03:05:03 pm
Nie, to by była strata pieniędzy ;) ...

Dżołk oczywiście.

No ale z czym Wam się konkretnie kojarzy?

Mi na 3 sposoby:

1 - nagrobek
2 - dwóch wściekłych facetów oblicze przy obliczu
3 - wypięta na kolanach z przeproszeniem pupa, dla niepoznaki zamaskowana czarnym prostokącikiem, jaki przyklejają zwykle złoczyńcom w gazetach.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Lipiec 23, 2018, 03:17:07 pm
2. to by była okładka PF - prawie;)
Mnie przyszły do głowy dwie możliwości - wejście do kościoła - po prostu front świątyni...albo Twoja 3 czyli jakby antyteza...

Ta trzecia to chyba skojarzenie do starej rysunkowej żenadki...funkcjonującej też ze słoniem...:
https://komixxy.pl/307445/Tata%20schyla%20si%C4%99%20po%20myd%C5%82o (https://komixxy.pl/307445/Tata%20schyla%20si%C4%99%20po%20myd%C5%82o)


Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Lipiec 24, 2018, 10:45:06 am
Czyli co, że polecasz lekturę na sposób dwyznaczny?

Żeby polecać, trzeba przeczytać, a nie czytałem.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Lipiec 24, 2018, 03:28:58 pm
Czyli co, że polecasz lekturę na sposób dwyznaczny?

Żeby polecać, trzeba przeczytać, a nie czytałem.
Jasne, napisałem to zanim dotarło do mnie, że chodzi o obrazek. Jak już napisaliście co mam widzieć, to to przesłania mi i kościół, i kapliczkę i nawet czapkę mikołajsko-biskupią czy jaką inną, na jakiś kanciasty łeb.
Wiem,  raczej nie ma takiej, tym niemniej skojarzenie czapkowe było.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Listopad 23, 2018, 01:02:42 am
Może zrobić wątek o złudzeniach? Fajny temat - te obrazkowe zawsze mnie intrygowały:)

To z dedykacją dla Ciebie ;):
https://www.js.pl/artysta-wykorzystuje-zludzenia-optyczne-efekty-jego-pracy-sa-niesamowite/
Prawdę mówiąc napatoczyłem się na w/w linkę ;) dość przypadkowo, a nazwać ją można wierzchołkiem góry lodowej:
https://www.opticalspy.com/oleg-shupliak-gallery.html
http://www.art.ber.te.ua/
http://www.shupliak.com/

ps. Oczywiście o najklasyczniejszym klasyku też zapominać nie należy:
https://www.opticalspy.com/escher.html
https://www.mcescher.com/
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Kwiecień 24, 2019, 09:17:56 am
Dotąd było o celowych zabawach grafików, a sama rzeczywistość też czasem płata figle...
https://www.msn.com/en-us/news/other/you-cant-believe-your-eyes-incredible-optical-illusion-images-will-make-you-do-a-double-take-including-a-dog-that-resembles-a-tiger-and-a-cauliflower-that-looks-like-molten-lava/ss-BBVnMpL
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Maj 07, 2019, 06:28:43 pm
...kiedy przyjdą po ciebie z rana,
bo tęczą obraziłeś bałwana...


(http://www.vontrompka.com/blog/wp-content/uploads/2019/05/idziezima.gif)

(tylko nie mówcie, że nie ten dział)

(zajumane stąd: http://www.vontrompka.com/blog/2019/05/freeze/ )
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Maj 07, 2019, 06:42:55 pm
Winter is coming? To powinno iść do wątku o "Grze o tron"... ::)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Maj 07, 2019, 08:37:23 pm
...kiedy przyjdą po ciebie z rana,
bo tęczą obraziłeś bałwana...
Ale o jakie bałwany chodzi? Nie widzę żadnego bałwana :-\ ???
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Maj 09, 2019, 08:47:06 am
Antywątkowo, bo w drugą stronę, nie jak mózg nas oszukuje, tylko co sam sobie produkuje, żeby nam było przyjemnie - ale tu jest artykuł o dość niesamowitych możliwościach współczesnej nauki. Mianowicie małpa patrzyła na obraz, który na żywo tworzyła AI w sprzężeniu zwrotnym z neuronem tej małpy, odpowiedzialnym za rozpoznawanie twarzy. Trochę strach. Małpa co prawda wymodelowała sobie tylko kumpla z klatki naprzeciwko i opiekunkę ludzką (karmiącą), ale może przez przystojność wszystkiego nie pokazali ;) . W artykule jest filmik jak ta ewolucja przyjemności z patrzenia na obraz kumpla szła. Teraz każdemu podłączy się zestawik i od razu będzie wiadomo, co mu w duszy gra :) .

https://www.theatlantic.com/science/archive/2019/05/ai-evolved-these-trippy-images-to-please-a-monkeys-neurons/588517/
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Maj 09, 2019, 10:24:02 am
Trochę mało danych. Ciekawym, na jakich zdjęciach XDREAM był trenowany  :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Maj 09, 2019, 11:52:41 am
Właśnie wynika, że na żadnych. Zaczął od jednostajnie szarego pola i począł w nim zmieniać piksele i grupy pikseli, badając, czy po zmianie neuron jest bardziej, czy mniej aktywny. I tak metodą prób i błędów wygenerował to, co wygenerował. Należałoby więc raczej pytać, na jakich zdjęciach trenowała się małpa :) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Maj 09, 2019, 01:17:31 pm
A to:
Cytuj
Xiao had previously trained XDREAM using 1.4 million real-world photos so that it would generate synthetic images with the properties of natural ones.

?

To, o czym piszesz, to raczej droga, jaką algorytm przechodził w interpretacji danych. Ale on wcześniej, na drodze uczenia maszynowego, został nauczony rozróżniania i interpretacji obrazów. A taka nauka jest tylko tak dobra, jak duża i różnorodna jest baza danych, na których się uczy.
I, hyhyhy... coś mi się zdaje, że pewnych rodzajów obrazków tam nie było w ogóle, toteż algorytm nie będzie w stanie ani ich wytworzyć, ani prawidłowo odczytać - to tak w  temacie "wszystkiego nie pokazali"  ::)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xpil w Maj 09, 2019, 01:54:56 pm
Winter is coming? To powinno iść do wątku o "Grze o tron"... ::)
Czyścisz mi za karę monitor z kawy.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Maj 09, 2019, 02:24:16 pm
Masz rację Hoko, nie doczytałem :) . Ale czy to dużo zmienia? Pewnie nie trenowali go w kierunku, żeby małpa zobaczyła to, co oni by chcieli, żeby zobaczyła. Jeśli chcieli mieć w miarę obiektywny wynik to pewnie raczej chodziło o to, żeby w ogóle na rysunku pojawiały się jakieś kształty, bo przytłaczająca większość przypadkowych kombinacji X na Y pikseli z 256 składowymi RGB to z powodów statystycznych jednolite szarości, gdy patrzeć z odległości, z jakiej piksele się zlewają. Myślę, że raczej chodziło ustalenie czegoś w rodzaju "właściwości pędzla" czy "stylu artysty" niż tematyki.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Maj 09, 2019, 02:51:44 pm
Po mojemu wygląda to tak. W połączeniach między neuronami wzrokowymi zapisana jest pewna informacja, która jest wynikiem wcześniejszego uczenia - np. poprzez patrzenie na jakis obraz. Jest to swoista pamięć. Gdy teraz z oczu odbierany jest podobny wzorzec, mózg porównuje go z tym, co ma zapisane (i jednocześnie skorelowane z innymi informacjami, np. semantycznymi, słuchowymi itp., co umożliwia tworzenie modalnych i znaczeniowych odniesień). Reakcje neuronów (wyładowania) są proporcjonalne do dopasowania tych dwóch wzorów - przychodzącego i zapisanego.
I teraz: algorytm podaje do neuronów jakiś wzorzec, którego wcześniej sam się nauczył "oglądając" obrazy, i jednocześnie mierzy reakcję neuronów. Podaje kolejny obraz, odrobinę zmodyfikowany, i znowu mierzy reakcję. Jeżeli reakcja się zwiększa, znowu dokonuje drobnej zmiany, idąc wcześniejszym wektorem; jeśli reakcja maleje - zmienia obraz, zmieniając jednocześnie wektor. I tak szuka maksymalnego dopasowania. Na początku jest szum, potem obraz staje się wyraźniejszy i zaczyna "coś" przypominać.

Więc masz rację, to pewnie jakoś wyszło samo - tyle że algorytm nie jest żadnym absolutem, jest zawsze jakoś wstępnie uwarunkowany, czy to przez dane, na których się uczył, czy to przez samą swoją konstrukcję. A pułapek w uczeniu maszynowym jest sporo np., co tutaj zaraz przyszło mi do głowy, nadmierne dopasowanie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadmierne_dopasowanie). Dlatego napisałem, że mało danych, bo nie wiadomo, co programiści i naukowcy w ten algorytm włożyli.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Maj 09, 2019, 05:31:20 pm
O tyle jest to niesamowite, że małpa patrzyła oczami, wiec cała "obróbka" była po jej stronie. Fakt, że to co widziała kreował "nauczony" algorytm, ale mimo wszystko to niesamowite. Najpierw nauczyli się "czytać" co widzi człowiek (czy zwierzę), a teraz są w stanie sprawdzić naocznie, co chciałby zobaczyć. Jego podświadomość co by chciała przypuszczam. Ciekawe jakie potwory wyłoniłyby się, gdyby to podłączyć do człowieka. Jest też kwestia, który ośrodek miałoby to pobudzać, jak wiadomo szczury kiedy miały do wyboru dwie wajchy, z których jedna była drucikiem podłączona do ich ośrodka rozkoszy, a druga dawała jeść i pić - cisnęły tylko tę pierwszą i zdychały zagłodzone, ale szczęśliwe...
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Maj 09, 2019, 06:01:30 pm
No nie wiem, tak daleko ("co chciałby zobaczyć") bym nie szedł. Wzorzec jest zakodowany w mózgu, to jest niejako statyczny element pamięci, a nie żadna podświadoma intencjonalność. To są różne rzeczy. Algorytm wydobywa ten wzorzec obserwując zachowanie neuronów w odpowiedzi na bodźce wzrokowe - w zasadzie wszystko zgodnie z teorią  ;D
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Maj 09, 2019, 06:58:45 pm
No ale przecież mózg też się adaptuje natychmiast. Uczy się, jak sobie zrobić dobrze. Więc kwestia, do czego to podłączyć. Tu było podłączone do rozpoznawania twarzy, ale gdyby dajmy na to podłączyć do tego miejsca, które odpowiada za pobudzenie seksualne to wątpię, żeby ktoś był w stanie wolą zapanować nad tym, jakie obrazy by się generowały. W tym sensie one się będą generowały obok czy nawet wbrew świadomości tej osoby, mimowiednie.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Maj 09, 2019, 07:42:13 pm
E...  obrazy to się mogą generować w korze wzrokowej, podłączenie tego gdzie indziej nie wywoła żadnych obrazów. Najwyżej co innego może wywołać...  ;D

Przynajmniej w takim normalnym układzie, bo owszem, robiono eksperymenty na zwierzętach, że, jeśli dobrze pamiętam, sygnał z nerwu wzrokowego doprowadzano w mózgu do rejonów odpowiedzialnych za słuch - i po pewnym czasie następowała jakaś częściowa adaptacja, że ten sygnał był rozpoznawany. Podobnie u osób niewidzących stosuje się czasem protezy nakładane np. na język, które transponują obraz z kamery na doznania czuciowe, i po treningu też to w pewnym zakresie działa. Ale to inne pary kaloszy.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Maj 10, 2019, 08:33:44 am
Przecież nie chodzi o to, żeby generować w mózgu obrazy podłączając do dajmy na to ośrodka rozpoznawania mowy, tylko żeby badać aktywność ośrodka rozpoznawania mowy kiedy osobnik ogląda rozmaite obrazy i tak je zmieniać, aby jego aktywność była największa. Ponieważ w mózgu wszystko się prędzej czy później łączy to kiedy widzimy że ktoś rusza ustami a nie słyszymy go, to się próbujemy domyślać z ruchu warg, co mówi. Nie chodzi o doprowadzanie sygnału z oczu do jakiegoś nieprawidłowego miejsca tylko badanie, jak widziany obraz wpływa na to miejsce. Np. jak pokazać głodnemu schabowego to zacznie mu napływać ślina do ust i zrobi się jeszcze bardziej głodny, a jak pokazać mu w to miejsce transatlantyk to taka reakcja nie wystąpi (no chyba, że to obudzi w nim wspomnienia, jak płynął transatlantykiem i że taka tam dobra kuchnia była...).
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Maj 10, 2019, 10:43:34 pm
Człowiek odczuwa rozkosz podczas orgazmu. Czy kopulujące zwierzęta też tak mają?

R.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Maj 10, 2019, 10:59:29 pm
Znowu te pytania-podpuchy wiadomego...   :-X Cóż... w mózgu innych zwierząt nikt z Ohydków nie siedział, więc na sto procent nie wiadomo, ale z obserwowanych i badanych reakcji należy sądzić, że tak, minimum niektóre. "Popular Science" zrobiło swego czasu ładną streszczającą wypiskę z prac temu zagadnieniu poświęconych:
https://www.popsci.com/science/article/2013-09/fyi-do-animals-have-orgasms
Kwestia orgazmu u samic jest gorzej zbadana, aczkolwiek występowanie u żółwic, strusic, krokodylic i rozmaitych ssaczyc ;) łechtaczki zdaje się sugerować, że i orgazm kobiecy poza gatunkiem Homo sapiens występuje:
https://www.sciencefocus.com/the-human-body/are-we-the-only-species-with-females-that-experience-orgasm/
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Maj 11, 2019, 11:10:22 am
Przecież nie chodzi o to, żeby generować w mózgu obrazy podłączając do dajmy na to ośrodka rozpoznawania mowy, tylko żeby badać aktywność ośrodka rozpoznawania mowy kiedy osobnik ogląda rozmaite obrazy i tak je zmieniać, aby jego aktywność była największa. Ponieważ w mózgu wszystko się prędzej czy później łączy to kiedy widzimy że ktoś rusza ustami a nie słyszymy go, to się próbujemy domyślać z ruchu warg, co mówi. Nie chodzi o doprowadzanie sygnału z oczu do jakiegoś nieprawidłowego miejsca tylko badanie, jak widziany obraz wpływa na to miejsce. Np. jak pokazać głodnemu schabowego to zacznie mu napływać ślina do ust i zrobi się jeszcze bardziej głodny, a jak pokazać mu w to miejsce transatlantyk to taka reakcja nie wystąpi (no chyba, że to obudzi w nim wspomnienia, jak płynął transatlantykiem i że taka tam dobra kuchnia była...).

Wsio gut, takie rzeczy się bada, jeno co to ma do naszego eksperymentu? Przecie w nim całkiem o co innego idzie, i wszystko odbywa się właśnie w obrębie jednej modalności - wzroku. Tu nie ma badania jakiejś rozszerzonej reakcji małpy na obraz, jest tylko wyciąganie z małpiej pamięci obrazów, które ta wcześniej widziała i które w jej sieci neuronowej zostały zakodowane. Co samo w sobie też jest ciekawe, zastosowane do ludzi - rozmaitym służbom mogłoby się bardzo przydać  8)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Maj 11, 2019, 11:40:12 am
Jak to co ma do naszego eksperymentu? W naszym eksperymencie bada się pobudzenie ośrodka mózgu poprzez obrazy oglądane naocznie, co robi się od dawna w różnym układzie - także używa się tego do medycyny operacyjnej, np. kiedy trzeba wytrzebić część mózgu z powodu guza, a jest to w pobliżu ważnego ośrodka, to można w czasie operacji pobudzać ten ośrodek (pacjent przytomny) - i kierując się obrazowaniem mózgu w czasie rzeczywistym omijać w miarę możliwości te wrażliwe dla osobowości pacjenta miejsca.

Novum w tym eksperymencie jest natomiast to, że nie badacz pokazuje po kolei rozmaite przygotowane uprzednio obrazy, tylko komputer tworzy obraz ewolucyjnie w sprzężeniu zwrotnym dodatnim z pobudzeniem badanego ośrodka. Więc poniekąd autorem obrazu jest ów ośrodek (choć narzędziem jest oprotestowany co nieco przez Ciebie algorytm), co moim zdaniem może wyjawić najskrytsze ciągoty badanego :), ponieważ nie można świadomie sterować czynnością podświadomą.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Maj 11, 2019, 01:18:34 pm
Tylko pytanie, na ile są to ciągoty, na ile jest to pamięć. Bo to nie to samo, a stawiam na drugie. Ciągoty to procesy, które wykorzystują obrazy z pamięci, ale ich źródeł chyba trzeba szukać gdzieś w emocjach, więc w innych rejonach mózgu, może tych starszych. Będzie widać, ten eksperyment jest dość prosty, ale skoro pokazano, że tak można, to pewnie szybko pojawią się kolejne.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Maj 11, 2019, 01:24:48 pm
No cóż, ostrożnie można odpowiedzieć, że wszystko co nie jest odruchem bezwarunkowym - to pamięć.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Maj 27, 2019, 10:41:25 am
Już nie trzeba mózgu by oszukiwał - teraz dopiero zacznie się fejkowisko
https://ithardware.pl/aktualnosci/samsung_poprawia_technologie_deepfake_i_tworzy_filmy_z_jednego_zdjecia-9363.html (https://ithardware.pl/aktualnosci/samsung_poprawia_technologie_deepfake_i_tworzy_filmy_z_jednego_zdjecia-9363.html)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Maj 24, 2020, 11:09:30 pm
Właśnie trafiłam na taki zestawik:
https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/najciekawsze-iluzje-optyczne-w-sieci-pokazujemy-i-wyjasniany-jak-dzialaja/jegp5xh#slajd-4 (https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/najciekawsze-iluzje-optyczne-w-sieci-pokazujemy-i-wyjasniany-jak-dzialaja/jegp5xh#slajd-4)

Psss...2, 8 i 10 wywraca mi ogląd świata;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Lipiec 01, 2020, 06:27:01 pm
Statek widmo:

(https://y.bzng.pl/694/1ky3gw.jpg)

Tak naprawdę żadnego statku nie ma, to tylko gra światła i cienia.
https://buzzgorilla.pl/iluzje-optyczne/ (https://buzzgorilla.pl/iluzje-optyczne/)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Sierpień 26, 2020, 03:59:34 pm
Jak tak przeglądam, to chyba o słynnej kiecce sprzed lat paru mowy tu nie było?
https://en.wikipedia.org/wiki/The_dress

W jakich kolorach ją widzicie?
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a8/The_Dress_%28viral_phenomenon%29.png)
Bo ja raz tak, raz tak (choć częściej na niebiesko).
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: NEXUS6 w Sierpień 26, 2020, 11:50:50 pm
Ja widzę niebieski (mniej-wiecej) i złoty ( wpadający w mosiądz)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Sierpień 27, 2020, 08:40:04 am
Imho, wszystko zależy od ustawień jasności i kontrastu monitora. Na rozjaśnionym obrazku (po lewej) raczej biel i złoto, na zdjęciu o zwiększonym kontraście (po prawej) - niewątpliwie czerń i niebieski:

(https://static.polityka.pl/_resource/res/path/95/1d/951d70e7-1449-4955-aac1-317092afcb4e_830x830)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Sierpień 27, 2020, 08:47:32 am
Ja widzę gołą babę. Jaka sukienka?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Sierpień 27, 2020, 09:30:26 am
 ;D ;D
Do psychiatry przychodzi pacjent. Tamten rysuje na kartce papieru prostokąt i pyta:
- Co to jest?
- Łóżko, na którym leżą dwie nagie kobiety.
Psychiatra bierze jeszcze jedną kartkę i rysuje na niej kolejny prostokąt.
- Co to jest?
Gość znowu:
- Łóżko, na którym leżą dwie nagie kobiety.
- Taaa... Drogi człowieku, najwyraźniej cierpisz pan na kompleks seksualny.
Mężczyzna oburza się:
- A dlaczego ja, doktorze? Przecież to pan cały czas rysuje łóżka z nagimi kobietami?!
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Sierpień 27, 2020, 10:24:40 am
Imho, wszystko zależy od ustawień jasności i kontrastu monitora.

Od oświetlenia, i kąta pod jakim na ekran pada - też. Wiem, bo eksperymentowałem łażąc po domu z telefonem.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Wrzesień 03, 2020, 06:56:57 am
Czy można wierzyć własnym oczom?

(https://memepedia.ru/wp-content/uploads/2020/02/horoshaja-illjuzija.-na-samom-dele-kubiki-ne-vrashchajutsja-.gif)

Ruch jest złudzeniem rzekł mędrzec brodaty...
(Puszkin w przekładzie liva)
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1609.msg81559#msg81559 (https://forum.lem.pl/index.php?topic=1609.msg81559#msg81559)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Wrzesień 03, 2020, 08:22:30 am
A umiecie przestawić kierunek, w którym się kręcą? tu jest trudniej, bo są narysowane w perspektywie (mają zbiegi).
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Wrzesień 03, 2020, 10:05:39 am
A umiecie przestawić kierunek, w którym się kręcą? tu jest trudniej, bo są narysowane w perspektywie (mają zbiegi).
Jeżeli nie otrywać wzroku od obrazka, w pewnym momencie sześcian nagle "wywraca się na lewą stronę", zamieniając się w ściętą piramidkę i zmieniając kierunek obrotu.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Wrzesień 03, 2020, 11:52:28 am
Cóż, ja - ile bym się nie gapił - widzę tylko raz za razem usiłujące kręcić się do środka obrazka, i nigdy nie kończące tego ruchu, sześciany...
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Wrzesień 03, 2020, 01:04:39 pm
Myślałam, ze maziek podpuszcza;))

Ale jak zrobić zeza jak do stereogramu - to pojawią się trzy sześciany, a z czasem - jak pozezować prawym okiem w lewy górny róg - zmieniają kierunek.
Grozi trwałym zezem;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Wrzesień 07, 2020, 04:28:18 pm
To jest, przynajmniej dla mnie, dużo, dużo trudniejsze. Nie mogę widzieć jej stóp, żeby się przestawić, a i tak ciężko mi to idzie. W nogach ukryta jest perspektywa.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b5/Spinning_Dancer_Optical_Illusion_%282040_frames%29.ogv (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b5/Spinning_Dancer_Optical_Illusion_%282040_frames%29.ogv)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Wrzesień 07, 2020, 04:49:10 pm
Zezowałam...zezowałam i ona nagle się zatrzymała - myślę: mam Cię!
Odzezowałam się i widzę, że to filmik się skończył...taże tak: trudniejsze;))
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Wrzesień 07, 2020, 07:21:45 pm
Ale w którą stronę Ci się kręci - patrząc z góry - zgodnie, czy przeciwnie do wskazówek zegarka?

O tym chyba jeszcze nie było, a to trochę stare ale moje ulubione. Podzespół mego mózgu odpowiedzialny za widzenie twarzy zabrania mi, żeby nie wiem co, zobaczyć prawdę. Chyba że na nice jest wywrócona ;) ...

&ab_channel=brusspup


Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Wrzesień 07, 2020, 07:44:22 pm
Próbowałem i tak, i siak - zezowałem, patrzyłem jednym okiem - nic nie pomagało, dziewczyna nadal kręciła "fouette" zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Aż obróciłem ekran notebooka o 90 stopni i - o dziwo - ona natychmiast zmieniła kierunek obrotu. Już po kilku próbach nauczyłem się zmieniać ów kierunek małym wysiłkiem woli :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Wrzesień 07, 2020, 09:20:36 pm
Ale w którą stronę Ci się kręci - patrząc z góry - zgodnie, czy przeciwnie do wskazówek zegarka?
Raz tak, raz tak - zależy na jaki punkt patrzę przy starcie.
Jak zrobię stop - to czasem - przy ponownym uruchomieniu - zaczyna wirować w drugą stronę.
Ale w biegu nie potrafię jej przekręcić:)
Cytuj
O tym chyba jeszcze nie było
Było gdzieś...zaraz sobie przypomniałam tego skrętnoszyjnego;)

 
Cytuj
Aż obróciłem ekran notebooka o 90 stopni i - o dziwo - ona natychmiast zmieniła kierunek obrotu. Już po kilku próbach nauczyłem się zmieniać ów kierunek małym wysiłkiem woli :)
Telekineza jak nic!;))
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Wrzesień 07, 2020, 09:25:29 pm
Ja tancereczkę widzę zawsze kręcącą się zgodnie z ruchem wsk. zegara ;( . Niestety nie mam laptopa, a szyja już nie tak giętka ;) . Ale może przekręcę w ustawieniach ekranu to opowiem ;) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Wrzesień 07, 2020, 10:41:30 pm
O tym chyba jeszcze nie było

Fajne, fajne. W drugiej części z siedmiu robi się osiem, i vice versa. A trzecia... Escher byłby dumny...
Zresztą cały kanał pełen tego dobrego mają:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLB3DF6E045C1F0FE6 (https://www.youtube.com/playlist?list=PLB3DF6E045C1F0FE6)
A nawet dwa:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLD277B91443934192 (https://www.youtube.com/playlist?list=PLD277B91443934192)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Wrzesień 09, 2020, 09:45:50 am
Tu jest fajne, choć oszukiwania umysłu w tym nie ma, ale tak z pogranicza, mechanistyczny fraktal ;) .
https://www.reddit.com/r/oddlysatisfying/comments/ipa7vl/infinitely_satisfiying/?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Październik 16, 2020, 01:29:09 pm
Vetulani m.in. na tytułowy temat:
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Listopad 06, 2020, 04:16:30 pm
Daję tu, bo to jak mózg oszukuje ;) . Skrótowo - raz na 4000 rodzi się człek bez spoidła wielkiego, przy czym 1/4 z takich ludzi nie ma w związku z tym żadnych objawów (czyli per saldo nic nie wie o tym, że go nie ma). Reszta niestety cierpi z tego powodu na rozumie bądź mentalnie. W badaniu zajęli się tymi, którzy nie mają mimo tego defektu anatomicznego żadnych objawów. Okazało się, że ich mózgi wytworzyły nietypową i olbrzymią w porównaniu z mózgiem normalnym sieć połączeń międzyneuronalnych w każdej z półkul osobno - w jakiś sposób kompensując tą drogą brak spoidła wielkiego. Emulują więc jego obecność i zarazem komunikację półkul między sobą :) . Czyli inaczej mówiąc mózgi tych ludzi oszukują, że "nic się nie stało". Dawno mnie nic tak nie rozwaliło ;) .


https://www.unige.ch/communication/communiques/en/2020/une-malformation-illustre-lincroyable-plasticite-du-cerveau/
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Listopad 06, 2020, 07:12:02 pm
Istotnie ciekawe.
Nasuwa mi się pewna analogia ze świata komputerów. Wygląda na to, że prawie każde "żelazo", hardware, w roli którego w danym przypadku występuje corpus callosum, da się zemulować/symulować programowo, softwarowo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Audio_Cable (https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Audio_Cable)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Listopad 19, 2020, 08:47:07 pm
Oto przykład, jak intuicja i zdrowy rozsądek czasem nas oszukują.

Przeprowadźmy eksperyment myślowy. Proszę wyobrazić sobie naszą planetę, ciasno ściśniętą pierścieniem, obręczą wzdłuż całego jej równika. Dalej, po zwiększeniu obwodu pierścienia o 10 metrów, między pierścieniem a powierzchnią Ziemi powstanie szczelina o określonej wielkości. Pytanie: jak myślicie, czy człowiek będzie w stanie przejść przez tę szczelinę lub przynajmniej wcisnąć się w nią? Równik ma długość około 40 075 kilometrów.

Intuicja podpowiada, że nie tylko człowiek, nie wciśnie się nawet mrówka. Istotnie, czym jest 10 m w porównaniu z 40 tys. km? Wielkością zaniedbywalnie małą, nieprawdaż?
A jak jest w rzeczywistości?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Listopad 19, 2020, 08:49:34 pm
Znam to, jeszcze z lat szkolnych (choć nie ze szkoły), dlatego milczę ;).
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xetras w Grudzień 04, 2020, 12:56:23 am
A umiecie przestawić kierunek, w którym się kręcą? tu jest trudniej, bo są narysowane w perspektywie (mają zbiegi).
Wybacz, kręcą się jednocześnie lewo/prawo skrętnie, bo ekran jest płaski.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudzień 07, 2020, 04:05:22 pm
Ogólnie wybaczam, jako że wątek o iluzji, w tym wypadku iluzji 3d z płaskiego 2d, iluzje każdy ma własne ;) - ale z ciekawości - kręcą się jednocześnie tzn. że jak patrzysz, to widzisz 2 tancerki, kręcące się jednocześnie w przeciwnych kierunkach?


PS @LA
A jak jest w rzeczywistości?
Ciekawe zadanie, choć mi znane, ale gdyby tak zadać pytanie szczegółowiej - jaką będzie wysokość szczeliny, jeśli to będzie wiotka lina dłuższa o 10 m od obwodu Ziemi, odciągnięta w jednym punkcie, tworząca więc z tego punktu dwie styczne do obwodu Ziemi, połączone między sobą od punktów styczności resztą koła wielkiego? Da radę bez śinusów ;)  ?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Grudzień 08, 2020, 08:39:35 pm
...gdyby tak zadać pytanie szczegółowiej - jaką będzie wysokość szczeliny, jeśli to będzie wiotka lina dłuższa o 10 m od obwodu Ziemi, odciągnięta w jednym punkcie, tworząca więc z tego punktu dwie styczne do obwodu Ziemi, połączone między sobą od punktów styczności resztą koła wielkiego? Da radę bez śinusów ;)  ?
A nawet z sinusami nie da rady :)
Mamy coś w tym rodzaju:
(https://i.imgur.com/VtLVejB.jpg)

Twoje zadanie chyba da się przeformulować następująco:
Obliczyć wysokość obserwatora "h" (długość odcinka AB), jeżeli odległość horyzontu prawdziwego "d" od owego obserwatora (odcinek BC) jest o 10/2=5 m większa od długości odpowiedniego łuku okręgu AC.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Horyzont (https://pl.wikipedia.org/wiki/Horyzont)

Сóż, na początku wszystko dobrze, szafa gra :) . Z odległością od "horyzontu" BC=d nie ma żadnych problemów:
d = sqrt [(R + h)2 – R2] = sqrt [h(2R + h)]
Cosinus alfa też da się łatwo obliczyć:
cos alfa = R/(R + h)
Cięciwę również:
AC = R*sin alfa
Trójkąty OBC, ABC i OXC są podobne... i co z tego? :-\

Pytanie zasadnicze: jak obliczyć długość łuku "p"? Bez tego nie da się stworzyć układu równań. Zdaje się, to fraszka, jeśli znamy promień i cosinus alfa... A jednak... Hm... Co prawda, istnieje wzór Huygensa:
p ≈ 2l + (2l – L)/3
(https://i.imgur.com/IgCfPyh.jpg)
https://2mb.ru/matematika/geometriya/formula-gyujgensa/ (https://2mb.ru/matematika/geometriya/formula-gyujgensa/)
Ale, prawdę mówiąc, nie wiem, co z tym począć. Obliczenia prowadzą do głupiej nieskończoności, sinusy z cosinusami mnożą się, rwą się do mianowników, tak że rychło znalazłem się w głuchym kącie :D . Zdaje się, to niewłaściwy trop.

A jakie jest Twoje rozwiązanie, maźku?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudzień 08, 2020, 10:24:34 pm
Rozwiązania bez śinusów to nie mam z braku czasu (ale wydaje mi się, że powinno się znaleźć), ale ogólnie na kolanie ponieważ obwód "ma" 360 stopni, to łuk dla kąta alfa ma alfa/360 razy obwód.
Wg Twoich oznaczeń d = R tg alfa


Wobec tego po wydłużeniu liny o 10 [czegoś tam] można zapisać, czyniąc to prymitywnie słowami,


że obwód Ziemi (2PiR), minus łuk dla 2alfa ((2alfa/360)*2PiR), plus 2d (2R tg alfa) musi dać obwód Ziemi plus 10 (2PiR + 10).


2PiR - 2(alfa/360)*2PiR +2R tg alfa = 2PiR +10

co łatwo uprościć, a jedyną niewiadomą jest alfa, więc można ten kąt obliczyć. A mając ten kąt, można obliczyć wg Twoich oznaczeń OB i odjąć R, uzyskując h. Czy gdzieś się rypłem w rozumowaniu?

Wychodzi mi że alfa = 900/PiR czyli ok 2' 42'' co daje mi szukana wysokość h ok. 2 m ale nie wiem, czy kalkulator nie poległ na zaokrągleniach bo jakoś mało.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Grudzień 08, 2020, 11:53:11 pm
Wobec tego po wydłużeniu liny o 10 [czegoś tam] można zapisać, czyniąc to prymitywnie słowami,

że obwód Ziemi (2PiR), minus łuk dla 2alfa ((2alfa/360)*2PiR), plus 2d (2R tg alfa) musi dać obwód Ziemi plus 10 (2PiR + 10).

2PiR - 2(alfa/360)*2PiR +2R tg alfa = 2PiR +10

co łatwo uprościć, a jedyną niewiadomą jest alfa, więc można ten kąt obliczyć. A mając ten kąt, można obliczyć wg Twoich oznaczeń OB i odjąć R, uzyskując h. Czy gdzieś się rypłem w rozumowaniu?
Moim skromnym zdaniem, rozumowanie i równanie są ok. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Co prawda, nie pojmuję, w jaki sposób udało Ci się rozwiązać równanie, w którym występuje równocześnie kąt alfa i jego funkcja trygonometryczna, tangens. Ciekaw jestem, z jakiego aparatu matematycznego skorzystałeś, maźku?

Co do wielkości 2 m, mnie również się wydaje, że to trochę za mało. W "mojej" zagadce szerokość szczeliny wynosi 10/2pi=1,59 m, i to w każdym punkcie obwodu. A gdyby tak dodać układowi ekscentryczności, tzn. w dowolnym miejscu zredukować tę szczelinę do zera, na przeciwległym krańcu średnicy jej szerokość przekroczyłaby 3 m. I to chyba nie maksimum.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudzień 09, 2020, 12:02:43 am
Z aparatu błędu :) . Zjadłem. Czyli do poprawki. But not today...
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xetras w Grudzień 09, 2020, 11:46:47 am
z ciekawości - kręcą się jednocześnie tzn. że jak patrzysz, to widzisz 2 tancerki, kręcące się jednocześnie w przeciwnych kierunkach ?
Zależy od tego jak się skupię.
(To co do kręcących się sześcianów).
PS.
Całe życie jestem leworęczny. Bywa to kłopotliwe w przycelowaniu, ale trafiałem na strzelnicy - może nie 50 ale zwykle 48 punktów (na 100 metrów).
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudzień 09, 2020, 09:21:16 pm
Całe życie jestem leworęczny. Bywa to kłopotliwe w przycelowaniu

Szczerze mówiąc lekko mnie zaskoczyłeś. Całe życie jestem oburęczny, z tym, że do pisania i m.in. strzelania używam lewej, a problemu z celnością nigdy nie miałem. Inna sprawa, że jestem kompletnym samoukiem (nie licząc P.O. w szkole), nigdy nie bawiłem się w pozycje strzeleckie (https://www.combat.pl/blog/post/techniki-strzelania-jak-celnie-strzelac-z-wiatrowki), nie trenowałem, a jakoś samo wychodzi. Podobnie zresztą z trafianiem rzutkami do tarczy za młodu.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xetras w Grudzień 16, 2020, 06:38:12 pm
Odnośnie lateralizacji.
U mnie okazało się, że przy leworęczności dominujące mam prawe oko.

Przed strzelaniem to się sprawdza - wystawiasz palec na długość całej ręki i przymykasz na przemian lewe i prawe oko i okazuje się jak to jest z koncentracją przestrzenną.
Celuje się do tego dominującego oka czyli z prawej strony  (było niewygodnie z płynnym naciskaniem spustu, czasem nawet na mrozie).
No i dodatkowo jeszcze szkiełka zawsze przeszkadzały.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: NEXUS6 w Styczeń 10, 2021, 03:59:13 am
Nieźle  :o :
https://twitter.com/i/status/1289471444443729922
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Styczeń 10, 2021, 02:50:57 pm
Z tej serii:
2ot3A&index=133&t=4s&ab_channel=CyberMarian
UWAGA - część dla dorosłych. Niektóre takie sobie, ale kilka absolutnie mistrzowskich :) . Jest tego wincej-wincej.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Styczeń 10, 2021, 04:54:21 pm
Nieźle  :o :

Zastanawiam się czy czysta autosugestia, czy sposób w jaki ustawiasz głowę patrząc na jeden lub drugi napis ma też jakiś wpływ na to jak(ie) dźwięki odbierasz...

Z tej serii:

Obok "Ali..." i "Kaszanki":

Oraz "Żuli..":

Najlepsze jest chyba to:
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Styczeń 17, 2021, 11:31:26 am
Wybaczcie kryptoreklamę i ledwo tygodniowy odstęp między postami, ale... zobaczcie sami...
https://m.lightinthebox.com/e/fc/0_0_SL5555
https://coloryee.com/products/long-sleeve-casual-printed-shirts-tops-10763099

Nawiasem: pierwszolinkowo ;) od skojarzeń z pewną durną* postacią komiksową nie ucieknę:
https://marvel.fandom.com/wiki/Johnathon_Ohnn_(Earth-616) (https://marvel.fandom.com/wiki/Johnathon_Ohnn_(Earth-616))
* Choć z drugiej strony... Może lepszy taki czarnodziur (czarnodziurawiec? czarnodziurkacz?), mimo, że przegięty, od ludziów pająków i nietoperzy?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Luty 08, 2021, 02:45:52 pm
Pies czy człowiek?

(https://pbs.twimg.com/media/EtWO4rIXYAYv1e9?format=jpg&name=medium)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Luty 08, 2021, 08:24:49 pm
No ja, przyznaję, piłem. Widzę bez wątpliwości psa. Czarnego, kudłatego, a la pudel mniej więcej. Piłem za dużo - czy za mało?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Luty 08, 2021, 09:37:23 pm
A człowieka odwróconego plecami do kamery - nie widzisz?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Luty 08, 2021, 09:41:56 pm
Ja w pierwszej chwili zobaczyłam człowieka ze zdjęciem niedźwiedzia na plecach;)
Ale po przyjrzeniu wyszedł mi jednak pies...człowiek musiałby mieć paskudne złamanie prawej nogi (powłóczy nią...), a lewą jakąś cierpiącą na słoniowaciznę;)
Niemniej - niezła zmyłka:)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Luty 08, 2021, 09:51:20 pm
Jak chcę, to widzę. Ale zaskoczenia nie miałem ;) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Luty 08, 2021, 09:54:20 pm
Jak chcę, to widzę.
Oszukujesz ::)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Luty 08, 2021, 10:04:18 pm
E no nie, programacja podskórna poprzez sugestię zapytaniem. Jak jest pytanie "pies czy człowiek" to widzę człeka, wiedząc oczywiście, że to pies. Jak by było pytanie "sroka czy bendyks" - to widziałbym oczywiście bendyks ;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Luty 08, 2021, 10:11:39 pm
Żartowałam;)
Bo u mnie widzenie nie działa na chcenie;)
Ale tak...rzeczywiście - srokę od tego ben...eee...dyksu trudno odróżnić;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Luty 08, 2021, 10:16:52 pm
Ja w pierwszej chwili zobaczyłam człowieka ze zdjęciem niedźwiedzia na plecach;)
Ja po pierwszym spojrzeniu zobaczyłem człowieka ze zdjęciem lamparta na plecaku :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Luty 08, 2021, 10:20:05 pm
Ja w pierwszej chwili zobaczyłam człowieka ze zdjęciem niedźwiedzia na plecach;)
Ja po pierwszym spojrzeniu zobaczyłem człowieka ze zdjęciem lamparta na plecaku :)
Mnie też nie chodziło o tatuaż;)
Bardziej o zdjęcie na kurtce...ale lampart? Hm...bardziej lew;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Luty 08, 2021, 10:24:21 pm
Ja po pierwszym spojrzeniu zobaczyłem człowieka ze zdjęciem lamparta na plecaku :)

Ja różnie - za pierwszym człowieka, za drugim psa, zwykle - kompromisowo i na zasadzie: patrz następny akapit - człowieka z plecakiem zdobnym motywem (lub w kształcie) jakiejś zwierzęcej łepetyny (chyba faktycznie bardziej wielkokociej niż psiej).

u mnie widzenie nie działa na chcenie;)

U mnie działa, zazwyczaj. Znaczy: da się jakoś na preferowany odbiór zaprogramować...
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Luty 08, 2021, 10:39:55 pm
...ale lampart? Hm...bardziej lew;)
Może i lew. W każdym razie zgadzam się z Q, ktoś z rodzaju kotowatych. Choć całość chyba nie pozostawia wątpliwości: to pies :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Luty 08, 2021, 10:55:16 pm
Choć całość chyba nie pozostawia wątpliwości: to pies :)
W Polsce przerabialiśmy już psa...czyli kota;)
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/241349/pies-czyli-kot (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/241349/pies-czyli-kot)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Luty 09, 2021, 08:38:40 am
W Polsce przerabialiśmy już psa...czyli kota;)
Notabene, ciekawostka: bohater hamerykańskiej kreskówki, kotopies naprawdę istnieje.
https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-uwaga-to-nie-jest-fake-news-kotopies-istnieje-naprawde,nId,4358367 (https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-uwaga-to-nie-jest-fake-news-kotopies-istnieje-naprawde,nId,4358367)
Aczkolwiek stworzonko rzeczywiście wygląda jak transgatunkowiec, to jeno iluzja. A może nawet deluzja;)
Pies, jak nic :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Luty 24, 2021, 10:28:50 pm
@ maziek

Wracając na chwilę do Twojej zagadki:
...ale gdyby tak zadać pytanie szczegółowiej - jaką będzie wysokość szczeliny, jeśli to będzie wiotka lina dłuższa o 10 m od obwodu Ziemi, odciągnięta w jednym punkcie, tworząca więc z tego punktu dwie styczne do obwodu Ziemi, połączone między sobą od punktów styczności resztą koła wielkiego? Da radę bez śinusów ;)  ?
Właśnie przyszło mi do głowy: przy małych wartościach kąta alfa łuk okręgu AC z dość dobrym przybliżeniem można uznać za odcinek prostej. Innymi słowy, długość odcinka AX można zaniedbać i uznać za poszukiwaną wysokość szczeliny h cały odcinek BX:
(https://i.imgur.com/VtLVejB.jpg)

Zgodnie z treścią zadania, |DB|+|BC|=|DC|+10, skąd |XC|=|BC|-5=d-5
Wówczas możemy ułożyć układ równań, zgodnie z oznaczeniami na rysunku:
(R+h)2=R2+d2
h2+(d-5)2=d2

Hm, "ułożyć układ" to chyba tautologia :). Ale mniejsza...

R2+2rh+h2=R2+d2
h2+d2-10d+25=d2

h2+2Rh-d2=0
h2-10d+25=0
Podstawiając d=(h2+25)/10 do pierwszego równania, mamy:
h2+2Rh-((h2+25)/10)2=0
skąd po nieskomplikowanych przekształceniach otrzymuje się równanie czwartego stopnia o jednej zmiennej:
h4-50h2-200Rh+625=0
h4-50h2-1274200000h+625=0

Rozwiązując je w liczbach za pomocą online calkulatora
https://allcalc.ru/node/552 (https://allcalc.ru/node/552)
(bo jestem zbyt leniwy, żeby obliczyć ręcznie metodą Ferrariego ;)), uzyskujemy 4 korzeni, z czego tylko jeden ma sens fizyczny, tzn. jest liczbą dodatnią rzeczywistą:
h=1084,1399...≈1084 [m]

Nie do wiary :o
Imho, wynik jest nieco sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem. Cóż to, lina o marnych 10 metrów dłuższa od obwodu Ziemi może utworzyć szczelinę o wysokości przekraczającej kilometr? Intuicyjnie oczekiwałem wielkości rzędu kilku, kilkunastu, no, góra kilkudziesięciu metrów. Przecież jeśli tę samą linę ułożyć na długość całego obwodu, to jej reszta utworzy niedużą pętelkę, taki "ogonik" o długości 10/2=5 metrów...

Cóż, spróbujemy sprawdzić rozwiązanie.
Na początek obliczymy odcinek d:
Ponieważ trójkąty OBC i XBC są podobne, możemy zapisać:
R/d=(d-5)/h
d(d-5)=Rh
d2-5d-Rh=0
d2-5d-6907055303=0
Rozwiązując równanie kwadratowe, mamy jeden dodatni korzeń:
d=83105,833≈83106 [m]
A teraz obliczymy kąt alfa:
d=R*tg alfa
tg alfa=d/R=0,01304...
alfa =arctg d/R=0,7473... [stopni]
skąd długość łuku AC=2*pi*R*alfa/360=83101,128≈83101 [m]

Zgadza się, niech mnie kule biją. I to z dobrą dokładnością. Nieduży błąd - różnica "d minus długość łuku AC" jest nieco mniejsza od 5 metrów - to najprawdopodobniej skutek zaokrągleń podczas obliczeń...


Co Ty na to, maźku?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Luty 25, 2021, 06:37:42 pm
Hej sorry, mam tak wyprany umysł bieżączką, że popatrzę w weekend, bo cyferki mi skaczą jak pchły przed oczami :) . W ogóle już o tym zapomniałem, wtedy na szybko przysiadłem i po kilku próbach wyszło mi, że masz absolutną rację, że ściśle to jest nie do rozwiązania, co napełnia mnie zdumieniem, kiedy o tym myślę, jak to możliwe, że ściśle nie da się tego rozwiązać, skoro jak masz pętlę ze sznurka i wałek to jednoznacznie możesz określić to za pomocą palca :) .


PS - nie patrzę na Twoje, żeby się nie zasugerować, ale kiedy napisałem, że można to równanie rozwiązać za pomocą pętli ze sznurka i palca, to w malignie przedsennej wyszło mi, że w takim razie nie ma takiej możliwości, żeby nie dało się rozwiązać cyferkami.

Wg Twoich oznaczeń łuk AC niech będzie = a


a/R (stosunek łuku zakreślonego kątem alfa do promienia tego łuku) jest miarą łukową kąta alfa, oznaczmy x:


a/R=x stąd a=Rx


d=a+0,0005 (oczywiście)


d/R = tg x


stąd: tg x = (Rx+5)/R = x+0,0005/R


czyli: tg x = x+0,0005/R


Może kiedyś umiałem to rozwiązać, raczej chyba tak? - ale niestety obecnie czarna dziura. Wiem przynajmniej, gdzie się zakiwałem fałszywie, że się nie da. Ale od czego jest kalkulator windows w trybie tworzenia wykresów.


Piszę na gorąco - ciekawe, gdzie się rypłem :) ?


Ps2 - z wykresu wychodzi 0,013303 rad - 0,7622 stopnia - co jest prawie że idealnie równe Twojemu 0,7473 - różnica ok. minuty kątowej, łuk przy promieniu Ziemi ok. 11 km. Ogólnie czapki z głów, rozwaliłeś to inżyniersko :) . Czy masz w swoim kalkulatorze windows wykresy? Ja ze zdziwieniem stwierdziłem, że w domu mam, a w firmie nie mam :) . I nie wiem, co zrobić, żeby mieć.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Marzec 01, 2021, 09:24:22 pm
Uważam, że Twoje rozumowanie jest nienaganne. Równanie również. Mam tylko jedne drobne zastrzeżenie:
Cytuj
d=a+0,0005 (oczywiście)
Przepraszam najmocniej, ale 5 metrów = 0,005 kilometrów 8)

Cytuj
tg x = x+0,0005/R
Może kiedyś umiałem to rozwiązać, raczej chyba tak? - ale niestety obecnie czarna dziura.
U mnie też :)
Nie znam takiego chwytu matematycznego, który pozwoliłby rozwiązać równanie z iks i tangens iks w jednym wzorze. Przypuszczam, że równania takiego rodzaju w ogóle nie da się rozgryźć analitycznie. Ale oczywiście mogę się mylić. Byłbym wdzięczny za każdą podpowiedź/wskazówkę ze strony Szanownych Forumowiczów.

Cytuj
Czy masz w swoim kalkulatorze windows wykresy? Ja ze zdziwieniem stwierdziłem, że w domu mam, a w firmie nie mam :) . I nie wiem, co zrobić, żeby mieć.
Nie mam, bo korzystam z Windows 8.1, a kalkulator z wykresami podobno ma dopiero dziesiątka.

Cytuj
Ps2 - z wykresu wychodzi 0,013303 rad - 0,7622 stopnia - co jest prawie że idealnie równe Twojemu 0,7473 - różnica ok. minuty kątowej, łuk przy promieniu Ziemi ok. 11 km. Ogólnie czapki z głów, rozwaliłeś to inżyniersko :) .
Dziękuję, ale jesteś dla mnie zbyt łaskawy. Na razie jeszcze nic nie wiadomo. Być może, po uwzględnieniu tamtej drobnej usterki rezultat okaże się zgoła innym, odmiennym od mojego, natomiast bardziej zgodnym ze zdrowym rozsądkiem? ;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Marzec 01, 2021, 10:03:45 pm
Przepraszam najmocniej, ale 5 metrów = 0,005 kilometrów 8)
To na szczęście tylko "typo" w poście.  Podstawiłem dobrze :) .

Cytuj
Nie znam takiego chwytu matematycznego, który pozwoliłby rozwiązać równanie z iks i tangens iks w jednym wzorze.
Możliwe, że masz rację, ponieważ na szybko niczego tej postaci nie widać w internecie. Zapytałem na forum matematycznym, może coś odpowiedzą. Doprawdy byłoby to żenujące, że można palcem, a nie można analitycznie.

Cytuj
Nie mam, bo korzystam z Windows 8.1, a kalkulator z wykresami podobno ma dopiero dziesiątka.
Tak, 10, ale przypomniałem sobie o tym:
https://www.wolframalpha.com/input/?i=tgx%3Dx%2B0.005%2F6371


jest rozwiązanie (numeryczne) x=0,0133030422366766... (ciekawe, czy te 3 kropki to okresowość, czy tylko, że ułamek idzie dalej?).
edit - idzie dalej, można wyciągnąć więcej cyfr:
x ≈ 0.0133030422366766197314172919483011658894562517967419192457019269598095337913059300901490022027357255150251944043905136637642...

Cytuj
Dziękuję, ale jesteś dla mnie zbyt łaskawy. Na razie jeszcze nic nie wiadomo.
Ani trochę (nie jestem za łaskawy), ruszyłeś głową i rozwiązałeś problem. Mi się zdawało, że ten kąt będzie szerszy i to przybliżenie będzie niedobre, bo bez wątpienia jest tym gorsze, im szerszy kąt. Zwłaszcza, że jest to kompletnie nieintuicyjne (jak sam zauważyłeś, pisząc o "pętelce" z tych nadmiarowych 10 m). Faktycznie, wartość wyliczona z kąta podanego przez Wolphram Alpha jest ok. 2x mniejsza (≈564 m), ale wciąż uważam, że to bardzo dobre przybliżenie, w skali promienia Ziemi.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Marzec 01, 2021, 11:47:51 pm
Ależ zuch z Ciebie! Chylę czoło, maźku :)

Dopiero teraz zauważyłem, iż nie doprowadziłem swego rozwiązania do końca. Bo faktycznie obliczyłem nie wysokość h, tylko h+|AX|. A przecież, wbrew mojemu pierwotnemu założeniu, wielkość alfa (czy też x, wg Twojego oznaczenia) okazała się stosunkowo duża, a zatem odcinek |AX| nie jest zaniedbywalnie mały.

Cóż, spróbuję nieco sprecyzować swój wynik.
d=83105,833≈83106
|OB|=sqrt(d2+R2)≈6371542,012 , skąd
h=|OB|-R≈542 ,
co w zasadzie mało się różni od Twoich 564 m.

...już lepiej, już nie kilometr z ogonkiem, ale wciąż przeszło pół kilometra. Intuicja nadal buntuje przeciw takiej wysokości szczeliny... :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Marzec 02, 2021, 10:10:33 am
A widzisz, niepotrzebnie się oskarżałeś :) . A ja byłem za leniwy, aby sprawdzać Ciebie. Tym bardziej mi kopara opada. Ja po prostu obliczyłem R+h z cos x, więc nie musiałem odejmować wysokości cięciwy.


PS przypomniałem sobie, że pytałem się na forach, czy można rozwiązać równanie postaci a*cosx=x+c, gdzie a i c dowolne liczby R, pominąwszy przypadki szczególne, zaś x zawężone do zero - Pi-pół (tylko ponieważ w istocie interesuje nas wynik fizyczny w zakresie 0-90 stopni).


Oczywiście miałeś rację. Nie da się. Mam widać bujną wyobraźnię, bo zdawało mi się, że takowe równania się rozwiązywało. Prosta odpowiedź jest, że się nie da, dostałem też odpowiedzi bardziej skomplikowane (ale w gruncie rzeczy na zasadzie co sobie założysz - to będziesz miał). Przychodzi mi posypać pusty łeb popiołem i ewentualnie bić mózgownicą w kant futryny w nadziei, że się coś w środku oberwie i choć zacznie się po tej pustce kołatać (w postaci myśli, jak Bóg da).


Przyznam, że kompletnie nie rozumiem, dlaczego tak jest. O ile rozumiem nierozwiązywalność rozmaitych innych postaci równań - tak tego nie.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Marzec 15, 2021, 06:06:04 pm
Przychodzi mi posypać pusty łeb popiołem i ewentualnie bić mózgownicą w kant futryny w nadziei, że się coś w środku oberwie i choć zacznie się po tej pustce kołatać (w postaci myśli, jak Bóg da).
Na rany kota! Jesteś niesprawiedliwy wobec siebie, maźku. Takie bzdury płeciesz, aż wstyd czytać ::)
Chciałbym mieć połowę Twojej głowy. Chodzi oczywiście o siłę umysłu i erudycję :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Marzec 17, 2021, 09:17:12 am
A dziękuję za dobre słowo, ale jednak z futryną spróbuję ;) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Marzec 17, 2021, 10:04:04 pm
Cóż, spróbuj. Wal, ale nie za mocno, bez fanatyzmu :)
Wszakże futryna chyba niczym wobec Ciebie nie zawiniła ;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Marzec 18, 2021, 08:33:05 am
Futryna przedwojenna, Niemców przetrwała, wyzwolicieli przetrwała, PRL przetrwała - wytrzyma ;) .


PS siadło mi to zadanko na rozum, zaczynam śnić, że je rozwiązuje (ale bez sukcesu, hehe). Pomyślałem sobie, że opisując wielokąty foremne na kole o promieniu  Ziemi (nieudolne naśladownictwo Archimedesa) powinno się w końcu trafić w taki "dzióbek" (dwa półboki połączone w wierzchołku), który będzie odzwierciedleniem odciągniętej liny od punktu jej styczności. Przy czym opisując wielokąty na niekoniecznie na 360o, ale także na wielokrotności (na przykład wielokąt o kącie 80o - który się zamknie po 4Pi, czyli dwóch obrotach). Czyli ogólnie wg wzoru m/n*360o, gdzie m oznacza wielokrotność kąta pełnego a n liczbę boków wielokąta, gdzie m i n należą do N oraz m/n < 1/3, co z definicji daje m/n = k, gdzie k należy do W i jest <1/3. W tym punkcie wracamy do kąta, i w przenośni, i dosłownie, bo k*360o to po prostu jakiś kąt x i tylko założenie że k jest wymierne dzieli nas od dowolnego kąta, gdyby było ono rzeczywiste byłby to kąt dowolny, tak to myśl kwadraturą koła po wielobokach doszła do punktu wyjścia. Nic to nie daje, bo perfidia tego zadania polega na tym, że w części odciągniętej od koła jest i część, o którą wydłużono linę, i część obwodu koła, całość jest nadal związana tangensem (czy inna funkcją trygonometryczną, wedle wyboru). Nadaje się to analizy numerycznej dokładnie tak samo jak tgx=x+c.


Tym niemniej te wieloboki i Archimedes uzmysłowiły mi, że jest to podobny problem do tego, że liczby Pi też nie da się obliczyć inaczej niż numerycznie. Co niby wiadomo z historii obliczania liczby Pi ale w dzisiejszej dobie, kiedy 3,14... jest znana z dowolną dokładnością jakoś się o tym nie pamięta. Korci mnie zadać to pytanie (zadanie jako takie) na jakimś forum matematycznym, ale jeszcze się opieram :) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Marzec 22, 2021, 10:12:22 am
Zdaje się, mniej więcej łapię tok Twego rozumowania. Ciekawe, bardzo ciekawe. Choć w danym konkretnym wypadku, jak słusznie zauważyłeś, nie prowadzi niestety do niczego. W sensie, do ścisłego analitycznego rozwiązania.
Cytuj
Korci mnie zadać to pytanie (zadanie jako takie) na jakimś forum matematycznym, ale jeszcze się opieram :) .
A właściwie dlaczego nie?
Let others do - i z głowy :)
Albowiem mądrość polega na tym, żeby zlecić komuś innemu robotę, którą miało się samemu wykonać.
("Kobyszczę")
 ;)


Skoro już przy matematycznych zagadkach jesteśmy...
Co byś powiedział o swoistym paradoksie, który wymyśliłem dawno temu, gdy byłem studentem?
Pamiętam, wówczas poprosiłem moją niezapomnianą, św.p. wykładowczyni matmy o wyjaśnienie tej zawiłości. Długo dyskutowaliśmy, lecz dojść do konsensusu się nie udało.
Ciekaw jestem Twojej opinii, maźku.

(https://i.imgur.com/58sudss.jpg)

Sorki za charakter pisma. Jak się okazało, z tymi kompami kompletnie wyszedłem z wprawy w pisaniu ręcznym :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Marzec 22, 2021, 11:50:26 am
Wg mnie błędne jest założenie, że wraz z dążeniem długości i wysokości stopni do zera (z powodu, że ich liczba dąży do nieskończoności) - suma tych długości i wysokości dąży do sqrt2 boku. Opisując wieloboki na kole każdy kolejny o większej liczbie boków ma mniejszy obwód od poprzedniego, a równocześnie skoro są opisane, to nie mogą mieć obwodu mniejszego od koła - jest więc logiczne założenie, że wartości ich kolejnych obwodów tworzą ciąg zbieżny i dla nieskończonej liczby boków ich obwody powinny dążyć do obwodu koła. Tutaj zaś jakąkolwiek skończoną liczbę podstawisz za liczbę schodów, zawsze dostaniesz wartość równą dwóm bokom. W związku z tym jest to ciąg stały a nie zbieżny - wobec tego z definicji jego granica to liczba równa dwóm bokom.


PS mogę Ci przysłać próbkę mego pisma odręcznego, to - przewiduję - przestaniesz mieć kompleksy na punkcie własnego ;) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Marzec 22, 2021, 01:17:36 pm
Let others do - i z głowy :)
Albowiem mądrość polega na tym, żeby zlecić komuś innemu robotę, którą miało się samemu wykonać.
("Kobyszczę")

Mam wrażenie, że Lem pożyczył to - świadomie lub pod- - od prekursora, którego czytywał:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=359.msg30862#msg30862
(Wybaczcie wtręt.)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xetras w Marzec 22, 2021, 01:54:43 pm
Gdyby to był odcinek wtedy byłaby długość przekątnej czyli a*square2, ale skoro to łamana, to suma długości odcinków czyli 2a.
Raczej to złudzenie wywołane obrazkiem.


Chyba że ktoś jeszcze potraktuje to jako sumę szeregu ? (Suma jest stała nawet dla dowolnie dużej ilości łamanych fragmentów).
.
Co do zagadki wcześniejszej:
Wyliczone 542 lub 564 metry odstępu od powierzchni, gdy się je porówna do 40 000 kilometrów to niewiele, ale do 10 metrów przedłużenia liny opasującej szczelnie kulę ziemską już dużo.
Jakby nie oceniać - nieintuicyjne, robi wrażenie i fizyczne i matematyczne.

Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Marzec 22, 2021, 04:09:23 pm
Tutaj zaś jakąkolwiek skończoną liczbę podstawisz za liczbę schodów, zawsze dostaniesz wartość równą dwóm bokom. W związku z tym jest to ciąg stały a nie zbieżny - wobec tego z definicji jego granica to liczba równa dwóm bokom.
Przekonałeś mnie :)
Myślę, że masz słuszność, maźku. Choć, prawdę mówiąc, intuicja staje okoniem :)
Jakże to tak, gdy n dąży do nieskończoności, "piłowatość" linii OB staje się nieskończenie mała, a jednak jej długość wciąż istotnie się różni od długości odpowiedniego odcinka prostej.

Chociaż, hm, z drugiej strony, biorąc pod uwagę niektóre właściwości fraktali,
https://en.wikipedia.org/wiki/Coastline_paradox (https://en.wikipedia.org/wiki/Coastline_paradox)
https://en.wikipedia.org/wiki/Sierpi%C5%84ski_curve (https://en.wikipedia.org/wiki/Sierpi%C5%84ski_curve)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_linii_brzegowej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_linii_brzegowej)
to, o czym napisałem, nie wydaje się już zupełnym nonsensem.

As the length of a fractal curve always diverges to infinity, if one were to measure a coastline with infinite or near-infinite resolution, the length of the infinitely short kinks in the coastline would add up to infinity.
Khm-m-m-m :o
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xetras w Marzec 22, 2021, 04:24:34 pm
Czy odcinek (przekątna) ma inny wymiar niż "nieskończenie" łamane schodki ?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Marzec 22, 2021, 04:55:01 pm
Czy odcinek (przekątna) ma inny wymiar niż "nieskończenie" łamane schodki ?
Formalnie rzecz biorąc, odcinek, łamana, krzywa to obiekty jednowymiarowe. Tak mi się wydaje.
I co z tego?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Marzec 22, 2021, 06:07:11 pm
Chociaż, hm, z drugiej strony, biorąc pod uwagę niektóre właściwości fraktali...
Jednakże weź pod uwagę, że "krzywa schodkowa" nie ma podstawowej własności fraktala, czyli samopodobieństwa. Fraktal w dowolnym powiększeniu wygląda z grubsza tak samo - w dowolnym powiększeniu ma elementy o skali, w stosunku do "kadru", w którym go oglądasz, zbliżone do 1 (czyli wielkości kadru) i elementy mniejsze aż do nieskończenie małych - i tak dalej po każdym kolejnym powiększeniu. Stąd ta doprawdy wykręcająca rozum i zadziwiająca własność, że fraktal płaski nie jest dwuwymiarowy, tylko trochę mniej (a wymiar jego nie jest w dodatku liczbą całkowitą). W schodach wszystkie elementy mają identyczny rozmiar (długość) i masz określone powiększenie, równe n, przy którym w stosunku do wielkości "kadru" będzie on rzędu 1. Swoją drogą łatwo można by wykombinować takie "schody Sierpińskiego" :) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xetras w Marzec 22, 2021, 06:24:19 pm
Mi akurat nie przyszłoby do głowy żeby krzywą łamaną wygładzić do przekątnej.

I tak byłaby schodkowa lub zębata. Dla mnie taka iluzja jest tylko wyobrażona.

Tylko gdzie tkwi błąd w ocenie całkowitej długości ?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Marzec 22, 2021, 07:59:32 pm
Jednakże weź pod uwagę, że "krzywa schodkowa" nie ma podstawowej własności fraktala, czyli samopodobieństwa.
Ani mi się śni nazywać ów "zębaty" odcinek fraktałem. Po prostu chciałem zauważyć, że skoro umowna "linia brzegowa", krzywa zamknięta, obwód skończonej powierzchni, może teoretycznie mieć nieskończoną (sic!) długość, to chyba nie powinien szczególnie dziwić fakt, iż pewien quasi-odcinek jest marne sqrt2 razy dłuższy od innego, na pozór takiego samego.

Nawiasem mówiąc:
Wymiary samopodobieństwa fraktali zawierają się np. w przedziale (1, 2), czyli wymiary tej grupy fraktali (mowa tu na przykład o trójkącie Sierpińskiego czy płatku Kocha) są mniejsze niż figury płaskiej, a większe niż prostej. Tak więc fraktale, których wymiary samopodobieństwa zawierają się w tym przedziale, już nie są prostymi, a jeszcze nie są figurami płaskimi.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiar_podobieństwa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiar_podobieństwa)
 ::)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Marzec 23, 2021, 07:19:20 pm
Tzn. ja rozumiem Twoje zdumienie, czy też zadumanie. Podobne towarzyszy mi (można powiedzieć w drugą stronę :) ) np. przy pseudosferze, która ma nieskończoną długość - a jednak powierzchnie identyczną ze sferą o tym samym promieniu. W sumie to co piszesz jest odwrotne od "paradoksu wybrzeża", jeśli można tak to ująć.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Marzec 23, 2021, 11:14:39 pm
Aby trochę odpocząć od fraktali i pseudosfer i złapać oddech, proponuję pooglądać sobie zwykłą, konwencjonalną, miłą sercu hiperkostkę:

(https://thumbs.gfycat.com/DirtyPhonyGrayreefshark-small.gif)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Czerwiec 05, 2021, 12:31:26 pm
To jest dopiero mocne, moi mili...
https://en.wikipedia.org/wiki/Inattentional_blindness
https://www.livescience.com/6727-invisible-gorilla-test-shows-notice.html
Wychodzi na to, że Lem z niedostrzeganym gorylium miał rację ;).


A tu coś jakby rodem z Panty:
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Lipiec 09, 2021, 02:51:28 pm
https://twitter.com/jagarikin/status/1413091404079714306
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 09, 2021, 03:03:29 pm
https://twitter.com/jagarikin/status/1413091404079714306 (https://twitter.com/jagarikin/status/1413091404079714306)
To jest lipa. Można zasłonić strzałki i dalej widać to wszystko. To jest indukowane sposobem "podświetlania" a nie sugestią za pomocą strzałek.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Lipiec 09, 2021, 03:06:01 pm
A to?
https://twitter.com/DrewCoffman/status/1404475707917361156 (https://twitter.com/DrewCoffman/status/1404475707917361156)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Lipiec 09, 2021, 06:04:01 pm
To jest lipa. Można zasłonić strzałki i dalej widać to wszystko. To jest indukowane sposobem "podświetlania" a nie sugestią za pomocą strzałek.
Prawda. Jeśli zasłonić wszystko, prócz jednej krawędzi sześcianu, to wówczas gołym okiem widać, jak zmienia się sposób podświetlania. Coś w rodzaju efektu "biegnącego światła":
(https://ae01.alicdn.com/kf/H0043b6b4d9764befa4a4b53b711b0a60M/W-nowym-stylu-rurki-z-efektem-deszczu-meteoryt-w-a-cuchy-wietlne-8-sztuk-zestaw-30cm.jpg)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Lipiec 09, 2021, 08:12:08 pm
Coś w rodzaju efektu "biegnącego światła":
Chcesz powiedzieć, że to światło "stoi"?;))

Szczerze powiedziawszy...dziwne, że potrafimy egzystować w tym pokrętnym (ten długopis to mam nadzieję fake;)) i wykreowanym przez mózg świecie;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Lipiec 09, 2021, 09:23:45 pm
Szczerze powiedziawszy...dziwne, że potrafimy egzystować w tym pokrętnym (ten długopis to mam nadzieję fake;)) i wykreowanym przez mózg świecie;)
;D
Koledzy w milczeniu zgodzili się ze stanowiskiem Dreifusa. Tylko Lapidus-junior
uśmiechnął się zagadkowo. Rozmowa zeszła na temat zachowania się ludzi umysłowo
chorych; zaczęto mówić o maniakach, opowiedziano kilka dykteryjek o słynnych wariatach.
— Ja także — zawołał Sacharkow — miałem obłąkanego wujaszka, który uroił sobie, że jest
jednocześnie Abrahamem, Izaakiem i Jakubem! Wyobraźcie sobie, ile robił zamieszania!
— Dziwię się — powiedział blaszanym głosem Kukuszkind, przecierając powoli okulary połą
marynarki — dziwię się, że każdemu z nas nie wydaje się jeszcze, że jest Abrahamem —
staruszek zasapał — Izaakiem...
— I Jakubem? — zapytał drwiąco Sacharkow.
— Tak! I Jakubem! — zapiszczał nagle Kukuszkind. — I Jakubem! Właśnie Jakubem.
Żyjemy w takich nerwowych czasach...

(Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow. Złote cielę)

A co do długopisu, zdaje się, to nie fake. Nie będąc w stanie zdecydować, ktory obiekt jest naprawdę trójwymiarowy: okienko czy też układ "okienko - długopis", mózg wpada w stupor :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 10, 2021, 10:42:22 pm
To z długopisem świetne :) . Nie mogę się zmusić do zobaczenia prawdy, widzę tylko fałsz.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Lipiec 11, 2021, 10:44:51 am
https://twitter.com/jagarikin/status/1413091404079714306 (https://twitter.com/jagarikin/status/1413091404079714306)
To jest lipa. Można zasłonić strzałki i dalej widać to wszystko. To jest indukowane sposobem "podświetlania" a nie sugestią za pomocą strzałek.

To przecież w komentarzach jest wytłumaczone, na czym ta iluzja polega  :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 11, 2021, 05:50:27 pm
Panie, ja nie mam ciasu juś nić citać, a zwłaszcza komentarzy pod czymś, do czego czuję niejaką odrazę, być może w tym wypadku nieuprawnioną i z góry a także z dołu przepraszam, ale zwykle w komentarzach odsłaniają się najciemniejsze zakamarki dusz ludzkich (lub tego, co z nich zostało) . Pacze tylko i zaraz mówię, jak głębiej nawiedzony. Wiem, że to patologia, ale cóż poradzę.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xetras w Sierpień 07, 2021, 03:58:58 pm
Obłędnie.

A tu cała maszyneria szumowa.
https://mynoise.net/NoiseMachines/shepardAudioIllusionToneGenerator.php
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Sierpień 16, 2021, 09:54:44 pm
Dużo materiału do tego wątku - zawody w oszukiwaniu?;)
http://illusionoftheyear.com/ (http://illusionoftheyear.com/)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Sierpień 18, 2021, 03:34:21 pm
Tym razem coś, co można wypróbować na sobie...czyli dwie lewe ręce;)

W rzeczonej książce o mózgu spotkanie z  Vilayanurem S. Ramachandranem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Vilayanur_S._Ramachandran (https://pl.wikipedia.org/wiki/Vilayanur_S._Ramachandran)

Pracując z ludźmi odczuwającymi po amputacji bóle fantomowe, których nie mogą się pozbyć wpadł na pomysł zbudowania lustrzanego pudełka by wytworzyć iluzję amputowanej ręki.

U posiadaczy obu kończyn też to działa:
https://www.youtube.com/watch?v=RhHzcVdyvWg (https://www.youtube.com/watch?v=RhHzcVdyvWg)

W domu nie trzeba niczego budować - wystarczy zwykle lusterko:
Wystarczy prawą dłoń umieścić na biurku naprzeciw lusterka, tak aby wyraźnie widzieć jej odbicie. Lewa ręka powinna spokojnie spoczywać około 15 centymetrów po drugiej stronie zwierciadła (eksperymentator nie może mieć kontaktu wzrokowego z lewą dłonią). Kiedy już obie dłonie znajdą się w odpowiednich pozycjach, należy delikatnie stukać opuszkami palców obu dłoni w stół, zerkając przy tym w odbicie w lustrze. Po upływie kilku chwil ma się wrażenie, jakoby naszą lewą ręką było odbicie lustrzane ręki prawej. Ponadto badany jest pewien, że znajduje się ona przy samym lustrze, podczas gdy w rzeczywistości lewa ręka spoczywa daleko od pudełka
http://neuropsychologia.org/iluzja-optyczna-pomocna-w-leczeniu-udar%C3%B3w-i-przewlek%C5%82ych-b%C3%B3l%C3%B3w (http://neuropsychologia.org/iluzja-optyczna-pomocna-w-leczeniu-udar%C3%B3w-i-przewlek%C5%82ych-b%C3%B3l%C3%B3w)

Mam wrażenie, że lepszy oszukańczy efekt osiąga się patrząc cały czas w lusterko, stukając palcami obu rąk, później bezruch i ruszenie lewą, niewidoczną ręką - wtedy to odbicie prawej, które pozostaje nieruchome powoduje dziwne uczucie - bezwładu? W każdem lekkiego pomieszania zmysłów;)

Pudełko doczekało się analiz nie tylko w związku z bólami fantomowymi:
https://www.nature.com/articles/s41598-017-04797-0 (https://www.nature.com/articles/s41598-017-04797-0)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Grudzień 05, 2021, 06:10:23 pm
 Czy już było?
(https://demotywatory.pl/uploads/202111/1636355770_eptunz.jpg)

Ciekawe, czy ktoś, kto nigdy na oczy nie widział puszki coca coli i nie wie, że czerwony to "firmowy kolor" tej marki, tak samo zobaczy czerwień na obrazku?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudzień 07, 2021, 11:06:06 pm
To można łatwo sprawdzić:
(https://i.imgur.com/cyxSkV1.jpg)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Grudzień 08, 2021, 12:07:09 am
To można łatwo sprawdzić:
Szczerze powiedziawszy, po pierwszym spojrzeniu nie dostrzegłem czerwieni, jeno szarość. Dopiero potem, po dokładnym obejrzeniu i porównaiu z puszką, prostokąt zaczął się jakoś rumienić :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudzień 08, 2021, 09:21:42 am
Mam jeszcze jeden pomysł ale wymaga chwili czasu...
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudzień 22, 2021, 12:09:59 pm
Zabawa zahaczająca o temat:
https://video-facts.com/pl/play/8X3NBD
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Grudzień 22, 2021, 03:31:55 pm
Zabawa zahaczająca o temat:
https://video-facts.com/pl/play/8X3NBD
Psiakość, tylko 95% :)
Te koła zbiły mnie z pantałyku:
(https://i.ibb.co/RN7rCZR/2.jpg)

Myślałem, że to podstęp...
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudzień 22, 2021, 04:21:32 pm
To idziem łeb w łeb, też przekombinowałem z tymi kołami (i to do tego stopnia, że postawiłem na A)... ;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Grudzień 22, 2021, 08:59:52 pm
Dziwne - nigdy nie miałam problemów z kolorami, a tutaj mam 85%...np. w ogóle nie widziałam pierwszego napisu ukrytego pod farbą, truskawki też mnie pokonały i chyba cytryny...coś jeszcze. Hm.
Czyli gratki!:)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudzień 22, 2021, 09:05:18 pm
Dziękujemy, ale to nie nasza zasługa, tylko pewnych właściwości naszych mózgów & oczu, prawda L.A.? ;)
Zresztą 85% to też ładny wynik :).
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Grudzień 22, 2021, 09:47:18 pm
Dziękujemy, ale to nie nasza zasługa, tylko pewnych właściwości naszych mózgów & oczu, prawda L.A.? ;)
Ano prawda :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Grudzień 22, 2021, 09:50:54 pm
96%. Załatwił jaśniejszy/ciemniejszy kwadrat niebieskawoblady. Napisy w tle i wielkość literek tak jak na planszy u okulisty, bez problemu. Sekunda. Ale chyba mam dobry monitor  :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Grudzień 22, 2021, 10:07:04 pm
Monitor - potwierdzam. Zmieniając ustawienia monitora (ostrość, kontrast) można poprawić to i owo.
Na pewno widać wtedy ukryte napisy.
Ja mam wszystko ustawione poniżej średniej, bo nie lubię wyostrzonych i przerysowanych kolorków.
Na telefonie inna inkszość, bo nie ściemniałam - wszystko widać;)
Czyli jeszcze mogę auto prowadzić;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudzień 22, 2021, 10:39:02 pm
No to powinniśmy wszyscy zasiąść przy jednym monitorze, wtedy by się okazało, kto komu ma gratulować ;).
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 01, 2022, 09:35:08 pm
Nowa iluzja. Większość ludzi na tym statycznym obrazie widzi czarną dziurę, która się powiększa. Obraz jest na pewno statyczny, aczkolwiek nie jestem pewien, czy nie dokłada się odświeżanie ekranu (trza by wydrukować). Iluzja jest (ponoć) tak doskonała, że oddziałuje na układ współczulny i powoduje rozszerzanie źrenic, ponieważ jest wrażenie, że czerni coraz więcej...


(https://scitechdaily.com/images/Expanding-Hole-Optical-Illusion-777x487.jpg?ezimgfmt=ng:webp/ngcb1)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Czerwiec 02, 2022, 08:16:08 am
Zdaje się, iluzja działa również w drugą stronę. Jeśli skupić wzrok na szarym obszarze nad czarną dziurą, to wyraźnie widać, jak ciemność cofa się i kurczy.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Czerwiec 02, 2022, 12:24:14 pm
Ja mam jeszcze zabawniej - jak rzucam okiem od niechcenia obrazek jest "nieruchomy", dziura zaczyna się "rozszerzać" dopiero gdy intensywnie się wpatruję.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: A w Czerwiec 02, 2022, 02:39:28 pm
Ja mam jeszcze zabawniej - jak rzucam okiem od niechcenia obrazek jest "nieruchomy", dziura zaczyna się "rozszerzać" dopiero gdy intensywnie się wpatruję.

Nie tylko Ty.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hoko w Czerwiec 03, 2022, 11:37:16 am
Ja mam jeszcze zabawniej - jak rzucam okiem od niechcenia obrazek jest "nieruchomy", dziura zaczyna się "rozszerzać" dopiero gdy intensywnie się wpatruję.

A ja mam odwrotnie  ;D
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Sierpień 03, 2022, 09:01:46 am
https://demotywatory.pl/5147980/Nie-jestem-jakims-znawca-sztuki-ale-to-mi-sie-podoba (https://demotywatory.pl/5147980/Nie-jestem-jakims-znawca-sztuki-ale-to-mi-sie-podoba)

Zaiste, w rzeczywistości widzimy za pomocą naszych mózgów. (https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/czy-zyjemy-w-halucynacji-profesor-neuronauki-wyjasnia/ph17wzv) 8)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Sierpień 03, 2022, 09:54:43 am
Tak, Korzybski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Korzybski) - cokolwiek o jego zdolności napełniania duchem proroczym kiepskich pisarzy SF sądzić (i nie tylko Van Vogta (https://forum.lem.pl/index.php?topic=124.msg45680#msg45680) mam tu na myśli, Hubbarda nawet bardziej) - miał po stokroć rację twierdząc, że the map is not the territory, sztuczki zaś w wątku niniejszym zebrane bazują na podsuwaniu naszym mózgom - skłonnym do mylenia jednego z drugim - map niemożliwych (przynajmniej w tym konkretnym wszechświecie) terytoriów...
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Sierpień 03, 2022, 12:53:37 pm
Z tym, że trzeba być jednookim i z wąskim polem widzenia ;) . Przy czym takowy jednooczny obserwator napawając się tym dziełem ma szansę stracić jedyne oko ;) .


Przy okazji wpadło mi w oko to: https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/zrobili-roboty-z-martwych-pajakow-zdziwisz-sie-do-czego-ich-uzywaja-wideo/nb61sv8 (https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/zrobili-roboty-z-martwych-pajakow-zdziwisz-sie-do-czego-ich-uzywaja-wideo/nb61sv8)
Byłbyż zaczątek nekrosfery?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Wrzesień 21, 2022, 06:29:58 pm
Widzicie tu jeźdźca?
(https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/LRNk9kpTURBXy9jMmU2OTQxNjhiMGIxYjAwYTU2OGUyZjM3NWEwNDI1Zi5wbmeSlQLNAcwAwsOVAgDNAljCw4GhMAU)
https://www.ofeminin.pl/lifestyle/testy-i-quizy/te-zagadke-rozwiaze-tylko-1-proc-najinteligentniejszych-masz-11-sekund/j94w102
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xetras w Wrzesień 21, 2022, 07:35:55 pm
Źle wydrukowane.
To jest jakaś zmyłka, tam nic nie ma.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Wrzesień 21, 2022, 08:46:55 pm
Owszem, niewyraźne. Ale... jak zrobiłem co podlinkowo sugerowali, to - po dłuższym wpatrywaniu się - wypatrzyłem, w zakreślonym na zielono obszarze, jakby gębę i nawet rękę ze spluwą...
https://i.imgur.com/n1fVAdy.jpeg
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xetras w Wrzesień 21, 2022, 11:10:28 pm
To jakaś niezmiernie płaska i blada twarz, ale jednak ukazała mi się za którymś razem.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Wrzesień 23, 2022, 01:39:04 pm
Twarz oną zobaczyłem samodzielnie (jak również ze dwie inne a także jeszcze sześcionogiego borsuka i złego szczura) - ale sądziłem, że wszystko to projekcja mojej wyobraźni (w pewnym qwizie należało odnaleźć jak najwięcej twarzy ukrytych na rysunku - potem było rozwiązanie, że jak między 1-5 to nie jesteś spostrzegawczy, jak 6-9 to dobrze, a jak 9-11 to wyśmienicie. Sęk w tym, że ja zauważyłem ich 13, a na końcu było dopisane, że jeśli zauważyło się ponad 11 to należy się umówić do psychiatry w celu zdiagnozowania w kierunku schizy). Mam do zarzucenia tej zagadce, ze dżokej to nie to samo co jeździec, a nawet jeździec to też nie to samo co jakaś gęba jawiąca się na szyi konia - bo jeździec albo jest wyposażony w atrybuty jeźdźca, po czym można go odróżnić od kominiarza, albo siedzi na koniu (wówczas może być nawet golusieńki). W każdym razie pod dwóch dniach wpatrywania się w kartkę papieru z bliska, daleka, na odwyrtkę i pod różnymi kątami - sprawdziłem rozwiązanie ;) .