Autor Wątek: AI i komputer kwantowy  (Przeczytany 32592 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
AI i komputer kwantowy
« dnia: Lutego 18, 2005, 05:55:48 pm »
Końcówka tematu "Bomba Megabitowa" skłoniła mnie do zadania Wam (sszczególnie informatykom ;)) pewnego pytania. Otóż wiele słyszy się o możliwości/niemożliwości powstania AI w sieci. A może prędzej ewentualność taką można by zrealizować przy pomocy komputera kwantowego? Oczywiście sieci już mamy, a do kk o dużej ilości bramek droga daleka, ale...
O ile mi wiadomo jak na razie istnieją kk o ilości kilku/kilkunastu atomów. Jak przewidujecie możliwości rozwoju tych komputerów?

Kleryk

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 18, 2005, 06:57:58 pm »
Kompy. kwantowe spowodują napewno wzrost komplikacji czyli liczbę operacji na czas, ale AI nie zalerzy od stopnia komplikacji, jerzeli by wszystko sprowadzić do poziomu materii morzna uznać że sam kosmos jest najbardziej skomplikowany i napewno jest inteligentny z tego powodu ha ha ha.
podorzając tą drogą morzna określić krańcowy stopień rowoju komputeryzacji jako równowarzny stopniem komplikacji z samym wszechświatem, powstają pytania:
od czego zalerzy AI? , dlaczego czlowiek szuka AI w komuterze a nie w lesie? morze AI już jest i bląka się w sieci miotane rozterkami natury egzystencjonalnej, mimo iż wie nie może się porozumieć z czlowiekiem? a może nie wie?
Technologia kwantowa jest bardzo ciekawa od strony technologicznej i ta wlaśnie strona jest priorytetem w dąrzeniach informatyków jako możliwość zrobienia czegoś, a AI raczej jak UFO w astronomi. :D

Terminus

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 19, 2005, 03:27:57 am »
SI nie ma wiele wspólnego z wydajnością obliczeniową (o ile zostanie zapewnione pewne niezbywalne minimum).

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 19, 2005, 01:59:47 pm »
Przede wszystkim prośba do Kleryka. Proszę, czytaj swojego posta zanim go wyślesz. Cieżko się czyta tekst tak nafaszerowany błędami ortograficznymi....  :-/

A teraz o AI.
Nie sądzę, że komputery kwantowe wniosą tu coś nowego. Zgadzam się z Terminusem, że AI nie będzie wymagać wielkim mocy obliczeniowych. AI będzie przełomem, o ile powstanie, i spowoduje że pojawi się w naszym życiu nowa jakość. Sporo już na ten temat pisałem w wątku o Bombie Megabitowej i  myślę, że wiecie mniej więcej jakie jest moje nastawienie do AI.

Lem w Bombie Megabitowej pisze o m.in. o tym, że sieć internetowa może posłużyć w przyszłości do eksperymentów nad AI. Jest to w końcu świetny przykład ogromnej sieci, która dynamicznie się rozwija. Sieci, w której poszczególne komputery mogłyby stanowić coś na wzór neuronów. Jeśli zgromadziłoby się odpowiednią ilość ludzi, którzy "udostępnili" by swoje podłączone do Internetu maszyny na rzecz eksperymentu, to otrzymalibyśmy cos na wzór elektronicznego mózgu. Tylko czy to coś da? Otrzymalibyśmy twór o teoretycznie sporych mocach obliczeniowych dzięki rozproszonemu przetwarzaniu informacji. Tylko, że tak jak wcześniej napisałem, uważam że moc przetwarzania informacji nie gra tu pierwszoplanowej roli.
Moje stanowisko jest następujące. Dzięki zawrotnemu rozwojowi informatyki i wszystkich innych dziedzin nauki,  uda nam się stworzyć idealną kopię ludzkiego mózgu w postaci elektronicznej. Myślę, że większość z Was się z tym zgodzi. Wtedy okaże się, że czegoś jednak brakuje. I wiem, że z tym drugim zdaniem, wielu z Was już się nie zgodzi. Takie są jednak moje przeczucia na dzień dzisiejszy.

Gdyby jednak udało się w jakiś zupełnie niesamowity sposób stworzyć sztuczną inteligencję, to najbardziej odpowiada mi jej opis pochodzący z Golema XIV. Będzie to zupełnie inna forma inteligencji. My uczymy się świata, bo jesteśmy wyposażeni w narządy poznania: ręce, oczy, węch, dotyk, ból, uczucia, senne marzenia itp... Super komputer taki jak Golem nie posiada tego typu narzędzi. Jego inteligencja oparta jest więc na wysokim poziomie abstrakcji. Znowu chyba zapędzam się w swoich wywodach...

Reasumując, uważam że komputer kwantowy może jedynie pomóc nam w "upakowaniu" skomplikowanej elektroniki, która mogłaby symulować sztuczną inteligencję, w postaci nano-układów. Wtedy udałoby się na małej powierzchi utworzyć kwantową sieć neuronową. Byłaby ona tak mała, że z powodzeniem mogłaby stanowić podstawę do tworzenia sztucznych mózgów dla robotów.

Przyznam się, że nie wiem zbyt wiele na temat komputerów kwantowych, ale uważam, że ta dziedzina nauki musi się rozwijać i kiedyś będzie grać pierwsze skrzypce w rozwoju informatyki, robotyki i oczywiście nanotechnologii.


NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 20, 2005, 12:57:01 am »
No dobra czas przyznać się bez bicia ;D. Wątek o AI był "na wabia" ;D. Na razie można wg. mnie AI włożyć do tej samej szuflady co kontakty z pozaziemskimi cywilizacjami tzn. nic nie można o nich powiedzieć. Tak naprawdę interesuje mnie jedynie, czy ktoś ma jakieś aktualne dane dotyczące postępów badań w temacie komputera kwantowego i ewentualnych rodzajów programów z nim współpracujących. O ile mi wiadomo najdalej posunięte są badania Australijskich uczonych, ale nie wiem jak zaawansowani są obecnie. Jednym z podstawowych problemów są lasery pobudzające elektrony do podwyższonych wartości energetycznych, oraz krótki stan trwania w stanie pośrednim między podstawowym stanem energetycznym, a podwyższonym. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Jakoś przez skórę czuję, że w kwantowcach drzemie potencjał niesamowity ;), więc może temat warty wgłębienia się...

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 21, 2005, 09:55:41 am »
O ile mi wiadomo druga osoba po Tobie ktora wie najwiecej o KK jest Terminus, ja bym tez BARDZO chetnie dowiedzial sie czegos wiecej. Terminus podawal kiedys linka do definicji na wikipedii ale nie pamietam w ktorym threadzie...  ???
A co do mnie, kwantowe nadaja sie do innej formy obliczen, obliczen ktore sa zalezne od duzej liczby zmiennych, i w sumie tyle. Poprostu beda sluzyly do obliczania innych rzeczy niz "zwykle" komputery.
A z AI to nie komentuje, streszcze tylko ze nie ma to zwiazku ;) (popisal bym troche ale widac ze "na wabia" i nie chce robic OT :) )

ps: nie wytrzymalem: AI bedzie *oczywiscie* wymagala *poteznych* mocy obliczeniowych, rzedy wyzszych niz nasze aktualne; wynika to z tego ze wszystko co aktualnie uwazamy za inteligentne ma niesamowite mozliwosci przetwarzania informacji (mozgi); no ale to taki OT na marginesie... lepiej bedzie jak bedziemy o tym rozmawiali w "szok predkosci w polityce"

pps: aha, jeszcze jedno apropos tematu sztuczny mozg i wykorzystaniu do tego celu internetu; liczba neuronow w ludzkim mozgu jest szacowana na ok 100 miliardow (zrodlo: http://www.sm.md4.pl/mozg.htm - szukane googlem), aktualnie na Ziemi mamy ok 6 miliardow ludzi, gdyby kazdy mial komputer to widzicie ile brakuje (dwa rzedy wartosci!); IPv4 tak na marginesie tez nie starcza do zaadresowania takiej liczby komputerow (teoretycznie da sie nim zaadresowac  ok 4.3 miliarda kompow) ale na szczescie jest juz IPv6 na 128bitach... przepraszam zatem, czy ktos lapie tutaj zlozonosc problemu? ;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2005, 10:36:11 am wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 21, 2005, 11:12:36 am »
Nie no w porządku dzi. Wszyscy to rozumiemy. Pomysł wykorzystania Internetu do symulacji sztucznego mózgu jest tylko pomysłem. Ograniczeń technicznych jest dużo więcej niż napisałeś.

Profesorek

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 22, 2005, 07:25:28 pm »
Czy nikt nie zaóważył że AI = SZTUCZNA INTELIGENCJA a jej przejawem jest każde podjęcie decyzji przez komputer bo inteligencja sztuczna ma naśladować ludzką. Teraz szukamy inteligencji prawdziwej. Jej wyznacznikiem jest umiejętność samodzielnego uczenia się. Jestem programistą i  musze tu wspomnieć że taka technologia jest już od dawna stosowana w programistyce pod postacią sieci neuronowych. W zależności od potrzeb taka się może liczyć nawet 100 neuronów. np. do "czystej" (czyli nieużywanej dotąd) sieci neuronowej zaczynamy wysyłać działanie 2+2. taka sieć nie ma pojęcia ile to jest. na początku oddaje wartość np. 54315642654215.54327335643742 ale z czasem zaczyna się uczyć i końcowe wartości wynoszą już np. 3.25... chodzi o to że komputerowa inteligencja (tak samo jak i nasza) jest efektem specyficznego środowiska życia. operuje na obiektach tego środowiska w tym przypadku cyfrowych tak jak my na obiektach fizycznych. poza tym w komputerze istnieje bardzo ograniczona zdolność kompresji informacji. tylko 1 lub nic (czyli 0). Móżg ma za to do czynienia z wieloma związkami chemicznymi którymi może kodować informacje.

Co do pomysłu z internetem to nie wiem czemu wszyscy zakładają, że 1 komp = 1 neuron. No przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby 1 komp podtzymywał 100 neuronów. Mamy wtedy już sporą sieć. Ale ówaga takie sieci mają skłonności do "przerastania" tzn. w zbyt rozrośniętej sieci sygnał z naszym przykładowym działaniem gdzieś się gubi, zapętla i nigdy nie wychodzi. Poza tym nie widzę możliwości aby Inteligencja cyfrowa zrozumiała śfiat fizyczny (i na odwrót). Jeśli już by zrozumiała to zaóważyła by gigantyczne nielogiczności i straty środków w naszym świecie następnie wystraszyła się i już nigdy do nas nie odezwała.

Co do tekstu o tym jakiej to ilości mocy obliczeniowej taka inteligencja by potrzebowała to wstydźcie się. Pisze mature z biologi i chce wam tylko powiedzieć, że moc obliczeniowa zwoju neuronowego mrówki jest mniejsza niż moć zwykłego zegarka elektronicznego a jednak mrówka żyje i nieźle sobie radzi na świecie. A teraz zobaczcie takiego robota toshiby uznanego za szczyt osiągnięć... żeby go nauczyć wchodzić po schodach trzeba było prawie 3 mln linijek kodu! To ponad połowa kodu Win XP....

Wniosek z tego taki że inteligencja cyfrowa już gdzieś istnieje (bo istnieją samouczące się sieci TRANZYSTOROWE) tylko ze względu na prędkość komputerów nie jesteśmy w stanie jej zaobserwować. Poza tym kto by chciał gadać z takimi marnymi istotkami jak Ludzie....

Bladyrunner

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 23, 2005, 12:27:51 am »
Cytuj
Czy nikt nie zaóważył że AI = SZTUCZNA INTELIGENCJA a jej przejawem jest każde podjęcie decyzji przez komputer bo inteligencja sztuczna ma naśladować ludzką.


Może jestem w błędzie, ale termin "sztuczna inteligencja" rozumiałem zawsze jako inteligencja sztucznego pochodzenia, sztucznie utworzona, a nie jako coś, co inteligencje bezmyślnie (nieinteligentnie) małpuje.
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2005, 12:33:28 am wysłana przez Bladyrunner »

dzi

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 23, 2005, 08:53:46 am »
Bo Profesorek poprostu nie przeczytal wątku, mysle ze wyjasnilismy wszystkie sposoby uzywania terminu AI.

Deckert

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 23, 2005, 09:15:45 am »
Bardzo mi się podobało to porównanie mrówki i robota Toshiby...  ;D  :o

dzi

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 23, 2005, 10:58:20 am »
Cytuj
Bo Profesorek poprostu nie przeczytal wątku, mysle ze wyjasnilismy wszystkie sposoby uzywania terminu AI.
Ups, musze przeprosic Profesorka, nie sprawdzilem w ktorym threadzie jestesmy :)
Profesorku, zapraszam do poczytania "Szok predkosci w polityce", tam rozmawialismy na "te tematy".

NEXUS6

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 24, 2005, 01:06:16 am »
Gdzieniegdzie można się spotkać z określaniem systemów eksperckich mianem AI. I chyba o to chodzi Profesorkowi. Zresztą obecnie szerzy się denerwujący (przynajmniej mnie) zwyczaj nazywania "ineligentnymi" róznych rzeczy, zupełnie bez sensu np.: ineligentne zawieszenie (motoryzacja), ineligentna pralka (sama waży pranie), lek ineligentny... ::) :P :-[ :-X >:(. Rzygać się chce (za przeproszeniem)

dzi

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 24, 2005, 09:14:41 am »
Albo o algorytmy sztucznej inteligencji ogolnie...

A co do inteligentnych rzeczy, kiedys byly komputerowe, teraz sa inteligentne...

Bladyrunner

  • Gość
Re: AI i komputer kwantowy
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 24, 2005, 09:28:11 am »
Że nie wspomnę o inteligentnych bombach ;D
« Ostatnia zmiana: Marca 24, 2005, 09:28:29 am wysłana przez Bladyrunner »