Autor Wątek: Felietony Lema  (Przeczytany 68068 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 13, 2017, 09:30:24 pm »
To tylko świadczy o tym, jak się sypię...
A kto nie...weź przestań - nie masz nawet 70-tki dzieciaku.  8)
To mnie zdziwiło, że on nie wie - przeca to oczywiste.
Dziwna korelacja. 28.09.2003. Polska jest krajem o najwyższej pobożności społeczeństwa, a zarazem o najwyższej liczebności kradzieży aut. Jednoczesność obu tych faktów wydaje się bardzo dziwna. Czyżby złodzieje byli ateistami, czy raczej pobożni są hipokrytami?
Ludzie zachowujący się przyzwoicie nie potrzebują...powiedzmy "się spowiadać".  ::)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 13, 2017, 09:47:34 pm »
Ludzie zachowujący się przyzwoicie nie potrzebują...powiedzmy "się spowiadać".  ::)

I tu przypomniałeś mi jak modlił się Philippe Gaston zwany Myszą, sympatyczny złodziejaszek ze świetnego - jeśli kto lubi bajki - filmu "Ladyhawke":

"I know I promised, Lord, never again. But I also know that YOU know what a weak-willed person I am."

::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 13, 2017, 10:08:15 pm »
Jeśli chodzi o to z jakimi czasopismami współpracował Lem, to skarbnicą wiedzy jest "Wszechświat Lema" Jerzego Jarzębskiego.
Wynotowuję więc (nie wszędzie były to pewnie stricte felietony, może ktoś wiedzący uszczegółowi?):
Cytuj
Najpierw [od roku 1947?] był przez szereg lat recenzentem i publicystą w czasopismach naukowych (m.in. w "Życiu Nauki" [do 1949] i "Problemach"). (...) Równolegle - co ciekawe - pisywał opowiadania o popularnonaukowym zacięciu, które - jak np. Miasto atomowe ["Żołnierz Polski" 1947, nry 14-17.] - w opakowaniu sensacyjnej fabuły przynosiły wykład poświęcony nowym technikom i osiągnięciom wiedzy.

Z elektroniczną wersję miesięcznika "Problemy" jest raczej problem, bo najstarsze co potrafiłam znaleźć w sieci to z 1960 ale nie wiem czy wtedy Lem jeszcze tam pisywał... (Być może tak, bo w 1968 r. otrzymał nagrodę miesięcznika "Problemy"). Tutaj cały rocznik 1960: http://tezeusz.pl/244629,problemy-popularny-miesiecznik-naukowy-numer-i-xii-rocznik-1960.html z tego co podpisują to "W czasopiśmie zamieszczano również utwory literackie z gatunku science fiction" - może Lem (?) ale raczej na pewno nie felietony.
"Życie Nauki" z 1947 jest jakieś na Google books: https://books.google.pl/books?redir_esc=y&hl=pl&id=gowNAQAAIAAJ&focus=searchwithinvolume&q=lem i faktycznie coś tam jest lemowego (np. S. Lem - "Dlaczego pracuje się naukowo?" str 186), potrafi ktoś dotrzeć do całości?
Sam Lem tak się wypowiadał o współpracy z miesięcznikiem "Życie Nauki":
Cytuj
Poza tym dla miesięcznika "Życie Nauki" sporządzałem przegląd periodyków naukowych z punktu widzenia metodologii nauk. Tym sposobem wplątałem się w nieszczęsną aferę z Łysenką, ponieważ streściłem spór pomiędzy nim a rosyjskimi genetykami "w sposób tendencyjny". Teorię Łysenki o dziedziczeniu cech nabytych uważałem za absurdalną, co po kilku latach się potwierdziło, jednak moje stanowisko w tej kwestii miało dość katastrofalne skutki dla naszego miesięcznika.

Na końcu książki "Wszechświat Lema" jest Kalendarium życia i twórczości Stanisława Lema opracowane przez Alinę Doboszewską:

Cytuj
1953 - Początek współpracy z "Nową Kulturą" (do 1962), "Przekrojem" (do 1964, m.in. fragmenty powieści Obłok Magellana, "Życiem Literackim" (do 1970).
1957 - Felietony w "Zdarzeniach" - tygodniowym dodatku do "Gazety Krakowskiej" (do 1960)
1958 - Rozpoczęcie współpracy z "Twórczością" (do 1966).
1962 - Początek współpracy z czasopismem "Litieraturnaja Gazieta" (Moskwa)
1967 - Podjęcie współpracy z "Miesięcznikiem Literackim" (do 1970) oraz z "Nurtem" (do 1977), "Studiami Filozoficznymi" oraz wiedeńskim czasopismem "Quarber Merkur".
1972 - Rozpoczęcie współpracy z "Tekstami" (do 1979).
1973 - Podjęcie współpracy z czasopismem "Science Fiction Studies" (Montreal) (do lat 80.).
1974 - Podjęcie współpracy z warszawską "Kulturą" (do 1976).
1978 - W czasopiśmie "Itd" cykl felietonów Czy jesteśmy sami w Kosmosie?
1983 - Artykuły publicystyczne w paryskiej "Kulturze" pod pseudonimem"P. Znawca" (do 1987)
1992 - Rozpoczęcie cykli felietonów: Świat według Lema w "Tygodniku Powszechnym" oraz Rozważania sylwiczne w "Odrze".

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 13, 2017, 10:19:55 pm »
@ Lemolog
Masz więcej podobnych skanów?

Mam wszystko...

http://lemolog.livejournal.com/9194.html

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 13, 2017, 10:20:34 pm »
WSzPani Querto/Doboszewska: a co z tekstami Mistrza dla "Wyborczej"?
R.

pjes. w ogóle to mi się wydaje, że cenniejsze dla żyjących doroślejszych czytelników (50+) byłyby teksty Mistrza sprzed lat trzydziestu, dwudziestu i dziesięciu niż sprzed lat czterdziestu, pięćdziesięciu, sześćdziesięciu i więcej :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 13, 2017, 10:29:57 pm »
w ogóle to mi się wydaje, że cenniejsze dla żyjących doroślejszych czytelników (50+) byłyby teksty Mistrza sprzed lat trzydziestu, dwudziestu i dziesięciu niż sprzed lat czterdziestu, pięćdziesięciu, sześćdziesięciu i więcej

Nie zgodzę się z takim podejściem. Uważam, że do tekstów nowszych łatwiej, jednak, dotrzeć (jak nie w Sieci, to - "odpowiedzi szukaj w bibliotece" ;) - w bibliotecznej czytelni. Teksty sprzed lat czterdziestu, pięćdziesięciu, sześćdziesięciu i więcej są - można rzec - większym rarytasem. Poza tym można je egzaminować pod kątem futurologii (w tym - kto oprze się brzydkiej zabawie w wytykanie błędów Wielkim ;) - futurologicznych miskalkulacji i pomyłek).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 13, 2017, 10:57:30 pm »
Z elektroniczną wersję miesięcznika "Problemy" jest raczej problem, bo najstarsze co potrafiłam znaleźć w sieci to z 1960 ale nie wiem czy wtedy Lem jeszcze tam pisywał... (Być może tak, bo w 1968 r. otrzymał nagrodę miesięcznika "Problemy").

Lem a "Problemy":
Lem S., Elektroencefalografia bada tajemnice mozgu. - Problemy, 1951, Nr.9, s.602-606.
Lem S., Obecny stan walki z chorobami nowotworowymi. - Problemy, 1952, Nr.1, s.37-42.
Lem S., W sprawie "Astronautów". - Problemy, 1953, Nr.10, s.708.
Lem S., Nauka ziemska i cywilizacje kosmiczne. - Problemy, 1970, Nr.11, s.680-688.
Lem S., Kosmologia porównawcza. - Problemy, 1980, Nr.10, s.46-49.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 13, 2017, 11:06:56 pm »
Cytuj
Mam wszystko...
Wymiękłem, opadła mi kopara...znaczy - jestem pod wrażeniem.  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 13, 2017, 11:11:37 pm »
Wiktorze Kochany, a masz takie dossier dotyczące "GW" (i "TP")?
staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 13, 2017, 11:25:35 pm »
Prenumerowałem Problemy sądzę między gdzieś 1978 a 85 - i  w tym czasie sobie Lema w Problemach nie przypominam.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #25 dnia: Lutego 14, 2017, 12:03:31 am »
Cytuj
Mam wszystko...
Wymiękłem, opadła mi kopara...znaczy - jestem pod wrażeniem.  :)
Tja...mówiłam, że wyważam otwarte;)

Niemniej jeśli spisujemy: Tajemnica chińskiego pokoju i Bomba megabitowa czyli Moloch = felietony pisane przez Lema od 1993 roku dla PC Magazine (polskiej edycji).
Niestety nie znalazłam śladu w sieci - ale wiadomo: wydane papierowo i ebookowo.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #26 dnia: Lutego 14, 2017, 12:31:32 am »
Drodzy Przyjaciele,
Zachęcony Waszymi doniesieniami, przed chwilą ułożyłem sobie obok kompa stosik oryginalnych papierowych „Problemów” o takich numerach:
1980 – 1-7, 9-11 [10]
1981 – 1-11 [11]
1982 – 1-4, 6-9 [8]
1983 – 1-12 [12]
1984 – 1-2, 4-8 [7]
1985 – 2-4, 5-7, 9 [7]
1986 – 1-12 [12]
1987 – 3, 5 [2]
1989 – 11 [1]
W sumie 70 zeszytów.
W każdym jest kawałek „Fantastyka”. Jedno, dwa, albo i trzy opowiadania, czyli dziesiątki opowiadań z całego fantastycznego świata, podówczas praktycznie niedostępnego polskim czytelnikom.
Co z tym zrobić?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #27 dnia: Lutego 14, 2017, 12:37:01 am »
Drodzy Przyjaciele,
Zachęcony Waszymi doniesieniami, przed chwilą ułożyłem sobie obok kompa stosik oryginalnych papierowych „Problemów” o takich numerach:
1980 – 1-7, 9-11 [10]
1981 – 1-11 [11]
1982 – 1-4, 6-9 [8]
1983 – 1-12 [12]
1984 – 1-2, 4-8 [7]
1985 – 2-4, 5-7, 9 [7]
1986 – 1-12 [12]
1987 – 3, 5 [2]
1989 – 11 [1]
W sumie 70 zeszytów.
W każdym jest kawałek „Fantastyka”. Jedno, dwa, albo i trzy opowiadania, czyli dziesiątki opowiadań z całego fantastycznego świata, podówczas praktycznie niedostępnego polskim czytelnikom.
Co z tym zrobić?
R.
Jesssuuu...czytać...czytać...czytać...:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #28 dnia: Lutego 14, 2017, 12:43:41 am »
Kobieto Kolumbowa, ile razy można odkrywać Amerykę?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #29 dnia: Lutego 14, 2017, 12:46:04 am »
Jak się ma złą pamięć jak ja - to po wielokroć;)
Panie...ja dopiero z pieluch wychodziłam czyli odkrywałam inne światy;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)