Autor Wątek: Summa Technologiae  (Przeczytany 64989 razy)

dzi

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #60 dnia: Maja 11, 2005, 11:21:28 am »
Ja dam officjal statement coby nie mieszac mnie z Luca'em ;)

Ja nie przekonuje nikogo by przeczytal Summe, ja tylko chce o niej pogadac :)

Luca, rzuc jakis temat. Czego np. nie przewidziales, co Cie najbardziej zaskoczylo podczas czytania? Albo co wciaz Cie ze tak powiem zachwyca?
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2005, 11:21:47 am wysłana przez dzi »

Sokratoides

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #61 dnia: Maja 11, 2005, 01:10:03 pm »
Ależ nikt Ci nie zarzuca, że jesteś mieszaniną kogokolwiek z kimkolwiek  ;). To co napisałem w poprzednim poście było akcentem humorystcznym (gwoli ścisłości  ;)) i nie zmienia to faktu, że mam wielką chęć Summę technologiae przeczytać.

Luca

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #62 dnia: Maja 11, 2005, 01:33:38 pm »
Cytuj
Luca, rzuc jakis temat. Czego np. nie przewidziales, co Cie najbardziej zaskoczylo podczas czytania? Albo co wciaz Cie ze tak powiem zachwyca?


Hmm... Na początek może co mi na bieżąco do głowy przychodzi:
1. Hodowanie informacji, czerpanie jej z niewyczerpanych zasobów chaosu w sposób podobny jak poczyniła to ewolucja w procesie doboru. Bo żywy organizm to wszak BARDZO pokaźna ilość informacji "z niczego" i zgromadzona przez "nikogo".
2. Nieuchronność zatoru informacyjnego i inne konsekwencje podające w wątpliwość możliwość długotrwałego wzrostu wykładniczego cywilizacji.
3. Szerokie spojrzenie na kwestie rozwoju życia i inteligencji we wszechświecie. Lem wyciąga na jaw cały szereg niczym nieuzasadnionych założeń, które leżą u podstaw większości prognoz krążących po świecie...
4. "Ziemskość" chemii, w której wszystko odnoszone jest do tlenu, który akurat w panujących na naszej planecie warunkach jest wyróżniony.
5. Ogólnie pojęta filozofia czy metodologia nauki. Co może być teorią naukową i jakie warunki musi koniecznie spełniać.
6. Język-Informacja-Ewolucja-Entropia.
7. Wymieniać możnaby niemal w nieskończoność, lecz niestety nie mam teraz wystarczających na to pokładów czasu:/

Wiem, że conieco ogólnikowo, ale czas goni... No i nie wiem czy będę w stanie konstruktywnie kontynuować dyskusję, bo Juwenalia już rozpoczęte:-D

dzi

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #63 dnia: Maja 11, 2005, 02:05:49 pm »
Cytuj

Hmm... Na początek może co mi na bieżąco do głowy przychodzi:
1. Hodowanie informacji, czerpanie jej z niewyczerpanych zasobów chaosu w sposób podobny jak poczyniła to ewolucja w procesie doboru. Bo żywy organizm to wszak BARDZO pokaźna ilość informacji "z niczego" i zgromadzona przez "nikogo".
ano (ta, blyskotliwy dialog... ;) )

Cytuj
2. Nieuchronność zatoru informacyjnego i inne konsekwencje podające w wątpliwość możliwość długotrwałego wzrostu wykładniczego cywilizacji.
O, przypomniales mi! Podbalo mi sie to rozwazanie na temat ze procent ludzi zajmujacych sie nauka moze rosnac by radzic sobie z "obsluga" rozwoju technologicznego i ogolnie naukowego. Oczywistym jednak jest, ze granica takiego rozwoju jest sytuacja w ktorej wszyscy ludzie na Ziemi beda naukowcami, wtedy bedzie trzeba dokonywac wyborow ktore dziedziny nauki rozwijac a ktore nie i zmienimy sie z rozwoju wykladniczego na "slabszy".

Cytuj
3. Szerokie spojrzenie na kwestie rozwoju życia i inteligencji we wszechświecie. Lem wyciąga na jaw cały szereg niczym nieuzasadnionych założeń, które leżą u podstaw większości prognoz krążących po świecie...
Skoro wszechswiat jest nieskonczony (albo chociaz bardzo duzy), skoro statystycznie powinno sie pojawic kilka cywilizacji to statystycznie powinna juz byc conajmniej jedna ktora opanowala astroinzynierie. Pytanie zatem, dlaczego nie obserwujemy fenomenow astroinzynierii na niebie? Rozwazania na ten temat byly tez max interesujace...

Cytuj
4. "Ziemskość" chemii, w której wszystko odnoszone jest do tlenu, który akurat w panujących na naszej planecie warunkach jest wyróżniony.
Tak, zabawne nasze podejscie nazwane "geocentryzmem chemii". Np. grupowanie pierwiastkow na gazy, ciecze i ciala stale.

Cytuj
5. Ogólnie pojęta filozofia czy metodologia nauki. Co może być teorią naukową i jakie warunki musi koniecznie spełniać.
!!! Najpiekniejsze co jest w tej ksiazce i generalnie jedno z piekniejszych rzeczy jakie czytalem to opis czym jest matematyka. Przez kurcze kilka lat meczylem sie z probami wytlumaczenia o co mi chodzi z ta matematyka, w koncu znalazlem opis Lema i obficie uzywam go po calej sieci teraz ;) Tu na forum tez gdzies byl, chyba w threadzie "cytaty". No i ogolnie rozwazanie na temat metodologii nauki i calej filozofii nauki. Piekne to jest, strasznie dlugo czegos takiego szukalem. (do dzis pamietam gdzie to czytalem i w jakim szoku i zachwycie bylem ;) )
Cytuj
6. Język-Informacja-Ewolucja-Entropia.
Damn, a tough one ;)
Cytuj
7. Wymieniać możnaby niemal w nieskończoność, lecz niestety nie mam teraz wystarczających na to pokładów czasu:/
Kurcze w sumie przeczytal bym sobie jeszcze raz ;)

Cytuj
Wiem, że conieco ogólnikowo, ale czas goni... No i nie wiem czy będę w stanie konstruktywnie kontynuować dyskusję, bo Juwenalia już rozpoczęte:-D
Ano, staralem sie poszerzyc, ciekawe czy sie komus spodoba ;)

Pirx

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #64 dnia: Maja 11, 2005, 03:27:37 pm »
Po przeczytaniu Summy staram się taraz wiele rzeczy dopasować do teorii Lema i w 8/10 przypadkach się to udaje.

nty_qrld

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #65 dnia: Maja 11, 2005, 04:27:17 pm »
Cytuj
Skoro wszechswiat jest nieskonczony (albo chociaz bardzo duzy), skoro statystycznie powinno sie pojawic kilka cywilizacji to statystycznie powinna juz byc conajmniej jedna ktora opanowala astroinzynierie. Pytanie zatem, dlaczego nie obserwujemy fenomenow astroinzynierii na niebie? Rozwazania na ten temat byly tez max interesujace...

Tutaj właśnie zawsze miałem jakieś wątpliwości. Czy z tego, że Wszechświat jest bardzo duży, wynika że na pewno powstanie jakaś inna cywilizacja czy chociażby życie? Gdyby Wszechświat był nieskończenie wielki to mógłbym się zgodzić, że bardzo prawdopodobne, jeśli nie pewne jest istnienie takiej samej cywilizacji jak nasza, tyle że mój odpowiednik w tym =><= miejscu napisze dr Pająk ponad wszystko. Być może

[powstanie warunków do życia] + [powstanie samego życia] + [powstanie i rozwój cywilizacji] = [prawdopodobieństwo tak małe, że dotychczas trafiło się raz na cały Kosmos]?

Nie zrozumcie mnie źle - nie jestem sceptykiem jeśli idzie o obcych (no może jeśli chodzi o te pająkowate  ;)), ale dziwi mnie ten ton pewności brzmiący w NETcie, u Lema , w książkach etc.

Cytuj
!!! Najpiekniejsze co jest w tej ksiazce i generalnie jedno z piekniejszych rzeczy jakie czytalem to opis czym jest matematyka.

Krawiec rocks  ;D


pzdr

dzi

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #66 dnia: Maja 11, 2005, 04:49:31 pm »
nty, ale przeciez Lem mniej wiecej wlasnie takie rownanie stworzyl jak Ty, "przycinajac" kolejno rozne teorie na temat "rozkladu prawdopodobienstw" w kosmosie

Lem jest raczej sceptykiem jesli chodzi o ufoludki wlasnie

Terminus

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #67 dnia: Maja 12, 2005, 01:45:01 am »
Cytuj
Lem jest raczej sceptykiem jesli chodzi o ufoludki wlasnie


A jest jakaś kwestia, w której Lem nie jest sceptykiem?

Terminus

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #68 dnia: Maja 12, 2005, 02:01:57 am »
Właśnie zaraz 'uderzam na Allegro' ale zaręczam wam, że po tym, co tu przeczytałem, Summa Technologiae będzie ostatnią książką, jaką kupię :) Bo wszakże stwierdziliście po wielokroć, iż jej synkretyczno-ostateczny charakter podsumowuje twórczość Lema, więc zostawię ją na koniec.

Tym bardziej, że jak doskonale wie dzi za eseistyką nie szaleję.

dzi

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #69 dnia: Maja 12, 2005, 09:55:32 am »
Term, nie zniesiesz Summy do konca! :D

A poza tym kup sobie to wydanie najnowsze z WL i wez na niej autograf Mistrza w sobote!  :o

To bym zrobil jak bym jechal...

Terminus

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #70 dnia: Maja 12, 2005, 01:46:19 pm »
Wiesz mam jeszcze dwanaście niepodpisanych książek Lema (i jedną podpisaną) , więc nie musi to być koniecznie Summa . Lepiej wytargnę swoje ulubione Fiasko albo Dzienniki Gwiazdowe.  :] Ha...
dzi a gdzie ty pomieszkujesz, że masz tak daleko nach Krakau?

dzi

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #71 dnia: Maja 12, 2005, 02:20:14 pm »

Pirx

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #72 dnia: Maja 12, 2005, 09:12:05 pm »

Terminus

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #73 dnia: Maja 13, 2005, 12:17:11 am »
Cytuj
Stargard Szczecinski...


Nooo... może byś mnie zaprosił na wakacje :) Prawie nad morze :) Wiesz, ślonzoki i górole mają świra na punkcie morza. Ja zaś mieszkam na Ślasku właśnie.

dzi

  • Gość
Re: Summa
« Odpowiedź #74 dnia: Maja 13, 2005, 08:55:48 am »
Tez mam swira na pukncie morza ale te 100km mnie zawsze smuci...
A zaprosic moge kolezanke Twoja jakas ;)