Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - xetras

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 39
31
Hyde Park / Odp: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Wrzesień 26, 2022, 12:06:16 am »
Skoro odrzucono (tzn. konkretni zawistnicy ze środowiska) i założenia i efekty, to nie dziwi rozgoryczenie autora.

Spółka nosząca jego imię, bez zgody Rychnowskiego uzyskała patent na „Maszynę elektryczną influenzyjną”. (Patent do wglądu w Urzędzie Patentowym RP /nr 4373 z 15 stycznia 1927 r.), zarejestrowana maszyna nie ma jednak nic wspólnego z oryginałem wynalazku).

W roku 1917 inż. Rychnowski zwrócił się do Polskiej Akademii Umiejętności o weryfikację wyników jego wieloletnich badań nad elektrycznością i „eteroidem”,
jednak jego prace zostały zwrócone z adnotacją, iż „nie nadają się one do publikacji, jako sprzeczne z powszechnie przyjętymi poglądami"

Obraził się, poczuł się wykorzystany (?)

Źródło to, no niestety, Białczyński ;)
https://bialczynski.pl/2015/04/21/wielcdy-polacy-franciszek-rychnowski/
*

Mnie dziwi że nikt nie próbował rozwinąć tego (sprawdzić laboratoryjnie ?)
Efekt ciśnieniowo-elektryczny Rychnowskiego wygląda następująco:

RÓŻNICA POTENCJAŁU ELEKTRYCZNEGO NA DWU KRAŃCACH OŚRODKA JEST ZMIENNA W ZALEŻNOŚCI OD RÓŻNICY CIŚNIEŃ NA JEGO KRAŃCACH.
(czyli, że,) :

PRZYŁOŻENIE RÓŻNICY POTENCJAŁÓW MIEDZY DWOMA KRAŃCAMI OŚRODKA WYWOŁUJE RÓŻNICĘ CIŚNIENIA OBJAWIAJĄCĄ SIĘ ZMIANĄ WYSOKOŚCI SŁUPÓW PŁYNU SKONFIGUROWANYCH W NACZYNIE POŁĄCZONE
(np. po przyłożeniu napięcia do wody destylowanej ( która jest izolatorem) na obu jej krańcach, słupy wody się obniżą lub podwyższą).
Wskazane wysokie napięcie i przegroda kapilarna (porowata) po środku .


Ktoś próbował sprawdzić efekt ? Jak to bezpiecznie zrobić ?

PS. Modelowanie serca jako "pompy" mi też kompletnie nie odpowiada wobec jego rzeczywistej roli  - nijak ta "pompa" by się nie "przepchała"' ciśnieniem przez naczynia włosowate.
*
Kolorowa fotografia też byłaby inna gdyby bracia Lumiere przekazali by komukolwiek sekret technologii autochromu.


32
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Wrzesień 25, 2022, 10:34:14 pm »
Co to za mowa ?
Mowa trawa czyli nijaka.

Droga bez powrotu i wodzi na manowce. Mnogiej nie ma, to osobność.
Ten humor to suchar - nie czuję go.

33
Hyde Park / Odp: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Wrzesień 25, 2022, 10:30:29 pm »
A bo ja wiem? Świadectw różnego rodzaju zjawisk paranormalnych jest od groma. Z reguły są odrzucane i negowane przez naukę. Z dwóch powodów: po pierwsze, ponieważ „coś takiego nie może się wydarzyć, bo nie może i już”. Czyli są sprzeczne z istniejącymi teoriami. Cóż, nauka nie stoi w miejscu, i to, co dziś wydaje się niemożliwym lub nadprzyrodzonym, jutro może uzyskać racjonalne wyjaśnienie. Tak, jak było niegdyś ze spadającymi z nieba kamieniami.

Po drugie, owe zjawiska nie nadają się do badań tradycyjnymi, „laboratoryjnymi” metodami. Są zbyt unikatowe, zachodzą sporadycznie, a więc nie spełniają kryteriów powtarzalności i odtwarzalności. Tzn. kryteriów, na których z znacznym stopniu oparta jest współczesna metoda naukowa.

Zjawisko, którego nie da się odtworzyć w laboratorium, i to w dowolnym miejscu i dowolnym czasie, nie stanowi przedmiotu zainteresowania nauki. Ale czy z tego wynika, że takie zjawisko w ogóle nie istnieje?
Ostrożnie przypuszczam, że pewna część zjawisk, które potocznie nazywamy nadnaturalnymi, może stanowić osobną klasę, że tak powiem, zasadniczo „nieodtwarzalnych” zjawisk fizycznych...

Laboratoria, wynalazki są akurat systematycznie niszczone od co najmniej stu kilkudziesięciu lat - te których nie da się skapitalizować.
Vide:
Franciszek Dionizy de Velehrad Rychnowski
Nicola Tesla
Wilhelm Reich

Inne spojrzenie na masę, energię, magnetyzm, przyciąganie  (niż to mechaniczne newtonowskiej) i to z urządzeniami technicznymi praktycznie działającymi.

Zostały te, dzięki którym "money makes the world go round".
Wstęp do Rychnowskiego poniżej:
Mamy prawo Peltiera, Thomsona, Seebacka. Teraz przyszedł czas na odgrzebanie dwóch starych-zapomnianych efektów pressio-elektrycznych odkrytych przez Rychnowskiego, które w obecnej nauce są znane ale przewijają się jakoś tak w cieniu. Jakby wszyscy zapomnieli, że jest to kolejny sposób na generowanie DARMOWEJ energii!
Efekt ciśnieniowo-elektryczny Rychnowskiego, który odkrył i opisuje -jak zwykle nie ujawniając za wiele -w niniejszej pozycji wygląda następująco:
RÓŻNICA POTENCJAŁU ELEKTRYCZNEGO NA DWU KRAŃCACH OŚRODKA JEST ZMIENNA W ZALEŻNOŚCI OD RÓŻNICY CIŚNIEŃ NA JEGO KRAŃCACH.

I to zależna od ciśnień wszelakich tj. osmotycznych, wynikających z przekształceń objętościowo-cieplnych oraz wywołanych elektrycznie na zasadzie odwrotnego efektu również zaobserwowanego przez Rychnowskiego czyli, że:
PRZYŁOŻENIE RÓŻNICY POTENCJAŁÓW MIEDZY DWOMA KRAŃCAMI OŚRODKA WYWOŁUJE RÓŻNICĘ CIŚNIENIA OBJAWIAJĄCĄ SIĘ ZMIANĄ WYSKOŚCI SŁUPÓW PŁYNU SKONFIGUROWANYCH W NACZYNIE POŁĄCZONE (np. Po przyłożeniu napięcia do wody destylowanej ( która jest izolatorem) na obu jej krańcach, słupy wody się obniżą lub podwyższą).
Dobrzy ludzie, proszę sprawdźcie to przy pomocy różnych konfiguracji. Wskazane wysokie napięcie i przegroda kapilarna (porowata) po środku .

Czy efekty Rychnowskiego tłumaczą potencjał elektryczny atmosfery w zależności od
wysokość n.p.m.? Czy pozwalają określić prędkość dyspersji gazów a może tylko jonów? Czy tłumaczą zjawisko wiatru pressio-elektrycznie? Wreszcie czy pozwalają powiązać w nowy sposób grawitację z potencjałem elektrycznym podchodząc od strony ciśnienia eteru?

W tej pozycji Rychnowski przy okazji wyjaśnia pobieżnie przyczyny reumatyzmu. Tłumaczy, że naświetlenia jego maszyną zwiększają potencjał elektryczny a ten zwiększa ciśnienie osmotyczne. Stąd konkluzja, że przyczyną efektów pressio-elektrycznych Rychnowskiego jest chemizm roztworu i/lub jonizacja.

Dowiemy się o fizyce pracy serca i krwioobiegu. Dowiemy się o ówczesnej wiedzy nt. gromadzenia energii w organizmie, przekazywaniu na drodze mechanicznej energii mięśniom przez układ nerwowy, o wpływaniu opromieniowaniem eteroidem na pracę serca i mięśni oraz o tym jak bańka z eteroidem sama się obraca! Rychnowski też opisuje swoją wizję relacji między czteroma stanami skupienia materii (czwarty to promienisty) a ich energią.

 Z tej książki dowiemy się również między innymi, że Rychnowski robił grudki sztucznego diamentu z sadzy dużo wcześniej niż General Electric w 1950."

Rozszerzenie wstępu i rzeczone słowo odautorskie zawarte tu:
http://www.cheops4.org.pl/cheos/viewtopic.php?t=329

Próbka stylu Franciszka Rychnowskiego :
[...]Wszak już sam James Watt znalazł, że pierwotna maszyna parowa Newecomena dawała tylko ¼ % efektu.

Z fizjologii natomiast dowiedziałem się, że żyjące organizmy dają, zależnie od swojego zdrowia organizmu swego, 80% a nawet 90% efektu mechanicznego z materiału, strawionego w ustroju żołądkowo-kiszkowo- i t. d. Wobec tego, że przy bliższem rozpatrzeniu się. poznałem, że ustrój organiczny jest tak samo maszyną, lecz bez; porównania lepiej zaaraniżowną niż. maszyna, wykonana ręką ludzką, wnet doszedłem do wniosku, że klucza do poprawy maszyn, pracujących w praktycznej technice należy poszukać w procesach biochemicznych żyjących organizmów. [...]


PS.
W pop kulturze wielbi się Edisona, Teslę, ...
Czemu nie promuje się Michała Doliwo Dobrowolskiego ?

34
Hyde Park / Odp: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« dnia: Wrzesień 25, 2022, 12:04:38 pm »
Cytuj
Do odbierania napędu z silnika gramofonu na szpulki zakładane na wystające trzpienie.
To jest to;
http://technique.pl/mediawiki/index.php/Viola_-_przystawka_magnetofonowa_Sp%C3%B3%C5%82dzielnia_Pracy_Elektrotechnika_1956
A działało podobnie jak Toni - męski (i niemiecki) odpowiednik Violi
Nie bardzo jednak dostrzegam, jak trzpienie i szpulki są napędzane.

[Kółko na ośce gramofonu napędza taśmę, a nie widzę jakichś pasków, trybików do osi szpulki nawijającej i do osi oporowej (tu gdzie jest zakładana szpulka z odwijana taśmą)]

Silnika w przystawce też nie ma, jest tylko zewnętrzny z gramofonu. W przystawce obracanie  jest przez kółko od spodu do kółka na wierzchu, a to według mnie za mało.

35
Hyde Park / Odp: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« dnia: Wrzesień 25, 2022, 10:55:27 am »
Q już częściowo wykrył zastosowanie - przystawka.
Jeszcze tylko pytanie - do czego?
Ok, to odwracam.
Teraz to zbyt proste.

Sorry - bardziej po polsku:
Do odbierania napędu z silnika gramofonu na szpulki zakładane na wystające trzpienie.

Dość osobliwe jest to dziwactwo mechaniki - zamienia ruch obrotowy na ruch liniowy - spodziewałem się, że to może jest bardziej elektryczne, a tymczasem to mechanika jest zaskakująca.


36
Hyde Park / Odp: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« dnia: Wrzesień 25, 2022, 10:51:51 am »
Te dwa osobne wtyki to cuś jakby do sprzętu radiowego czy głosnika ...
Mhm, owszem.
Skoro banany > to i zasilanie skądś trzeba brać > czyli przewód w oplocie z dużym wtykiem jest do zasilania białego pudełka, itd.

Pasuje mi, ale nie powiem co pasuje.
(Nigdy nie widziałem tego w użyciu).

37
Hyde Park / Odp: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« dnia: Wrzesień 25, 2022, 10:28:55 am »
Q,
rozpoznawanie obrazem (dostępne np. w Chrome) to przydatne narzędzie, ale tu mi brakuje kółek (i zwłaszcza czegoś pomiędzy nimi) w szukanym urządzeniu.
No i jego zastosowanie praktyczne to dla mnie niepokojąca zagadka.
Nie pasuje mi Twoje dopasowanie, ale to jest przynajmniej jakaś wskazówka. Zakładam też to, że liv dał fotkę kompletnego urządzenia.

Tyle że od spodu - czarne kółko z radełkowaną powierzchnią pasuje do zastosowania, które podałeś.

38
Hyde Park / Odp: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« dnia: Wrzesień 25, 2022, 12:17:39 am »
Co to za wtyk 8pin okrągły na końcu przewodu w oplocie ?
Nie znam takiego typu złącza.

Te laboratoryjne wtyki banany są dość powszechne i od zawsze, ale ten przy górnej ramce kadru z bolcem centrującym to jakiś fenomen.

39
Organizacja forum / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Wrzesień 24, 2022, 07:53:26 pm »
Zadowoliłeś moją niezdrową ciekawość odnośnie niuansów technicznych.
Rozjaśniło mi się.

God, czyli po naszemu <"goduła member">
Hihi, ale swojsko :)
[Muszę sobie to skrócić do jak najprostszej mowy na swoje wewnętrzne pamięciowe potrzeby]

40
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Wrzesień 24, 2022, 05:12:27 pm »
Zamiast znikomej liczby ciężkich wysłużonych frontowców rodem ze schyłkowego PRL  powitamy lekkie dwuosobowe łowieckie statki w ilości  48 maszyn FA-50.
23 blt imieniem Jana Zumbacha (d. 1PLM "Warszawa") zyska znacząco na sile ognia, dotyczy to także 22 blt.
To najwyższy czas na technologiczne zmiany.

(Spodziewałem się tego, że "suczki" pozostaną najdłużej w służbie operacyjnej z peerelowskiego dziedzictwa, bo mają statut nosicieli dość szczególnego uzbrojenia).
(Aha - 32 egzemplarze F35 Lightning II A to jakby nadal życzenie - do lat 2025-6 oraz roku 2030 - zaledwie po kilka na rok ma powstawać dla RP). 

41
DyLEMaty / Odp: Fantastyka polityczna
« dnia: Wrzesień 24, 2022, 02:14:22 pm »
Opowieść o Polsce za ~200 lat napisał Mickiewicz w siedmiu redakcjach swojego rękopisu (1828-1839), ale na życzenie środowiska przyjaciół spalił to, co napisał.

Chyba wśród miłośników literackich wizji to jest znany fakt.
"Historia przyszłości", pierwotnie zamiarowana jako "Proroctwa".

42
Organizacja forum / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Wrzesień 24, 2022, 01:47:09 pm »
Oby tylko w miarę ich jakość była pożyteczna dla bractwa z forum (a nie tylko sucha ilość).

OT:
Tak mnie naszło pewne skojarzenie rodem z językowego pomieszania.
<god> od: godów, zgody, przygody, <godnego>, <nocy, co gody styka>
?
God=rok
"Co rok prorok"
EOT

Te kategorie (wkład uczestników w forum) to może :
Junior Member
Senior Member
God Member
Juror
...
?
Pytam, bo częściej widuję ściśle techniczne: "Yabb Newbies", "YaBB...." (Nie wiem, co to ?).
Moderator, Administrator - to akurat łatwo skojarzyć, pod zakładkami są funkcje.

Czy to uczestnicy "member" zostają "jurorami" ? Sam wolalbym wstrzymać się od "jurorowania", bo za młody jestem i zbyt nonszalancki.
Uważam się raczej za dyletanta i to raczej - notorycznego :)
43
Organizacja forum / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Wrzesień 24, 2022, 01:05:30 pm »
Co to znaczy, że mam w podsumowaniu profilu: "God Member" ?
[Wolałem już poprzednie "Senior Member"]

Ciężko jakoś pogodzić mi się z tym niespodziewanym zaszczytem. Doprawdy, nie wiem, czy zasłużonym.
[Zaledwie od niespełna 2 lat mam tyle odwagi, żeby tu pisywać]


https://forum.lem.pl/index.php?action=profile;area=summary

44
Wyszalnia / Odp: Śmieceniu mówimy nie ;)
« dnia: Wrzesień 24, 2022, 12:58:17 pm »
Graficzny temat akademicki uważam za najbardziej merytoryczny wśród bractwa forowego.

Jest najbliżej wyobrażonego sedna - w swym twórczym zuchwalstwie i zarozumialstwie.

Pomysł Terminusa to logiczna konsekwencja zabaw Autorskich - odskocznia od suchego pojęciowego konkretu realizmów ku swobodnej spekulacji duchowej.
PS.
Chyba to jedyny temat [Grafiki], gdzie wpierw trzeba się wczuć, a dopiero potem pomyśleć.
:)

45
Hyde Park / Odp: Dobro istnieje.
« dnia: Wrzesień 24, 2022, 12:44:47 pm »
Ptaki wcale nie chcą ulec rasie ludzkiej.
Żyją bez poszanowania dla ludzkich praw, granic, zasad, obyczajów, itd.
[Wychowuje ich własne stado, a nie jakaś ludzka "marchewka i kij"?]

1. Czy wolnego ptaka da się zdyscyplinować, trenować - wbrew jego instynktowi ?
Chyba nie.
[Interakcji wzajemnej brak, ptaka nie bardzo  jest sens "karać"]
[Nie ma tematu o ptakach i stadach, to jakoś mi tu przypasował post, ale chyba to nieco nadużycie tematu z mojej strony]

2. Czemu ptaków nie kojarzy się z dobrocią ?
[Przecież jak najbardziej są pożyteczne i pełne "dobroci"].
A już nocne nietoperze (wiem, wiem: to ssaki, ale latające i tylko po nocy, kiedy ptaki nie latają) to niby istne wampiry, ale przecież też łowią - bez ptaków by nas jakieś owadzie robactwo zeżarło.

3. Czy jakiś ptak ma swój pomnik ?
[Konkretny ptak jest poszukiwany, a nie jakiś legendarny symbol z herbu lub godła].

<Ptakom zazdraszczamy w ich niepojętym nieograniczeniu>

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 39