Autor Wątek: [M] Pomoc w wyborze literatury.  (Przeczytany 18198 razy)

Aman

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
[M] Pomoc w wyborze literatury.
« dnia: Listopada 18, 2011, 11:07:52 pm »
Witam drogich użytkowników forum.
Do końca listopada muszę oddać listę książek, na których będę bazował w moim temacie maturalnym.
Brzmi on następująco:

"Uniwersalne prawdy o świecie w twórczości Stanisława Lema. Omów na wybranych przykładach"
Jestem umysłem ścisłym, ale myślę że sobie poradzę.. chociaż mój polonista doradził mi żebym zmienił temat..

Otóż.. mój problem polega na tym, że twórczość Pana Lema nie jest mi bliżej znana. Miałem z nią śladowy kontakt w "Summie". Jednak to stare czasy mojego gimnazjum. Doszedłem do wniosku, że będąc o te kilka lat starszych będę mógł trochę lepiej poznać i zrozumieć działalność S. Lema.

Niestety zostało mi niewiele czasu i chcąc czy nie chcąc nie jestem w stanie zgłębić w tak krótkim okresie twórczości Lema. Dlatego prosiłbym o pomoc w doborze odpowiednich książek i ewentualne poparcie argumentami. Musicie okazać wyrozumiałość.. jestem kompletnie zielony i zdaję się na Waszą opinię. Być może listę książek będę musiał zmienić, ale to wyjdzie w praniu.

Jakie książki polecacie?

Poszperałem troszkę na forum i wygrzebałem kilka perełek wiedzy..

"Maska" -masz tam podstawowe pytanie o wolną wolę i determinizm, niby dotyczy kobity-robota, ale ten sam problem dotyka ludzi - na ile tak naprawdę jesteśmy wolni a na ile sterują nami "wgrane" przez biologię, społeczeństwo, ba nawet prawa fizyki "programy".

"Dzienniki" to też dobry wybór, acz trzeba z nich wyłuskać pojedyncze utwory. "Podróz jedenasta" mówi o trwaniu totalitaryzmu, którego tak naprawdę nikt nie chce, a mimo to wszyscy ulegają jego nakazom."

Myślę że powinienem też zahaczyć o moralność.. Czy "Eden" nadaje się?

Znalazłem też to:
http://solaris.lem.pl/images/stories/lemmaty.png

Z góry dziękuję za pomoc w wyborze. Chcę samodzielnie wyciągać wnioski i tchnąć w tą pracę mój subiektywizm.. jednak muszę mieć punkt zaczepienia w literaturze.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 19, 2011, 12:18:46 am »
Cytuj
"Uniwersalne prawdy o świecie w twórczości Stanisława Lema. Omów na wybranych przykładach"
Poważna sprawa. Uniwersalne...i na dodatek o świecie.
 Może, gdyby o świcie..., miałbym więcej do powiedzenia.
Tymczasem, zerknij tu, a nuż coś natchnie :)
http://pl.wikiquote.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Lem
Mi najbardziej spodobała się ta uniwersalna prawda:
Holiści-pluraliści-behawioryści-fizykaliści orzekli, iż jak wiadomo z fizyki, prawidłowość w naturze jest tylko statystyczna. Podobnie jak nie można z zupełną dokładnością przewidzieć drogi pojedynczego elektronu, tak też nie wiadomo na pewno, jak się będzie zachowywał pojedynczy kartofel. Dotychczasowe obserwacje pouczają, że miliony razy człowiek kopał kartofle, ale nie jest wykluczone, że jeden raz na miliard stanie się na odwrót, że kartofel będzie kopał człowieka.
* Źródło: Podróż dwudziesta piąta


« Ostatnia zmiana: Listopada 19, 2011, 01:05:26 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 22, 2011, 02:21:33 pm »
Ja bym udał, że da się na tytułowy temat pisać z sensem ;), a za źródła wybrał "Summę..." właśnie i "GOLEMa XIV", przeplatając to z lekka "Pirxem" i "Cyberiadą".
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Aman

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 22, 2011, 09:58:41 pm »
Cóż.. nie pozostaje mi nic innego jak przyjąć te skromne rady. Dziękuję za pomoc. Stanisław Lem.. to już brzmi groźnie dla bardzo wielu ludzi, a co dopiero ten temat. Może dodam jeszcze Eden.. muszę nie tyle przeczytać, co dokładnie przeanalizować te książki.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 22, 2011, 10:51:59 pm »
Jako umysł ścisły, musisz po prostu stworzyć wrażenie, że czytałeś całego Lema, a przed komisją ronisz jeno diamenty, ot - odpryski.


Generalnie Lem od pewnego (długiego) czasu pisał ciągle o tym samym  - mniej więcej o tym, czego się tyczy Twój temat - więc co weźmiesz - będzie dobre. Ja bym się skupił na Dziennikach. Nie jest to długa książka, a co opowiadanie - to prawda. Uniwersalna. Eden - to moje osobiste zdanie - nieco trąci myszką. O moralności możesz dużo znaleźć w Niezwyciężonym, czy Solaris - czy opowiadaniach o pilocie Pirxie (krótkie i na temat): Terminus, Polowanie - wiele innych. Opowiadania są krótkie - więc dużo wysiłku nie włożysz w poznanie tych prawd :) .

Jako ścisły umysł możesz sobie wyliczyć prawdopodobieństwo żywiołowo pozytywnej reakcji na pięćdziesiątego czwartego  faceta, który wpada tu nagle ni stąd, ni zowąd jak diabeł z pudełka i pisze: "czytałem trochę Lema (no dobra, szczerze, to co na lekturę kazali w gimnazjum) - a teraz mi zostało mało czasu do matury - RATUNKUWSIANKU, BOŻYWSIO" - więc schowaj te (trzeba przyznać) eteryczne fochy i bierz się  - w zgodzie ze skromnymi radami - za czytanie :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 22, 2011, 11:14:47 pm »
Cytuj
Jako ścisły umysł możesz sobie wyliczyć prawdopodobieństwo żywiołowo pozytywnej reakcji na pięćdziesiątego czwartego  faceta, który wpada tu nagle ni stąd, ni zowąd jak diabeł z pudełka i pisze: "czytałem trochę Lema (no dobra, szczerze, to co na lekturę kazali w gimnazjum) - a teraz mi zostało mało czasu do matury - RATUNKUWSIANKU, BOŻYWSIO" -
:)
Do tego jeszcze ciemno, susza, jesienna deprecha - no, masz trochę pecha.
Cytuj
Może dodam jeszcze Eden.. muszę nie tyle przeczytać, co dokładnie przeanalizować te książki.
Ja bym polecił.
 Może nie pod kątem moralności (tą, w kontekście tematu prawdy o świecie, uniwersalia, itede, bym pominął jako nieistniejącą).
Dobrze za to widać problem trudności, czy wręcz niemożność kontaktu ze zrozumieniem, obcych cywilizacji.
Tzn, nie da się z nimi pogadać o dzieciach, wynikach ligi angielskiej czy zejściu Hanki jakiejśtam pod kartonami.
Nawet trudno powiedzieć - cieszymy się na wasz widok.
Mogą nie znać tego uczucia.
Tu owszem, pojawi się wątek moralny, czy nawiązywać kontakt za wszelką cenę (podobnie w Niezwyciężonym  i many others lemworks). Ingerując w nieznane, z ziemskimi kliszami, można zrobić więcej złego niż dobrego. Albo i nic dobrego.
Ale, czy to uniwersalna prawda o świecie???
Powodzenia

 
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2011, 11:16:52 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Aman

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 23, 2011, 12:52:45 pm »
Jako ścisły umysł możesz sobie wyliczyć prawdopodobieństwo żywiołowo pozytywnej reakcji na pięćdziesiątego czwartego  faceta, który wpada tu nagle ni stąd, ni zowąd jak diabeł z pudełka i pisze: "czytałem trochę Lema (no dobra, szczerze, to co na lekturę kazali w gimnazjum) - a teraz mi zostało mało czasu do matury - RATUNKUWSIANKU, BOŻYWSIO" - więc schowaj te (trzeba przyznać) eteryczne fochy i bierz się  - w zgodzie ze skromnymi radami - za czytanie :) .

Do matury mam bardzo dużo czasu.  Tutaj chodzi o wybór literatury. Tematu nie wybierałem, został mi przydzielony, ale cieszę się, że jest to ambitny temat związany z Lemem. Zawsze mógł mi trafić motyw gałązki w kulturze średniowiecza..

Oczywiście książki nie tylko przeczytam, ale też dokładnie przeanalizuję.. Pewnie przy okazji przekopię te forum.. Drogi maziek'u, nie proszę o myślenie za mnie i napisanie tej matury.. Po prostu nie miałem czasu by przeczytać wszystkie dzieła Lema, a potem wybrać książki pasujące do mojego tematu.

Dziękuje za wszystkie sugestie, a także krytykę lenistwa. Podoba mi się takie podejście do cwaniaków, którzy myślą, że ktoś zrobi coś za nich. (mam nadzieję, że nie pomyślicie o mnie w ten sposób)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 23, 2011, 02:24:08 pm »
Cytuj
Zawsze mógł mi trafić motyw gałązki w kulturze średniowiecza..
To rzeczywiście byłby pech;)
Jak pewnie zaraz zauważysz: każdy z nas ma inny pomysł na wybór utworów:) Ja np. wybrałabym z cyklu literatura:
-  "poważna": Summa i/lub Golem XIV - skoro czytałeś Summę to problem wyboru załatwiony. Chociaż Golem króciutki, treściwy a gęsty od
     spostrzeżeń - pewnie zdążysz przeczytać:)
-  "pod płaszczykiem": niektóre podróże z Dzienników, Maska
-  "apokryficznie serio": Sexplosion Simona Merril z Doskonałej próżni i (jeśli rzecz w rozważaniu etyki dobra, zła, kiczu) z Prowokacji: Der Volkermord. Horsta Aspernicusa
Pirx ze swoimi dylematami i przygodami też pasuje:)

Poza tym zawsze można wprowadzić poprawki do podanej literatury;)

P.S. czy tylko ja mam problem z tym otwartym prawostronnie okienkiem post riplejowym? :( Nie mogę cytować, bo znika mi pół tekstu z prawej strony itd...
« Ostatnia zmiana: Listopada 23, 2011, 02:27:51 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 23, 2011, 10:29:06 pm »
P.S. czy tylko ja mam problem z tym otwartym prawostronnie okienkiem
Próbowałaś zmienić skórkę? W jakiej rozdzielczości jest ten problem?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).