Autor Wątek: Rosja, ZSRR, Ukraina...  (Przeczytany 192721 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1095 dnia: Września 06, 2023, 11:53:12 am »
Dictum sapienti sat est.

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1096 dnia: Września 06, 2023, 12:50:56 pm »
Dictum sapienti sat est.

Czy nie potrafisz napisać czegoś sensownego od siebie i musisz chować się za łacińskimi sentencjami?
To jest postawa pretensjonalna. 

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1097 dnia: Września 06, 2023, 02:11:51 pm »
Pobłażliwy uśmiech: :)

No to powiem inaczej: ucieka "bohaterski naród" czy nie ucieka, dobrze czy źle, w cudzysłowie czy bez, a jednak na razie nikt inny, tylko moi rodacy resztkami sił trzymają Rosję w ryzach. Chronią Europę przed nowym potopem. No, a jak ten kordon pęknie, krytykom Ukrainy nadarzy się świetna sposobność, by wziąć broń do ręki i wreszcie pokazać urbi et orbi, jak się prawidłowo walczy.
Dixi.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1098 dnia: Września 06, 2023, 02:55:42 pm »
Celnie :) .


BTW nikt nie odnotował, że papież powiedział, że chciał powiedzieć coś innego do młodych Rosjan, a o Piotrze Wielkim i Katarzynie II wspomniał, bo mu się z dzieciństwa przypomniało, że w szkole go o nich uczyli. Czyli jak rozumiem, chciał błysnąć elokwencją.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1099 dnia: Września 06, 2023, 04:26:24 pm »
Q, naprawdę uwierzyłeś w propagandę po 24 lutego, czy jesteś aż takim cynikiem?

Obawiam się, że przeszacowujesz mój cynizm. Nie jestem np. dość cyniczny, by akademicko dumać nad racjami zbrodniarzy, czy z chłodnym spokojem patrzeć na ręce desperacko się broniącym, ani nawet uciekającym przed wojną.

Czy dostrzegasz różnicę między mało prawdopodobnym zagrożeniem pełnoskalową wojną kinetyczną z Rosją, a dużo bardziej prawdopodobnym zgrożeniem rosyjską agenturą?

Ciekaw jestem na jakiej podstawie uznajesz coś tak gładko za mało prawdopodobne...

Twój stały chwyt to pisanie, że interlokutor czegoś tam nie wykazał.

Owszem, jeśli ktoś czegoś nie wykazał z lubością to wypunktuję. Jestem dość wyczulony na kiepsko uargumentowane, lub nawet wcale niczym nie poparte twierdzenia, może dlatego, że sporo ich - od wieków - w przestrzeni publicznej krąży.

Przecież powyżej dałem link do artykułu w "Wasghington Post": https://www.washingtonpost.com/world/2023/08/18/ukraine-weapons-sabotage-gru-poland/

Ten link to żadna argumentacyjna maczuga do wywijania (przy linii jaką reprezentujesz w każdym razie). Prawda, ruskiej agentury należy się obawiać - cieszę się, że w tym się jednak zgadzamy - ale z faktu, że znalazło się 12 aideowych Judaszy (przewidywalnie nieskutecznych w kreciej robocie, jak to amatorzy), nie wynika w żaden sposób by, na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej, należało wsadzić tysiące, albo i miliony, do obozów przejściowych. (Równie dobrze możnaby argumentować, że skoro jeden stołeczny urzędnik aresztowany został za szpiegostwo, to wszyscy są niepewni, i trza ich internować. Gdzie ten jeden - dodajmy - robiłby zdaje się za większy odsetek liczby ogólnej.) To już ja prędzej mógłbym kłuć Cię tym linkiem w oczy, wskazując, że renegatów jest niewielu, a krajowe służby - nawet pod obecnymi rządami - jednak robią co do nich należy, więc nie ma co panikować.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1100 dnia: Września 06, 2023, 06:25:52 pm »
Cytuj
BTW nikt nie odnotował, że papież powiedział, że chciał powiedzieć coś innego do młodych Rosjan, a o Piotrze Wielkim i Katarzynie II wspomniał, bo mu się z dzieciństwa przypomniało, że w szkole go o nich uczyli. Czyli jak rozumiem, chciał błysnąć elokwencją.
Zauważyłem, ale faktycznie - nie chciało mi się strzępić klawiatury, gdy wyszło, że może mi się przepatrzyło? Ponoć "Papie" chodziło o Dostojewskiego.
Nie wiem jaką drogą kleją mu się skojarzenia w zwojach "Myślę Dostojewski - mówię Piotr". Już pomijam działalność polityczną wyminionych... ale papieskie wzorce do naśladowania: Kaśka, co przyczyniła się do zamordowania męża i Piotr, co ponoć osobiście zamordował syna wcześniej go torturując - są wielce chrześcijańskie. Chyba w tropie najdojrzalszym - abrahamowym?
Już nie wspomnę, jakimi metodami Piotruś upowszechniał w Rosji kulturę..  z niektorych relacji wylania się typ psychologiczny patologicznego mordercy (jako człowieka, nie władcy), zaś Kaśka...wiadomo  ;D
Dostojewskiemu też by można przypiąć kilka łatek do jego " dojrzałego humanizmu".
Z drugiej strony, już bodaj Lem widział najdojrzalszy humanizm w literackim dziedzictwie markiza de Sade.

Podobno te omawiane słowa dodał od siebie, nie z kartki którą mu napisano. Sam nie wiem, co o tym myśleć...
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1101 dnia: Września 06, 2023, 07:25:11 pm »
Pobłażliwy uśmiech: :)

No to powiem inaczej: ucieka "bohaterski naród" czy nie ucieka, dobrze czy źle, w cudzysłowie czy bez, a jednak na razie nikt inny, tylko moi rodacy resztkami sił trzymają Rosję w ryzach. Chronią Europę przed nowym potopem. No, a jak ten kordon pęknie, krytykom Ukrainy nadarzy się świetna sposobność, by wziąć broń do ręki i wreszcie pokazać urbi et orbi, jak się prawidłowo walczy.
Dixi.

Na której linii frontu jesteś? Na Lazurowym Wybrzeżu, w Miami, czy w Bachmucie?

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1102 dnia: Września 06, 2023, 07:27:26 pm »
Q, naprawdę uwierzyłeś w propagandę po 24 lutego, czy jesteś aż takim cynikiem?

Obawiam się, że przeszacowujesz mój cynizm. Nie jestem np. dość cyniczny, by akademicko dumać nad racjami zbrodniarzy, czy z chłodnym spokojem patrzeć na ręce desperacko się broniącym, ani nawet uciekającym przed wojną.

Czy dostrzegasz różnicę między mało prawdopodobnym zagrożeniem pełnoskalową wojną kinetyczną z Rosją, a dużo bardziej prawdopodobnym zgrożeniem rosyjską agenturą?

Ciekaw jestem na jakiej podstawie uznajesz coś tak gładko za mało prawdopodobne...

Twój stały chwyt to pisanie, że interlokutor czegoś tam nie wykazał.

Owszem, jeśli ktoś czegoś nie wykazał z lubością to wypunktuję. Jestem dość wyczulony na kiepsko uargumentowane, lub nawet wcale niczym nie poparte twierdzenia, może dlatego, że sporo ich - od wieków - w przestrzeni publicznej krąży.

Przecież powyżej dałem link do artykułu w "Wasghington Post": https://www.washingtonpost.com/world/2023/08/18/ukraine-weapons-sabotage-gru-poland/

Ten link to żadna argumentacyjna maczuga do wywijania (przy linii jaką reprezentujesz w każdym razie). Prawda, ruskiej agentury należy się obawiać - cieszę się, że w tym się jednak zgadzamy - ale z faktu, że znalazło się 12 aideowych Judaszy (przewidywalnie nieskutecznych w kreciej robocie, jak to amatorzy), nie wynika w żaden sposób by, na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej, należało wsadzić tysiące, albo i miliony, do obozów przejściowych. (Równie dobrze możnaby argumentować, że skoro jeden stołeczny urzędnik aresztowany został za szpiegostwo, to wszyscy są niepewni, i trza ich internować. Gdzie ten jeden - dodajmy - robiłby zdaje się za większy odsetek liczby ogólnej.) To już ja prędzej mógłbym kłuć Cię tym linkiem w oczy, wskazując, że renegatów jest niewielu, a krajowe służby - nawet pod obecnymi rządami - jednak robią co do nich należy, więc nie ma co panikować.

Q, dziennikarzom "Wasghington Post" napisz, że ich artykuł to "argumentacyjna maczuga". Sprawa musi być poważna, ten artykuł nie wziął się z nikąd.
 

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1103 dnia: Września 06, 2023, 08:36:13 pm »
A, zastanawia mnie użyte przez Ciebie sformułowanie "kinetyczna wojna". W języku polskim nie ma takowego. W życiu go nie słyszałem, aczkolwiek sporo o rozmaitych wojnach czytałem. Natomiast jest m. in. w rosyjskim.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1104 dnia: Września 06, 2023, 09:20:32 pm »
Sprawa musi być poważna, ten artykuł nie wziął się z nikąd.

Zapewne jest poważna. Ale udział w niej Ukraińców - o ile jeszcze można ich tak zwać, bo sami się takimi działaniami poza wspólnotą narodową postawili - ogranicza się do kilkunastu osobników.
Rozumiem, że chciałbyś również byśmy oceniali wszystkich Polaków przez pryzmat np. Blanki Kaczorowskiej czy Karola Bardonia?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1105 dnia: Września 06, 2023, 09:26:24 pm »
Teraz, kiedy po przerwie wchodzę na Forum Mistrza, to się czuję jak na poligonie, :). Wątek o wojnie ma 135,5 tys. wyświetleń, a wątek o Gajewskiej biografii Mistrza ma 22,5 tys wyświetleń. Pewnie to jest OK.
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2023, 09:32:58 pm wysłana przez .chmura »

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1106 dnia: Września 06, 2023, 09:30:17 pm »
A, zastanawia mnie użyte przez Ciebie sformułowanie "kinetyczna wojna". W języku polskim nie ma takowego. W życiu go nie słyszałem, aczkolwiek sporo o rozmaitych wojnach czytałem. Natomiast jest m. in. w rosyjskim.

Ile wyskakuje w google.pl wyników po wpisaniu hasła "wojna kinetyczna"?
Na których polskich witrynach, portalach?
Którzy polscy autorzy używali pojęcia "wojna kinetyczna"?
Przyjmij, że istnieje mnóstwo pojęć, o których nigdy nie słyszałeś i nie kompromituj się.

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1107 dnia: Września 06, 2023, 09:32:55 pm »
Sprawa musi być poważna, ten artykuł nie wziął się z nikąd.

Zapewne jest poważna. Ale udział w niej Ukraińców - o ile jeszcze można ich tak zwać, bo sami się takimi działaniami poza wspólnotą narodową postawili - ogranicza się do kilkunastu osobników.
Rozumiem, że chciałbyś również byśmy oceniali wszystkich Polaków przez pryzmat np. Blanki Kaczorowskiej czy Karola Bardonia?

Takich ludzi nigdy nie ma wielu, to nie masowa armia, ale chociaż nieliczni, to mogą być bardzo groźni.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1108 dnia: Września 06, 2023, 09:36:50 pm »
Tak A, oczywiście jestem idiotą, patrz na moją stopkę. Nie wyrażasz żadnych określonych sądów. Nie masz poglądów. Jedynie jątrzysz. Wyskakuje bardzo mało.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1109 dnia: Września 06, 2023, 09:37:35 pm »
Sprawa musi być poważna, ten artykuł nie wziął się z nikąd.

Zapewne jest poważna. Ale udział w niej Ukraińców - o ile jeszcze można ich tak zwać, bo sami się takimi działaniami poza wspólnotą narodową postawili - ogranicza się do kilkunastu osobników.
Rozumiem, że chciałbyś również byśmy oceniali wszystkich Polaków przez pryzmat np. Blanki Kaczorowskiej czy Karola Bardonia?

Takich ludzi nigdy nie ma wielu, to nie masowa armia, ale chociaż nieliczni, to mogą być bardzo groźni.
Twoim zdaniem należało nie wpuszczać nikogo z Ukrainy lub trzymać wszystkich pod kluczem - w imię izolowania tych potencjalnych "nielicznych, bardzo groźnych"?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)