Autor Wątek: Wybory prezydenckie 2020  (Przeczytany 31931 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #105 dnia: Lipca 11, 2020, 01:23:51 pm »
Cisza ciszą, a tymczasem maziek traci palmę...

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #106 dnia: Lipca 12, 2020, 01:30:24 pm »
Uważam, że udział bądź nieudział w II turze wyborów nie ma dla pojedynczego wyborcy ŻADNEGO statystycznego znaczenia.
Przyjmijmy, że w II turze weźmie udział tyle samo wyborców, co w poprzednio, czyli ponad 16 milionów. Przyjmijmy, że ostatnie przedwyborcze sondaże głoszą prawdę, czyli rozkładają głosy mniej więcej po równo (różnice wynoszą 1%-2%, a tzw. błąd pomiaru nieuchronne 2%-3%). Otóż mój głos, to JEDEN głos. Natomiast rzeczywiste różnice + błąd pomiaru daje około PÓŁ MILIONA głosów. 1 : 500 000 - taki jest mój wpływ na zwycięstwo jednego lub drugiego rywala.   
Owszem, moja osobista obecność lub absencja może mieć dla mnie znaczenie moralne, obywatelskie, psychiczne, patriotyczne itp. Ale statystycznie nie ma żadnego znaczenia. ŻAD-NE-GO.

Stanisław Remuszko
remuszko@gmail.com, 504-830-131

pjes: próbowałem zamieścić to pod artykułem

https://wyborcza.pl/7,75968,26119750,ide-glosowac-wzbogacony-o-madrosc-historii.html#S.DT-K.C-B.3-L.2.maly

ale ukazał się czerwony pasek: nie możesz tego komentować (precyzyjnie: "komentarz zawiera niedozwoloną treść").
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2020, 03:16:22 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #107 dnia: Lipca 12, 2020, 01:57:53 pm »
Matematycznie poprawne ale rozumowanie absurdalne. W tym ujęciu głos konkretnego wyborcy ma znaczenie wtedy i tylko wtedy, kiedy reguły liczenia głosów, zastosowane do głosów wszystkich innych wyborców, dadzą pat, który ten ostatni głos rozstrzyga. W każdym innym wypadku, czyli w rzeczywistości (chyba?*) zawsze, pojedynczy głos się w ogóle nie liczy.


* Czy są znane w Polsce przypadki jeśli chodzi o wybory prezydenta, aby wygrał JEDNYM głosem?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #108 dnia: Lipca 12, 2020, 02:49:24 pm »
Uważam Twoje rozumowanie za absurdalne. Tak, jakbyś nie rozumiał, na czym polega statystyka, zwłaszcza duża, w skali tysięcy, milionów czy miliardów. W niej jest właśnie tak, jak szyderczo mówisz: żaden pojedynczy (samotny, odrębny) głos się nie liczy, ale zbiór głosów liczy się jak najbardziej.

R.

Nie tylko w Polsce, ale nigdzie na świecie żaden prezydent nie przy porządnej dużej statystyce nie wygrał jednogłośnie. Z wyjątkiem generała Jaruzelskiego, ale to był skutek błędu w ustawce, a nie żadna statystyka.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #109 dnia: Lipca 12, 2020, 04:39:43 pm »
No właśnie ja piszę, że statystycznie żaden pojedynczy głos się nie liczy, chyba że jest równowaga i ten jeden by przeważył i to jest prawda. Natomiast absurdalne jest, że rozważasz to w projekcji na siebie, bo gdyby była taka sytuacja, że ten jeden przeważył, to oznaczałoby, że oddało go 50%+1 wyborców, czyli w rzeczywistości polskiej kilka-kilkanaście milionów osób oddałoby ten przeważający głos po kawałku, albowiem głosowanie jest tajne. Krótko mówiąc Twoje ewentualne moralne rozterki są całkowicie rozłączne ze statystyką oraz danymi procentowo-liczbowymi, które przytaczasz na początku swojej wypowiedzi jako jej uzasadnienie. Prezydent Jaruzelski nie był wybierany w wyborach powszechnych i wg mnie to nie był wybrany jednogłośnie tylko ew. przewagą jednego głosu, ale o ile pamiętam nie nad kontrkandydatem, bo go nie miał.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #110 dnia: Lipca 12, 2020, 05:36:47 pm »
Wbrew Twoim oszczerstwom, przytoczonych danych nie przytaczam jako uzasadnienie mych rzekomych moralnych rozterek.
Tłumacząc jak ksiądz Magdzie: dane przytaczam jako ILUSTRACJĘ NIKCZEMNEJ WAGI pojedynczego głosu, i napiszę to wersalikami, by zwiększyć szanse, że to do Ciebie dotrze.
Jeśli nie masz Tuskowego cykora (gruczoł ambicji), albo nie chcesz ryzykować 7 zł na standardową stugramową wedlowską (genetyczne skąpstwo), to się załóż o tę czekoladę, byle przed 21:00.
W Kabatach straszne chmary komarów. Zwiałem.

R. 

Powtarzam sprzed pierwszej tury tę samą kwestię, ale zaktualizowaną:

Cytuj
cisza ciszą, lecz przecież przynajmniej kilkuset ludzi pracujących przy eksitpolu musi znać już wyniki z pierwszych prawie dziewięciu wyborczych godzin. Przypuszczam, że te wyniki muszą być zbliżone do wyników, które ogłoszą wszystkie telewizje o dziewiątej wieczór, bo trudno wyobrazić sobie, by naród w ciągu ostatnich trzech niedzielnych godzin zagłosował bardzo inaczej niż do tej pory. Jeśli rozumuję poprawnie, to przynajmniej wydawcy trzech głównych polskich stacji (TVP, TVN i Polsat) muszą już wiedzieć, czy szykuje się niespodzianka.
Co byłoby taką mocną siurpryzą? Na mój gust - triumf Trzaska (nawet półprocentowy) albo kilkuprocentowy wyrazisty sukces Dudy. Gdyby coś takiego się zapowiadało, to wydawcy muszą to już wiedzieć, żeby odpowiednio przygotować swoje wieczory wyborcze. Nie znam się na tajnikach telewizorni, ale taka preparacja - nawet wariantowa - na pewno jest ogromną pracą edycyjną. Bardzo ciekawe.

Co z frekwencją wg PKW, 17:00?

@ maziek

Mówiąc o Jaruzelu, mam na myśli, że ostatecznie wygrał on ustawkę dosłownie jednym łatanym głosem. A więc - "jednogłośnie" :-)

R.
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2020, 07:21:50 pm wysłana przez Q »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #111 dnia: Lipca 12, 2020, 07:54:00 pm »
W takim razie (a propos ile znaczy głos) źle odczytałem intencje. Z Jaruzelem tak tylko chciałem skoczyć Ci na plecy. Nawiasem mówiąc on chyba dostał jeden głos więcej niż minimum. Nie zakładam się, kiedy nie mam o czymś pojęcia. Wg mnie wynik dzisiejszych wyborów jak rzadko kiedy jest rzutem idealną monetą. A ja nie jestem hazardzistą. Wbrew temu co sądzisz można nie mieć cykora czy tam tego drugiego i się nie zakładać. Można też nie mieć cykora, że ktoś posądzi mnie o cykora. Mogę podać jedno przewidywanie, a w zasadzie moje spostrzeżenie na podstawie wieloletnich obserwacji naszych wyborów: Trzaskowski dostanie ostatecznie mniej, niż powiedzą wyniki exit poll.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #112 dnia: Lipca 12, 2020, 08:28:50 pm »
Mogę podać jedno przewidywanie, a w zasadzie moje spostrzeżenie na podstawie wieloletnich obserwacji naszych wyborów: Trzaskowski dostanie ostatecznie mniej, niż powiedzą wyniki exit poll.

Wydaje się to prawdopodobne... acz... po tylu latach rządów PiS skłonność do nieprzyznania się, że głosowało się na tę partię, czy jej nominatów, mogła się zmniejszyć. Ba, skłonny jestem zakładać, iż mogą już pojawiać się ludzie deklarujący jej wspieranie (bo po co narażać się rządzącym), a myślący (i robiący) co innego.

ps. W kwestii frekwencji z 17:00: wyniosła 52,1, więcej niż o ta pora w pierwszej turze:
https://www.pb.pl/pkw-frekwencja-wyborcza-na-godz-17-wyniosla-521-proc-996464
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #113 dnia: Lipca 12, 2020, 08:49:30 pm »
Niekoniecznie chodzi o przyznawanie się, tylko gdzie wygodniej się robi ankiety.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #114 dnia: Lipca 12, 2020, 09:33:03 pm »
Hehe, zaczęli się tłumaczyć, zanim posta zamieściłeś:
https://www.newsweek.pl/polska/wybory-prezydenckie-2020-kiedy-beda-wyniki-late-poll-co-to-jest-exit-poll/6x987rb
Mają Pciucha na usługi, czy używają chronocykli?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #115 dnia: Lipca 12, 2020, 09:34:26 pm »
Ależ ciekawie się porobiło. Adam Michnik (GW), Bogdan Chrabota (Rzepa), ten trzeci (DGP) MUSZĄ już wiedzieć, podobnie jak Jacek Kurski (TVP) oraz szefowie TVN i Polsatu. Rzecz jasna, również pan Duda, pan Trzaskowski, pan Morawiecki oraz szefowie służb tajnych, widnych i wielopłciowych (pan Norwid jest dziś passe). Wie też Mistrz, ma się rozumieć, ale On nie powie.
Tylko MY nie wiemy. Jeszcze pół godziny. Ale się walnę potem do wyra!

R.

pjes: nie poszedłem i nie pójdę już na wybory, lecz - zupełnie nie wiem czemu - wolałbym znienacka, aby wygrał pan Duda.

Wybory wg jutrzejszej PKW mogą się różnić od dzisiejszego eksitpóla. Niecały jeden procent, to niewiele. Zobaczymy, czy maziek miał słusznego.

R.

pjes: zresztą fałszerstwo oczywiste...
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2020, 10:18:15 pm wysłana przez Q »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #116 dnia: Lipca 12, 2020, 10:35:53 pm »
Dam link do tego eksitpóla, bo jest sensacyjny (by kandydaci szli do samego końca tak bardzo eb w eb ;) sobie nie przypominam):
https://tvn24.pl/wybory-prezydenckie-2020/wybory-prezydenckie-2020-sondazowe-wyniki-wyborow-prezydenckich-exit-poll-o-godz-21-druga-tura-4635573
Przypuszczam - jak maziek - że to oznacza drugą kadencję Dudy.

Edit:
Nie będzie podawania wyników cząstkowych.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wyniki-wyborow-2020-konferencja-pkw-kiedy-ostateczne-wyniki/ycwmxly,79cfc278
Naczekamy się.
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2020, 12:20:43 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #117 dnia: Lipca 13, 2020, 09:59:28 am »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #118 dnia: Lipca 13, 2020, 12:25:57 pm »
Przy tak niewielkiej różnicy głosów proponowałbym obu stronom wyciągnięcie nauki z lekcji, jakiej bezlitosna rzeczywistość udzieliła wieki temu Ramzesowi i Muwatallisowi (obu II):
https://www.fahrenheit.net.pl/publicystyka/felietony/adam-cebula-mnostwo/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wybory prezydenckie 2020
« Odpowiedź #119 dnia: Lipca 13, 2020, 01:37:12 pm »
Jako zdzierlatka (wróżbita) wieszczę, że dopiero teraz czeka nas zaostrzenie walki klasowej!
Różnica wczoraj wynosiła niecały jeden procent, a dziś jest prawie dwa i pół. Czy Dudzie tak wzrosło, czy Trzaskowi tak zmalało? To może być ważne dla oceny intuicji maźka, ale dla Narodu znaczenia nie ma.
Bez względu na ostateczne liczby PKW, pewne wydają mi się dwie rzeczy.
Pierwsza, drobna, to ewentualne zarzuty o fałszerstwa i medialne kłótnie o nieprawomocność rozstrzygnięć takich sporów.
Druga, sto razy ważniejsza dla władzy uogólnionej: hulaj dusza, piekła nie ma przez bite trzy lata.
Jeśli, oczywiście, odrzucić katastrofę kosmiczną, cud religijny i powtórkę z Sarajewa.
Innymi słowy, Kaczor Starszy ze swymi konsortesami (pół Narodu!) może swobodnie dokończyć dzieła ustrojowej przeróbki Polski na swoją modłę.
Musi być bardzo ostrożny, żeby nie sprowokować strategicznych decyzji na szczeblu przywódców mafii światowej, ale skoro na Węgrzech udała się Orbanizacja, to czemu nad Wisłą, przy taktyce salami, miałaby się nie powieść Kaczyzacja? Trzy lata!
Pełne areszty? Powrót kary śmierci? Konfiskaty mienia? Posłuszne sądy i prokuratura? Zamknięcie strefy Schoengen? Wyjście z UE? Powszechne bankructwa i upadek gospodarczy? Stan wojenny albo wyjątkowy? Mordercza pandemia?
Pusty śmiech. Bajki. Nic z tego nie będzie. Strachy na niegdysiejsze Lachy.

R.

pjes: wczoraj przerżnąłem cztery wedlowskie - z JM, MP, JC i MS. Ubodzy emeryci nie powinni oddawać się hazardowi MASOWEMU...

pjes II: z punktu widzenia wygranej pana Dudy nie ma to merytorycznego znaczenia. Ale ma znaczenie czekoladowe. W jednym z zakładów założyłem się bowiem, że różnica nie przekroczy 2%. Kto śledzi doniesienia PKW, wie bowiem, że po przeliczeniu 99,99% ważnych głosów przewaga pana Dudy nad panem Trzaskowskim zmalała do 2,16%. Pytanie czysto arytmetyczne: gdyby absolutnie wszystkie nieprzeliczone jeszcze głosy (0,01%) okazały się głosami na pana Trzaskowskiego, czy różnica zmalałaby o przynajmniej 0,17%, czyli do mniej niż 2%?
Ja już ze strachu zgłupiałem, ale optycznie wydaje mi się to niemożliwe.   
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2020, 07:30:26 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )