Autor Wątek: Lem w szkole  (Przeczytany 84132 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #120 dnia: Listopada 02, 2019, 07:27:41 pm »
Swoją drogą, ciekawe z tą Śnieżką. Jakoś tak mam zakodowane, że każdy Polak choć raz był na Śnieżce (oj, ale się wrabiam;  kto nie był na Śnieżce ten nie...  :D  ) - więc to raczej kolokwializm, bo wypada być, tak jak, no nie wiem? - w Zakopcu, Krakowie, w PeKiNie...chociaż raz. To pasowałoby mi, że Lem się tam wdrapał, choćby po to by zobaczyć obserwatorium - jednak ciekawe architektonicznie.
 Szukajcie zatem!  8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #121 dnia: Listopada 02, 2019, 07:36:38 pm »
Fajny pomysł. Jeśli polsko-ukraińska załoga niemieckiego właściciela się zgodzi na start:) pomyślimy...
Widzę, że to międzynarodowa stacja;)

Goście często zapamiętują Kowary jako miasto rozciągające się wokół wielkiej, ceglastej kolumny z czerwonym światełkiem na szczycie. Dla Kowarzan najważniejszy jest inny widok – Śnieżka. Najwyższy szczyt Karkonoszy widać tutaj z każdego miejsca. Znacznie wyraźniej, niż w oddalonym o 7 km Karpaczu. Świadczą o tym lokalne nazwy – mamy aptekę „Pod Śnieżką”, spółdzielnię mieszkaniową o takiej samej nazwie. Obok naszej szkoły jest Nadleśnictwo „Śnieżka”. Nasze miasto można spokojnie nazwać: Miasto pod Śnieżką.
Jasne, zwłaszcza, że Kowary mijałam w drodze na...Śnieżkę:)
I w drodze na czeską stronę.
I tutaj naszło mnie pytanie - mam zdjęcie (trochę niewyraźne;) ze Śnieżki (ja byłam - czy Lem? nie mam pojęcia:) i w oddali taki kosmodrom - byłby to Wasz komin?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #122 dnia: Listopada 03, 2019, 03:05:43 pm »
Moim zdaniem to jest komin dawnej kotłowni Fabryki Dywanów. Znajduje się w Kostrzycy, przy drodze nr 367.
https://www.dreamjump.pl/pl/jumps/karkonosze-100m.html
Kowary są troszkę dalej

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #123 dnia: Listopada 03, 2019, 04:33:39 pm »
Panorama Kowar na starych pocztówkach.




olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #124 dnia: Listopada 03, 2019, 07:10:01 pm »
Schmiedeberg - a tu dywany...niezłe przebranżowienie:)
Szczerze powiedziawszy nie miałam pojęcia o owej fabryce - a jak czytam:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fabryka_Dywan%C3%B3w_Kowary
...to było coś! Miejscowi tkacze udali się do Smyrny...na szkolenia - do samej jaskini sztuki dywanowej...fiu...
Widzę, że i muzeum jest - ale bardziej PRLu - niz samych dywanów...

Ale co do widoku...fabryka była w Kowarach, w Kostrzycy - komin faktycznie, ale o fabryce nic...była tam jakaś filia?

No właśnie - a co to, to po prawej stronie - na pierwszej kowarskiej pocztówce? Psuje do tego mojego:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #125 dnia: Listopada 03, 2019, 08:57:46 pm »
Schmiedeberg  to osada górnicza - 500 lat temu wydobywano tutaj rudę żelaza. Kiedy złoża były zbyt niedostępne, mieszkańcy poszukali nowych źródeł dochodu i tak rozwinął się przemysł, także włókienniczy.
Na pocztówce widać komin, o którym tutaj tak długo rozmawiamy. Zbudowano go razem z pierwszą kotłownią, jeszcze przed wojną. Działał też po wojnie z polską załogą w fabryce. W latach 70-tych (chyba) zwiększono produkcję i kotłownia okazała się za mała. Dlatego w Kostrzycy (2 km pod Kowar) zbudowano większą, z jeszcze większym kominem. Teraz można sobie z niego poskakać.
W budynkach nieistniejącej fabryki jest wiele firm. Na portierni ktoś stworzył takie muzeum...


olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #126 dnia: Listopada 04, 2019, 11:44:13 am »
Jasne - kopalnie rudy nie dziwią - tak właśnie ten region (pod względem przemysłu) kojarzyłam.
Zresztą -  sztolnie można zwiedzać - u was "Liczyrzepę" uranową.
Tylko ta ekspansja dywanowa - dla mnie nowość:)

Tak-siak kosmodrom gotowy - tylko zorganizować wyprawę;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #127 dnia: Listopada 04, 2019, 01:59:36 pm »
Tak-siak kosmodrom gotowy - tylko zorganizować wyprawę;)

W zasadzie... mając pod ręką kopalniany kosmodrom i śnieżkowe spodki, a do tego uzdolnionych aktorsko uczniów, można by nawet pójść w modnym (czego dowody w topicach startrekowym i starwarsowym ;) ) kierunku i jaki lemowski fanfilm nakręcić, że tak nieśmiało zasugeruję ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #128 dnia: Listopada 04, 2019, 05:49:31 pm »
Pomyślimy, pomyślimy...

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #129 dnia: Listopada 25, 2019, 12:30:12 pm »
Kosmiczne warsztaty geologiczne.






olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #130 dnia: Listopada 26, 2019, 12:19:47 am »
Któryż to elektrycerz dostał się pod młotek?;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #131 dnia: Listopada 26, 2019, 01:47:53 am »
A mnie się znów - gdy na te minerały patrzyłem - Tichego skrzynia z okazami poglądowymi skojarzyła. Ech, fajnie by było pomyśleć, że z absolwentów szkoły im. Lema wywodzić się będą przyszli gwiazdokrążcy...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #132 dnia: Września 01, 2021, 09:46:41 pm »
Mural Lema w Kowarach

Na początku sierpnia 2021 w naszym mieście powstał mural nawiązujący do postaci i twórczości Stanisława Lema. Stworzyła go młodzież z Polski i Czech biorąca udział w warsztatach w ramach projektu „Ocalmy Pamięć Karkonoszy”. Treść instalacji osnuta jest na cytacie z Lema „Człowiek to drapieżna małpa”. Nad artystycznym przedsięwzięciem czuwał twórca street artu Dariusz Paczkowski.

Więcej informacji oraz zdjęcia: http://klamra.org/warsztaty-dla-ciebie-twojej-firmy-i-organizacji/mural-stanislawa-lema/
Zaproszenie na warsztaty: https://turysta.kowary.pl/zapraszamy-na-warsztaty-grafitti/


olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #133 dnia: Września 01, 2021, 10:01:51 pm »
Witaj w nowym roku szkolnym;)

Coś jest na rzeczy z muralami - powstaje dwuczęściowy mural w Katowicach i...Lwowie:
W obu miastach powstanie bowiem wspólny mural. Artyści będą malować go każdy w swoim mieście, ale dzięki internetowi i nowoczesnej technologii powstanie wrażenie, że to jedno dzieło.
(...)
Hasłem przewodnim projektu będzie cytat z „Solaris” Lema – „Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster”. I właśnie trochę jak w lustrze odbijać się będą od siebie oba murale. Jeden powstanie w katowickiej dzielnicy Szopienice. Drugi na ścianie budynku w Stacji Lem, centrum kreatywnym stworzonym na miejscu dawnej zajezdni tramwajowej we Lwowie.
https://kuriergalicyjski.com/lwow-i-katowice-na-stulecie-urodzin-stanislawa-lema/
https://www.facebook.com/events/636485537742052/
https://dziennikzachodni.pl/w-katowicach-i-we-lwowie-powstaje-mural-na-100lecie-stanislawa-lema-odsloniecie-ma-nastapic-12-wrzesnia-podczas-urodzin-katowic/ar/c13-15780568
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #134 dnia: Września 02, 2021, 08:50:10 am »
Na początku sierpnia 2021 w naszym mieście powstał mural nawiązujący do postaci i twórczości Stanisława Lema. Stworzyła go młodzież z Polski i Czech biorąca udział w warsztatach w ramach projektu „Ocalmy Pamięć Karkonoszy”. Treść instalacji osnuta jest na cytacie z Lema „Człowiek to drapieżna małpa”.

Optymistyczny ten muralik. Wychodzi z niego, że Gorylium przestawiło się z ludo- na lodożerstwo ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki