Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 881
1
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Dzisiaj o 08:35:51 am »
Słowa Armstronga są historyczne, acz skrótowo - i niedokładnie - zacytowane:
https://www.theguardian.com/science/2009/jul/02/apollo-11-transcripts-neil-armstrong
Zresztą powiedział wtedy (tj. w czasie lotu i lądowania) więcej ciekawych rzeczy:
https://www.theatlantic.com/science/archive/2019/07/apollo-moon-landing-transcripts/594451/
Ich pełny zapis znajdziesz TU:
https://history.nasa.gov/afj/ap11fj/index.html

2
DyLEMaty / Odp: "Space - The Final Frontier"
« dnia: Wrzesień 25, 2021, 01:11:58 am »
To bardziej skomplikowane... Przypomnę, "The Orville" robi Fox (własność Disney'a; mającego prawa i do "SW"), a Kurtzmanowi sypnął CBS/Paramount.
Przy czym rozważając sposoby ew. alternatywnego zagospodarowania wspomnianych milionów należy pamiętać, że lepiej zrobione fanowskie "Treki" miewały budżety na poziomie 10 do 300 (z hakiem) tys. $. Z czego większość (odcinki "NV"/"P2" i "STC", "Horizon") lokowała się na tym pierwszym biegunie, na drugim - pilot "REN", "PtA" po środku (ok. 80 tys.). Przyjmując więc dychę za normę, wyjdzie, że za gotówkę z kontraktu dla Kurtzmana dałoby się nakręcić jakieś 16 000 trzymających pewien poziom realizacyjny fanfilmów. Z drugiej strony jednak nie można zapominać, iż "DSC" kręcono (przynajmniej na etapie pierwszego sezonu, kiedy Netflix bulił) za 8 - 8,5 mln. $ na odcinek. Patrząc od tej strony w/w 160 baniek nie okaże się kwotą tak imponującą. Wystarczy ledwie na 19-20 epizodów.

3
DyLEMaty / Odp: "Space - The Final Frontier"
« dnia: Wrzesień 24, 2021, 08:25:34 pm »
Podano czas premiery trzeciego sezonu "ORV". Niestety, będzie to dopiero 10 marca 2022.

4
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Wrzesień 24, 2021, 08:19:58 pm »
Pamiętacie "Atropę" (reupload, bo gdzieś w Sieci przepadła)?

Niedawno pojawiła się cała seria kontynuacji:Powiem tak... Wątek planetarno-policyjny nieco odstający od konwencji, choć rozumiem potrzebę fabularną, która stała za jego wprowadzeniem, ale ogólnie to najlepszy kawałek SF jaki widziałem od czasu "Moona" (acz nie mogę nie zauważyć, że "ST" odegrał podobną pętelkę wcześniej, w odcinku "TNG" "Time Squared").

5
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 24, 2021, 06:21:15 pm »
Raczej: próba wyciągnięcia wniosków z dostępnych danych, a to różnica.

6
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 24, 2021, 09:27:29 am »
1. Kto by pomyślał, że "Twardowsky" jest tak bardzo z życia wzięty...
https://natemat.pl/345609,kontenerowiec-ever-given-narysowal-w-zatoce-sueskiej-penisa-film

2. Cyklu nie należy śmiać się z nazwisk cd.:
https://pl.linkedin.com/in/lech-taczka-a6152b51
Jeśli to nie pseudonim*, albo profil-wygłup, to dziwi mnie imienny wybór rodziców p. redaktora (któremu, jeśli nas kiedykolwiek będzie czytał, chciałbym - z zastrzeżeniem jw. - wyrazić współczucie z powodu tego, co pewnie musiał przechodzić w latach szkolnych).

* Wszyscy chyba pamiętamy za jakiego Bakę (ciekawe, swoją drogą, czy tym sposobem Bierutowi dodatkowo na nosie nie grając, tak jak Stalinowi - zwąc się Stalińskim) Kisiel robił.

8
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 23, 2021, 11:07:42 pm »
Z dziwnych...koincydencji  :-\
Rok temu - 23 września, były stwierdzone 974 zakażenia. Tak tak - tyle co dzisiaj.
Ale covid-zgonów o połowę więcej, bo 28.

Ale czy w zeszłym roku o zbliżonej porze było tyle dni bez zgonów, co niedawno?
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus-w-polsce--zadnego-zgonu-po-raz-pierwszy-od-marca-2020-r-,artykul,07474219.html

ps. @NEX, też się cieszę, żeś między żywymi ;).

9
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Wrzesień 23, 2021, 11:02:15 pm »
No właśnie - coś w tym roku za dużo przechodzę;)

Ważne, że... przeszło ;).

Taktak...przypomniałeś mi, że miałam taką 15 - w sraczkowatym kolorze, topornie plastikową i opornie przesuwającą kwadraciki - więc "według reguł uproszczonej piętnastki" - demontowałam wszystkie i wciskałam je w odpowiednie miejsce;)

Ja się tak bawiłem nawet kostką Rubika (więc to, co pokazał LA - czarna magia) ;).

ale klikanie po skrajach nic nie daje...przesuwałam... :-\

W mobilnym uderzanie w puste (zamiast przesuwania) daje przeskok na nie fragmentu z kierunku wskazywanego przez zielone podświetlenie (widoczne na augustinowym skrinie).

Też przeszedłem :P
Gratki! :D

Takoż :).

Edit: LA, "takoż" oznaczało, że Ci gratuluję ;).

A podświetlenie - miałem na myśli zielonkawe obramowanie od wewnątrz układanki wolnego fragmencika (ale nie wiem czy nie robi się nieco szersze, gdy na roszadę pozwala...).

Edit 2: tymczasem w "Esensji" - "Fiasko" na tapecie:
https://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=31407

Tekst może i niezły, ale ilość pomyłek w zdaniu:

"Pilot Angus Parvis/Komandor Pirx/Mark Tempe (większość z Was zapewne wie o co chodzi – a jeśli nie to uznajmy, że od teraz głównego bohatera „Fiaska” nazywał będę pilotem, odsyłając jednocześnie do powieści) został, z racji swojego doświadczenia i odwagi, wybrany na członka „Eurydyki” – gigantycznego statku kosmicznego, poruszającego się z prędkością przyświetlną dzięki odkryciom nowej gałęzi fizyki."

...zdumiewa.

10
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Wrzesień 23, 2021, 12:40:20 am »
Mnie sprawia nadal ;D

Jak (może zbyt zdawkowo) mówiłem - twórcy gry uwzględnili wiadomy piętnastkowy problem wprowadzając mechanizm przerzucania skrajnej płytki na wolne miejsce. (Nie wiem jak to się robi w komputerze, w telefonie wystarczy mocniej stuknąć palcem w ekran.) Może to i lekkie oszukiwanie, ale wprowadzenie możliwości zastosowania go wynika ze specyfiki gry ;).

11
Hyde Park / Odp: Co pić?
« dnia: Wrzesień 22, 2021, 11:21:06 pm »
W "Awanturach na tle powszechnego ciążenia" Tomasz Lem wspomina bodajże, że z alkoholi to tylko bardzo słodkie likiery schodziły w domu.

Wrzucę a propos fragment znanego braunowo-dlaberesiowego wywiadu, niech robi za swoiste motto:

(Piękny jest ten kontrast treści ze zdystansowanym, spokojnym, tonem Mistrza.)

ps. A teraz idę wykopać ten Wielki Wybuch, by ułatwić robotę Kolegom anty-, bo na to faktycznie i wakcynacja nie pomoże, w końcu będą mieć słusznego ;).

12
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Wrzesień 22, 2021, 11:08:00 pm »
The winner is... ;D

Znaczy przeszłam...

Gratki :).

A który to był pościg za bladawcem? Ten co rakieta musiała omijać kamloty?

Tenże sam. Postrzelałby człowiek, czy tam robot, jak Pirx filmowy*, a tu nic, mógł się tylko chować. No, ale dałem radę, +/- tak, jak opisuje liv.

* A propos, choć strzelaniny nie ma:

(Piękny to był jednak film, miejscami.)

Mnie chyba najwięcej trudności sprawiło zbudowanie następcy tronu - ciągle lewą nogę miał z prawej strony;)

A to można było rozgrywać według reguł uproszczonej (i ułatwionej - możliwość zamiany miejsc, czyli przerzutu płytek) piętnastki:
https://www.math.edu.pl/pietnastka
Kolejnej fajnej gry dzieciństwa, nie tylko naszego:
https://hc11.home.xs4all.nl/15puzzle/15puzzen.htm

ale po tem odszedłem do innych, bardziej odpowiedzialnych zadań  8)

A propos... Czy w trybie mobilnym (bo tak się zaparłem, może stąd w/w trudności) da się sterować zbieraniem monet w skarbcu (jeśli - jak?), bo gdyby się nie dało będę musiał laptopa w końcu odpalić żeby to przejść...

13
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 21, 2021, 11:40:49 pm »
Biorąc z sufitu takie dane, jak zarażalność zaszczepionych

Zaraz, dane ma z testów (tyle przetestowali, tak wyszło), nie z sufitu. Rozumiem, że metodologia Ci nie odpowiada - i masz rację, że inny sposób testowania zaszczepionych i nie- może powodować pewne przekłamania (przyznałem to przecież), ale teraz znów należałoby zbadać jaki procent nowych przypadków wykrywany jest przy okazji procedur o których mówimy, czyli głównie rutynowych wizyt w przychodniach (sądząc po znajomych, ludziom możliwość przejścia na teleporady i zdalne wystawianie recept się ogólnie podoba, irytują ich tylko kłopoty - nieraz znaczne - z dodzwonieniem się, więc nie jest ich teraz tak wiele) - bo szpitale i tak testują, rygorystycznie z tego co wiem (exemplum: https://www.mssw.pl/1/dla-pacjenta/o-sposobie-postepowania-w-zwiazku-z-przyjeciem-do-szpitala-do-operacji-planowej), zamiast z góry zakładać, że odchylenia statystyczne będą przeogromne.

14
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Wrzesień 21, 2021, 11:16:58 pm »
odpowiedź c - często prawdziwa, złośliwie bywa nieaktywna.

Jedna jest błędna - jakiś "Solaris" trzeba obstawić, a przecie wszyscy wiedzą, że Lema dzieło sztandarowe to "Star Trek Wiedźmiński"  8).

Hm...przeszłam Kryonię i utknęłam na tym samym.

Tak, jest tam chyba drobny bug, ale Kryonia pół biedy, gorszy jest - przez wspomniane problemy ze sterowaniem - pościg za bladawcem potem (wiadomo, cała bieda przez bladawce)...

15
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 21, 2021, 06:15:53 pm »
Mniemam, że nasz okrywający się wizerunkowo łuską Kolega nie dojrzał po prostu do idei fuzzy logic, stąd wszystko jest dlań czarne lub białe, a co nie jest białym w (trzy)stu procentach - czarnym być musi. Stąd chciał po prostu zaprotestować przeciw segregacji sanitarnej zamiast przekalkulować statystyczne szanse, że poszczepionkowiec-bezobjawowiec kogoś zarazi (i porównać to z szansami, iż nieszczepiony to uczyni).
(Choć może być tu i idea ciut mądrzejsza - sugestia, że u nie- wykrywa się wirusa częściej, bo i znacznie chętniej są testowani. Tyle, że trudno tym aż tak dużą dysproporcję wyjaśnić. Nie 99,1 : 0,9.)

Strony: [1] 2 3 ... 881