Autor Wątek: Matematyka krolowa nauk ;)  (Przeczytany 159017 razy)

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #720 dnia: Października 03, 2023, 06:34:13 pm »
@maziek jest zmęczony uciekaniem przed chłopami z widłami. To nie byłem ja, chociaż miałem dzisiaj widły w ręku walcząc z pewnymi aspektami 'permakultury' w moim ogrodzie, czyli chwastami do pasa, które nic sobie nie robią z gleby, która nie nadaje się nawet na trawę. Próbuję się od nich trochę nauczyć, np. od wrotyczu... Ale do rzeczy.

Tu jest link do symulacji w necie: możecie zagrać po 30 razy każdy i zajmie to < 60 sekund. Potem wyświetlamy statystyki (jest guzik). Strategie pozostania i wyboru są oczywiście dostępne.

https://montyhall.io/

Zaoszczędzony czas proszę zagospodarować w wypoczynek i ochłonięcie.  8)


Autor strony pisze:

About the Game

Despite being very simple at its core, the Monty Hall problem is an oddly confusing probability puzzle that has confounded people for decades, including some otherwise really smart folks who simply don't believe the counterintuitive results. Here, you can play an interactive, simulated version of the Monty Hall problem (loosely based on the original version of Let's Make a Deal) as many times as you want to try to figure out which strategy works best (and more important, why it works – even though it seems like it shouldn't).
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #721 dnia: Października 03, 2023, 07:13:36 pm »
Tu jest link do symulacji w necie: możecie zagrać po 30 razy każdy i zajmie to < 60 sekund. Potem wyświetlamy statystyki (jest guzik). Strategie pozostania i wyboru są oczywiście dostępne.

https://montyhall.io/
Nie wierzę mu. Skąd mam mieć pewność, że algorytm nie oszukuje, nie zmienia rozkładu w toku gry, by uzyskać pożądany rezultat? ;)

Do symulacji komputerowych na ogół należy podchodzić z rezerwą. Jak myślisz, taki dajmy na to automat do gry w pokera...



...naprawdę "nie wie", jakie karty rozdaje graczowi? ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #722 dnia: Października 03, 2023, 07:37:39 pm »
Nie ma problemu :) . Gramy :) . super koło fortuny uzdajałeś. Myślę, że będzie to koło zamachowe myśli matematycznej XXII w. ;) . Widzę już te ryciny fig. 1, fig. 2 w podręcznikach. Czapki z głów! Też myślę, że jeśli w rozwiązaniu tego problemu, opisanego na stronie zalinkowanej przez Retsama w Wikipedii jest błąd, to ten błąd jest powielony przez ów algorytm, który symuluje rozgrywkę. Co do chwastów już jako dziecko wymyśliłem, że to chwasty należy objąć hodowlą w kierunku roślin użytkowych i wówczas odpadnie kwestia nawożenia, orania, suszy i starania się itd. a problem głodu sam zniknie :) . Chwastów nie będzie bo obecne rośliny uprawne są tak słabe, że same uschną. Z tym, że rolnicy będą załamani klęską urodzaju.


Wracając do temat zaczynaj LA :) . Co prawda też wiesz jakie karty rozdajesz ale wierzę Ci jak bratu :) .


Natomiast proszę, czy potraficie jakoś wyjaśnić wpływ pierwszego ciągnięcia (fizyczny, informacyjny) na drugie ciągnięcie? Bo ja nie. Zdarzenia mogą być powiązane ze sobą - wówczas prawdopodobieństwo, że zajdą po sobie jest inne, niż kiedy nie są związane. Jeśli nie są związane, to prawdopodobieństwo zajścia drugiego zdarzenia nie ma związku z pierwszym. Klasycznie tą różnicę widać na ciągnięciu kul z urny zawierającej początkowo równe ilości białych i czarnych - raz z zatrzymywaniem wylosowanej kuli, a raz ze zwracaniem jej do urny. Usiłuje coś wymyślić i jedyne co mi przychodzi do głowy, to że zasada iż drugi wybór jest zawsze przeciwny do pierwszego jest istotnie związaniem tych wydarzeń. Jednakże z drugiej strony oznacza to tyle, że de facto w drugim kroku grający stosujący tę zasadę nie ma wyboru. Czyli w zasadzie dokonuje wyboru w pierwszym ruchu, tylko na odwyrtkę a odrzucenie jednej pustej bramki powoduje (wydaje mi się) dalej 1:1.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #723 dnia: Października 03, 2023, 07:47:01 pm »
Chyba bawisz się w 'chłopa z widłami'.  :o

Kliknij na 'page source' na stronie symulacji (prawy przycisk myszki, potem wybór).
Na tej nowej stronie jest na dole link do programu JS (Java Script), który możesz 'obejrzeć', ściągnąć, dokonać modyfikacji (np. źródeł obrazków) i zweryfikować uruchamiając jego kopię na własnej kopii strony, lokalnie.

Tu jest ten program, jak nie wiesz o czym mówię: https://d33wubrfki0l68.cloudfront.net/js/41bad3d1f551b46d50598b59eb952b2edf74f051/scripts/index.js

To nie jest prywatne pokerowe gniazdo, @LA.
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #724 dnia: Października 03, 2023, 07:55:14 pm »
Nie ma problemu :) . Gramy :)
No to zaczynamy :)
Chwileczkę, tylko pokręcę śrubą wentylatora 20 razy i wypełnię pola tabeli...

...tak, już jest. A więc naprzód marsz, czekam na pierwszą bramkę :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #725 dnia: Października 03, 2023, 07:59:56 pm »
@Retsam - nie czuj się obrażony. Ja osobiście jak czegoś nie rozumiem to najpierw staram się sam zrozumieć, zanim się poddam i przeczytam wyjaśnienie (patrz moja stopka ;) ) . To w końcu śmierć intelektualna. Jak stwierdził Feynman jeśli nie potrafisz czegoś komuś sam wytłumaczyć, to znaczy, że nie rozumiesz tego.


@LA - wybieram 1. Zastanawiałem się przez chwilę, czy nie zrandomizować wyboru za pomocą kalkulatora z liczbami pseudolosowymi, ale uczestnicy raczej z takiego nie korzystali ;) .


Zagramy x kolejek, a ja nie będę zdradzał, jaką taktykę zastosuję w danym wypadku (odwróconą, czy nie). Chyba, że wolicie, abym pisał od razu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #726 dnia: Października 03, 2023, 08:03:30 pm »
Odsłaniam pustą 3

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #727 dnia: Października 03, 2023, 08:09:27 pm »
Chyba oczadziałem i plotę jak Piekarski na mękach. Skoro daję otwartym tekstem drugi wybór to wiadomo, czy odwracam, czy nie :) .


Zmieniam na 2.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #728 dnia: Października 03, 2023, 08:12:09 pm »
Ja będę zmieniał sam za każdym razem, skoro taka jest podobno optymalna strategia :)
Inaczej do niczego nie dojdziemy.
Następna bramka?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #729 dnia: Października 03, 2023, 08:26:11 pm »
To znaczy drugiego wyboru dokonujesz Ty z automatu odwrotnie do mojego? Czyli de facto ja tylko sprzecznie z samym sobą? OK. To nie jest ze mną sprzeczne w sumie ;) .
Czyli teraz nie drugie ciągnienie, tylko druga runda?
1
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #730 dnia: Października 03, 2023, 08:27:23 pm »
Pusta 2.
Trzecia runda: czekam.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #731 dnia: Października 03, 2023, 08:31:35 pm »
W moim stanie trudno policzyć do więcej niż 1...
1
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #732 dnia: Października 03, 2023, 08:33:39 pm »
3
Czy może mam wypełnić pola Twojego wyboru jedynkami i obliczyć wynik? W sumie chyba na jedno wychodzi.
Ewentualnie podaj proszę cały ciąg, 17 liczb
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2023, 08:39:17 pm wysłana przez Lieber Augustin »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #733 dnia: Października 03, 2023, 08:54:23 pm »
Żeby się nie pogubić może piszmy tak (nr - runda):
nr/w-x (np. w-1) - mój wstępny (pierwszy) wybór
nr/pb-x - pusta bramka wskazane przez Ciebie


potem możesz od razu wynik nr/d-x/efekt (drugi wybór/pusta-pełna czyli 0-1, gdzie 0 pusta).


Czyli napisałbym 2/d-2, ale skoro to wybór inny od pierwszego to już to wiesz...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #734 dnia: Października 03, 2023, 09:14:21 pm »
Otwarcie mówiąc, nie do końca zrozumiałem. Jakoś za dużo zmiennych :D
No dobra. Znaczy Twój wybór w czwartej rundie 2, tak?

4 runda/wybór 2/pusta bramka 3/po zmianie 1/pełna bramka 1/wygrana :)