Autor Wątek: Upadek Cesarstwa Rzymskiego  (Przeczytany 258561 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #645 dnia: Września 06, 2022, 03:43:25 pm »
I jeszcze jeden głos od nas (razy dwa):
/.../
https://www.rp.pl/publicystyka/art35813311-roman-kuzniar-warunki-zachodu-dla-moskwy
Wielkoduszny stosunek Zachodu do Rosji potwornie zdemoralizował rosyjskie przywództwo, które traktowało zachodnich przywódców jak frajerów i mięczaków. Wystarczy tupnąć nogą i już na wyścigi wychodzą nam naprzeciw.

W punkt.
Imho, niepodobna, by pan Roman Kuźniar dostrzegał i rozumiał proste, oczywiste rzeczy, a taki pan Macron et consortes - nie.  Więc nasuwa się pytanie: czyżby aż tak miło jest uchodzić we własnych oczach - i nie tylko - za frajerów i mięczaków?
Chyba że zachodni przywódcy kiedyś coś przeskrobali i teraz są na haczyku Moskwy?.. :-\
Jeśli tak, to źle się dzieje w państwie duńskim. Widocznie nie ma już ludzi kalibru księcia Wellingtona ::)


Sprawienie, aby stała się ona normalnym państwem, które służy interesom społeczeństwa, a nie totalitarnej, czasem paranoicznej władzy i oligarchów, którzy z nią współpracując, okradają własny kraj i zwykłego Rosjanina.

Aha, trzymaj kieszeń szerzej. Zaraz się stanie.

Filip Filipowicz dumnie uniósł ramiona i zrobił się podobny do pradawnego króla Francji.
- Ech, Filipie Filipowiczu... - zawołał z goryczą Bormental - to znaczy że co? Teraz będzie pan czekał, aż uda się z tego chuligana zrobić człowieka?
Filip Filipowicz powstrzymał go gestem ręki, nalał sobie koniaku, possał cytrynę i powiedział:
- Iwanie Arnoldowiczu, czy ja według pana znam się na anatomii i fizjologii, powiedzmy, ludzkiego mózgu? Co pan sądzi na ten temat?
- Filipie Filipowiczu, pan jeszcze pyta! - z ogromnym uczuciem odpowiedział Bormental i rozłożył ręce.
- No dobrze. Bez fałszywej skromności. Ja też uważam, że w tej dziedzinie nie należę do ostatnich w Moskwie.
- A ja uważam, że pan jest pierwszy nie tylko w Moskwie, ale i w Londynie, i w Oxfordzie! - gniewnie przerwał Bormental.
- No dobrze, niech tak będzie. No więc, przyszły profesorze Bormental, to się nikomu nie uda. Koniec. Nawet nie ma nad czym się zastanawiać. Proszę się powołać na mnie, powiedzieć, że tak mówi Preobrażeński. Finita!

 ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #646 dnia: Września 06, 2022, 04:47:11 pm »
Różnica pomiędzy politykami zachodu a politykami rządzącymi w Rosji polega po trosze na tym, że zachodni nie mogą mówić co myślą i do czego dążą, tzn. teoretycznie mówią to, ale tak naprawdę jest to mowa do wyborców, w której ze zrozumiałych względów unika się rzeczy niepopularnych. W przeciwieństwie do tego Rosjanie mogą a jeszcze dodatkowo taki styl mają, że "za rodinu". Znaczy uważają, że ciekawą obietnicą wyborczą dla ludzi jest perspektywa walki z Zachodem, głodu, śmierci wielu żołnierzy, o ile tylko na końcu będzie zwycięstwo Nie wiem, czy naród też tak sądzi, czy tylko boi się zaprotestować - ale łyka to jak pelikan cegłę. Nie wiem, czy to faktycznie mentalność czy efekt propagandy i przepracowania II wojny światowej, w której Rosja poniosła tak niewyobrażalne straty ludzkie, ale uważają Rosjanie ten okres ostatecznie za wielki sukces, zakończony znacznymi podbojami terytorialnymi. Wskazuje się dziś, że świat  nie zrobił nic, aby powstrzymać Rosję w 2014 w Doniecku. Ale przecież świat (czytaj USA i GB) robił bardzo dużo, aby powstrzymać Rosję w 1945 - mianowicie rzucił na pożarcie Rosji "demoludy". Nie wiem, czy może sądzili, że Rosja się zmieni? Ale wiem jedno - ich interesowali wyłącznie ich właśni wyborcy. Do tego stopnia, że jak wiadomo wujek Roosevelt wymógł na uczestnikach Konferencji Teherańskiej, aby nie podawać jej ustaleń w sprawie Polski (przez rok!), ponieważ obawiał się o głosy polonii amerykańskiej (które faktycznie pozwoliły mu wygrać po raz czwarty tuż przed konferencją w Jałcie). Dość charakterystyczne jest, że teraz to właśnie USA i GB najbardziej się zaangażowały w pomoc Ukrainie. Może jednak czegoś się nauczyły (przynajmniej ich rządy, bo z opinią publiczną to różnie jest).


Natomiast Francja, Niemcy? To inny świat. Spotykam się Polakami, którzy tam żyją, dorywczo, czy na stałe, ale generalnie przekaz jest jeden - oni mają swoje bardzo poważne problemy, w rodzaju wzrostu ceny tego czy tamtego o 5%, czyli mają problemy jak żyjąc w wielkim dobrobycie przeżyć rok w nieco mniejszym dobrobycie i zamiast spać w pięciogwiazdkowym hotelu - wybrać w tym roku czterogwiazdkowy. Dla nich w większości problem wojny na Ukrainie to problem jakiegoś tam wzrostu cen, może braków pewnych towarów, a może planowali wakacje na Krymie a będą zmuszeni pojechać po raz czwarty na Majorkę? Dla nich Rosja jest na innej półkuli. Nie ma myślenia o zagrożeniu ze strony Rosji w Niemczech bo dla nich to zagrożenie, pomimo okropieństw jakich doznali na własnej ziemi w końcu II wojny światowej, nie istnieje mentalnie. Paradoksalnie w dużej części odpowiada za to fakt, że oni dość prawidłowo przepracowali II wojnę światową i kładzie się tam do głów, że Niemcy byli winni temu wszystkiemu. Co jest bezwzględną prawdą, ale milczy się o wkładzie ZSRR. Więc oni, jak mi mówią różni ludzie, w ogóle wstydzą się myśleć źle o Rosji, bo im taką krzywdę wyrządzili. Per saldo, bo oczywiście ludzie są różni także w Niemczech.


Więc cóż ma powiedzieć Makaron? Wyobraźcie sobie, że jest jarmark na Starym Mieście w Warszawie, gra muzyka, Mazowsze tańczy i nagle jakiś kaznodzieja zaczyna nawoływać do modlitwy i opamiętania bo zaraz koniec świata. Jaka byłaby reakcja - wzruszenie ramionami lub śmiech.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #647 dnia: Września 06, 2022, 06:22:20 pm »
Cytuj
Spotykam się Polakami, którzy tam żyją, dorywczo, czy na stałe, ale generalnie przekaz jest jeden - oni mają swoje bardzo poważne problemy, w rodzaju wzrostu ceny tego czy tamtego o 5%, czyli mają problemy jak żyjąc w wielkim dobrobycie przeżyć rok w nieco mniejszym dobrobycie i zamiast spać w pięciogwiazdkowym hotelu - wybrać w tym roku czterogwiazdkowy. Dla nich w większości problem wojny na Ukrainie to problem jakiegoś tam wzrostu cen, może braków pewnych towarów, a może planowali wakacje na Krymie a będą zmuszeni pojechać po raz czwarty na Majorkę?
Smutne to, ale prawdziwe.
I nawet nie trzeba szukać takiego podejścia aż w Niemczech. Najszczerzej pomaga się i wspiera gdy nie ma "kosztów własnych"... a gdyby jeszcze na tym zarobić?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #648 dnia: Września 06, 2022, 06:28:14 pm »
Wiesz, gdyby zarobić to to byłoby bardzo dobre, nawet jeśli moralnie wątpliwe, bo nic tak nie uruchamia przedsiębiorczości i wyobraźni jak spodziewany a zwłaszcza gwarantowany efekt finansowy. Jak Stany przystąpiły do wojny to generalnie "dały zarobić" wytwórcom broni i sprzętu wojskowego i nie trzeba ich było namawiać do współpracy i wzmożenia.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #649 dnia: Września 06, 2022, 06:32:46 pm »
Się zgadzam - tylko czy to jeszcze pomoc? Czy biznes? Bo jeśli da się oba połączyć, kapitalizm najpiękniejszym ustrojem.
 Wszyscy wszystkim pomagają.  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #650 dnia: Września 06, 2022, 06:54:40 pm »
No mówię, może moralnie wątpliwe (do dyskusji), ale jak byś się topił i wszyscy tylko patrzyli a jeden zaoferowałby rękę za 2 stówy - to byś przeżywał niemoralność tej propozycji?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #651 dnia: Września 06, 2022, 07:08:38 pm »
Paradoksalnie w dużej części odpowiada za to fakt, że oni dość prawidłowo przepracowali II wojnę światową i kładzie się tam do głów, że Niemcy byli winni temu wszystkiemu. Co jest bezwzględną prawdą, ale milczy się o wkładzie ZSRR. Więc oni, jak mi mówią różni ludzie, w ogóle wstydzą się myśleć źle o Rosji, bo im taką krzywdę wyrządzili.
Ok, ale dlaczego tylko o Rosji? Dlaczego krzywda wyrządzona Rosji liczy się, podczas gdy ta wyrządzona Ukrainie - wcale nie? Przecież hitlerowskie Niemcy toczyły wojnę nie z Rosją, tylko z ZSRR. Przy czym terytorium Ukrainy znalazło się pod okupacją w 100%. A RSFRR? Na oko, zaledwie w 1/5.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/Second_World_War_Europe_09_1942_de.svg

I jeszcze:
W 1941 roku ludność Ukrainy liczyła 41 mln 657 tys., a w 1945 27..28 mln osób. Tak więc nieodwracalne straty ludności wyniosły 13..14 mln osób, z czego 3,5..4 mln stanowią żołnierze Armii Czerwonej, czyli lwia część strat przypada na ludność cywilną.
http://likbez.org.ua/v-velikuyu-otechestvennuyu-russkie-razgromili-byi-germaniyu-i-bez-uchastiya-ukraintsev.html

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #652 dnia: Września 06, 2022, 07:28:07 pm »
pan Roman Kuźniar

Nawiasem: zauważyłeś pewnie czyim był doradcą (to jeśli chodzi o kwestię postrzegania spraw przez rozmaite strony polskiego sporu politycznego - jak widać: w kwestiach rosyjsko-ukraińskich nie ma różnic).

A co do Macrona zwanego też Makaronem: mógłbym złośliwie twierdzić, że facet oskarżany o łamanie praw człowieka w trakcie tłumienia wiadomych protestów wspólny język z zamordystą zawsze znajdzie, ale chyba maziek ma rację - gada tak pod publikę, bo nastroje rusofilne są, jak wiemy, we Francji silne, więc oceniać go będzie można dopiero po konkretnych decyzjach.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #653 dnia: Września 06, 2022, 07:41:28 pm »
Ok, ale dlaczego tylko o Rosji? Dlaczego krzywda wyrządzona Rosji liczy się, podczas gdy ta wyrządzona Ukrainie - wcale nie?
Ja myślę, że oni niekoniecznie to łapią. Tę złożoność. Nie wiem, czy to nie za skomplikowane dla nich. Myślę, że nikt się nie rozdzielał, czy popełnili zbrodnie w Ukrainie, W Rosji czy na Białorusi. To była dla nich Rosja. Zresztą tak samo to przedstawiano u nas pokąd ZSRR się nie rozleciał.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #654 dnia: Września 06, 2022, 07:46:53 pm »
Cytuj
No mówię, może moralnie wątpliwe (do dyskusji), ale jak byś się topił i wszyscy tylko patrzyli a jeden zaoferowałby rękę za 2 stówy - to byś przeżywał niemoralność tej propozycji?
Ani chwili bym się nie wahał.  :D Pomógł i zarobił.
Ale czy jest różnica między nim a tym, który podał rękę za darmo?
Albo tym, który ryzykując swoje życie, wskoczył do wody by ratować?
Najwyraźniej są różne "zakresy" tego pojęcia.
Cytuj
Ok, ale dlaczego tylko o Rosji? Dlaczego krzywda wyrządzona Rosji liczy się, podczas gdy ta wyrządzona Ukrainie - wcale nie?
Najwyraźniej istnienie Ukrainy jako nieRosji nie jest jeszcze powszechne. :-\ Taki mental...wolnodojrzewający.
O, maziek podobnie napisał
Cytuj
pan Roman Kuźniar
Pan jest po części politykiem, a jak wiadomo, ci potrafią zmieniać zdanie zależnie od sytuacji.
Zerknąłem, jak mawiał dawniej. Np. 12 lat temu tak;
Zdaniem prezydenckiego doradcy Romana Kuźniara, w relacjach między obu krajami możemy zaobserwować normalizację stosunków, z szansą na pojednanie polsko-rosyjskie. Doprowadzić do tego może - zdaniem Kuźniara - np. nowa polityka obecnych polskich władz, nowe podejście Rosji do stosunków z Polską i Zachodem, a także poszukiwanie przez kraje zachodnie innych relacji z Rosją. "Dajmy szansę prezydentom, klasie politycznej po obu stronach, środowiskom opiniotwórczym, dziennikarzom" - mówił.
Jak mówił, byłoby dziwne, gdyby Polska stała z boku procesów zbliżenia Rosji z Zachodem. "Jesteśmy przekonani, że Polska może i powinna odegrać ważną rolę (w tym procesie - PAP)" - dodał.
https://dzieje.pl/aktualnosci/polscy-i-rosyjscy-eksperci-o-stosunkach-polsko-rosyjskich

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #655 dnia: Września 28, 2022, 03:56:04 pm »
Przesadne i przedwczesne oczekiwania wobec szefowej włoskiej administracji, Pani Giorgi* Meloni mogą pozostać bezowocne.
(A po owocach właśnie to się okaże, co i jak zadziała).
Może być jedynie "sparring partnerką" dla pani Urszuli* von der Leyen.
(Któż to wie ?)
https://www.prokapitalizm.pl/morawiecki-w-spodnicy-zachwyty-nad-pania-meloni-zdecydowanie-przedwczesne/

Ależ grubo ciosany podtytuł: Gwałtownie implodujący globalny system obrał kurs na równie gwałtowne stręczenie tłumom coraz to kolejnych propagandowych, pseudopopulistycznych pacynek
A potem w trakcie czytania - napięcie rośnie!
Przyjemnej lektury życzę!

*[Zawsze mam kłopot, jak odmieniać obce/niesłowiańskie imiona i jestem w tym niekonsekwentny (w mówionym polskim przecież imiona są odmienne)]
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2022, 04:03:13 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #656 dnia: Października 11, 2022, 10:32:46 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #657 dnia: Grudnia 06, 2022, 12:42:36 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #658 dnia: Grudnia 22, 2022, 01:00:56 pm »
Wypowiedź na marginesie niedawnej afery katarskiej (aaapsik! ;)):
https://unherd.com/2022/12/how-lobbyists-captured-the-eu/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki