Autor Wątek: [M] Prezentacja maturalna  (Przeczytany 14124 razy)

Martiska

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
[M] Prezentacja maturalna
« dnia: Marca 17, 2013, 05:38:04 pm »
Witam! Potrzebuję kilku sugestii książek do prezentacji.
Temat " Na podstawie twórczości literackiej i publicystycznej scharakteryzuj sylwetkę Stanisława Lema jako moralisty, filozofa i wizjonera."

Jak na razie skupiam się na Dziennikach Gwiazdowych (motywy science fiction: statki kosmiczne, podróże w czasie etc. Lem jako twórca przyszłości), Szpital Przemienienia (moralistyczna postawa doktora Mikulskiego?), Awantury na tle powszechnego ciążenia (rys historyczny i wspomnienia syna). Jeśli chodzi o publicystykę to zainteresował mnie ten artykuł
http://solaris.lem.pl/home/artykuly/81-rozne/343-zludzenia-science-fiction

Zastanawiam się nad "Tako rzecze Lem", "Dialogi", "Niezwyciężony" i "Kongres Futurologiczny".
Przeczytałam Dzienniki, Szpital, Awantury i kongres. Nie za bardzo jednak wiem które pasują do filozofa. Staram się dostać na medycynę więc temat wybrałam patrząc na książki, które przede wszystkim lubię czytać. Nie zostało mi wiele czasu więc
bardzo proszę o kilka sugestii  :)
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2013, 06:30:03 pm wysłana przez Martiska »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 17, 2013, 08:01:55 pm »
Cześć :) . Generalnie temat, jaki wybrałaś jest oddalony od stereotypowego widzenia Lema (jako pisarza s-f). Generalnie te trzy pierwiastki bardzo się u Lema przeplatają i można je znaleźć wszędzie, choćby w "Cyberiadzie" ("Kobyszczę" etc.) ale także w wywiadach-rzekach, jak np. Beresiem "Tako rzecze Lem" (grube) albo Fijałkowskiego "Świat na krawędzi" (chude). Znakomitym materiałem pod tym względem są jego felietony z Tygodnika Powszechnego, można wyguglać zdaje się wciąż jeszcze na stronie tego czasopisma, ale także były wydawane pod postacią książek (np. Rasa "drapieżców"). Wizjonerstwo - może najprościej "Summa technologiae", ma ten sznyt, że można popatrzeć, jak to wygląda po półwieczu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tomaszak666

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Re: [M] Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 17, 2013, 08:42:41 pm »
A ja jeszcze dodam genialną "cienką" książeczkę Golem XIV.