Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 324142 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #525 dnia: Lutego 07, 2016, 10:07:12 pm »
Ja tam nie ekonomista, ale tłem jest wzrost PKB w tych latach ze 170 do 525 mln $.

Tutaj jest strona, na której można sobie rózne rzeczy zaznaczać (przy czym generalnie to ja nie mam pojęcia, co te rozmaite nazwy znaczą :) ).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #526 dnia: Lutego 07, 2016, 10:29:30 pm »
Ze mnie też żaden ekonomista, ani nawet inżynier dźwięku, ale popatrz na PKB od roku 2007.
Niewiele się zmieniło, a od szczytowego 2008 praktycznie stoi (lub się buja). W 2014 jest tylko ciut większe od 2008. A wykres zadłużenia w tym czasie unosi się jak hel.
Wiem, wiem - kryzys.  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #527 dnia: Lutego 07, 2016, 10:36:08 pm »
Owszem, kryzys, czy Niemcy czy UK.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #528 dnia: Lutego 07, 2016, 11:00:14 pm »
Z polskiej kreski, prawie nie widać tego kryzysu - płaska jak ekg truposza. Coś tam bujnęło w dół w 2008-2009 i zaś płasko. A Niemcy czy UK, zwłaszcza po 2012 - ostro w górę.
O - zegarek Balcerowicza;
http://www.dlugpubliczny.org.pl/
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2016, 11:04:05 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #529 dnia: Lutego 07, 2016, 11:05:19 pm »
To może tak:
 Polski dług publiczny, liczony według metodologii ESA2010, na koniec I kwartału wyniósł 50,8 proc. PKB wobec 50,1 proc. PKB w IV kw. 2014 i wobec 48,6 proc. PKB w I kw. 2014 r. - podał Eurostat.

Po jednorazowym wydarzeniu, jakim był „skok na OFE”, dług publiczny Polski cały czas rośnie. Na koniec Q1 2015 dług publiczny Polski wyniósł 885,727 mld złotych (ok. 215 mld euro), co stanowiło 50,8% PKB wobec 48,6% rok wcześniej. Przy tym tempie zadłużania się konstytucyjny limit 60% osiągniemy w drugiej połowie 2019 roku - ocenia Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polski-dlug-publiczny-wzrosl-do-50-8-proc-PKB-3383040.html
Słowem - rozkręcić firmę na kredycie i go nie spłacać - a pogłębiać każdy potrafi.
Należy jeszcze dodać transze z UE - chociaż czytałam, że one zmieniają PKB o około 3%.

Dodam, że te cyferki nie obejmują długu ukrytego.
Poza tym gdzieś już "rozbieraliśmy" PKB i inne wskaźniki :-\
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2016, 11:07:28 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #530 dnia: Lutego 07, 2016, 11:08:43 pm »
Nie widać, bo jest przytłoczona skalą PKB Niemiec. Wyłącz Niemcy i UK - kształt ma zbliżony polska kreska czy każdego innego kraju na tym wykresie (poza tymi, co są gorsze). Chodzi o kształt krzywej, który jest zbliżony, czyli wszystkie te kraje procentowo tak samo miały, dotychczasowy przyrost załamał się koło 2008 roku.

PS a czy zagraniczny - to publiczny?
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2016, 11:11:34 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #531 dnia: Lutego 07, 2016, 11:22:40 pm »
PS a czy zagraniczny - to publiczny?
Publiczny to też zagraniczny.

Tutaj jest kilka słów o zagranicznym długu publicznym:
http://www.polskieradio.pl/42/4393/Artykul/1553575,Duzy-udzial-zagranicznych-inwestorow-w-polskim-dlugu-publicznym-Rzad-chce-to-zmienic
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2016, 11:33:49 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #532 dnia: Lutego 07, 2016, 11:48:53 pm »
Skąd taka różnica?
Z OlinegoNa koniec Q1 2015 dług publiczny Polski wyniósł 885,727 mld złotych (ok. 215 mld euro)
Z mojej linki pulsobiznesowej - 306,33 mld euro na koniec 1 kwartału 2015
Przy czym nie neguję konieczności zaciągania - pytałem tylko - na co poszło?
To 75 mld rocznie przez 8 lat.  Powinno dać się zauważyć.
Ola pisze o jakiejś firmie - jakiejś firmie rozkręconej??? Nie widzę... 8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #533 dnia: Lutego 07, 2016, 11:56:22 pm »
Musi być jakiś inny mechanizm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #534 dnia: Lutego 08, 2016, 12:01:09 am »
Zagraniczny to też publiczny  ;)
Trzeba pamiętać też o samorządowym i zusowskim, oraz o kosztach obsługi długu (ok 40mld /rok).  Do tego zadłużenie gospodarstw domowych i koszty obsługi tegoż. Jeżeli np. ludzie zadłuża się na 50 mld, wydadzą te pieniądze, to teoretycznie PKB wzrośnie o 50mld, ale faktycznie ludzie są 50 mld do tyłu, a nie do przodu.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #535 dnia: Lutego 08, 2016, 12:15:37 am »
Zagraniczny to też publiczny  ;)
Faktycznie, moje zabrzmiało jakby publiczny zawierał się w zagranicznym - sorrr:)
Skąd taka różnica?
Z OlinegoNa koniec Q1 2015 dług publiczny Polski wyniósł 885,727 mld złotych (ok. 215 mld euro)
Z mojej linki pulsobiznesowej - 306,33 mld euro na koniec 1 kwartału 2015
..."mój" liczony według metodologii ESA2010 8)
Cokolwiek...np. kreatywna księgowość ?;)
Cytuj
Przy czym nie neguję konieczności zaciągania - pytałem tylko - na co poszło?
Na bieżączkę i długi. Oraz nowe zobowiązania rządu.
Głównym powodem kredytowania jest deficyt budżetowy.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #536 dnia: Lutego 10, 2016, 01:24:24 pm »
Uważam, że proponowana zmiana konstytucji (plus ewentualne poprawki) jest optymalnym wyjściem z konfliktu (zło mniejsze od degrengolady państwa i wojny domowej).
Ponoć Sejm zaczął właśnie nad tym obradować. Cytuję swój blogowy kawałek sprzed dwóch miesięcy, a potem jeszcze dorzucę ciekawostki bieżące:

Pokój ludziom dobrej woli

Trudno mi wyobrazić sobie lepszy patriotyczny prezent na Gwiazdkę.
Jeszcze parę dni temu wydawało się, że sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego jest bez wyjścia. Że nie tylko mamy pat, ale wciąż rośnie napięcie. Doszło już do ulicznych manifestacji i kontrmanifestacji. Parlamentarne spory, swary i kłótnie przenosiły się na życie społeczne, dzieląc wielu rodaków. Tymczasem stał się prawdziwy cud: na sześć dni przed Bożym Narodzeniem politycy poszli po rozum do głowy i złożyli w Sejmie kompromisowy projekt zmian w Konstytucji, który nie ma jeszcze nadanego numeru, a już zyskał miano opcji zerowej. Gloria in exelsis Deo!
Przecierając z niedowierzaniem oczy, czytam w uzasadnieniu: „Obecnie toczący się spór o Trybunał Konstytucyjny obnaża wadliwość przepisów dotyczących tej instytucji, a zwłaszcza norm konstytucyjnych. Całkowicie niedopuszczalne jest, aby w przypadku orzekania o zgodności z Ustawą Zasadniczą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym orzekał sam Trybunał. Jest to zaprzeczenie jednej z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa – nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. Toczący się spór sprawił ponadto, iż Trybunał Konstytucyjny stał się narzędziem walki politycznej pomiędzy największymi partiami. Proponowane rozwiązania doprowadzą do zakończenia toczącego się sporu dzielącego Naród na dwa zwalczające się obozy oraz dadzą rękojmię, iż podobny spór nie będzie miał miejsca w przyszłości, bez względu na to, jaka siła polityczna będzie u władzy".
Co ma się zmienić?
Po pierwsze – liczba sędziów. Dziś TK liczy konstytucyjnie piętnastu sędziów, ma zaś liczyć osiemnastu.
Po drugie – sposób wyboru sędziów. Dziś są oni indywidualnie wybierani przez Sejm zwykłą większością głosów, mają zaś być wybierani, również indywidualnie, większością 2/3 głosów.
Po trzecie – organizację pracy Trybunału i tryb postępowania przed nim będzie określała znowelizowana ustawa o TK, ale o jej zgodności z Konstytucją orzeknie nie Trybunał, lecz Sąd Najwyższy.
Po czwarte – prezesa i wiceprezesa TK wskaże prezydent RP spośród co najmniej trzech sędziów-kandydatów wybranych przez całą osiemnastkę w demokratycznym tajnym głosowaniu.
Po piąte – i może najważniejsze z punktu widzenia obecnego konfliktu – dwa miesiące po uchwaleniu tych zmian w Konstytucji wszyscy sędziowie TK zakończą kadencję, a na ich miejsce Sejm powoła tymczasem nowy osiemnastoosobowy skład.
Zmianę Konstytucji reguluje jej artykuł 235. Zmiana taka musi być uchwalona przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej 230 posłów i następnie przez Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 50 senatorów. 
Autorzy projektu – Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz ’15 – mają razem 275 spośród ustawowej liczby 460 posłów. Gdyby absolutnie wszyscy wzięli udział w głosowaniu, za zmianą Konstytucji musiałyby opowiedzieć się przynajmniej dwie trzecie, czyli 307 posłów. Ślepy dojrzy zatem, że o odrzuceniu tego pojednawczego projektu mogłaby zadecydować tylko i wyłącznie zbiorowa zła wola całej opozycji.
Stanisław Remuszko

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #537 dnia: Lutego 10, 2016, 02:56:42 pm »
Czasami mam wrażenie, że piszesz zanim podłączysz głowę do korpusu ;) .

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #538 dnia: Lutego 10, 2016, 03:30:25 pm »
Ty to chociaż wyrażasz swą dezaprobatę z wdziękiem.
Obiecana ciekawostka: wczoraj umieściłem to na forum "GW", gdzie wpis szybko wyszedł na zaszczytne pierwsze miejsce z prawie 50 czerwonymi minusami. Polemk nie było żadnych, tylko anonimowe przekleństwa, wyzwiska i wieszanie zdechłych azorów na mych przodkach. Ale wszystkich przebiła redakcja, która dziś koło południa po prostu usunęła ten zasłużony wpis, i już.
Jesteś miakkij inteligent, Maziasty. Tobie wciąż po głowie łażą ws (nie to, co myślisz, lecz wolność słowa). Dlatego nie usuwasz niebłagonadiożnych wpisów. Towarzysz Feliks nie miałby z Was pożytku, giełmski grażdanin... Nie przebierająca w środkach "Wyborcza" wygra walkę o rząd dusz, a Ty sromotnie przegrasz...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #539 dnia: Lutego 10, 2016, 06:49:24 pm »
Panie, ja nie mam duszy, to mnie to nie interesuje.

Wyjaśniam polemicznie ogólnie:

1. Faktyczne działania obecnej większości parlamentarnej (OWP) wobec TK skierowane były nie na cofnięcie wadliwych kroków poprzedników (jak ona twierdzi), tylko na jego praktyczną marginalizację i obezwładnienie.

2. Oznacza to całkowicie przedmiotowy (narzędziowy) stosunek OWP do TK.

3. W związku z tym, przy OWP mrzonką jest sądzenie, że będzie ona chciała stworzyć TK będący niezależnym bytem, mogącym kontestować działania OWP.

4. Wobec powyższego nie sądzę, aby OWP dopuściła do zmiany Konstytucji w takim zakresie, który pogorszy stan obecny (to jest marginalizację TK)

5. Z czego wynika, że jeśli OWP podejmie zmianę konstytucji, to tylko w kierunku podporządkowania TK, albo wyłącznie fasadowo, dla innych celów.

Poza tym samo stwierdzenie w uzasadnieniu: "Obecnie toczący się spór o Trybunał Konstytucyjny obnaża wadliwość przepisów dotyczących tej instytucji" jest nieprawdą, chyba że autor uważa, że jak się celowo i mimo próśb aby tego nie robić podpali stodołę, to to obnaża słabość przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).