Autor Wątek: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej  (Przeczytany 20204 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #61 dnia: Października 04, 2022, 12:11:15 am »
Może to kolejna próbka jego specyficznego poczucia humoru:
https://www.indy100.com/celebrities/elon-musk-weird-tweets-ever-2657882200
Tak jak z piramidami i Obcymi:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=416.msg83410#msg83410
I pasożytami:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=497.msg88611#msg88611
? (Owszem, nawet jeśli tak, to żart co najmniej skrajnie niefortunny.)
« Ostatnia zmiana: Października 14, 2022, 01:10:15 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #62 dnia: Października 04, 2022, 11:51:14 am »
Przestaję cokolwiek rozumieć...
A jakby Ci Marsjanin napisał plan pokojowy to byś zrozumiał?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #63 dnia: Października 04, 2022, 12:54:02 pm »
A jakby Ci Marsjanin napisał plan pokojowy to byś zrozumiał?
A bo ja wiem? Przecież Elon nie jest Marsjaninem. Jest człowiekiem, i to nie ostatnim na Ziemi pod względem walorów umysłowych.


O, proszę:

Po orędziu Putina na Kremlu 30 września słynny rosyjski bloger, pisarz i dziennikarz wojenny Władlen Tatarski* z dziecięcią szczerością i bezpośredniością oznajmił prosto w Sali Georgiewskiej co następuje:
A więc stało się! Teraz postawimy Europę w pozycję "na pieska". Bo z nami nie jakieś tam siły abstrakcyjne. Z nami Rosja, z bronią jądrową, z armią, z mobilizacją. Wszystkim skopiemy tyłki, gdyż nie mamy drugiej takiej szansy. Nareszcie wszystkich zwyciężymy, wszystkich zabijemy, wszystkich, których trzeba, ograbimy. Wszystko będzie takie, jak nam się podoba! Bywajcie, z Bogiem!

*Prawdziwe imię i nazwisko Maksym Fomin. Kryminalista, był sądzony za napad na bank w grudniu 2011.

Przypuszczam, że gdyby pan Musk od czasu do czasu oglądał podobne filmiki, to nie pisałby bzdur na swoim tłiterze...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #64 dnia: Października 04, 2022, 02:58:48 pm »
Sądzę, że Musk jest bardzo oderwany od życia jakie mamy tu, na Wschodzie. A w każdym razie rozumuje zupełnie innymi kategoriami. Możliwe też, że zupełnie nieistotny jest dla niego komponent dumy narodowej czy jak to zwać. Myślę, że myśli jak biznesmen lub inżynier - chodzi o minimalną stratę, jak już nie da się zyskać. Tak jakby myślał o np. dużym pożarze, który zabił wiele osób. No ale pożaru nie da się ukarać, tak jak nie ma sensu chłostać morza. Ani pożar, ani morze niczego nie odda. Więc skupia się na zażegnaniu pożaru i ograniczeniu strat. Tak sądzę, plus asperger, przypuszczam.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #65 dnia: Października 04, 2022, 04:21:09 pm »
Myślę, że myśli jak biznesmen lub inżynier - chodzi o minimalną stratę, jak już nie da się zyskać.
Napisałeś tak, jakby Ukraińcy byli zepchnięci pod polską granicę i bronili ostatnich metrów swojego państwa.

Psss...ależ miszung pytań zasunął ten Elon...w jednej sondzie:
https://twitter.com/elonmusk/status/1576969255031296000
Wizjoner...:)
« Ostatnia zmiana: Października 04, 2022, 05:02:32 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #66 dnia: Października 04, 2022, 06:06:36 pm »
Napisałeś tak, jakby Ukraińcy byli zepchnięci pod polską granicę i bronili ostatnich metrów swojego państwa.
Nie ja tak napisałem, tylko napisałem, że sądzę, że tym się kieruje, żeby przede wszystkim przerwać walki bo ma taki ogląd priorytetów.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #67 dnia: Października 04, 2022, 07:12:04 pm »
Napisałeś tak, jakby Ukraińcy byli zepchnięci pod polską granicę i bronili ostatnich metrów swojego państwa.
Nie ja tak napisałem, tylko napisałem, że sądzę, że tym się kieruje, żeby przede wszystkim przerwać walki bo ma taki ogląd priorytetów.
Rajt - zauważyłam: myślisz, że myśli jak...:)
Ale po myślniku tłumaczysz o co chodzi wg Ciebie w owym inżyniersko-biznesowym myśleniu: o minimalną stratę, jak już nie da się zyskać.
Minimalna strata (albo chociaż jej minimalizowanie) jest w każdej sytuacji ważna i oczywista.
Natomiast nie sądzę by Ukraina była teraz w punkcie "jak już nie da się zyskać".
A Musk praktycznie wysunął żądania w kierunku Ukrainy - nie Rosji.

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #68 dnia: Października 04, 2022, 07:42:02 pm »
Przecież w ogóle nie pisałem o sytuacji Ukraińców ani że w ogóle chodzi o taki obraz sytuacji u Muska. Tylko że jest oderwany i myśli wychodząc prawdopodobnie z innych pozycji. Zacząłem przecież od porównania Muska do Marsjanina, w czym chodzi mi o to, że prawdopodobnie ma (zdecydowanie) inną niż tutejsza podstawę (doświadczenia, światopogląd, zasób wiedzy) do wyprowadzania sądów. To nieistotne czy Ukraińcy są przyparci czy nie, istotne jest, że ewentualnie tak by sądził Musk. Przy czym ja nie myślę, żeby mu o to chodziło. Ja przypuszczam raczej, że wyszedł z założenia, że skoro prowadzenie wojny zabija ludzi to najważniejsze ją natychmiast skończyć a inne kwestie uważa za drugorzędne. To tak jakby w czasie DWŚ ktoś radził Polsce "no dobra, Niemcy już was podbili, skończcie z tą wojną bo tylko giną ludzie". A jednak wielu decydowało się na prawdopodobną śmierć i to prawdopodobnie jest to, czego nie rozumie bądź nie uznaje Musk. Tak sądzę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #69 dnia: Października 04, 2022, 08:39:13 pm »
Ok - nie ma sensu się przepychać kto co myśli, co napisał i w czyim imieniu;)
Generalnie jednak chodzi o obraz Ukrainy i Rosji w oczach Muska. Być może kompletnie nie łapie (on) tutejszych warunków geopolitycznych, ale chyba (sądząc po jego osiągnięciach na innych polach) ma taki iloraz inteligencji, który pozwala mu na podstawowe rozeznanie sytuacji i jeśli widzi, że spisany na straty (na początku tego konfliktu) naród walczy z sukcesami od ponad 7 miesięcy (to jednak inna sytuacja niż Polski w II wojnie) to raczej powinien swoje słowa kierować do Rosjan - to oni powinni zakończyć konflikt, który rozpoczęli.

Ja sądzę, że nie chodzi mu o straty ukraińskie (wtedy od początku powinien nawoływać do oddania tego i owego bez oporu, a nie teraz - kiedy Ukraina zyskuje przewagę na froncie) - on jednak poczuł strach przed atomem. Bo w tle światowy konflikt nuklearny - więc cóż Krym...kiedy mogą stanąć w ogniu jego kosmiczne dobra?

Jeszcze tylko jedno do tego zdania: Myślę, że myśli jak biznesmen lub inżynier - chodzi o minimalną stratę, jak już nie da się zyskać.
Konkretnie chodziło mi o fakt, że niezależnie o jakiej sytuacji mówimy (to nie musi być konflikt zbrojny, wojna, Ukraina itp.) pragmatyk w każdej sytuacji stara się minimalizować straty - nie tylko w tej albo nie tylko wtedy, kiedy nie przewiduje już zysku. 

Pss...tymczasem sonda Muska zakończona - udział wzięło 2,748,378 osobników - rezultat? 59.1% przeciw jego postulatom, 40.9% za.
Przy czym ten miszung postulatowy:)

Zelenski w konkurencyjnej sondzie zapytał czy świat woli Muska wspierającego Ukrainę, czy Rosję?
Sprawa jeszcze otwarta przez pół godziny, ale udział wzięło 2,410,548 osobników i 78,9% woli Muska ślącego starlinki, na których podobno stracił 80 mln...;)
« Ostatnia zmiana: Października 04, 2022, 09:18:53 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #70 dnia: Października 04, 2022, 10:18:59 pm »
Myślę, że myśli jak biznesmen lub inżynier - chodzi o minimalną stratę, jak już nie da się zyskać.
Rajt, niech i tak będzie - pełen najlepszych intencji i życzliwości dla Ukrainy, Elon proponuje jej wyjście z minimalnymi stratami. Tak jak on je widzi. Ok.
Ale jeżeli spojrzeć na sytuację po inżyniersku lub po biznesmensku, czyli nieco szerzej - czy współistnienie Europy i świata ze zwycięską Rosją, pogodzenie się z istnieniem putinowskiego reżimu nie pociągnie za sobą o niebo większych strat w przyszłości?

Ok, przypuśćmy, Ukraina dziś podpisała traktat pokojowy na warunkach Putina-Muska. A skąd możemy mieć pewność, że jutro, odsapnąwszy, Putia nie postanowi kontynuować agresji? Kto go powstrzyma? Może wspomniana przez Elona ONZ?

A czy pojutrze, bezkarnie zagarnąwszy Ukrainę, Rosja nie wysunie roszczeń terytorialnych, dajmy na to, wobec Polski? I to tak samo "uzasadnionych", jak roszczenia do Krymu. Wszak kiedyś, za króla Ćwieczka, Warszawa była miastem rosyjskim? Była. Więc niech będzie tak, jak było od 1815 roku (do pomyłki Sokolnikowa).
To samo dotyczy krajów bałtyckich. A i Niemcy przy takim rozkładzie nie mogą czuć się w pełni bezpiecznie. Czy nie należy naprawić pomyłki Gorbi-Jelcyna, tzn. wycofania wojsk radzieckich z terytorium zjednoczonych Niemiec w latach 1990-94?
A tam, a tam może dojść i do naprawienia pomyłki cara Aleksandra II - sprzedaży Alaski w roku 1867. Za pomocą oczywiście magicznej nuklearnej różdżki.

I jak tam z bilansem "straty-zyski"? Ciekawym, co o tym myśli pan Elon z jego strategiczną wizją świata. Czyżby, wg niego, należy na wszystko się zgodzić, "oby tylko nie było wojny"? ::)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #71 dnia: Października 04, 2022, 10:46:44 pm »
I jak tam z bilansem "straty-zyski"?
Zapunktował u Miedwiediewa i Pieskowa...u kogo stracił?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #72 dnia: Października 05, 2022, 09:18:30 am »
Zapunktował u Miedwiediewa i Pieskowa...u kogo stracił?:)
U kogo stracił? Też pytanie. U mnie. U Ciebie. U milionów takich jak Ty i ja.
Czy może w naszych czasach renommée, reputacja człowieka nie ma już najmniejszego znaczenia?

Zapunktował u Miedwiediewa? Okay. A co mu z tego przyszło? Nie ogarniam. No, jeszcze mogę jako tako zrozumieć takiego na przykład Schrödera.
No tak, w oczach pewnej części ludzkości okrył się hańbą. Ale w zamian za lojalność wobec Kremla przynajmniej dostał i dostaje szeleszczące pieniążki. Ale w przypadku miliardera Muska taki wariant chyba nie wchodzi w rachubę?
Więc po co popełnił te wpisy?
 :-\

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #73 dnia: Października 05, 2022, 11:07:19 am »
Więc po co popełnił te wpisy?
 :-\

Pomijając wariant trollingowy? Może jednak chodzi o pieniążki, a dokładniej możliwość robienia interesów w Rosji, ktokolwiek by tam nie rządził (a przecież nawet jeśli - co daj, metaforycznie pojęty, Bóg! - Putin padnie, zostaną tam liczne sieroty po nim):
https://www.rbth.com/business/333812-elon-musk-tesla-factory-russia
Albo przestraszył się:
https://en.as.com/latest_news/elon-musk-fears-for-life-after-russian-threat-n/
Przy czym pewnie zakłada, że Zachód i tak mu wybaczy, bo bogaty, Ukraina - bo jednak dostarczył Starlinki, i w pierwszej fazie wojny zachował się ogólnie b. przyzwoicie. Może też - zakładając wariant koniunkturalny - wychodzić z założenia, że i tak nikt z Ukraińców i wspierających Was nie potraktuje jego "oferty" serio, i tym się autorozgrzeszać.
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2022, 12:29:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Odpowiedź #74 dnia: Października 05, 2022, 12:19:33 pm »
No właśnie wszyscy próbujemy się domyśleć co chciał czy czego nie chciał Musk a on ma aspergera, więc to akurat z tym (czyli rozpoznaniem uczuć, intencji i reakcji innych) on sam ma największe kłopoty i o to mi głównie chodziło, że właśnie z tego powodu jego decyzje mogą zdawać się dziwne, wyrachowane, przebiegłe itd. a być może mu to tak samo wychodzi po prostu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).