Autor Wątek: Varia (maszyny Łągiewki) (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.  (Przeczytany 28388 razy)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 06, 2008, 11:12:26 am »
@dzi: Pisałem o tym mniej więcej dwa lata temu już,  gratuluję refleksu. Żona wybornie, dziękuję.
Liczyłem że się opamiętasz ;) Teraz to już dojrzała decyzja. Ale moje nastawienie do nauki to tylko prywatne doświadczenia, może u was jest inaczej.

This user possesses the following skills:

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 06, 2008, 03:56:21 pm »
Term, moze wiec Ty mi wyjasnisz, jakim cudem pompa kawitacyjna wytwarza wiecej energii cieplnej niz zostalo do niej dostarczonej elektrycznej? Jak rowniez co jest przyczyna wiekszego napiecia powierzchniowego wody, ktora przez ta pompe przeszla? Na Poltechnice Poznanskiej robili badania tej pompy i nie wiedza (stan na 2006). To link:
http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/cieplo/pk/pk_00.html#gora

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 06, 2008, 04:00:45 pm »
Myślę że to wynik złego modelu matematycznego sporządzonego do badań Nex ;)

This user possesses the following skills:

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 06, 2008, 04:51:28 pm »
Ale takie dane podaja tez inni. Poza tym, sadzisz ze przy tak dziwnym wyniku nie sprawdziliby dokladnie? Tutaj jeszcze jeden link, w komentazach sa ciekawe info, woda po przejsciu przez pompe wykazuje tez wiekszy ciezar wlasciwy.
http://64.233.183.104/search?q=cache:Fj93lNK4JTUJ:mlodyfizyk.blox.pl/2007/03/Akimow-oszukal-Lagiewke.html+pompa+kawitacyjna&hl=en&ct=clnk&cd=18&gl=uk

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 06, 2008, 05:05:49 pm »
Żartowałem. :)

This user possesses the following skills:

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 438
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 06, 2008, 07:37:26 pm »
Cytuj
Mam nadzieję, że conieco wytłumaczyłem :) Niestety nie mogę podać więcej szczegółów, nie jestem też w stanie dokładnie podać jaki jest temat mojego doktoratu, gdyż po pierwsze jeszcze nieco musiałbym tu po-popularyzować (kilka ekranów :|)  o po drugie wszyscy by usnęli.
Przeciwnie, przeciwnie... A jeszcze takie pytanie techniczne - jakiego oprogramowania używasz (jest jakieś dedykowane do tych problemów, używasz któregoś z popularnych programów do metod numerycznych, w którym programujesz swój problem, masz program własnego autorstwa, etc.)? I czy możesz rozwinąć temat metod numerycznych (to jakieś Monte Carlo jest, czy jak...)?

Terminus

  • Gość
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 06, 2008, 10:14:05 pm »
@ Nexus.
Nie mam pojęcia. Nie zajmowałem się nigdy przepływami w którym dużą rolę odgrywa temperatura - a tutaj tak to wygląda. Na wyjściu z pompy moim zdaniem pomiar napięcia powierzchniowego jest bardzo trudny - jak to zostało wykonane? Jest tam przecież turbulentny ruch cieczy.

@ miazo
Wyłącznie oprogramowanie własnego autorstwa.
Nie, Monte Carlo to metoda, która nie ma z tym wiele wspólnego. Możesz podszkolić się na przykład na CFD online.

Pozdrawiam.

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 06, 2008, 10:22:27 pm »
Badano napiecie powierzchniowe i ciezar wlasciwy cieczy po wyjsciu z pompy, nie wiem jak szybko po wyjsciu, ale chyba dopiero jakis czas po. Istotnie tutaj temperatura i cisnienie to wartosci decydujace. Kurde, szkoda ze nie masz info o tym :(, mialem nadzieje ze moze w koncu cos sie dowiem. Moze bys spytal u siebie o to? Zwlaszcza wieksza ilosc energi na wyjsciu jest przedziwna.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 06, 2008, 11:34:18 pm »
Nie jest to sprawa specjalnie skomplikowana -przynajmniej z matematycznego punktu widzenia - zajmuje się tym dział matematyki (stosowanej) zwany metodami numerycznymi.
Czyli symulacja takiego przepływu za pomocą odpowiednio wydajnej maszyny na zasadzie obliczania położenia każdej poszczególnej cząsteczki cieczy w jakiejś objętości - to jeszcze co innego?
Cytuj
Mam nadzieję, że conieco wytłumaczyłem :)
Conieco zrozumiałem (?) :). Czyli - jest to matematyka stosowana?
Cytuj
Tu widzisz przykładowy wynik przeprowadzanych przeze mnie symulacji.
Aaa, coś jak Ron Fedkiw. Czy to jest statyczne, czy klatka z większej całości? Na jakiej maszynie chodzi blender?

Zasadniczo - czy pracujesz nad konkretną techniczną sprawą - jak powiedzmy te bąbelki w coli - czy nad klasą zjawisk?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 07, 2008, 01:09:35 am »
Czyli symulacja takiego przepływu za pomocą odpowiednio wydajnej maszyny na zasadzie obliczania położenia każdej poszczególnej cząsteczki cieczy w jakiejś objętości - to jeszcze co innego?
Blisko. Analiza drogi każdej cząsteczki per se byłaby skrajnie trudna - ze względu na choćby oddziaływania międzycząsteczkowe. Dlatego raczej robi się inaczej - uznaje się, że płyn jest ciągły (założenie ciągłośći (z gruntu oczywiście fałszywe, ale w makroskali się sprawdza)) i traktuje się go całościowo, jako pewną objętość.
Podejście cząsteczkowe też jest praktykowane (to tzw. Lagrange'owski model cieczy), niemniej nawet tam stosuje się pewne uproszczenia.
Cytuj
Conieco zrozumiałem (?) :). Czyli - jest to matematyka stosowana?
Tak. (:) ) Definicja mat. stos. to bardzo trudna i nieostra sprawa - proponuję to.
Cytuj
Aaa, coś jak Ron Fedkiw. Czy to jest statyczne, czy klatka z większej całości? Na jakiej maszynie chodzi blender?
Nawet nie wiesz, ile się trzeba namęczyć i nasiedzieć nad tutorialami nt. grafiki 3D, żeby osiągnąć takie fedkiwowskie efekty. To tutaj jest statyczne - Ron używa do renderingu Silicone'ów, my tylko PC. Ale robiłem już kilka animacji - nie będę ich tu zamieszczał ze zrozumiałych przyczyn:) Blender z kolei uruchamia się nad każdym PC, ponoć jest nawet wersja pod Windows.
Cytuj
Zasadniczo - czy pracujesz nad konkretną techniczną sprawą - jak powiedzmy te bąbelki w coli - czy nad klasą zjawisk?
W zasadzie obie odpowiedzi prawidłowe - najbardziej interesuje mnie atomizacja (rozpylanie). Ale jest to przykład z szerszej klasy zjawisk 'surface tension driven', czyli generowanych przez napięcie powierzchniowe.
Tu muszę zaznaczyć, że jako matematyka, gdy mówię że interesuje mnie 'jakieś zjawisko' - to tak naprawdę najbardziej interesuje mnie model tego zjawiska, ono samo - jeśli chodzi o szczerość - zawsze nieco mniej. Nie będę robił z siebie fizyka i nie śmiałbym za takiego uchodzić.

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2008, 01:11:22 am wysłana przez Terminus »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 07, 2008, 12:02:28 pm »
miazo: Odpowiem jako praktyk po laicku przez co będzie pewnie mniej poprawnie ale może bardziej zrozumiale dla innego laika. Metody numeryczne różnią się tym od analitycznych, że w tych drugich dochodzisz do wyniku "dokładnego" z konkretnego "matematycznego wzoru" (tak naprawdę to co się uczy w szkołach to analiza właśnie i te "wzory" to jest to) natomiast w numerycznych kolejnymi iteracjami sporo prostszego wzoru przybliża się do wyniku. Co to daje? Ano to, że zazwyczaj w zastosowaniach inżynierskich (czy np fizyce, czyli po przejściu do "realnego świata") i tak mamy określony błąd w danym badaniu. Więc możemy sobie pozwolić na otrzymanie danej wartości z określonym przybliżeniem i jej używanie, szczególnie jeśli jest to łatwiejsze w realizacji (np zalgorytmizowanie rozwiązywania analitycznego całki jest bardzo, jak mi się wydaje, trudne natomiast numeryczne bynajmniej). Ograniczeniem dokładności wyniku jest zazwyczaj ilość pamięci.
Bardzo fajna dziedzina zresztą, na analizie siedzisz i męczysz całkę kombinując na siedemnaście sposobów ją redukować a na numerycznych po prostu obliczasz wynik. ;)

Oczywiście jak coś źle napisałem proszę Terminusa o poprawienie.

This user possesses the following skills:

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 07, 2008, 02:53:58 pm »
a to rozpylanie to atomizerem plazmowym może?

a metody monte carlo to się przy badaniu próbek w mikroskopach elektronowych używa, hmm.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 07, 2008, 08:09:44 pm »
Nawet nie wiesz, ile się trzeba namęczyć i nasiedzieć nad tutorialami nt. grafiki 3D, żeby osiągnąć takie fedkiwowskie efekty.
Coś tam wiem, choć przyznam że nigdy nie miałem potrzeby wizualizować spraw takich jak efekty soczewkowania i wzajemnych odbić na powierzchniach krzywoliniowych itp.
Cytuj
Ale robiłem już kilka animacji - nie będę ich tu zamieszczał ze zrozumiałych przyczyn:) Blender z kolei uruchamia się nad każdym PC, ponoć jest nawet wersja pod Windows.
Tak, nawet mam zainstalowanego i ciągle nie mogę się zebrać, aby w nim trochę podziałać, głównie odstrasza mnie zupełnie inny interfejs i filozofia niż w znanych mi progsach. A pytałem o maszynę blendera bo myślałem, że trzaskasz właśnie animacje a to potwornie czasożerne przy takim poziomie realizmu - więc się zdziwiłem
Cytuj
Tu muszę zaznaczyć, że jako matematyka, gdy mówię że interesuje mnie 'jakieś zjawisko' - to tak naprawdę najbardziej interesuje mnie model tego zjawiska, ono samo - jeśli chodzi o szczerość - zawsze nieco mniej.
W zasadzie jak zdarza mi się pogadać z fizykami to mówią to samo ;). Gdzies na końcu bąkną czasem, że oczywiście chodzi o to, czy te kulki się zderzą czy nie, ale jakieś to nieszczere...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #28 dnia: Listopada 07, 2008, 11:30:43 pm »
Humanistyczne streszczenie dyskusji:
Term próbował zrobić fortunę grając w ruletkę w Monte Carlo, ale coś te metody liczenia dają wyniki przybliżone, a nie dokładne, więc się nie udało. Ale załapał się przy sprzedaży napojów z bąbelkami, przy okazji cyknął parę artystycznych fotek jakiś kropelek, a za zarobione pieniądze wrócił do nas na forum, z czego się cieszymy  ;D

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 08, 2008, 09:53:02 pm »
Tak, jako Twoj kolega po fachu podobnie to odebralem. Dodatkowo Terminusa najbardziej interesuje rozpylanie, wiec oczami wyobrazni go widze jak chodzi sobie i pryska na kwiatki zraszaczem.
A powaznie - przegladalem internet pod katem pompy kawitacyjnej, o ktorej wspomnial Nex. Zjawisko mnie bardzo zaciekawilo, ale nie znalazlem konkretow (oprocz tego, ze testowano urzadzenie i sprawnosc wyniosla 117%). A z tym napieciem powierzchniowym to zupelnie nic. Dajcie znac, gdybyscie mieli sensowne dane jak to sie dzieje.