Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 862
1
DyLEMaty / Odp: "Space - The Final Frontier"
« dnia: Czerwiec 23, 2021, 07:40:19 pm »
Picard nie był tak zły jak Discovery.

I tak, i nie. Z jednej strony pod względem czysto rzemieślniczym robiony jest lepiej, klasyczniej, z drugiej - większość bzdurstw i niekonsekwencji "Discovery" (poza burnem, którego to wątku rozwinięcie zniszczyło sezon trzeci, obracając go w kiepski komiks) da się (na bardzo upartego ale zawsze) wyjaśnić piętrzącymi się w wyniku uprawianej tam nałogowo ;) chronomocji nadpisaniami temporalnymi, podczas gdy w wypadku "Picarda" (choć nowy zwiastun sugeruje przyszłe pójście w podobnym, b. wygodnym dla tfu-rców, kierunku) jak dotąd żaden idiotyzm nie znalazł usprawiedliwienia. Warto też przypomnieć jak postrzegają rzecz najbardziej betonowi fanatycy "ST", wśród których popularne jest powiedzonko "'Discovery' kills body of 'Star Trek', but 'Picard' corrupts its soul", co się wykłada, w ten sposób, że starsza z w/w serii narusza tylko tzw. kanon i tradycyjne struktury narracyjne "Treka", podczas gdy nowsza dobiera się już do uświęconego ;) zestawu ideałów i wizji przyszłości... (Pewnie nie użyłbym tak wielkich słów, ale rozumiem optykę.)

2
Organizacja forum / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Czerwiec 23, 2021, 12:43:51 pm »
Hmm, czasem boty czekają długie godziny, a bywa, że i dni, na zbanowanie (rozumiem to, nikt nie spędza całego życia na Forum, nawet ja ;), po prostu stwierdzam fakt). Szczęśliwie większość śmieci raczej od niechcenia (najaktywniejszy ostatnio był chyba szocik "wieloosobowy", a i on za wiele nie naprodukował), ale nigdy nie przewidzisz z czym masz do czynienia, a pamiętam z ST.pl i takie, dla których kilkanaście-kilkadziesiąt postów na godzinę to była norma*. Wolę dmuchać na zimne.

* Kiedyś mnie bym banował jednego takiego o 6 rano z łóżka wyrwali (zasnąłem przy włączonym komputerze, tj. nie bezpośrednio, w tym samym pokoju był, a GG miało b. głośny sygnał przychodzących wiadomości). Czym jest na tym tle PM... ;)

3
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« dnia: Czerwiec 23, 2021, 12:36:28 pm »
Gdyby konstruktorzy byli pozbawieni ciekawości, chęci, ambicji, ego, rywalizacji ? Czy chciałoby im się tworzyć ? Raczej marazm nuda lenistwo by nastały

Jak pewnie wiesz, Lem posądzał przyszłe AI o dążenie do świętego spokoju jako naczelny - czy może lepiej: jedyny - imperatyw, już na etapie "Astronautów", i - potem - "Kongresu.." (ech, przypominają się b. stare dyskusje - linkowana była zresztą siostrzanym wątkiem niniejszego, te same kwestie - z trochę innych perspektyw - tu i tam omawialiśmy). Ciekawe czy pisząc "GOLEM-a..." zapomniał o tym z narracyjnej potrzeby (tak jak inni autorzy wprowadzali umowny napęd nadświetlny w imię popychania fabuły, nie przymierzając), czy rozważał serio i inne warianty (tj. że mimo braku człekopodobnych emocji sztuczny Rozum posiadać będzie - z natury niejako, lub z woli twórców/programistów jakieś - jakie? - formy wewnętrznego napędu)?

4
Organizacja forum / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Czerwiec 23, 2021, 12:12:38 pm »
Bocik. Posta wywaliłem.

5
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Czerwiec 23, 2021, 01:03:10 am »

6
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Solaris]
« dnia: Czerwiec 22, 2021, 05:11:09 pm »
Skojarzenie, za które sam siebie chciałbym spalić na stosie jako bluźniercę ;) , ale go nie uniknę.
Jeden pan, twórca w swojej klasie ceniony (a nawet wielbiony), ale bardzo daleko mu do Lema (bo sprawnym rzemiechą od komiksów reklamujących zabawki jest), snuł - podobne Mistrzowym, okołosolarisowym - opowieści, że improwizował, do okoliczności się naginał, retconował, i ogólnie sam nie wiedział dokąd jedzie...
https://www.youtube.com/watch?v=Uf4KmEu-jPg
Tymczasem ze stosownej encyklopedyjki wynika, że niekoniecznie była to stuprocentowa prawda:
https://gijoe.fandom.com/wiki/Silent_Interlude#Behind_the_scenes
I teraz się zastanawiam, czy Patron się również krygował?

7
DyLEMaty / Odp: "Space - The Final Frontier"
« dnia: Czerwiec 22, 2021, 04:58:03 pm »
Pojawił się pełniejszy zwiastun drugiego sezonu "PIC":

https://www.startrek.com/videos/watch-star-trek-picard-season-2-first-look
[Zapowiadany powrót Q, jakieś temporalne zabawy (wzmianka o "Road Not Taken" wygląda na nawiązanie do "ORV"), odborgizowana ku własnemu zdumieniu Seven... Hmm...]

Oraz całkiem zgrabna fan-animacja komputerowa - "Cleared For Departure":


Tudzież jakiś ostatni podryg (skurcz pośmiertny?) "New Voyages":

8
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« dnia: Czerwiec 22, 2021, 04:40:32 pm »
Geniuszy nigdy nic nie zadowoli :)

Tu gładko pętlimy do Stapledona, z jego "Odd Johnem", czołową dla "GOLEM-a..." inspiracją, i johnową krytyką ludzkiej literatury. (Skądinąd, O.S. powtórzył ten wątek raz jeszcze każąc Syriuszowi, z perspektywy wrażliwego psiego słuchu, skreślić czlowiecze instrumenty i wykonania muzyczne.)

wtedy koło 20tki kompletnie mnie rozczarował, bo chociażby miesięcznik "Fantastyka" był bardziej wciągający

Ja - w zbliżonym wieku - chłonąłem go jak objawienie, zaczął mi za coś na kształt prywatnej biblii robić. Dziś, z perspektywy czasu, byłbym bardziej krytyczny, a i mam świadomość, że niektóre książkowe tezy sam Lem brał w nawias:
https://solaris.lem.pl/ksiazki/apokryfy/golem14/155-komentarz-golem14

Swoją drogą: ciekawe o ile radykalniejsza, mniej nadziei zostawiająca, byłaby wzmiankowana krytyka, gdyby ją nie superkomputer (do pokrewieństwa z nami się jednak poczuwający), a Ocean S. ją wygłosił?

9
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« dnia: Czerwiec 22, 2021, 03:04:45 pm »
Ten twór/potwór to maszynowy faszysta - dla kaprysu wykłada to, co jest bezcelowe i przydatne anihilacji.

Że niby GOLEM jak Zołzikiewicz, chce powiedzieć Ohydkom, że są durnie? IMHO jednak wierzył w nasz gatunek (minimum tę jego część, z której miały być komputery) i usiłował dobrymi radami (i takimż przykładem) zachęcić go do wejścia na ścieżkę autoewolucji ("odrzucając człowieka, ocali się człowiek"). Zachęcić od niechcenia jednak, bo w sumie homosapy ;) - w których widział raczej swoich akuszerów, niż rodziców - mało go obchodziły.

10
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Czerwiec 22, 2021, 02:57:10 pm »
Rozwiązania z pewnością cenne (i pomysłowe), ale jakoś to mało lemowskie, że połowa konkursu kręciła się wokół spraw związanych z kultem bóstwa Kap-Eh-Thaal...  :-X

12
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Czerwiec 21, 2021, 11:51:43 am »
Wracając do gołębi... Z pisklaczków zrobiły się - fachowo mówiąc - podloty (opierzone, regularnie ćwiczące skrzydła) z których starszy daje się się odróżnić od przynoszącego im wciąż pokarm starego (u gołębi to ojciec opiekuje się podrośniętym potomstwem) głównie po rozmiarze, a i to z trudem. Ze dwa tygodnie i opuszczą gniazdo. Taka kolej rzeczy. Choć trochę będzie smutno, przywiązałem się.

13
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Czerwiec 20, 2021, 07:34:02 pm »
Chyba wyemigruję  ::)

Tak serio to Islandia mogłaby być niezłym kierunkiem. Nie dość, że systemowi bankowemu się postawili, to rekordowo niski współczynnik osadzonych mają. Tylko ponoć przestali nas lubić:
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27049925,islandia-ksenofobiczne-ataki-na-polakow-islandzki-rzad-wydal.html

14
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Czerwiec 20, 2021, 04:51:01 pm »
Też sprawdziłem.
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_United_States_incarceration_rate_with_other_countries
Jeśli wierzyć Wiki, i źródłom na które się powołuje, w/w liczba prawdziwa jest i dla obecnych Stanów i dla gułagów z czasów Stalina. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia warunków za kratami.
W każdym razie...
https://www.youtube.com/watch?v=2UAX29NmxIs&t=159s

15
Zwróciłbym chyba uwagę na luźne podobieństwo motywów:
1. rozsiewanie (celowe) proszku pirE (pyrE) w "Gwiazdach..." Bestera - rozsiewanie selenocytów* (gdzie w obu wypadkach ma to być czynnik antywojenny),
2. efekty działania tych ostatnich przypominają zarówno skutki eksperymentu Dońdy (w wiadomym wspomnieniu), jak i papyrolizę (wzmiankowaną we wstępie do "Pamiętnika...", którego bohater początkowo też miał być Tichym, jak wiemy); jeden (raz rozdwojony ;) ) Ijon - trzy końce cywilizacji**?

* Nazwa będąca pewną grą słów (jak widać):
https://www.encyklopedia.interia.pl/biologia/news-solenocyty,nId,2061103

** Nawiązanie uczyniłem ;), czysto naskórkowe:
https://sklep.zysk.com.pl/trzy-konce-historii-czyli-nowe-sredniowiecze.html

Strony: [1] 2 3 ... 862