Autor Wątek: Poradnia językowa  (Przeczytany 164920 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #585 dnia: Września 27, 2022, 07:27:46 pm »
A ja się zastanawiam, czy można i "byłżby" i "byłbyż"?
Miarodajne czynniki twierdzą że "byłbyż" jest formą poprawną.
Byłżby zasadniczo na nie, ale z cieniem niepewności, bo coś tam z pakułą, partycj...o, partykułą i że czasem ją można przestawiać?
Nie zrozumiałem newansów.  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #586 dnia: Września 28, 2022, 04:37:20 pm »
Na początku frazy <byłżby> nie razi, ale w jej środku <byłbyż> brzmi mniej drażniąco, ich użycie może być zamienne względem rytmu akcentów frazy i zdania i tego, jak konkretna opowieść o gdybaniu jest rozpędzona.

<Byłżby...> ~ rozpędzanie gdybania (?)
<...byłbyż...> bardziej uniwersalne

Wiem, że to jedynie unik z mojej strony, ale pytanie było otwarte, a  ludzki język/mowa nie jest zerojedynkowy.
I jedna i druga forma jest prawdziwa i dopuszczalna.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #587 dnia: Września 30, 2022, 12:44:58 pm »
Wracając do artysty i l.mn. od <poetu> :
Powinien być wyluzowany i jeśli naturalne jest, że nie pasuje mu męskość tudzież kobiecość to ma prawo do pasującego mu ideału.
Ja to szanuję i językowo nie powinno się z tego wyluzowania i jego tożsamości szydzić.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #588 dnia: Listopada 19, 2022, 06:33:12 pm »
Zastanawiałem sie gdzie to dać; do tempory? Pasowałoby z racji czasu.
Doniemogę? Też trochę. A nawet do wątku o Szulkinie, gdzie akurat xetras zapodał typowego festePolaka.
Ostatecznie tutaj, gdyż występuje sporo zabawnych słówek, to niech LA się szkoli. ;)
Ad remitum to ogolnie rozbawiło, a w szczególe refleksja o porażce obu stron ówczesnej barykady.

Rok 1903

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #589 dnia: Listopada 19, 2022, 07:27:27 pm »
Niewiele zostało, dekle no i "jeder Schuss - ein Russ" - nawet na czasie :) . Cos tram jeszcze...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #590 dnia: Listopada 19, 2022, 07:46:29 pm »
Niewiele zostało, dekle no i "jeder Schuss - ein Russ" - nawet na czasie :) . Cos tram jeszcze...
Chyba u wos... ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #591 dnia: Listopada 19, 2022, 08:01:07 pm »
Niewiele zostało, dekle no i "jeder Schuss - ein Russ" - nawet na czasie :) . Cos tram jeszcze...
Chyba u wos... ;)
8)
No, u mnie tysz.
A sznekę z glancem macie?
Kuchy, chodzenie na pachtę, pucowanie, flancowanie, haltery, waserwagi... co ciekawe, cześć tych germanizmów przywiozło/odrodziło pokolenie, które w latach 80-90 tych wyjechało do Niemiec na zarobek. Tzw "złote rączki". I teraz mają kichę, bo wiek emerytalny naszedł, a emerytur ni ma... lub skromniutkie. Bo tamuj to większość na lewo, po rodzinach.
Ale to piszę ja - bumers almos dziaders. Młode to i tych "polskich" już nie jarzy. Ostatnio pewien licealista pytał, a co to takiego "rodacy"?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #592 dnia: Listopada 19, 2022, 09:35:54 pm »
Wy na Ślunsku to osobny naród jesteście, a przynajmniej tak uważacie ;) . Taki jeden miedzianobrody jest Waszym heroldem, choć moim zdaniem szpetnie z tą brodą wygląda. Liv - w mowie potocznej - u Ciebie coś więcej zostało? Bo że niektóre jednostki cuś wincej rozumią to jeszcze nie znaczy, że przeciętny Nowakokowalski używa powszechnie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #593 dnia: Listopada 19, 2022, 10:35:19 pm »
niech LA się szkoli. ;)
A dzięki :)
Domyślam, że podeszwy to zole? Bo nie widzę, druk niewyraźny, nawet bryle nie pomagają ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #594 dnia: Listopada 19, 2022, 11:33:46 pm »
Ostatnio pewien licealista pytał, a co to takiego "rodacy"?

I tym sposobem mogę pierwszy - i raczej ostatni - raz pochwalić gamrat... kamratów pana Fatyganta, oni przynajmniej wiedzą, choć nie dałbym złamanego grosza, a tym bardziej eurocenta, za ich tego słowa rozumienie...

Apropośniki oko cieszące:
https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/posts/pfbid0MoAktuhuWVQmxcEYhtxkaGQJCZQUASsZ15Cutepe7zXdKUugA5LP1NsmYgNw2sn5l
https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/posts/pfbid02EmNpbgzBhx9edyFiAYvCse7XjWTKSQLXK8Wxj7EcrKyqyrZGiWsqM8C3pFKrWJJml
https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/posts/pfbid031f4BUjGAoe9Chv2iLXESHANEemYL93Da6JR5ab5aDGcLx5AHZjUQgXT8gyjAQe8rl
« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2022, 11:49:33 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #595 dnia: Listopada 20, 2022, 03:33:50 am »
Co do słowa "rodacy":
Młodzież nie szuka co z czego pochodzi ?
(Ród, rodzina, rodzenie)
Byłoby to dość dziwne - nie kombinują ?

Dygresja:
Przecież powszechnie wiadomo, że Warszawa jest od Warsa i od Sawy, tzn. ludowe asocjacje słowne i wnioskowanie na ich podstawie (bez związku z faktami) sięga dawnych czasów.
« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2022, 03:40:05 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #596 dnia: Listopada 20, 2022, 11:44:15 am »
A sznekę z glancem macie?
Mamy sam glanc - bez szneki.
Musiałam sprawdzić co to i wyszło mi, że najbliżej do szneki naszymu kołockowi z posypkom;)
Cytuj
co ciekawe, cześć tych germanizmów przywiozło/odrodziło pokolenie, które w latach 80-90 tych wyjechało do Niemiec na zarobek.
Stąd ciągle wyjeżdżają - ale mam wrażenie (niczym nie poparte), że teraz więcej kobiet wyjeżdża na roboty do Niemiec - jako opiekunki do altenheimów.
Wkrótce więc waserwoga zostanie zastąpiona windelem?;)
Wy na Ślunsku to osobny naród jesteście, a przynajmniej tak uważacie ;) . Taki jeden miedzianobrody jest Waszym heroldem, choć moim zdaniem szpetnie z tą brodą wygląda.
Jo nie wiem czy łon jest jesce ze Ślonska czy kajś ze Spitsbergena... :-\

Chyba najtreściwiej o Śląsku napisał Smolorz w swoim doktoracie:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/153311/slask-wymyslony

Domyślam, że podeszwy to zole? Bo nie widzę, druk niewyraźny, nawet bryle nie pomagają ;)
Jak bryle nie pomagajom, to sie wyduldej sznapsa;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #597 dnia: Listopada 20, 2022, 06:36:58 pm »
Jak bryle nie pomagajom, to sie wyduldej sznapsa;)
Toć mosz recht. Zarozki wydudlę sobie cyntlę. Pomoże, nie pomoże, a na sicher nie zaszkodzi ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #598 dnia: Listopada 21, 2022, 06:23:50 pm »
Z innej beczki... Ciekawostka, można powiedzieć, zyskująca na aktualności (choć czy dziś kto takich generałów używa?):
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview-t-9781-start-0.phtml
Wie ktoś coś o jej etymologii? Faktycznie o carskich chodziło?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #599 dnia: Listopada 21, 2022, 06:29:50 pm »
<Jenierał> i <urynał> może komuś potocznie się  jako zamienniki kojarzyły ?
Dla mnie to jednak dość dziwne (ale jednak spotykane).
 PS.
Znam osoby, które nie czują różnicy między  "kolargolem" i "koralgolem".  Nie mal tak samo brzmi imię tego smutnego płaczka.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.