Autor Wątek: Rosja, ZSRR, Ukraina...  (Przeczytany 192652 razy)

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1050 dnia: Sierpnia 03, 2023, 02:33:26 pm »
(...)
A owszem, co do kwestii "zastępstwa militarnego" to oczywiście, że Ukraina bije się poniekąd za Zachód, a z tego Zachodu najbardziej może właśnie dla Kraju Priwislańskiego.

Wypraszam sobie, i zapewe nie tylko ja, takie określenia jak "Kraj Priwislanski".
Czy ty przyszedłeś tu poto, żeby prowokować?
Gdzie jest administrator?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1051 dnia: Sierpnia 03, 2023, 03:32:27 pm »
Przypuszczalnie emocje mącą Ci rozum, jeśli nie wyłapujesz aluzji, drugiego czy trzeciego dna, choć na ogół ani nie masz z tym problemu ani też sam nie odżegnujesz się od stosowania takowych figur w wypowiedzi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1052 dnia: Sierpnia 03, 2023, 04:05:41 pm »
Jeśli Ochojska poleci budować bramy powitalne dla białoruskich  śmigłowców to tak. Ze Sterczewskim.

Powiedz, czy naprawdę nie dostrzegasz różnic pomiędzy 1. nienajlepiej traktowanymi w przedwojennej RP mniejszościami narodowymi (które na swoje nieszczęście trafiły potem z deszczu pod rynnę, i rychło podobnych entuzjazmów pożałowały), a obecnymi parlamentarzystami, 2. imigrantami, a krasnoarmiejcami (w służbie Stalina) z jednej, zaś ludźmi a helikopterami bojowymi z drugiej strony, czy tylko myślisz, że jesteśmy tu dość tępi, by łykać takie "analogie"?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1053 dnia: Sierpnia 03, 2023, 04:23:54 pm »
Prawdopodobnie pierwszą stroną problemu są wybory w Polsce. Problem zboża został wywołany przez władze polskie, ponieważ nie zapewniły czegoś tak prostego jak tranzyt zboża od jednej granicy do drugiej. Okazało się to w XXI wieku niemożliwe, żeby sprawić, że zaplombowany tir ze zbożem odprawiony z datą i godziną w punkcie A granicy ma z tymże zaplombowanym zbożem wyjechać w ciągu 48h w jej punkcie B. Od początku to nie działało, od początku polscy rolnicy protestowali widząc, co się dzieje w skupach, ile miesięcy temu były pierwsze protesty w rejonie przejść? Ale władza poza miododajnymi słówkami nie zrobiła kompletnie nic, proceder okrzepł, trwał a nawet się rozwijał, przy braku jakiegokolwiek działania np. ministra rolnictwa, który osobiście po żniwach zeszłego roku sugerował rolnikom, aby nie sprzedawali zboża od razu, bo paru miesiącach jego cena w skupie znacznie wzrośnie. A w rzeczywistości znacznie spadła. Obecnie spora część problemu, a może większa jego część polega już nie na tym, ze są niskie ceny skupu zboża, ale na tym, że magazyny są nim zapchane i rolnicy się obawiają, że tegoroczny skup też będzie poniżej oczekiwań. Wszystkiego tego nawarzyły polskie władze bez nijakiej winy Ukrainy, bo oczywiście po obu stronach granicy są cwaniacy, przestępcy itd. ale od tego jest władza, aby przynajmniej masową skalę procederu udaremnić. Zboże to nie papierosy czy spirytus, że opłaca się nawet jednego tira przemycić. A po wystąpieniu problemu w całej okazałości nie zrobiły nic w temacie, mając jeszcze dobrych kilka miesięcy czasu, poza pleceniem bzdur, a że to zboże techniczne itd.
Moja małżonka wczoraj wyjaśniła mi to samo, do tegoż prawie tymi samymi słowami. Deja vu jakieś :o

Cytuj
...dla Kraju Priwislańskiego.
Oj. Brzmi zbyt złowieszczo i proroczo w tych krytycznych czasach. Może nie warto puszczać pary z ust?
Samospełniające się przepowiednie tam, to i owo...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1054 dnia: Sierpnia 04, 2023, 09:24:34 am »
Gdybyż słowa miały moc sprawczą... Dawno by mnie chyba na tym świecie nie było ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1055 dnia: Sierpnia 04, 2023, 03:15:03 pm »
Przypuszczalnie emocje mącą Ci rozum, jeśli nie wyłapujesz aluzji, drugiego czy trzeciego dna, choć na ogół ani nie masz z tym problemu ani też sam nie odżegnujesz się od stosowania takowych figur w wypowiedzi.

Wytłumacz dlaczego musiałeś użyć "Kraj Priwislanski", zamiast "Polska".
Tylko krótko, konkretnie, w punktach: raz, dwa, trzy.
Poniżej cytat:

Cytuj
A owszem, co do kwestii "zastępstwa militarnego" to oczywiście, że Ukraina bije się poniekąd za Zachód, a z tego Zachodu najbardziej może właśnie dla Kraju Priwislańskiego.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2023, 03:27:17 pm wysłana przez A »

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1056 dnia: Sierpnia 04, 2023, 03:16:08 pm »
Prawdopodobnie pierwszą stroną problemu są wybory w Polsce. Problem zboża został wywołany przez władze polskie, ponieważ nie zapewniły czegoś tak prostego jak tranzyt zboża od jednej granicy do drugiej. Okazało się to w XXI wieku niemożliwe, żeby sprawić, że zaplombowany tir ze zbożem odprawiony z datą i godziną w punkcie A granicy ma z tymże zaplombowanym zbożem wyjechać w ciągu 48h w jej punkcie B. Od początku to nie działało, od początku polscy rolnicy protestowali widząc, co się dzieje w skupach, ile miesięcy temu były pierwsze protesty w rejonie przejść? Ale władza poza miododajnymi słówkami nie zrobiła kompletnie nic, proceder okrzepł, trwał a nawet się rozwijał, przy braku jakiegokolwiek działania np. ministra rolnictwa, który osobiście po żniwach zeszłego roku sugerował rolnikom, aby nie sprzedawali zboża od razu, bo paru miesiącach jego cena w skupie znacznie wzrośnie. A w rzeczywistości znacznie spadła. Obecnie spora część problemu, a może większa jego część polega już nie na tym, ze są niskie ceny skupu zboża, ale na tym, że magazyny są nim zapchane i rolnicy się obawiają, że tegoroczny skup też będzie poniżej oczekiwań. Wszystkiego tego nawarzyły polskie władze bez nijakiej winy Ukrainy, bo oczywiście po obu stronach granicy są cwaniacy, przestępcy itd. ale od tego jest władza, aby przynajmniej masową skalę procederu udaremnić. Zboże to nie papierosy czy spirytus, że opłaca się nawet jednego tira przemycić. A po wystąpieniu problemu w całej okazałości nie zrobiły nic w temacie, mając jeszcze dobrych kilka miesięcy czasu, poza pleceniem bzdur, a że to zboże techniczne itd.
Moja małżonka wczoraj wyjaśniła mi to samo, do tegoż prawie tymi samymi słowami. Deja vu jakieś :o

(...)

Może oglądają(cie) tę samą stację telewizyjną?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2023, 03:27:53 pm wysłana przez A »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1057 dnia: Sierpnia 04, 2023, 04:33:35 pm »
Wytłumacz dlaczego musiałeś użyć "Kraj Priwislanski", zamiast "Polska".
Tylko krótko, konkretnie, w punktach: raz, dwa, trzy.
Nie musiałem, po pierwsze. Jak bym musiał, to teraz nie musiałbym się tłumaczyć, bo bym działał pod przymusem, a więc bezwinnie. A, po drugie, użyłem, bo tak patrzy na Polskę każdy car od Piotra Wielkiego a może i wcześniej. To chyba proste? Putin przedstawia w swej ruskiej propagandzie zbrodniczą napaść Rosji na Ukrainę jako słuszną obronę przed NATO i faszyzmem. Rosja walczy więc z NATO i zgniłym Zachodem, za którego srebrniki bezwolnym najemnikem jest, wg niego, faszystowska Ukraina, bijąca się, w tej i szerszej perspektywie Putina, m. in. za "Kraj Priwislańskij", za jaki uważa Polskę. Nie tak dawno zauważył mimochodem, że Stalin łaskawie, ot tak, podarował nam Ziemie Zachodnie (które, w domyśle, Putin mógłby zabrać jak by chciał, gdy się rozbrykamy zanadto - tak jak Ukrainie zabrał prezent Chruszczowa) - a komu się takie prezenty daje, jak nie grzecznemu wasalowi, któremu nawet miano można narzucić wbrew metryce? Dlatego użyłem tej stylistyki czy maniery, bo to, w każdym razie dla mnie, jednoznaczna aluzja do bredni i chorych wyobrażeń Putina - i doprawdy nie rozumiem, jak mogłeś to odebrać w jakikolwiek inny sposób. OK?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1058 dnia: Sierpnia 04, 2023, 05:33:42 pm »
Ależ "wojenka polsko-ruska" między A i maźkiem  {i jeszcze paroma kolejnymi polemistami} odnośnie tzw. "Привисленского".
Tzn. mitomańska.

Kulturowo u nas jest ta cecha, że przekonujemy bez przymuszania (w odróżnieniu od Prusaków/Niemców/UE i w odróżnieniu od moskalskiej bolszewii).
To coś znaczy i to bardzo wiele. Pokazujemy przykładem i działaniem że coś da się.
Co innego prawo znaczy dla Polaka i dla Niemca albo dla Rosjanina moskiewskiego.
Nie wiem jakie podejście do: prawa, obyczaju, ładu, porządku, ("miru") mają Ukraińcy (czyli Rusini), zapewne różne.
Dygresja:
Na Słowacji czy w części Mołdawii lub Rumunii też są Rusini.
Rozróżniam Rusinów od moskali i bolszewii.
moskale i bolszewia to zaczadzenie mentalne.
Co więcej - oni tak chcą, tak im wygodnie że myśli za nich zwycięzki "Timur i jego drużyna".

Wiernopoddanczości u nas nie ma, co już wojna z lat 1830-1831 udowodniła [brak dowódców to inna kwestia], teraz są globalne interesy strategiczne o zasoby i miejsce [tu i teraz] jest kluczowe - dla każdego przebiegu tzw. "nowego jedwabnego szlaku". To że on będzie to chyba wszyscy są zgodni, to jaki: [czy z nami czy bez nas], o to toczy się gra/walka.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2023, 05:51:41 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1059 dnia: Sierpnia 04, 2023, 05:36:06 pm »
Rosja walczy więc z NATO i zgniłym Zachodem, za którego srebrniki bezwolnym najemnikem jest, wg niego, faszystowska Ukraina, bijąca się, w tej i szerszej perspektywie Putina, m. in. za "Kraj Priwislańskij", za jaki uważa Polskę. Nie tak dawno zauważył mimochodem, że Stalin łaskawie, ot tak, podarował nam Ziemie Zachodnie (które, w domyśle, Putin mógłby zabrać jak by chciał, gdy się rozbrykamy zanadto - tak jak Ukrainie zabrał prezent Chruszczowa)
Taaa... ::)
Z innej beczki (a raczej z innego szamba):


https://www.rp.pl/polityka/art38453631-nie-kaliningrad-ale-krolewiec-miedwiediew-polscy-rusofobi-chca-uczyc-wszystkich-historii


ps.
https://vk.com/wall-50332460_4923320
Warto zwrócić uwagę na komenty. Dają trochę do myślenia. Kto nie czyta po rosyjsku, może skorzystać z google translatora.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2023, 05:55:20 pm wysłana przez Lieber Augustin »

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1060 dnia: Sierpnia 04, 2023, 05:53:29 pm »
 'Historia magistra vitae' Marcus Tullius Cicero
Oczywiste jest że historię piszą zwycięzcy i że jest służebna propagandzie.
Także tej w internetach.

Maziek, i stałeś się zmanipulowany i teraz będziesz się tłumaczył.
Pamiętaj: "tylko winny się tłumaczy" :)
A sprawiedliwość musi być po naszej stronie".
Jak tu jakiś polityczny karierowicz przeczyta Twoje wpisy to nawet przed sąd cię postawią, a wyrok jest z góry przesądzony na niekorzyść pomówionego. Jako poputczik nikt nie ma łatwego życia.
Poza tym mamy gorącą kampanię wyborczą i trzeba mieć się na baczności.
I...
Poza systemem nie ma życia.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2023, 06:16:19 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1061 dnia: Sierpnia 04, 2023, 06:16:28 pm »
Wytłumacz dlaczego musiałeś użyć "Kraj Priwislanski", zamiast "Polska".
Tylko krótko, konkretnie, w punktach: raz, dwa, trzy.
Nie musiałem, po pierwsze. Jak bym musiał, to teraz nie musiałbym się tłumaczyć, bo bym działał pod przymusem, a więc bezwinnie. A, po drugie, użyłem, bo tak patrzy na Polskę każdy car od Piotra Wielkiego a może i wcześniej. To chyba proste? Putin przedstawia w swej ruskiej propagandzie zbrodniczą napaść Rosji na Ukrainę jako słuszną obronę przed NATO i faszyzmem. Rosja walczy więc z NATO i zgniłym Zachodem, za którego srebrniki bezwolnym najemnikem jest, wg niego, faszystowska Ukraina, bijąca się, w tej i szerszej perspektywie Putina, m. in. za "Kraj Priwislańskij", za jaki uważa Polskę. Nie tak dawno zauważył mimochodem, że Stalin łaskawie, ot tak, podarował nam Ziemie Zachodnie (które, w domyśle, Putin mógłby zabrać jak by chciał, gdy się rozbrykamy zanadto - tak jak Ukrainie zabrał prezent Chruszczowa) - a komu się takie prezenty daje, jak nie grzecznemu wasalowi, któremu nawet miano można narzucić wbrew metryce? Dlatego użyłem tej stylistyki czy maniery, bo to, w każdym razie dla mnie, jednoznaczna aluzja do bredni i chorych wyobrażeń Putina - i doprawdy nie rozumiem, jak mogłeś to odebrać w jakikolwiek inny sposób. OK?

Ależ te twoje wpisy są rozmamłane. Oczekiwałem krótkiego: raz, dwa, trzy.
Przypomnę, że potrafisz ocenić działalność polskiej dyplomacji, a nie potrafisz ocenić ocenić działalności dyplomacji ukraińskiej.
I nazywasz Polskę "Krajem Prywislanskim", chociaż w cytowanym wyżej fragmencie nie było to potrzebne. 

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1062 dnia: Sierpnia 04, 2023, 07:07:52 pm »
Oczekiwałem krótkiego: raz, dwa, trzy.
Czuję się rozbrojony (chyba Maziek ma podobnie?) tak kwadratową naiwnością.

Ja tu chyba jestem z pokolenia porucznika Columbo.
[Przypomnę że jako śledczy działał podstępnie- przez swój autyzm]
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1063 dnia: Sierpnia 04, 2023, 07:19:53 pm »
@xetras - ale ja nie chcę żyć w świecie, w którym uprzejme i szczere wyjaśnienie intencji oznacza tyle i tylko tyle, że człowiek został zmanipulowany lub czuje się winny ;)  - nawet jeśli 99% populacji tak właśnie uważa, I dlaczego wojenka? Zostałem poproszony o wyjaśnienie to go udzieliłem. A już w ogóle dlaczego mitomańska?


@A - nie zamierzam tego ciągnąć. Chciałeś odpowiedzi na swe pytanie to ją otrzymałeś. Nie rozumiesz, bądź nie chcesz zrozumieć co napisałem, bo to za długie - ani mnie to grzeje, ani ziębi.  A swoje oczekiwania, przypomnienia itp. uprzejme zwroty zachowaj proszę do kogoś innego.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #1064 dnia: Sierpnia 06, 2023, 02:01:21 am »
@Maziek: dlaczego wojenka? Zostałem poproszony o wyjaśnienie to go udzieliłem. A już w ogóle dlaczego mitomańska?
No to postaram się opisać parę obserwacji:
Funkcjonuje u nas (cały czas)  mit np. napoleoński albo sanacyjny.
Zwyczajnie - źle pamięta się przeszłość. Nie to co i jak było tylko na ile nas chwalą.
Gospodarczo - za Napoleona wydojono polską gospodarkę.
Za sanacji propaganda sięgnęła absurdu.
Podobnie źle pamięta się choćby Gomułkę albo Gierka.
Polecam polemikę (Jerzy Eisler, Antoni Dudek) przy okazji publikacji pt. "Siedmiu wspaniałych Poczet pierwszych sekretarzy..."
Można sobie obejrzeć i posłuchać:

A o mitomanii i odnośnie polemik i wojenek polsko moskiewskich to trochę rozwinę poniżej:

Krytycznie i z góry patrzy się w Polsce i na wschód i na Azję, zarazem się jej bojąc.
Federacja rosyjska zrobi to, co jej się opłaci. Ma w nosie mit ABC (Intemarum), mit jagielloński i misje kościoła katolickiego w Rosji.
O to też jest wojenka (o ruskie onuce) czyli o to kto kulturowo znaczy więcej.
Tak już jakoś jest że kulturowo zantagonizowani jesteśmy szczególnie z Rosją.

Pisałem chyba wielokrotnie że kultura to jest to że nienawidzi się obcych.
Kultura chce wyłączności (każda). Niszczy w ten sposób inne kultury.
Tak to już było jest i  będzie z "kulturą".
Kultura na tym polega że niszczy
Naiwny jest ten co łudzi się że istnieje kultura bez niszczenia.

Po co "niszczyć" skoro bazuje to niszczenie na tym że źle zapamiętano przeszłość?


« Ostatnia zmiana: Sierpnia 06, 2023, 02:07:19 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.