Autor Wątek: Manipulacje genetyczne a moralność  (Przeczytany 95154 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #60 dnia: Września 27, 2007, 05:39:51 pm »
Cytuj
Ja np wole szacunek dla Gai niz humanitaryzm...

Pierwej trzebaby dowieść, ze owa Gaja jest czymś wiecej niż bytem hipotetycznym... :P

Cytuj
Tak czy siak imponujące.

Ano... Wizje z "Edenu" Harrisona nie wydaja się już aż tak nierealne.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #61 dnia: Września 27, 2007, 08:34:20 pm »
Cytuj
Cytuj
Ja np wole szacunek dla Gai niz humanitaryzm...

Pierwej trzebaby dowieść, ze owa Gaja jest czymś wiecej niż bytem hipotetycznym... :P
Jeśli ja mam ustalone pojęcia "Gaja" i "szacunek" to chyba mogę zinterpretować co tym jest i stwierdzić że to wolę lub nie wolę nieprawdaż? Czy wg Ciebie by powiedzieć "Lubię jak laska jest gorąca" musimy dowodzić że jest laską i jest gorąca może?

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #62 dnia: Września 27, 2007, 09:11:05 pm »
Cytuj
Oto ciekawy (i zabawny) news na" tytułowy" temat.
Tryumf nauki, będący przy tym tryumfem humanitaryzmu. Czego chcieć więcej?

Cytuj
"You can see through the skin how organs grow, how cancer starts and develops,"

"The researcher can also observe how toxins affect bones, livers and other organs at lower costs,"
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #63 dnia: Września 27, 2007, 09:19:01 pm »
 ;D

nie mogłem się powstrzymać, przepraszam ;)

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #64 dnia: Września 27, 2007, 09:59:19 pm »
Cytuj
Jeśli ja mam ustalone pojęcia "Gaja" i "szacunek" to chyba mogę zinterpretować co tym jest i stwierdzić że to wolę lub nie wolę nieprawdaż? Czy wg Ciebie by powiedzieć "Lubię jak laska jest gorąca" musimy dowodzić że jest laską i jest gorąca może?

Nie. Taki sofizm nie jest akurat w moim stylu ;).

Natomiast wiem, że hipoteza Gai nie została potwierdzona, trudno więc nazywać byt hipotetyczny bytem realnym.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #65 dnia: Września 27, 2007, 10:11:30 pm »
@maziek

Mimo wszystko przyznasz, że dzięki temu zginie znacznie mniejsza ilość żab (nie będzie sekcji w szkołach), a i nie wszystkie eksperymenty laboratoryjne będą musiały kończyć się śmiercią obiektów. Skoro eksperymenty na zwierzętach są smutną koniecznością cieszę się, że mniej będzie ich ofiar.

@dzi

Captain Needa, apologize accepted  :D
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #66 dnia: Września 27, 2007, 10:17:19 pm »
Cytuj
Natomiast wiem, że hipoteza Gai nie została potwierdzona, trudno więc nazywać byt hipotetyczny bytem realnym.
Cóż, myślę że więcej byś wiedział o świecie a szczególnie ludziach gdybyś czasem pytał "co przez to rozumiesz?" zamiast przyjmować jedynie słuszne, pozytywistyczne postrzeganie świata ;)
No ale wiem o co Ci chodzi. Poglądu oczywiście nie zmieniam, nadal wolę szacunek do Gai ;)

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #67 dnia: Września 27, 2007, 10:19:09 pm »
Jak dla mnie pachnie to hipokryzją na kilometr (te żaby ma się rozumieć).
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2007, 10:20:06 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #68 dnia: Września 27, 2007, 10:37:44 pm »
Cytuj
Cóż, myślę że więcej byś wiedział o świecie a szczególnie ludziach gdybyś czasem pytał "co przez to rozumiesz?" zamiast przyjmować jedynie słuszne, pozytywistyczne postrzeganie świata ;)

Ależ mówiac o Gaji odesłałeś mnie zdecydowanie do ściśle określonej, niepotwierdzonej hipotezy więc o co miałem się dopytywać? Jeśli natomiast "Gaja" była tu przenośnią mogłeś to zaznaczyć.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #69 dnia: Września 27, 2007, 10:40:23 pm »
Cytuj
Jak dla mnie pachnie to hipokryzją na kilometr (te żaby ma się rozumieć).

Jest w tym pewnie troche hipokryzji, ale co by nie gadać jest to jednak
1. mniejsze zło
2. (o czym chyba zapominamy) duży sukces Nauki.
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2007, 10:41:27 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #70 dnia: Września 27, 2007, 10:59:13 pm »
Myślisz że żaby cieszą się z sukcesu nauki? ;)
To "mniejsze zło" też przy założeniu że to my najważniejsi.

Mi zresztą nie chodzi o to, że ludzie tak nie powinni robić a raczej o to by przyjęli że gdyby było coś inteligentniejsze od nich, ot tacy kosmici dajmy na to, to że również mniejszym złem byłoby wykorzystywanie ludzi do tego typu "badań". Tak niestety zazwyczaj się nie dzieje.

Ale walić, niech każdy sobie robi jak lubi, tacy jak ja niech nie ruszają a naukowcy niech dłubią... Żaby nie potrafią się obronić - ich strata...

Tak w ogóle przypomniały mi się te szympansy siedzące w ZOO na Pradze w Warszawie. I tabliczka "Uwaga, nasi podopieczni rzucają odchodami, przepraszamy". Co im pozostało...
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2007, 11:01:00 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #71 dnia: Września 27, 2007, 11:27:09 pm »
Cytuj

Jest w tym pewnie troche hipokryzji, ale co by nie gadać jest to jednak
1. mniejsze zło

Tzn. na prawdę zakładasz, że jakaś istotna część tych żab wyprodukowanych w celach doświadczalnych nie zakonczy życia w laboratorium? Albo w szkolnym smietniku jak się zajęcia z żabkami skończą?
Cytuj
2. (o czym chyba zapominamy) duży sukces Nauki.
Jasne, ale co ma piernik do wiatraka? Przecież tu w ogóle nie chodzi o humanitaryzm, tylko o ułatwienie badań. Tak powiedziane rozumiem i doceniam. Człowiek zużywa strasznie dużo zwierząt i tak będzie.
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2007, 11:30:55 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #72 dnia: Września 27, 2007, 11:29:01 pm »
Cytuj
Myślisz że żaby cieszą się z sukcesu nauki? ;)
To "mniejsze zło" też przy założeniu że to my najważniejsi.

Mi zresztą nie chodzi o to, że ludzie tak nie powinni robić a raczej o to by przyjęli że gdyby było coś inteligentniejsze od nich, ot tacy kosmici dajmy na to, to że również mniejszym złem byłoby wykorzystywanie ludzi do tego typu "badań". Tak niestety zazwyczaj się nie dzieje.

Ale walić, niech każdy sobie robi jak lubi, tacy jak ja niech nie ruszają a naukowcy niech dłubią... Żaby nie potrafią się obronić - ich strata...

Tak w ogóle przypomniały mi się te szympansy siedzące w ZOO na Pradze w Warszawie. I tabliczka "Uwaga, nasi podopieczni rzucają odchodami, przepraszamy". Co im pozostało...

Przyznaję, jest to smutne i wbrew pozorom los zwierząt zawsze mnie przejmował, niestety jednak, postęp dokonuje się tak jak się dokonuje (choćby zbrodniarz Mengele popchnął medycynę o ok. 100 lat do przodu) i trudno coś na to poradzić... Skoro więc żaby i tak będą ginać dla dobra ludzkosci ciesze się, że zginie ich troche mniej.

Cieszy mnie też postep genetyki jako taki (o którym tu cały czas zapominamy), bo co by nie gadać jest to istotny przełom.

"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #73 dnia: Września 27, 2007, 11:35:29 pm »
Cytuj
Tzn. na prawdę zakładasz, że jakaś istotna część tych żab wyprodukowanych w celach doświadczalnych nie zakonczy życia w laboratorium? Albo w szkolnym smietniku jak się zajęcia z żabkami skończą?

Może jestem grubo naiwny, ale chciałbym wierzyć, że przynajmniej część z nich dostanie taka szansę.

Cytuj
Jasne, ale co ma piernik do wiatraka? Przecież tu w ogóle nie chodzi o humanitaryzm, tylko o ułatwienie badań. Tak powiedziane rozumiem i doceniam. Człowiek zużywa strasznie dużo zwierząt i tak będzie.

Mam tylko nadzieję, że na ich (niedobrowalonej) ofierze (tak jak na hekatombie istot mielonych w żarnach naturalnej ewolucji) wyrośnie lepsza, szczęśliwsza przyszłość. Dzieki temu będziemy mogli (z dużą dozą hipokryzji oczywiście), że ich śmierć nie poszła na marne.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Gość
Re: Manipulacje genetyczne a moralność
« Odpowiedź #74 dnia: Września 28, 2007, 12:29:32 am »
Cytuj
(choćby zbrodniarz Mengele popchnął medycynę o ok. 100 lat do przodu)

Możesz to uzasadnić? (Solidnie...). Chyba powinieneś...