Autor Wątek: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010  (Przeczytany 28552 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 17, 2010, 11:59:39 am »
asertus, powiedz może, na tle jakich autorów SF chcesz przedstawić twórczość Lema (osobiście polecam raczej słabych, by tym lepiej wypadła ;)). Zastanów się jednak, niezależnie od tego, czy ma sens poświęcać czas (prezentacja trwa dość krótko) na innych autorów, skoro można poświęcić go na dokładniejszą prezentację sylwetki twórczej Lema.


ps. zgadzam się z Przedpiścą ;) w kwestii "Kataru", tym bardziej, że sam ostatnio nieco kicham...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

asertus

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 19, 2010, 05:12:23 pm »
Jestem dzisiaj po rozmowie z moją polonistką.
Temat :Twórczość ulubionego prozaika. Stanisław Lem - pisarz Science-fiction
Spróbuje najdokładniej jak potrafie opisać jak to widze.
powiem jakie są cechy powieści sf
typu:
1.specyficzny typ czasoprzestrzeni
2.neologizmy związane z rozwojem techniki
3.kontakt z obcą cywilizacją
4.podróż w czasie
5.cudowne lub tragiczne skutki wynalazków technicznych i odkryć naukowych.

I teraz do każdej z tych cech chcialbym pokazać
jak to wyglada u Lema.
np. Kontakt z obcą cywilizacją np. jakakolwiek z przygód Ijona oraz Solaris i  ocean (a odniesienie do innych dzieł sf innych autorow dosłownie w 2 zdaniach)
tak samo potem
podróż w czasie I przygoda ijona tichego i porownanie tego również bardzo krotko z np. Powrotem do przyszłości.

Porownania te mają służyć takiemu jakby uwypukleniu stylu Lema, ale chce się skupić TYLKO i wyłącznie na dziełach Lema.

A katar wykorzystam jako ciekawostke tak by móc jeszcze czymś zabłysnąć podczas pytań komisji.

Na koniec jeszcze bardzo gorąca prośba.
Jak by ktoś mógł mi podsunąć jeszce jakieś cechy powieści sf oprócz wymienionych 5 byłbym bardzo wdzięczny.
Również byłbym zachwycony gdzyby któś mógłby podsunąć jeszcze jakąś powięść w takowym klimacie(na razie wybrałem dzienniki Gwiazdowe oraz Solaris).

wszystkie sugestie mile widziane
i serdecznie dziękuje tym ktorzy zechcieli mi pomóc, jestem naprawdę bardzo wdzięczny

Edit: oczywiście zawre także krotką biografię lema( skorzystam we fragmentach z książki Tomasza Lema)(może też coś z wysokiego zamku)
i chciałbym w prezentacji multimedialnej wykorzystać rysunki pana Lema tylko nie wiem jak wygląda sprawa z prawami autorskimi w tym względzie
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2010, 05:15:01 pm wysłana przez asertus »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 19, 2010, 07:05:27 pm »
Problem w tym, że wg Lema KONTAKT był całkowicie i fundamentalnie niemożliwy (czemu dał wyraz w "poważnych" powieściach), zaś przygody Tichego to jednak ubrana w szaty s-f humoreska na ludzkość i PRL - a nie próby wysondowania i opowiedzenia, jak naprawdę taki kontakt mógłby wyglądać. Czy weźmiesz Eden, czy Niezwyciężonego czy Solaris, czy Głos Pana, czy Fiasko - KONTAKT nie może się udać.

Co do cech s-f to ja się nie znam na definicjach, ale podstawowa cech jest próba opowiedzenia historii zgodnej z nauką, a w szczególności z takimi przewidywaniami nauki, których jeszcze praktycznie nie udało się wykorzystać. Tak to rozumiał Lem i strasznie sarkał na wszelkie czary, telepatie i inne nieprawdopodobieństwa, które miały miejsce w "s-f".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 19, 2010, 07:12:55 pm »
ad. 1)
"specyficzny typ czasoprzestrzeni" - rozumiem, że rzecz dzieje się w przyszłości i /lub w Kosmosie (poza Ziemią)? Jeżeli tak - ciekawy przykład obu masz w Powrocie z gwiazd, możesz też wykorzystać Solaris

ad 2)
Neologizmy - znajdziesz w Solaris (aczkolwiek duża ich część wynika z problemu z oceanem a nie z rozwoju techniki), w Powrocie (z betryzacją na czele), we wszystkich w miarę wczesnych Lemach, w których pojawia się motyw podróży (Obłok Magellana, Eden, Niezwycięzony)

Jako neologizm traktowane jest także użycie słowa istniejącego w innym znaczeniu (zwykle w sposób kojarzący się ze znaczeniem pierwotnym), czyli będzie to także "mostek" czy "kapitan" pochodzące z żeglugi a użyte tu w nowym znaczeniu (mostek - miejsce dowodzenia rakietą) itp.

Przy neologizmach warto zauważyć, że wczesne powieści SF, a Lem szczególnie, chętnie właśnie posiłkowały się słownictwem morskim albo tworzono neologizmy na wzór słów z tej dziedziny (nautyki ;) ), np. astro-nauta (pływający wśród gwiazd)

ad. - inne cechy powieście SF)
1)
W Edenie masz także inna charakterystyczną cechę powieści SF, zwłaszcza wczesnych - postaci nie mają imion, ale tylko zawody (Doktor, Fizyk itp.) lub funkcje (Koordynator) - to nie jest cecha konieczna i konstytutywna dla tej literatury, ale wyraźna

Podkreśla to charakter tej literatury (zwłaszcza właśnie tej wczesnej, "hard") - skupionej na problemie, na przedstawieniu jakiegoś wynalazku/odkrycia/wizji, a nie na ludziach i ich charakterach

2)
do ważnych cech powieści SF należy także, że stara się ona naukowo lub zachowując pozory naukowości  wyjaśnić i uzasadnić swój świat przedstawiony (tzn - u Lema są to solidne dane astronomiczne i podbudowane teorią wynalazki, w Avatarze :P - absurdalne ale dokonane przez naukowców i brzmiące naukowo "zmieszanie genów ludzi i kosmitów" )



A wymienione przez ciebie cechy SF pochodzą z definicji SF dostępnej m.in w Słowniku Literatury Popularnej, pod redakcją Tadeusza  Żabskiego (jeżeli nie masz do niej dostępu, mogę ci skopiować)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2010, 08:20:42 pm wysłana przez ANIEL-a »

asertus

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 19, 2010, 07:30:44 pm »
Wielkie dzięki.
 czytał ktoś z was : Jak jest „ślusaria” po angielsku? z Michaelem Kandelem rozmawia Wojciech Orliński
bo zastanawiam się czy byłby to trafiony wybór do neologizmow?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 20, 2010, 01:30:24 am »
Asertus nie bierz tego do sie bo naszla mnie ogolna refleksja maturalna: jak mozna tak obszerne tematy (plus prezentacje multimedialne...)zawrzec w 15 minutowej prezentacji?Puff...wlasciwie klania sie znowu Kongres Futurologiczny (ktorego mi brak przy neologizmach) ze sposobem prezentacji;)

czytał ktoś z was : Jak jest „ślusaria” po angielsku? z Michaelem Kandelem rozmawia Wojciech Orliński
bo zastanawiam się czy byłby to trafiony wybór do neologizmow?

Chyba wtracajac jedno zdanie : o trudnosciach z przekladem neologizmow na obce jezyki o czym opowiada np  p.M.K w rozmowie z W.O.....bo nie wyobrazam sobie zebys mogl w tych 15 minutach omowic szczegolowo te problemy.Skup sie (glownie ze wzgledu na czas ktory Cie ogranicza) na ich roli w SF i przykladach.
Pozdrawiam:)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 20, 2010, 11:23:53 pm »
No, to już jakoś wygląda.
Brakuje mi tylko rozwinięcia tej części tematu, która brzmi "ulubiony".Że co, oparcie na solidnej wiedzy ,wyobraźnia/fantazja, oryginalne słowotwórstwo, czarnowidztwo, sceny erotyczne...?
 Za coś, do licha, go lubisz, skoro wybrałeś.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 21, 2010, 12:36:52 am »
Problem w tym, że wg Lema KONTAKT był całkowicie i fundamentalnie niemożliwy (czemu dał wyraz w "poważnych" powieściach), zaś przygody Tichego to jednak ubrana w szaty s-f humoreska na ludzkość i PRL - a nie próby wysondowania i opowiedzenia, jak naprawdę taki kontakt mógłby wyglądać.

maźku, jedno zastrzeżenie. W "Podróży czternastej", tej z sepulkami ;), wbrew pozorom trochę poważnej "kontaktologii" jest przemycone. Niby istnieje międzyplanetarna turystyka, niby Tichy wchodzi z tubylcami w rozmaite interakcje, ale tak naprawdę ani oni go nie rozumieją, ani on ich. Przy pozorach kompletnego zrozumienia, mamy całkowitą OBCOŚĆ. Istotny jest też ten kawałek o kosmicznych misjach. Jak uczyć ZIEMSKIEJ religii istoty tak odmienne od ziemskich norm.

(Jak się domyślasz rozwijam temat tak łopatologicznie ;), bo usiłujemy tu wspólnie nauczyć czegoś asertusa.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 21, 2010, 06:59:14 pm »
Q, jak wiadomo:



I ja nie jestem ksiądz  ;D . Asertus się może sam czegoś nauczyć.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 21, 2010, 07:01:12 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

asertus

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 22, 2010, 05:37:02 pm »
Może nie jestem ekspetem w tej dziedzinie (głownie dlatego się do was zwróciłem), ale uważam że wcale mnie to nie dyskredytuje

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 22, 2010, 08:07:35 pm »
Ale co, lub kto - dyskredytuje Ciebie? Ty się pytasz, my odpowiadamy. Nie wiadomo, czy pytasz, bo chcesz 3XZ, czy może faktycznie Lema lubisz. Nie ma to znaczenia. Nie frustruj się. My tu już stanowimy takie małe sanatorium bez klamek i jak Q podniesie lewą powiekę, to wszyscy wiedzą, co ja wtedy powiem a Aniela pomyśli. Ciebie to nie dotyczy ;) . Na razie  - bo jak się wciągniesz to...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

asertus

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 22, 2010, 09:32:57 pm »
Maziek, Lema lubie ale raptem przeczytałem 5 jego dzieł więc wiedza ma w tym zakresie jeszcze ubogą pozostaje. I temu pytam. Bom świadom niewiedzy mej i otwarty na nowe doznania.Myślałem że doradzicie mi jakąś ciekawą pozycje , przeczytam i zweryfikuje wasze opinie

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 22, 2010, 09:43:25 pm »
Wspaniałą książką jest Wizja Lokalna. Moim zdaniem to jest najlepsza książka Lema. Ale na maturę (na 15 minut) to sobie należy darować. Poza tym duża część tej książki to są delikatne aluzje do ZSRR i USA, które możesz (to nie przytyk) mieć problem odcedzić.

Doskonała jest Summa. Ale znów powyższe problemy. Jeśli chcesz jechać przekrojowo przez kilka książek, to ja bym się nie czepiał linii wyboru. Powiedziałbym nawet, że im mniej, tym lepiej. Bo każda z tych książek miała swój "sznyt". Tyle, że ja nie jestem komisja. Ja bym wołał pogadać 15 minut o konkretach w ramach jednej powieści, niż upewnić się, że abiturient zapamiętał 15 tytułów i po jednym-dwa zdania może powiedzieć o każdym.

 
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 23, 2010, 09:25:55 am »
To mówisz asertusie, żeby polecać...

Z tych co niepolecone jeszczcze, to oczywiście warto poznać "Fiasko", "Głos Pana", "GOLEMa XIV", "Nową kosmogonię" (szukać w zbiorach "Doskonała próżnia" i "Apokryfy") - rzeczy na swój sposób b. realistyczne, a z przeciwnego bieguna "Cyberiadę (wraz z "Bajkami robotów", "Cyfrotikonem...", "Zagadką", "Powrórką" e tutti quanti). Arcydzieła mojem zdaniem.

Warto też wspomnieć o ciągu dalszym "Wizji..." czyli "Pokoju na Ziemi" oraz o opowiadanku "Prawda".

(Aha, i stanowczo zgadzam się z maźkiem, ze lepiej trzy niż piętnaście.)

ps. za "Wizją..." w "Akademii..." też jestem, a i owszem... :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 23, 2010, 05:07:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 24, 2010, 06:56:33 pm »
To może by ją tak na warsztat i na plasterki ...
Jestem ZA.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).