Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 321524 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #150 dnia: Czerwca 27, 2014, 12:50:52 am »
Cytuj
E, to ja jednak inaczej to odebrałem, że my nie znamy poczucia własnej wartości i wiecznie spoglądamy po innych, czy się im podobamy.
Masz rację, tak powiedział - poszerzyłem.
Na płocie pod Suwałkami jest tablica, że ów płot społeczność Starego Folwarku zawdzięcza Unii Europejskiej.
Jakby samo nie potrafiło.  ;)
Cytuj
A to ja sobie też pozwolę na dowcip
To i ja...przypomniało się  :)
http://www.poezja-spiewana.pl/?str=lf&no=8941
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #151 dnia: Czerwca 27, 2014, 10:51:50 am »
A to ja sobie też pozwolę na dowcip i zlinkuję, jak widzi wiadomą sprawę... Komunistyczna Partia Polski (tak, jest coś takie):
http://kompol.org/akt/index.html
O dziwo piewcy Stalina i dynastii Kimów tym razem przeważnie z sensem (i prawie bez ideologizowania).

To gdyby kto pytał "ale gdzie są komuniści?!!!";)
Przeszli do Star Treka  ;) Przełamałem się i przeczytałem  8) Nie wszystko oczywiście i dokładnie, jak zwykle zresztą . Lecz odrodzenie się takich poglądów nie wtrącałbym całkiem w strefę żartów. Widać to chociażby w teraźniejszości u zwolenników PO  :(  chodzi mi głównie o fanatyzm i całkowite oddanie swemu przywódcy. Komuniści są bardziej ideowi, zwolennicy PO stoją twardziej na ziemi i myślą o konkretnych swoich interesach. Tylko jak zdefiniować patriotyzm w systemie komunistycznym, dla mnie to dwie sprzeczności.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #152 dnia: Czerwca 27, 2014, 04:11:13 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #153 dnia: Czerwca 27, 2014, 09:47:34 pm »
A tak z innej beczki - polski arcybiskup zrzucony przez papę z tronu w otchłań (ponoć precedens, ale nie wiem czy, skoro antypapieże i inne takie) - za pedofilię. Polski konsul honorowy aresztowany za zlecenie zabójstwa teściowej - bo rentą przestała się dzielić. Gaża dla zabójców to milion złotych.

Pełno nas wszędzie można powiedzieć. I to nie tylko gębą (murzyńskość) ale i czynem. A ponadto jaki piękny przykład habituacji (w jednym i drugim wypadku). Co musi dziać się w umyśle człowieka, który wydaje milion złotych na zabójców teściowej? Rotszyld mawiał, że nikt nie je dwóch śniadań (czy jakoś tak to leciało) - ale najwidoczniej były konsul lubiał zjeść... Ile śniadań można zjeść za milion złotych...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #154 dnia: Czerwca 27, 2014, 09:51:00 pm »
Nadchodzi PO (punkt osobliwy)...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #155 dnia: Stycznia 24, 2015, 06:13:45 pm »
http://www.rp.pl/artykul/1174161.html


Na skraju zdrady

Albo jest jeszcze wolność słowa, albo już jej nie ma.
Preambuła: z nieznanych mi powodów, kraje Zachodu (precyzyjniej: USA oraz niektórzy ich sojusznicy) uważają, że świat powinien być urządzony na ich modłę. Innych cywilizacji (wg Huntingtona jest jeszcze siedem) Zachód nie szanuje, ale en bloc z nimi nie walczy, natomiast cywilizację prawosławną (Białoruś, Rosja) stara się pokonać wszelkimi sposobami. Czemu? Nie wiem i nie rozumiem. Sądzę, że żadna z cywilizacji nie jest lepsza od innych, tak jak żaden odcień skóry nie jest lepszy od innych odcieni. Różnokolorowi mogą w miarę zgodnie żyć przynajmniej obok siebie. Agresję Zachodu wobec Rosji, rosnącą i rozszerzającą się od jakichś dwóch lat, postrzegam - per analogiam - jako klasyczny XIX-wieczny rasizm w XXI wieku. Jestem temu rasizmowi gruntownie przeciwny.
Byłbym wdzięczny za krytyczne wskazanie, który z poniższych punktów głosi fałsz i na czym on polega:
1. ZSRR był zasadniczo innym państwem niż inne państwa świata, a zwłaszcza Europy.
2. Rozpad ZSRR ćwierć wieku temu nie sprawił automatycznie, że rezultaty rozpadu stały się takimi samymi państwami jak inne państwa świata, a zwłaszcza Europy.
3. Różnice dotyczą przede wszystkim Ukrainy, która od początku swej niepodległości zaistniała jako państwo pod względem ludnościowym, terytorialnym i politycznym podzielone znacznie bardziej niż którekolwiek z pozostałych państw-republik byłego ZSRR.
4. Tym społecznym podziałom stale towarzyszyła przez ćwierć wieku jednostronna ewolucja ukraińskiego systemu władzy w kierunku oligarchii.
5. Taka Ukraina stawała się łakomym naturalnym kąskiem gospodarczo-polityczno-militarnym dla Unii Europejskiej, USA i NATO oraz Rosji.
6. Zachód (patrz: preambuła) w roku 2006 powierzył Ukrainie i Polsce organizację gigantycznego przedsięwzięcia społeczno-gospodarczego o nazwie Mistrzostwa Europy Euro ’2012, czemu towarzyszyły dziesiątki (setki?) miliardów inwestowanych dolarów oraz przygotowywanie gruntu pod spontaniczny protest zwany Majdanem.
7. W lutym 2014 roku, w krwawym przewrocie wspieranym propagandowo i logistycznie przez Zachód (i Polskę), obalono dotychczasową ukraińską władzę [uznawaną, notabene, do samego końca przez ten sam Zachód (i Polskę) za jak najbardziej legalną].
8. Pierwszą uchwałą nowego parlamentu Ukrainy była delegalizacja języka rosyjskiego.
9. W reakcji na majdańską rewolucję, rozpoczęły się samoorganizujące obywatelskie działania rosyjskiej ludności wschodnioukraińskiej (wspieranej przez Rosję), co przerodziło się w dążenia do autonomii, potem do separacji, aż krok po kroku wywiązała się najgorsza z możliwych wojen: wojna domowa.
10. W marcu 2014 wybuchł kryzys krymski, w którego wyniku Rosja bez jednego wystrzału – przy niemal jednogłośnym poparciu mieszkańców i przy jedynie werbalnych protestach Zachodu –  przyłączyła półwysep do siebie.
11. W lipcu 2014, wskutek pomyłki (podług mnie – wersja najbardziej prawdopodobna), nad terenami walk został zestrzelony malezyjski samolot pasażerski; zginęło prawie 300 Bogu ducha winnych turystów. Gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła jednogłośną decyzję o powołaniu międzynarodowej komisji w celu wyjaśnienia tej katastrofy – temat nagle znikł z wszystkich światowych politycznych tapetów i medialnych czołówek.
12. Sumując: na wschodzie Ukrainy od długich miesięcy jedni ludzie masowo zabijają innych ludzi. ONZ właśnie ogłosiła, że liczba śmiertelnych ofiar wojny przekroczyła pięć tysięcy. Liczba uchodźców dobija do miliona. Trwa katastrofa humanitarna. Jeśli medialne wieści na ten temat są choć w 1/10 prawdziwe, to czarno widzę państwową przyszłość Ukrainy w jej dotychczasowym kształcie.
13. Z przerażeniem odnotowuję na koniec obłędny zaiste pomysł militarnego wsparcia jednej ze stron ukraińskiego konfliktu przez moją Ojczyznę. Nie zarzucam jego autorowi zdrady Polski, lecz stwierdzę spokojnie, że ma on odmienną od mojej (eufemizm) wizję wartości: patriotyzmu, wolności, niepodległości, demokracji i europejskości. Jestem zasadniczo przeciwny takiej pomocy. Zarazem jestem za wszelkimi działaniami mojego państwa, które tę wojnę pomogą zakończyć.
To są fundamentalnie ważne sprawy. Bardzo proszę o krytykę – niechby najostrzejszą, byle rzeczową.

Masz pytanie do autora? remuszko@gmail.com

Uwaga redakcja, uprzejmie proszę o podlinkowanie podkreślonej frazy „kryzys krymski” tym wikipedycznym linkiem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_krymski
oraz podkreślonej frazy „zdrady Polski” tym linkiem:
http://www.rp.pl/artykul/1172717.html?referer=glowna
Dzięki :-)

http://www.rp.pl/artykul/1174161.html
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #156 dnia: Stycznia 25, 2015, 01:21:36 pm »
Proszę. Trochę poskracałem Twe słowa, mam nadzieję, że się nie obrazisz.

Cytuj
5. "Ukraina stawała się łakomym kąskiem..."
- Że oligarchia to powoduje jest fałszywe. O atrakcyjności decyduje możliwość prowadzenia handlu przez Zachód, co nie jest związane wprost z żadnym systemem.

Cytuj
6. "Zachód powierzył Ukrainie Euro, czemu towarzyszyło przygotowywanie gruntu pod Majdan."
- Autor uważa, że Euro było nakierowane na obalenie władzy? Czy też zdanie to ma taką wartość jak "spadł deszcz i trawa urosła"? Z tekstu nie wynika, że działania Zachodu były intencjonalne, ale jest takie wrażenie. Co autor miał na myśli?

Cytuj
7. "w krwawym przewrocie wspieranym propagandowo i logistycznie przez Zachód obalono ukraińską władzę."
- Demagogia. Przemycenie narzucającej się nieprawdziwej interpretacji, przy prawdziwej merytorycznie treści. Ukradli mu zegarek, a do akt wpisali "zamieszany w kradzież". Polska nie wpierała "krwawego przewrotu" w sensie, że był krwawy z powodu Polski. Udzieliła wsparcia dyplomatycznego ale nie była inicjatorem tego przewrotu.

Cytuj
9. " rozpoczęły się samoorganizujące obywatelskie działania rosyjskiej ludności ... wywiązała się wojna domowa."
- Nie domowa. Obcy personel i sprzęt wyklucza to z definicji.  Gdyby nie zasoby i bezpośrednie działania Rosji wojna nie wybuchałaby. Jedynym sprawcą jest Rosja, która naruszyła granice suwerennego państwa. Bez jej udziału, lub udziale takim, jakim był udział Polski w Majdanie - byłyby to zamieszki na małą skalę. Autor ma dowody, że te wydarzenia były "samoorganizujące się" a nie "zorganizowane"? Historia ZSRR każe z dystansem patrzeć na "obywatelską samoorganizację" tam, gdzie Rosja trzyma łapska. W Rosji dziś za samoobywatelstwo idzie się siedzieć (oby tylko).  Autor gazet nie czyta?

Cytuj
10. "Rosja przy poparciu mieszkańców i  jedynie werbalnych protestach Zachodu przyłączyła półwysep"
- Rosja przejęła półwysep dokonując tym razem otwartej, militarnej aneksji terytorium niepodległego państwa.  Bez ofiar, ponieważ Ukraina nie kazała strzelać swoim. Autor uważa, że to było referendum na takich warunkach jak UE? Co znaczy zdanie "o jedynie werbalnych protestach Zachodu"? Autor wolałby, żeby Zachód w ogóle nie protestował - czy aby zaprotestował militarnie - czy jeszcze co innego?

Reasumując widzę tu poskładane przypadkowo "migawki z życia Ukrainy" - ale po co? Żeby napisać punkt 13? To może autor wskaże choć KONKRETNIE - kto personalnie lub instytucjonalnie chce (i może) te wojska wysłać - i jakie znaczenie mają  wstęp i punkty 1-12?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #157 dnia: Stycznia 25, 2015, 02:50:58 pm »
Twoje opinie są - z formalnego punktu widzenia - równowartościowe moim. Pozostańmy sobie przy nich. Sugeruję jednak (co napisałem w "Rz"), abyś jeszcze raz zajrzał do Bujaka i przeczytał sobie komentarze pod nim.
s.

[Last edit] Dopiero teraz orientuję sie, Maźku, że nie możesz zajrzeć do Bujaka JESZCZE RAZ, skoro dotychczas doń nie zaglądałeś. Ja tak nie lekceważę Twoich tekstów.
Wobec tego z okrutną sadystyczną przyjemnością dodaję notatki, które będą kanwą następnego mojego kawałka:

http://forum.lem.pl/index.php?topic=689.msg54838#msg54838 Livie, ja uważam, że wszystko zmienia się z czasem. Ludzie z wiekiem rozumieją więcej i lepiej. Stają się inni. Świat się też zmienia. I Hitler, i Stalin, i Mao, i inne potwory nie miałyby dzisiaj ŻADNYCH szans na zaistnienie. Uważam, że ta prawidłowość dotyczy także Rosji po rozpadzie ZSSR. Rosja bardzo się zmieniła, sądząc po jej czynach i słowach. Przypuszczam, że Putin razem z nią. On zaczyna wyglądać w moich oczach na wielkiego męża stanu.
Rzecz jasna, historia ostatnich 300 lat, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1948-1988, każe zachować nieufną ostrożność. Przynajmniej mi każe.
Staszek

Zdrada jest wtedy, gdy ktoś do czegoś się zobowiąże i słowa nie dotrzyma. Dlatego nie zarzucę autorowi zdrady Polski, lecz stwierdzę spokojnie, że ma on bardzo odmienną od mojej wizję wartości: patriotyzmu, wolności, niepodległości, demokracji i europejskości. Jestem zasadniczo przeciwny zbrojnej pomocy mojego państwa dla jednej ze stron wojny domowej na Ukrainie. Zarazem jestem za wszelkimi działaniami mojego państwa, które tę wojnę pomogą zakończyć. Wywód autora oceniam bardzo źle: jako nawoływanie do wojny międzynarodowej. A gdy będę miał 1/10 tego miejsca, co autor, chętnie przedstawię obszerniejszą  kontrargumentację.

Uważam, że dzisiejsza Rosja nie jest naszym "śmiertelnym" wrogiem, ani w ogóle żadnym wrogiem. W ciągu ostatnich 30 lat świat bardzo się zmienił. Pewnie, trzeba zachować ostrożność dyktowaną złym historycznym doświadczeniem, ale uważam, że dzisiejsza Rosja nie ma najmniejszych agresywnych zamiarów wobec Polski (może ktoś poda konkretne weryfikowalne przykłady?), oraz że w interesie suwerennej Rosji leżą jak najlepsze relacje z suwerenną Polską.

Na mój osąd, trzeba bardzo pogardzać rosyjskim narodem i bardzo go nie rozumieć, by uważać, że ponad sto milionów dorosłych ludzi nie potrafi krytycznie ocenić otaczającej ich rzeczywistości i zasadniczo myli się w swoich głównych statystycznych poglądach. Przypomnę, że sondażowe poparcie dla prezydenta Putina [niekwestionowane nawet przez "Agorę" (kryterium wiarygodności)] ciągle utrzymuje się na poziomie ponad 80%...
Stanisław Remuszko
http://www.rp.pl/artykul/1166410.html
P.S. Po pierwsze, jako dziadek pamiętam, że Hitler i Stalin mówili to samo co niegdyś Józef Piłsudski i teraz Lech Wałęsa (oraz sam Adam Michnik!): 2+2=4. Po drugie, wydaje mi się, że pan Putin jest mądrym i dobrym człowiekiem oraz wybitnym rosyjskim mężem stanu, historycznego formatu.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2015, 03:18:08 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #158 dnia: Stycznia 25, 2015, 03:31:44 pm »


 Ludzie z wiekiem rozumieją więcej i lepiej.

Albo odwrotnie.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #159 dnia: Stycznia 25, 2015, 05:08:41 pm »
Rozumiem, że do tej konkluzji doszedł Pan teraz, nie w marcu 2014 (prawie rok temu)? Czy Pan jest żywym dowodem Pańskiej tezy?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #160 dnia: Stycznia 25, 2015, 05:17:38 pm »
Nie doszedłem ani dziś, ani wówczas, tylko wyczytałem w mądrych książkach z zakresu medycznego.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #161 dnia: Stycznia 25, 2015, 05:27:40 pm »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #162 dnia: Stycznia 25, 2015, 05:57:58 pm »
@ Nex. Nie pytałem o przyczyny, źródła, tryb ani drogę dojścia, tylko o termin oraz o to, czy Pan jest żywym dowodem prawdziwości.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #163 dnia: Stycznia 25, 2015, 07:11:20 pm »
Twoje opinie są - z formalnego punktu widzenia - równowartościowe moim.
Formalnie to równowartościowe są dwie równocześnie wypowiedziane w jednym miejscu opinie - jedna, że tu deszcz pada, a druga, że tu nie pada. Nie oznacza to, że są równowartościowe merytorycznie.

Cytuj
Ja tak nie lekceważę Twoich tekstów...
No to czytasz pobieżnie. Co mnie interesuje Bujak, albo nawet sam papież? Czy oni mogą zadecydować o wysłaniu WP na Ukrainę? Pytam o tych, którzy MOGĄ (personalnie lub instytucjonalnie) to zrobić.

Ponadto odnośnie ad. 6 do ad. 10 zadałem konkretne pytania. Domagam się takichże odpowiedzi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #164 dnia: Stycznia 25, 2015, 10:51:59 pm »
@ Maziek. "Goja (Malczewski) jest fajny" ORAZ "Goja (Malczewski) jest do bani" są dwiema merytorycznymi formalnie równowartościowymi opiniami. Taka sama jest równowartościowość "Rosja jest O'K" ORAZ "Rosja jest do zadka".
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )