Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 552251 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #720 dnia: Lipca 18, 2013, 12:07:24 pm »
St, uhm...coraz piękniej:))
Dwa ważenia trafiają się bez fartu - zawsze (nie zgadzam się tu z maźkiem:) ).
Natomiast jeśli ważna - nagle - dla Cię kolejność pojawiania się tej liczby ważeń (jako pierwsze te dwa), to trzeba sformułować to tak:
nie istnieje żadna, ale to żadna możliwość wskazania felernej kuli w dwóch pierwszych ważeniach bez fartu czyli bez równości. Ot, zabrakło znowu słówka.
Czyli: zawsze, bezwzględnie, pierwszych:)
Z tym, że to zupełnie nie ma znaczenia przy zadaniu (ta kolejność), bo i tak trzeba przerobić wszystkie opcje, by podać każde możliwe rozwiązanie. I zawsze, bezwzględnie wśród nich pojawią się dwa ważenia. Bez losu, trafu i zbiegu.

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #721 dnia: Lipca 18, 2013, 12:24:50 pm »
Nie bądź taki podejrzanie wyrywny do tej rzezi (jak, nie przymierzając, szczęśliwa krowa rytualna). Skoro chcę Cię wiernie zacytować, to zacytuję, tylko gdzie to było? Może w przyszło mi do głowy? Poszukam.
R.

[Last edit]: Znalazłem! Zamieściłem we własnie przyszło mi do głowy! Czekam na respons :-)
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2013, 12:45:21 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #722 dnia: Lipca 18, 2013, 02:52:16 pm »
Dwa ważenia trafiają się bez fartu - zawsze (nie zgadzam się tu z maźkiem:) ).
Natomiast jeśli ważna - nagle - dla Cię kolejność pojawiania się tej liczby ważeń (jako pierwsze te dwa), to trzeba sformułować to tak:
nie istnieje żadna, ale to żadna możliwość wskazania felernej kuli w dwóch pierwszych ważeniach bez fartu czyli bez równości. Ot, zabrakło znowu słówka.
Czyli: zawsze, bezwzględnie, pierwszych:)
Z tym, że to zupełnie nie ma znaczenia przy zadaniu (ta kolejność), bo i tak trzeba przerobić wszystkie opcje, by podać każde możliwe rozwiązanie. I zawsze, bezwzględnie wśród nich pojawią się dwa ważenia. Bez losu, trafu i zbiegu.
Ale ja się z Tobą zgadzam :) . Nie widzę sprzeczności. Chodzi o konkretną sytuację, przy konkretnym ("szczęśliwym") doborze kul do pierwszego ważenia można wskazać felerną kulę w 2 ważeniach. Zgoda? Przy "nie szczęśliwym" doborze kul, trzeba w sumie 3 ważeń. Zgoda? Czyli w dwóch ważeniach da się pod warunkiem szczęśliwego trafu w doborze kul do pierwszego ważenia. Zgoda? Dobór szczęśliwy, dokonywany na chybił trafił, a więc przypadkowo, VOSBM zwie "fartem". Jak nie masz farta, to nie wskażesz felernej kuli w dwóch ważeniach.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #723 dnia: Lipca 18, 2013, 02:58:00 pm »
129 (moja ulubiona liczba) % zgody!!!
VOSBM[/olor]
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #724 dnia: Lipca 18, 2013, 03:42:05 pm »
Ale ja się z Tobą zgadzam :) . Nie widzę sprzeczności. Chodzi o konkretną sytuację, przy konkretnym ("szczęśliwym") doborze kul do pierwszego ważenia można wskazać felerną kulę w 2 ważeniach. Zgoda? Przy "nie szczęśliwym" doborze kul, trzeba w sumie 3 ważeń. Zgoda? Czyli w dwóch ważeniach da się pod warunkiem szczęśliwego trafu w doborze kul do pierwszego ważenia. Zgoda? Dobór szczęśliwy, dokonywany na chybił trafił, a więc przypadkowo, VOSBM zwie "fartem". Jak nie masz farta, to nie wskażesz felernej kuli w dwóch ważeniach.
Oczywista, że zgoda - na powyższe. Ale! dodałeś założenie, którego VOSBM nie dodał: Chodzi o konkretną sytuację, przy konkretnym ("szczęśliwym") doborze kul do pierwszego ważenia można wskazać felerną kulę w 2 ważeniach.:)
Szkopuł w tym, że jak kto chce precyzyjnych ( tak/nie) odpowiedzi, to musi zadawać precyzyjne pytania:) W dodatku proponując zakład o resztki z literka - to cza się postarać:)
W dwóch ważeniach - to można dwojako rozumieć. W ogóle (czy jest taki przypadek dwóch rozwiązujących ważeń) i w szczególe (w dwóch, ale pierwszych ważeniach dostajemy rozwiązanie). A skoro St domaga się takiej precyzji i absolutów, to wg mnie rzecz "w szczególe" :)
Jego teza powinna brzmieć:
Nie istnieje żadna, ale to żadna możliwość wskazania - zawsze i bezwzględnie - felernej kuli w dwóch pierwszych ważeniach bez fartu
Oczywiście, że się zgadzam. Nie ma wątpliwości o które, ile i jakie ważenia chodzi.
Natomiast:
Nie istnieje żadna, ale to żadna możliwość wskazania felernej kuli w dwóch ważeniach bez fartu
Oczywiście, że się nie zgadzam - to nie jest jednoznaczne pytanie. A Ty przyjmujesz takie sformułowanie za poprawne - stronę wcześniej. Stąd nie zgadzamy się tylko co do słówek i precyzji zadanego pytania:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #725 dnia: Lipca 18, 2013, 04:23:03 pm »
No, Ol, to rzeczywiście mocno rozmijamy się w rozumieniu. Ja uważam oba przytoczone przez Ciebie sformułowania za TOŻSAME (całkowicie równoważne semantycznie).
Może mogłabyś wskazać, CO KONKRETNIE sprawia, że pierwsze pytanie jest jednoznaczne, a drugie nie?
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #726 dnia: Lipca 18, 2013, 06:23:02 pm »
Panie Starszy, pan zdefiniuje termin "fart".

Notabene, coś mi się widzi, że w trzech ważeniach też nie da się bez fartu. Bo jeżeli można w dwóch ważeniach, a czasami można, to wtedy trzecie ważenie niczemu już nie służy, bo jaka szukana kula jest, wiemy przecie przed ważeniem. W tym wypadku nie da się w trzech ważeniach, bo dało się w dwóch. Czyli trzeba mieć fart, żeby trafić w trzech  ::)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #727 dnia: Lipca 18, 2013, 06:41:25 pm »
Panie Hokusie, jutro wyjeżdżam, mam dużo pracy, a Pan przecież znakomicie wie, co znaczy fart, skoro Pan się tym terminem posługuje.
s.
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2013, 06:43:20 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #728 dnia: Lipca 18, 2013, 06:42:58 pm »
No i widzisz, wykończą Cię VOSBM Twoją metodą. Będą się czepiać słówek jak kleszcze :) . Kto z kim przestaje...

P.S. A to  tradycyjne: "jutro wyjeżdżam, mam dużo pracy, sam pan wie" (ale jak sie panu wydaje, że pan wie, to zaraz tu udowodnimy, że nie)... ;) ...
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2013, 06:44:36 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #729 dnia: Lipca 18, 2013, 06:46:59 pm »
Nie, nie, ja "się czepiam" dla zrozumienia, Ty zaś czepiasz się z zamiłowania, bezinteresownie, z czepialstwa, które po prostu uwielbiasz, tak jak inni pierogi albo pieczoną perlicę z borówkamy. Taka cecha. Jak kolor oczu. Ten typ tak ma :-)
S.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #730 dnia: Lipca 18, 2013, 06:50:28 pm »
Odprzdżchęsię od zwaui zaraz po wejściu do wozu! Ja naprawdę wyjeżdżam o 14:59 do Nędznicy, a rano oddaję krew i muszę całą noc nie jeść. Będzie bezsenna, jak 2+2=4, przynajmniej Ty zejdź ze mnie :-(
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #731 dnia: Lipca 18, 2013, 07:00:44 pm »
No i fajnie bardzo.

Panie Starszy, może Pan poinformować Pańskiego Znajomego z MRAU, że udowodniliśmy, co nie istnieje żadna niezawodna strategia, która pozwalałaby na rozwiązanie zadania w dokładnie trzech ważeniach. Ponieważ, jako się rzekło, gdy zadanie rozwiąże się w drugim ważeniu, to nie można go już rozwiązać w trzecim  :)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #732 dnia: Lipca 21, 2013, 10:44:05 am »
I co? Myślałem, że ktoś zauważy, że być może istnieje jakiś inny sposób przestawiania trójek, w którym nie ma możliwości trafienia w dwóch ważeniach - i przy okazji te inne możliwości przejrzy. A tu nic. Sam bebe robił?  ::)

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #733 dnia: Lipca 21, 2013, 10:56:00 am »
I co? Myślałem, że ktoś zauważy, że być może istnieje jakiś inny sposób przestawiania trójek, w którym nie ma możliwości trafienia w dwóch ważeniach - i przy okazji te inne możliwości przejrzy. A tu nic. Sam bebe robił?  ::)
Tylko po co?Właśnie wybieram się na pływanie,kajakiem w pobliskim jeziorze.Wolę już policzyć ile wody wokół mnie przebrnie,licząc prędkośc,kąty,twardość plastiku, z którego zrobiony jest sprzęt pływajacy... i o ilę się pomylę w myślach,to moje... a co tam,ważne ,że niebo bezchmurne  :)
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #734 dnia: Lipca 21, 2013, 11:25:51 am »
Hy hy, bezchmurne... będzie deszcz, grad i trzęsienie ziemi.