Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 556991 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #660 dnia: Lipca 10, 2013, 07:21:50 pm »
A gdzie ja podaję kg.,wiadomo,że szalkowa waga wystarcza..Grałeś kiedy w MM,to prawie to samo.Spróbuje poprawić ten post,żeby było klarowniej.
Ale osochozi? Czy ja piszę o wadze szalkowej cytując Ciebie ;) ? Abstrahując od tego mnie się wydaje, że tak jak piszesz - to nie jest rozwiązanie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #661 dnia: Lipca 10, 2013, 07:27:37 pm »
Abstrahując od tego mnie się wydaje, że tak jak piszesz - to nie jest rozwiązanie.
Proszę wskazać błąd w rozumowaniu.Dla ułatwienia ponumeruj kulki.Jedną kulke "zaznacz" jako cięższą lub lżejszą.Przeprowadż "empirycznie" mój tok rozumowania i zobacz,czy ci wyjdzie  ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2013, 07:38:04 pm wysłana przez wiesiol »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #662 dnia: Lipca 10, 2013, 08:06:10 pm »
Do III ważenia masz cztery kule, wśród których jedna jest lewa i nawet wiesz cięższa czy lżejsza - ale jak jednym ważeniem wskażesz która?
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2013, 08:09:57 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #663 dnia: Lipca 10, 2013, 08:11:58 pm »
@maziek http://forum.lem.pl/index.php?topic=823.msg51815#msg51815
Nie mam na myśli "oraz".
VOSBM
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2013, 08:13:59 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #664 dnia: Lipca 10, 2013, 08:31:55 pm »
Do III ważenia masz cztery kule, wśród których jedna jest lewa i nawet wiesz cięższa czy lżejsza - ale jak jednym ważeniem wskażesz która?
Faktycznie nie napisałem,że do II ważenia,bierzemy po 3 kule z porównywanych grup i naprawdę lepiej je ponumerować, aby się nie pomyliły.
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2013, 08:49:34 pm wysłana przez wiesiol »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #665 dnia: Lipca 10, 2013, 09:13:25 pm »
Wiesiol, na podstawie szczątkowych informacji trudno coś powiedzieć, wszystko widzisz tylko Ty. Jeśli masz rozpisane wszystkie warianty i wychodzi, to wychodzi. To zadanie jest bardzo łatwe przy jednym z wyników I ważenia - a nieco bardziej zagmatwane przy drugim. Poza tym chyba kilka osób walczy, to może nie psuć im zabawy.

VOSBM - nic nie rozumiem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #666 dnia: Lipca 11, 2013, 01:24:37 am »
Była kiedyś taka gra,nazywała się  Master Mind (a może i jest).W tej zagadce jest podobnie.
i
Dzielimy na 3 po 4. kupki.Ważymy  I z II.Jesli równo, ważymy z III grupą(obojętnie którą kupkę z pierwszego ważenia),jesli wyjdzie cięższa lub lżejsza(ta III kupka),to teraz chyba wiadomo,ze ważĄc trzecią(dzieląc na 2 kupki) wychodzi wynik- lżejsza czy cięższa "siedzi"  w III grupie.
Tutaj potrzeba kolejnego ważenia albo nie rozumiem. Ważne, że używamy czwórek w drugim ważeniu:)
Ale:
Cytuj
Faktycznie nie napisałem,że do II ważenia,bierzemy po 3 kule z porównywanych grup i naprawdę lepiej je ponumerować, aby się nie pomyliły.
To chyba pasuje :o   
W powiązaniu z master mindem (super skojarzenie)...ja utykałam na dwójkach, a tu o 4 (co z tymi 4? jakaś tajemnicza liczba 4?;) ). Jak były równe 1-4 z 5-8, to w drugim ważeniu porównywałam 9,10 z 11,12 (czyli porównywałam dwójki). Pogmatwane później i trudno zastosować do nierówności 1-4 z 5-8. Nie wyszłam z tych 4 ważeń.  Alele wiesioł chyba to rozwiązał - w swoim trybie:))
Bo tak:

W pierwszym ważeniu 1-4 z 5-8. W drugim - obojętnie jaki wynik (= <>) - pierwsza czwórka (1-4) z ostatnią trójką + prawidłowa kulka z drugiej czwórki (5-8). To te trzy wiesiołowe kule w drugim ważeniu, bo jedną z ostatniej czwórki (9-12) odkładamy. I różne warianty - w zależności od wyniku ważenia. Znaki mniejszości/ większości to lżejsze/cięższe. Działa?:)




« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2013, 01:26:31 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #667 dnia: Lipca 11, 2013, 09:27:59 am »
Ol, podpowiem na dzień dobry: ze względu na brak wiedzy o lżejszości/cięższości felernej, pomyśl chwilę o kulach, wsród których na pewno nie ma felernej...
s.
@maziek http://forum.lem.pl/index.php?topic=823.msg51786#msg51786
W odpowiedzi Pan Nadprofesor napisał: znam tę zagadkę od równo 12 lat.
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2013, 09:30:39 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #668 dnia: Lipca 11, 2013, 11:23:13 am »
St...nie podpowiadaj mi co mam myśleć, jeno napisz czy dobrze, czy jest błąd (i gdzie - jeśli...) i w ten sposób się nie da wskazać trefnej kulki. Dodam, że te bazgroły wyżej dotyczą przypadku, w którym 1-4 = 5 - 8. Drugie ważenie to sprawdzanie 3 możliwości z kulkami 9-12. Ostanie ważenie - ustalanie tej trefnej.
Analogicznie w przypadku nierówności w pierwszym ważeniu 1-4 < lub > 5-8.
Np.
a) I ważenie: 1-4>5-8
to II ważenie: 1,2,3,5 i 4,9,10,11 (trzymamy się wiesiołowych czwórek z trzema liczbami z grup).
Jeśli 1,2,3,5 = 4,9,10,11 => któraś z kulek 6,7,8 jest lżejsza i wtedy III ważenie: 6 i 7 .... jeśli 6=7 => 8 lżejsza
6>7 => 7lżejsza
6<7 => 6 lżejsza.
b) Kolejny przypadek - przy tym samym pierwszym ważeniu 1-4>5-8 , ale w II ważeniu otrzymujemy:
1,2,3,5 > 4,9,10,11
czyli 1, 2, 3 któraś jest cięższa. III ważenie 1 i 2 ...jeśli 1=2 => 3 cięższa,  1>2=> 1 cięższa, 1<2 => 2 cięższa.
c) Ostatnia możliwość I ważenie 1-4 > 5-8
II ważenie 1,2,3,5 < 4,9,10,11
czyli 5 trefna.
 Chyba nic nie namieszałam w wiesiołowym trybie;)
Przypadek 1-4< 5-8 - analogicznie do powyższego.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #669 dnia: Lipca 11, 2013, 11:39:05 am »
Ol, a czy byłabyś łaskawa NA POCZĄTKU napisać WPROST (żebym nie musiał się domyślać): czy piszesz o karkulacjach swoich, czy Wiesioła?
St
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #670 dnia: Lipca 11, 2013, 03:29:22 pm »
Ol, a czy byłabyś łaskawa NA POCZĄTKU napisać WPROST (żebym nie musiał się domyślać): czy piszesz o karkulacjach swoich, czy Wiesioła?
Wiesioła.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #671 dnia: Lipca 12, 2013, 11:02:34 am »
I? And? Bo?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #672 dnia: Lipca 12, 2013, 11:18:33 am »
Jakoś nie mam serca do analizy tego napisanego wyżej przez Wiesioła/Ciebie. To nadal wydaje mi się dość nieporządne, nieusystematyzowane, niejasne na pierwszy rzut oka.
VOSBM

[Last edit] : w przychodni (gdzie miałem dobrą godzinę wolnego czasu) przypomniałem sobie o tym II wariancie http://forum.lem.pl/index.php?topic=823.msg51807#msg51807 , i nie znalazłem jego rozwiązania, wobec czego na razie uznaję, że cały mój pomysł był do bani. Muszę to jeszcze poweryfikować na palcach (na papierze), ale teraz ogłaszam, że nie istnieję jako solucja. Przepraszam. Hau, hau...
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2013, 01:53:18 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #673 dnia: Lipca 12, 2013, 03:53:26 pm »
Faktycznie nabazgroliłam i już nie przepisałam. W trosce o Męberowe serce spróbuję rozjaśnić:) Nie wiem czy wiesioł tak myślał, jak ja, ale napisał co napisał i wydaje mi się, że to pasuje.
Kulki dzielimy na 3 grupy po 4 sztuki. Numerujemy od 1 do 12.
W pierwszym ważeniu bierzemy grupę 1-4 i 5-8. Mamy trzy możliwe wyniki ważenia:
1) grupy równe => trefna kulka w trzeciej grupie 9-12
2) pierwsza grupa cięższa od drugiej => 1-4 > 5-8 => trefna kulka wśród liczb 1-8
3) druga grupa cięższa od pierwszej => 1-4 < 5-8 => trefna kulka wśród liczb 1-8

Ad.1) To jest to co na skanie.
a) Pierwsze ważenie: 1-4 = 5-8
b) Drugie ważenie - skoro tamte grupy równe, to kulka jest w trzeciej; 9, 10, 11 lub 12.
Porównujemy więc jedna prawidłową grupę 1-4 i trzy kulki z trefnej grupy + 1 z drugiej grupy.
1,2,3,4 z 5,9,10,11 (to są wiesiołowe czwórki z trzema podejrzanymi). I znowu mamy trzy możliwe wyniki ważenia:
- 1-4 = 5,9,10,11 => wtedy trefną kulką jest 12 i w trzecim ważeniu dowiemy się czy jest lżejsza czy cięższa od pozostałych. Wystarczy ją zważyć z wybraną kulką od 1-11.
- 1-4 > 5,9,10,11 => znaczy, że lżejszą kulką jest 9, 10 lub 11 - dowiemy się w trzecim ważeniu która
- 1-4< 5,9,10,11 => znaczy, że cięższą kulką jest  9, 10 lub 11 - dowiemy się w trzecim ważeniu która
c) Trzecie ważenie - trzeba rozstrzygnąć która jest cięższa/lżejsza.
- W pierwszym wyniku - już pisałam.
- W drugim 1-4 >5,9,10,11 => rozpatrujemy 9,10,11.  Ważymy 9 i 10. I znowu trzy możliwości:
9 = 10 wtedy 11 jest lżejsza
9>10 wtedy 10 jest lżejsza
9<10 wtedy 9 jest lżejsza.
- W trzecim przypadku drugiego ważenia dostaliśmy 1-4 < 5,9,10,11 => znowu rozpatrujemy 9,10,11. Jak wyżej - trzy możliwości - tylko odwrotnie co do wagi:
9=10 wtedy 11 cięższa
9>10 wtedy 9 jest cięższa
9<10 wtedy 10 jest cięższa
W zależności od wyników poszczególnych ważeń - na końcu wychodzi jedna trefna kulka: 9, 10, 11 lub 12.
Puff:)
Pozostają jeszcze te dwa przypadki: 1-4>5-8 i 1-4<5-8.
Ad.2) opisałam wyżej - jest analogiczny do ad.1 (wersji pierwszej - z równowagą). Znowu wiesiołowe czwórki z master mind (tam się zgaduje położenie i kolor czterech - powiedzmy - kulek z informacji zbieranych jakby z ważeń i wyciąga wnioski:) ) i trójki z grup:)
Pozostaje sprawdzić czy wszystkie kulki w tym tropie są zważone i wnioski prawidłowe:)
Serce uratowane?:)

EDIT: Ad.2) bez tych "trójek" wiesiołowych nie wpadłabym w życiu na to, by zamienić w ważeniu drugim 4 z 5. Dlatego wychodziły mi ciągle 4 ważenia lub więcej. A tak chyba to działa. Nie wiem - może nie chodzi o ważenie czterech kulek, może wystarczy po dwie, trzy, ale nie wiem które, bo próbowałam i brakowało ważeń. Oprócz pierwszego przypadku - równości 1-4=5-8. To jest bardzo żmudne zadanie, z wieloma drogami i rozumiem, że trudno sprawdzać cudzy tok.
Hm...a jakie rozwiązanie Stanislavusie podał Twój Anonimowy Druh?:)
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2013, 04:25:34 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #674 dnia: Lipca 12, 2013, 04:59:27 pm »
Ol,
Jestem na to za głupi chyba. Bo u mnie - przy pierwszym ważeniu takim jak u Ciebie, czyli 1-4 = 5-8 - reszta ad 1. wydaje się ZNACZNIE prostsza.
W drugim ważeniu bierzesz dwie dowolne kulki z podejrzanej czwórki (9-12) i ważysz je dwiema z pierwszej ósemki (1-8).
Jeśli są równe (czyli jeśli trefna kulka jest w pozostałej dwójce) - ważysz dowolną z tej dwójki kulką "normalną".
Jeśli są równe, to felerna jest ostatnia. A jeśli nierówne, to ta druga z ważonych (nie ta, o której wiemy, że jest "normalna").
Koniec Twojego ad 1.
VOSBM
pjes: oczywiście to całe rozumowanie jest do bani, jak przyznałem się bez bicia...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )