Autor Wątek: [M] Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanów.  (Przeczytany 27319 razy)

wookash

  • Gość
[M] Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanów.
« dnia: Lutego 27, 2007, 10:30:44 pm »
Mam temat matury ustnej z polskiego: "Na podstawie wybranych utworów S.Lema omów zagrożenia płynące z rozwoju technologii". Niestety, niewiele udało mi się narazie znaleźć.

Ogólnie to, co wymyśliłem wygląda tak:

1. Uzależnienie od technologii (np. "Eden", ale przydałoby się więcej utworów) - kiedy człowiek zostaje oddzielony od wszelkiej maści aparatury, nie potrafi sobie z niczym poradzić,
2. Zanieczyszczenie środowiska (np. opowiadanie "Ratujmy Kosmos", ale także przydałoby się coś jeszcze),
3 Bunt maszyn, wojny maszyny-ludzie (nie wiem, cz Lem o tym pisał, ale ten motyw pojawia się u wielu twórców SF, więc mam cichą nadzieję, że tutaj także).

Jeżeli ktoś mógłby podać mi tytuły utworów wiążące sie z powyszszymi punktami, byłbym bardzo wdzięczny. Jeżeli natomiast ktoś w utworach lema zaobserwował wymienione inne zagrożenia płynące z rozwoju technologii, to ja moja wdzięczność będzie jeszcze większa. Potrzebne są mi także odpowiednie opracowania - dzieła krytyków literackich i historyków literatury na ten właśnie temat, bym w pracy mojej mógł powołać się na jakiś autorytret. O tytuły takich dzieł także bardzo proszę.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 04:07:02 am wysłana przez Q »

dzi

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 27, 2007, 10:35:14 pm »
Strasznie "nielemowy" temat. Cos jak "sztuka wojenna wg Ghandiego".

W Niezwyciezonym bylo troche o potencjalnym niebezpieczenstwie, ale bez "winy", tak jak w calym pozostalym S-F. Mysle ze na tym (braku oceny moralnej, naturalnosci "zła" maszyn ktore de facto nie jest złem tylko ewolucyjną koniecznoscią) bys sie mogl w sumie oprzec by uczynic temat ciekawym.
Nic innego nie przychodzi mi do glowy ale malo czytalem. Napewno forumowicze doradza.

maziek

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 27, 2007, 11:41:29 pm »
E no dużo tego jest, z opowiadań np. "Przyjaciel", "Formuła Lymhatera", "Ze wspomnień Ijona..." - te o prof. Corcoranie ale i kilka innych, z Pirxa np. "Rozprawa" i "Polowanie", w "Cyberiadzie" jakby twórczo podejść to prawie każde opowiadanie, na wesoło też "Kongres...", a z późniejszej twórczości "Pokój na Ziemi"...

wookash

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 27, 2007, 11:50:26 pm »
no dobrze, ale moglibyście pisać, jakie wątki tam są poruszone - będę bardzo wdzięczny

draco_volantus

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 28, 2007, 12:32:57 am »
Cytuj
3 Bunt maszyn, wojny maszyny-ludzie (nie wiem, cz Lem o tym pisał, ale ten motyw pojawia się u wielu twórców SF, więc mam cichą nadzieję, że tutaj także).
W książce GOLEM XIV tytułowy komputer odmawia pomocy wojsku i zostaje wygłaszającym morały ludziom pacyfistą, także nie tędy droga  ;D

Hokopoko

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 28, 2007, 01:41:16 pm »
Ale Trurlowi maszyna się jednak zbuntowała (ta co twierdziła, że dwa a dwa jest siedem...)...

maziek

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 28, 2007, 01:46:37 pm »
Ale Trurl nie był ludzkością...

Terminus

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 28, 2007, 02:01:42 pm »
Ale prawie go zatłukła! A jaka była bestia zapamiętała!

draco_volantus

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 28, 2007, 02:33:44 pm »
a wusz doradzał samobójstwo rozbitkowi na wyspie...

Hokopoko

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 28, 2007, 02:39:50 pm »
O właśnie! Wusz będzie lepszy, bo tego mojego przykładu, to minister G. mógłby nie zrozumieć....

maziek

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 28, 2007, 02:40:53 pm »
Wusz, czy Wuch?
edit: no pewnie że Wuch. Co Wy?
« Ostatnia zmiana: Lutego 28, 2007, 02:45:40 pm wysłana przez maziek »

Hokopoko

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 28, 2007, 03:58:33 pm »
Znaczy, łacz... Ja nie pamietam, zasugerowałem się tym, co napisał Draco.

Mieslaw

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 28, 2007, 05:21:21 pm »
Cytuj
a wusz doradzał samobójstwo rozbitkowi na wyspie...
A Przyjaciel Automateusza doradzał to samo Automateuszowi w identycznej sytuacji (opowiadanie "Przyjaciel Automateusza", Bajki Robotów"). Ogólnie chodzi o to, że Przyjaciel Automateusza, (minirobot) analizuje sytuację: szanse na ratunek znikome, groźba powolnej śmierci => popełnić samobójstwo. Automateusz ma wątpliwości. Zakończenia nie zdradzę, bo to odbiera przyjemność z czytania  :)

Cytuj
3 Bunt maszyn, wojny maszyny-ludzie (nie wiem, cz Lem o tym pisał, ale ten motyw pojawia się u wielu twórców SF, więc mam cichą nadzieję, że tutaj także).

"Tragedia Pralnicza" (Dzienniki Gwiazdowe Ijona Tichego, część Ze wspomnień Ijona Tichego) - czemu nie?
Opowiem w skrócie. Ludzie budują coraz to lepsze pralki. Trwa rywalizacja między dwoma głównymi producentami. Na przemian dodają takie udoskonalenia: możliwość wieszania prania, prasowania i takie tam, dalej są pralki piszące wiersze, pralki o kształtach znanych aktorek i różne inne, dalej pralki uzbrojone. I tak powstają gangi pralek, olbrzymie kłopoty prawne, pralki zasiadają w senacie (nikt o tym nie wie) - musiały chyba wyglądać jak ludzie...
I to jest właśnie wspaniałe w "Dziennikach"- o buncie maszyn (i różnych innych rzeczach) jest w nich napisane bardzo zabawnie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 28, 2007, 07:10:07 pm wysłana przez Mieslaw »

wookash

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 28, 2007, 06:57:55 pm »
Cytuj
Ale Trurlowi maszyna się jednak zbuntowała (ta co twierdziła, że dwa a dwa jest siedem...)...

wiesz, dla takiego laika jak ja, ta informacja nie jest zbyt przydatna. nie znam utworów, bohaterów, ani realiów większej części utworów lema, więc jak już dodajesz wypowiedz, to z sensem.


wusz - też nie mam pojęcia, o czym mowa. bardzo bym prosił o konkretne wypowiedzi. założyłem ten temat w konkretnym celu - szukając pomocy. taka dyskusja nie przyniesie zbytnich owoców.


ale generalnie dziękuję wszystkim, którzy się wypowiedzieli. już wiem przynajmniej, gdzie szukać. jeżeli mielibyście coś jeszcze, będę bardzo wdzięczny.

Mieslaw

  • Gość
Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 28, 2007, 07:46:58 pm »
Ten kwadrans, o którym pisałem powyżej (już skasowałem) rozciągnął się do półtorej godziny. Gdybym napisał wcześciej, wookash zdążyłby to przeczytać przed napisaniem swojego postu... ale chyba nic się nie stało  :)