Autor Wątek: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...  (Przeczytany 1079379 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2325 dnia: Czerwca 17, 2018, 02:28:54 pm »
Twardy jesteś, nie cierpię tych robaczków.

Znalazłem gotowca, że strumień promieniowania reliktowego na powierzchnię to jest 2,081×10^−37 W/m2. Załóżmy, że Ty się nie pomyliłeś (tak czy siak chylę czoła) i że to co znalazłem jest poprawne. Wynikało by, że ciało d. czarne promieniuje termicznie z mocą większą o 31 rzędów niż moc absorbowanego promieniowania reliktowego. Z czego wypływałby wniosek, że będzie stygło poniżej temperatury promieniowania. Może jest gdzieś błąd, bo 31 rzędów to strasznie dużo, choć tak czy siak to bardzo mało niskoenergetycznych fotonów.

Z tym że nie mogę zlokalizować pewnego źródła gęstości tego promieniowania. Jak tak latam po stronach to jest olbrzymi rozrzut - dochodzący do wykładnika -6 nawet. Może to jakieś licencjackie prace czy coś i stąd problem. A jakoś nie mogę dokopać się art. naukowego na temat. Art. naukowe co znalazłem w Nature czy gdzieś - są pozamykane.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2018, 02:54:28 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2326 dnia: Czerwca 17, 2018, 08:58:36 pm »
Przeprowadziłem wstępne obliczenia strumienia promieniowania reliktowego na powierzchnię.

Założyłem gęstość fotonów 500 cm-3, gęstość objętościową energii 4*10-14 J/m3 (dane z https://ru.wikipedia.org/wiki/Реликтовое_излучение )

Metodę obliczeń wymyśliłem sam, spróbuję tu podać, ale nie dzisiaj. Jutro. Brak mi sił. Zarobiony jestem ;)

Główne - wynik: z grubsza 3*10-10 W/cm2
Czyli tegoż rzędu, co strumień promieniowania ciała d. czarnego.

Omówimy jutro, zarówno metodę, jak i wynik.
Ciekawe co Maître na to powie :)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2327 dnia: Czerwca 18, 2018, 05:12:02 pm »
Rozpatrzmy sześcian w przestrzeni o krawędzi a = 1 m, czyli o objętości 1 m3. W każdym dowolnym momencie t0 wewnątrz sześcianu znajdują się, przy gęstości 500 fotonów/cm3,
N = 500*106 = 5*108 fotonów [m–3]
Poruszając się z prędkością światła, c = 3*108 m/s, fotony opuszczają  sześcian. Teoretycznie, największa odległość, którą musi przebyć cząstka, aby opuszczyć sześcian, to jego przekątna, a√3 = 1,73 m
Foton przebywa tę odległość w ciągu
t = 1,73/3*108 = 5,6*10–9 s
Więc za ten ułamek sekundy wszyscy cząstki , czyli N, opuszczą objętość sześcianu.
Ponieważ na ich miejsce dopływają nowe, w ciągu jednej sekundy przez ściany w kierunku „na zewnątrz” uciekają
5*108/5,6*10–9 = 8,9*1016 cząstek [s–1]
Przez jedną ścianę, czyli przez pole powierzchni S = 1 m2 odpowiednio
X = 8,9*1016/6 = 1,48*1016 cząstek [s–1]
Gęstość energii promieniowania tła W = 4*10–14 J/m3. Zatem pojedynczy foton niesie (przeciętnie) energię
E = W/N = 4*10–14/5*108 = 8*10–23 J
Strumień energii przez powierzchnię 1 m2 w ciągu jednej sekundy wynosi
R = E*X/S = 8*10–23*1,48*1016 = 1,2*10–6 [J/m2*s]
Iloraz „energia przez czas” to moc. [J/s] = [W].
A więc, ostateczny wynik: strumień energii promieniowania reliktowego na powierzchnię wynosi
R ≈ 1,2*10–6 W/m2 = 1,2*10–10 W/cm2

Samo przez się, podany model matematyczny (raczej arytmetyczny :) ) jest bardzo uproszczony. Ale, zdaje się, na razie nie potrzebujemy większej dokładności. Chodzi o rząd wielkości.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2018, 05:37:09 pm wysłana przez Lieber Augustin »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2328 dnia: Czerwca 18, 2018, 06:05:19 pm »
Cytuj
R ≈ 1,2*10–6 W/m2 = 1,2*10–10 W/cm2
Chyba rozbiłeś bank  ;D
W nagrodę - piosenka (w muzycznym)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2329 dnia: Czerwca 18, 2018, 08:42:42 pm »
W nagrodę - piosenka (w muzycznym)
Dziękuję, livie :)
Myślałem, LA - to Lunar Agency, a okazało się - Los Angeles :o
Oto piosenka dla Ciebie, pewny zespół z Liverpoolu:
https://www.youtube.com/watch?v=S-rB0pHI9fU

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2330 dnia: Czerwca 18, 2018, 10:20:07 pm »
Świetnie :) . Jestem pod wrażeniem! Nie mam głowy liczyć, ale co do sposobu myślenia wg mnie jest OK. Model bardzo dobry. Myślę, że jako drogę fotonu trzeba przyjąć coś raczej pół pierwiastka a może i mniej (coś pomiędzy a/2 a (a^-3)/2), bo przecież w tej objętości są też takie fotony, które zaledwie zahaczyły o rożek sześcianu (ich droga wyjścia będzie niemal równa zero). Ja w międzyczasie w przerwach w robocie szukałem i guzik znalazłem. Poza tym, że znalazłem co najmniej 3 wypowiedzi, że ciało dostatecznie oddalone od gwiazd osiągnie temperaturę tła, ale na forach, w tym jedna się powoływała na "Cosmology" Weinberga, ale niestety nie znalazłem źródła. Nie znalazłem też żadnego poważnego artykułu z recenzowanego czasopisma. Co mnie mocno dziwi, bo parametr taki jak zmierzona doświadczalnie moc promieniowania CBE na powierzchnię jest podstawowy, coś jak stała słoneczna. Dokopałem się natomiast kilka razy, że ilość fotonów CMB w cm3 to precyzyjniej około 410.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2331 dnia: Czerwca 19, 2018, 06:08:17 pm »
Myślę, że jako drogę fotonu trzeba przyjąć coś raczej pół pierwiastka a może i mniej (coś pomiędzy a/2 a (a^-3)/2), bo przecież w tej objętości są też takie fotony, które zaledwie zahaczyły o rożek sześcianu (ich droga wyjścia będzie niemal równa zero).
Zgadzam się z tobą. Masz rację. Ale nie chce mi się obliczać na nowo.
Dziękuję za pochwałę.
Bardzo mi miło otrzymać od Ciebie pozytywną recenzję na moje opus, maźku :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2332 dnia: Czerwca 28, 2018, 08:36:12 pm »
http://wyborcza.pl/7,75400,23608404,kosmiczne-zwyciestwo-japonczykow.html

Dla mnie - kosmiczna bomba! Kudy tam do niej jakiemuś meczowi na jakimś mundialu...

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2333 dnia: Lipca 25, 2018, 11:53:24 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2334 dnia: Sierpnia 14, 2018, 11:05:56 pm »
...coś, co mi wygląda na blog .chmury:
http://blognieekonomiczny.blogspot.com/
 :)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2335 dnia: Września 20, 2018, 01:41:35 pm »
Właśnie przeczytałem "Skuchę" Badera o podziemiu solidarnościowym z lat między stanem wojennym a Okrągłym Stołem. Polecam zainteresowanym ze względu na daleko idącą nieoczywistość.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2336 dnia: Września 26, 2018, 12:45:59 pm »
"GaPol" tak zwany o próbach zbudowania Elektrybałta (wrzucam głównie dlatego, bo ;) widać, że autor albo Lema - albo o Lemie - sporo czytał):
http://www.gazetapolska.pl/17562-pisarze-androidy-czy-komputery-beda-nam-pisac-powiesci

ps. Fragment w/w "Skuchy" w Sieci się znajdzie:
http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,19984268,hugo-bader-o-kolegach-z-podziemia-kolumbowie-rocznik-50.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2337 dnia: Października 31, 2018, 03:55:51 pm »
Przeczytałem wczoraj pierwsze zdanie powieści "Dwanaście" Marcina Świetlickiego, które brzmi:

""Prawdziwy bohater powinien być samotny."

I nie mogę opędzić się od myśli, że to o Pirxie, o Pirxie, o Pirxie... Choć powieść zupełnie o czym/o kim innym...*

* Jeśli kto ciekaw o czym, recenzja uchyli rąbka:
http://akcja.czasopism.pl/prace/01recenzja/09.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2338 dnia: Grudnia 04, 2018, 09:26:49 am »
Czytam sobie "The Expanse" Corey-a i bardzo sobie chwalę. Próbowałem też serialu na Netflix, ale jednak książka lepsza. Jestem dopiero w połowie trzeciego tomu, więc w zasadzie nawet jeszcze dobrze nie wystartowałem, ale dzieje się.

Bardzo niewiele niedoróbek związanych z fizyką podróży po Układzie Słonecznym. Całkiem fajnie opisane kwestie polityczno-gospodarcze. Mnóstwo różnych kamer (każdy rozdział ma w tytule imię bohatera, z którego perspektywy akurat śledzimy akcję).

Moim zdaniem warto.

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2339 dnia: Grudnia 04, 2018, 09:38:05 am »
...coś, co mi wygląda na blog .chmury:
http://blognieekonomiczny.blogspot.com/
 :)

Zajrzałem. Wśród pierwszych trzech wpisów dwa to obszczekiwanie jakichś politycznych gównoburz. Strona wylądowała w moim kaefie szybciej, niż się spodziewalem.

Szkoda.