Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - skrzat

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 24
76
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Maja 09, 2016, 08:03:51 pm »
Ale wersja z "Dziadami", czy bez?

z "Dziadami": lista w 1 poście jest uaktualniona, tam są wszystkie tytuły wymienione

77
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Maja 09, 2016, 03:47:12 pm »
Wyszło w sumie 30 tytułów, dzisiaj lista poszła do Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale pewnie są możliwe jakieś reklamacje  8)

78
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Kwietnia 11, 2016, 01:51:28 pm »

79
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Kwietnia 10, 2016, 08:10:21 pm »
Czy ta debata została nagrana/zapisana?
Można się zapoznać z jej treścią?

Sporo osób o to pyta, miała być relacja dostępna na Youtubie, jutro postaram się dowiedzieć.

80
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Kwietnia 10, 2016, 08:02:37 pm »
Konserwatyzm formalny ma cechować konstrukcję i styl utworów Lema: tak jednogłośnie ustaliło szacowne zebrane gremium. Jeżeli ograniczymy się do tego nieszczęsnego "Obłoku Magellana", to rzeczywiście, sam autor przyznaje, że pisząc go, był pod zgubnym wpływem klasyków, głównie Rilkego. Jednak "Cyberiada", czy "Doskonała próżnia" to są utwory nowatorskie, o "Wielkości urojonej" nie wspomnę. Sprowadzenie dorobku Lema do 2 wczesnych utworów fantastycznych, od których się pisarz potem odżegnywał, skutkuje takimi absurdalnymi tezami, że był on pisarzem konserwatywnym w warstwie językowej. Oczywiście, "Solaris", "Głos Pana", czy "Niezwyciężony" są napisane językiem czystym i przejrzystym, choć nie brakuje w nich neologizmów.

Stąd mam wrażenie, że w pewnym momencie debata wpadła w ślepy zaułek, rozstrząsając kwestie zrozumiałe tylko dla zaawansowanych lemologów,

81
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Kwietnia 09, 2016, 12:40:55 pm »
Dwa zdjęcia z czwartkowej debaty "Czy Lem był ostatnim futurologiem", przyszło mnóstwo osób, chociaż sama dyskusja jakby dosyć chaotyczna. Sporo mówiło się np. o "Obłoku Magellana", który, delikatnie mówiąc, nie należał do ulubionych książek Stanisława Lema. Ciekawie zaprezentował się natomiast Jacek Dukaj, który przedstawił trochę bardziej zdystansowany i przemyślany punkt widzenia na twórczość Lema. Najbardziej zbulwersowała mnie teza, z którą zgodziło się całe szacowne gremium, jakoby Stanisław Lem był twórcą konserwatywnym formalnie?!

Profesor Jerzy Jarzębski, red. Wojciech Orliński, pisarz Jacek Dukaj.



Sala dosłownie pękała w szwach, pojawiło się ponad sto osób.

82
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Kwietnia 04, 2016, 06:22:50 pm »
hmm, z tym Gödlem byłbym ostrożny, idąc tym tropem, powinniśmy umieścić na liście "Philosophiae Naturalis Principia Mathematica" Newtona, w których sformułował on prawo powszechnego ciążenia. Chociaż w pełni zgadzam się z trafnym i pięknie sformułowanym twierdzeniem .chmury, że

Cytuj
ułomność naszej małpiej „aparatury pojęciowej”, za pomocą której usiłujemy (naiwnie) oswoić m.in. światy wielkości nieskończenie małych (jak kwarki) i wielkości nieskończenie wielkich (jak „czarne dziury”) nieuchronnie obce nam, jako istotom wyrosłym w zupełnie innej niszy ekologicznej

jest jednym z centralnych zagadnień w twórczości Lema.

83
Lemosfera / Odp: Debata „Czy Lem był ostatnim futurologiem?”
« dnia: Marca 31, 2016, 12:34:38 pm »
Planuje być na tej imprezie...

to się cieszę, bo chciałem z Panem porozmawiać na temat rosyjskiej wersji serwisu lem.pl :-)

84
Lemosfera / Debata „Czy Lem był ostatnim futurologiem?”
« dnia: Marca 30, 2016, 06:29:41 pm »
Spotkanie-debata w przyszły czwartek z udziałem Jerzego Jarzębskiego, Jacka Dukaja i Wojciecha Orlińskiego.

Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego), godzina 18.30, 7 kwietnia 2016 roku.

Zapowiada się co najmniej ciekawie!

Cytuj
Muszę powiedzieć, że mam bardzo złe mniemanie o futurologii. Wszystkie jej proroctwa to kupa śmiechu. Zbyt dużo tego kupowałem i czytałem, ażeby mieć jeszcze jakiekolwiek złudzenia. Futurologom najbardziej zależało na takim przewidywaniu, które było w najwyższej cenie lub gwarantowało estymę u polityków. A ponieważ przewidywanie zajść polityczno-militarnych, za które oni przede wszystkim się brali, jest absolutnie niemożliwe, więc nic mądrego z tego wyjść nie mogło. Natomiast to, co ma rzeczywiste, choć upośrednione oddziaływanie, to znaczy technologiczne skutki badań podstawowych w nauce, nie interesowało ich zupełnie. Po pierwsze, problem ten w ogóle nie wydał się im istotny, a po drugie, nie mogli się z nim wybrać do szerokiej publiczności.

„Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002, str. 258


85
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marca 24, 2016, 03:01:15 pm »

ps. Nawiasem: skrzacie, dlaczego mamy z olką pod napisem "Globalny" zielone znaczki na "Forum po polsku", a wszędzie indziej niebieskie, zaś Term i liv wszędy się błękicą? ;) I czemu pod prywatnymi wiadomościami - macie z maźkiem pod słówkiem "Administrator" czerwień, a na Forum - zieleń? Od czego to zależy, tak z ciekawości?

Jeżeli chodzi o uprawnienia moderacyjne, to niestety SMF jest tak skonstruowane, że trzeba ręcznie dodać moderatorów do każdego działu, co postaram się jak najszybciej uzupełnić (na szybko tylko uprawniłem Was do "Forum po polsku". Ale mogę się mylić, stąd mam pytanie, czy w innych działach macie też jakiekolwiek dodatkowe możliwości działania?

Kolory moje i Maźka mogą być związane z kolei z wyższą rangą, bo pełnimy funkcje administracyjne, czyli między innymi możemy ingerować w ustawienia samego forum.

86
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marca 23, 2016, 01:28:02 pm »
Co do Poppera - jestem za.
Biblia - jakkolwiek Lem rzeczywiście często odwołuje się do aktu stworzenia świata, idei boga itd.  - wydaje mi się przewrotna - w tym zestawieniu:)
W pierwszym odruchu - nie, a w drugim; jednak wpłynęła, więc może?:)
Z trzeciej - Lem - nomen omen - polemizuje również z np. Arystotelesem, Platonem, Tomaszem z Akwinu - też by?
Uzasadniam Witkacego "Nienasycenie":
1)
Cytuj
- Bardzo - muszę powiedzieć - imponował mi zawsze swoją świetnością i wynalazczością leksykograficzną Witkacy. Jego wszystkie chondrołaje przepuklinowe i glątwy niezwykle mi się podobały. Poza tekstem aktualnie pisanego utworu nigdy nie potrafiłem wymyślać takich nazw.
"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "W pajęczej sieci" str. 91
2)
Cytuj
Dobrze, że o niego pan zahacza, bo to wybitny umysł i postać dużego formatu.
"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "Gusta i dyzgusta" str. 191
3)
Cytuj
Pod jego powieściami podpisuję się mocno. W sensie predykcyjnym może tylko jednego nie udało mu się zrobić - to znaczy nie wprowadził pierwiastka technologicznego, lecz ustabilizował świat na poziomie swoich czasów. Ale może też go to zupełnie nie interesowało. Jeśli chodzi o wyobraźnię socjologiczną - której na ogół brakuje w science fiction - to on miał nieprawdopodobnego nosa. Miał to, co najbardziej potrzebne jest pisarzowi: cudowne predyspozycje intelektualne plus kolosalne doświadczenie życiowe.
"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "Gusta i dyzgusta" str. 192
4)
Cytuj
Filozofowanie powinno być sprawą namiętności tak palącej i silnej, jakiej doświadczał na przykład Witkacy. Jesli jednak komuś ta pasja jest obca, to nie będzie mógł odnależć satysfakcji w wielu mych książkach.
"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "Pasja filozofowania" str. 352

Mam nadzieję, że cbdo;)

Czy pada gdzieś ten konkretny tytuł Witkacego? Mam wrażenie, że Lem cenił Witkacego za całokształt nowatorstwa, ale żadnej z książek szczególnie, jednak mogę się oczywiście mylić.

87
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marca 23, 2016, 12:48:19 pm »
Inna beczka: ośmieliłem się dziś napisać do pana Stanisława Beresia, i on mi życzliwie odpisał, że gdy chodzi o TRL, to raczej tylko allegro.
Dlaczego takich książek się nie dodrukowuje?
R.

W takich sprawach tylko do nas ;-) Wysłałem już do Pana e-booka, z przyjemnością też dostarczymy Panu wersję papierową, mamy tego sporo. Generalnie gdyby ktoś ze starej gwardii potrzebował coś Lema, to nie krępujcie się, tylko piszcie do mnie!

88
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marca 18, 2016, 10:46:40 am »
P.S. Mam prośbę - moglibyście Wasze cytaty uzupełnić stronami, z których pochodzą? Łatwiej byłoby je odnaleźć:)

Tutaj mam problem, bo wszystkie książki Lema przeglądam w wersji elektronicznej, bezstronicowej, ale też o tym myślałem, postaram się pouzupełniać strony z wydań "Gazety Wyborczej".

89
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marca 18, 2016, 10:30:27 am »
Być może rozwścieczę Adwersarzy (i innych prawdziwie zainteresowanych), lecz są to spory i sprawy mi raczej obce i dlatego nic tu po mnie aktywnym.
Natomiast jako biorca jestem zaciekawiony jak najbardziej, czego dowodem jest wczorajszy zakup polecanego sir Russela. Dzięki, Ol, i Mister Skrzat :-) 
R.

Za ile Pan go kupił? Pytam, bo też wczoraj zamówiłem za 70 pln :-)

90
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marca 18, 2016, 10:25:11 am »
Częściowo uzupełniłem listę, ale możecie też spokojnie sami edytować mój post, chyba moderatorzy mają takie uprawnienia?

Merytorycznie muszę się przygotować i trochę doczytać, aby uzasadnić, dlaczego pominąłem np. Bestera, czy Stappledona. Zgadzam się jednak, że sama wzmianka w "Fantastyce i futurologii", czy również w jakimś wywiadzie, to trochę za mało. Szukamy książek, które przetrwały próbę czasu i weszły na stałe do panteonu literackiego.

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 24