Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lieber Augustin

Strony: [1] 2 3 ... 125
2
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« dnia: Październik 05, 2022, 08:58:53 pm »
Albo przestraszył się:
https://en.as.com/latest_news/elon-musk-fears-for-life-after-russian-threat-n/
Cóż, nie wykluczono. Nie każdy rodzi się nieustraszonym bohaterem.
Z drugiej strony, przeciwko tej wersji przemawia data wpisów: 9 maja.

3
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« dnia: Październik 05, 2022, 09:18:30 am »
Zapunktował u Miedwiediewa i Pieskowa...u kogo stracił?:)
U kogo stracił? Też pytanie. U mnie. U Ciebie. U milionów takich jak Ty i ja.
Czy może w naszych czasach renommée, reputacja człowieka nie ma już najmniejszego znaczenia?

Zapunktował u Miedwiediewa? Okay. A co mu z tego przyszło? Nie ogarniam. No, jeszcze mogę jako tako zrozumieć takiego na przykład Schrödera.
No tak, w oczach pewnej części ludzkości okrył się hańbą. Ale w zamian za lojalność wobec Kremla przynajmniej dostał i dostaje szeleszczące pieniążki. Ale w przypadku miliardera Muska taki wariant chyba nie wchodzi w rachubę?
Więc po co popełnił te wpisy?
 :-\

4
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« dnia: Październik 04, 2022, 10:18:59 pm »
Myślę, że myśli jak biznesmen lub inżynier - chodzi o minimalną stratę, jak już nie da się zyskać.
Rajt, niech i tak będzie - pełen najlepszych intencji i życzliwości dla Ukrainy, Elon proponuje jej wyjście z minimalnymi stratami. Tak jak on je widzi. Ok.
Ale jeżeli spojrzeć na sytuację po inżyniersku lub po biznesmensku, czyli nieco szerzej - czy współistnienie Europy i świata ze zwycięską Rosją, pogodzenie się z istnieniem putinowskiego reżimu nie pociągnie za sobą o niebo większych strat w przyszłości?

Ok, przypuśćmy, Ukraina dziś podpisała traktat pokojowy na warunkach Putina-Muska. A skąd możemy mieć pewność, że jutro, odsapnąwszy, Putia nie postanowi kontynuować agresji? Kto go powstrzyma? Może wspomniana przez Elona ONZ?

A czy pojutrze, bezkarnie zagarnąwszy Ukrainę, Rosja nie wysunie roszczeń terytorialnych, dajmy na to, wobec Polski? I to tak samo "uzasadnionych", jak roszczenia do Krymu. Wszak kiedyś, za króla Ćwieczka, Warszawa była miastem rosyjskim? Była. Więc niech będzie tak, jak było od 1815 roku (do pomyłki Sokolnikowa).
To samo dotyczy krajów bałtyckich. A i Niemcy przy takim rozkładzie nie mogą czuć się w pełni bezpiecznie. Czy nie należy naprawić pomyłki Gorbi-Jelcyna, tzn. wycofania wojsk radzieckich z terytorium zjednoczonych Niemiec w latach 1990-94?
A tam, a tam może dojść i do naprawienia pomyłki cara Aleksandra II - sprzedaży Alaski w roku 1867. Za pomocą oczywiście magicznej nuklearnej różdżki.

I jak tam z bilansem "straty-zyski"? Ciekawym, co o tym myśli pan Elon z jego strategiczną wizją świata. Czyżby, wg niego, należy na wszystko się zgodzić, "oby tylko nie było wojny"? ::)

5
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« dnia: Październik 04, 2022, 12:54:02 pm »
A jakby Ci Marsjanin napisał plan pokojowy to byś zrozumiał?
A bo ja wiem? Przecież Elon nie jest Marsjaninem. Jest człowiekiem, i to nie ostatnim na Ziemi pod względem walorów umysłowych.


O, proszę:

Po orędziu Putina na Kremlu 30 września słynny rosyjski bloger, pisarz i dziennikarz wojenny Władlen Tatarski* z dziecięcią szczerością i bezpośredniością oznajmił prosto w Sali Georgiewskiej co następuje:
A więc stało się! Teraz postawimy Europę w pozycję "na pieska". Bo z nami nie jakieś tam siły abstrakcyjne. Z nami Rosja, z bronią jądrową, z armią, z mobilizacją. Wszystkim skopiemy tyłki, gdyż nie mamy drugiej takiej szansy. Nareszcie wszystkich zwyciężymy, wszystkich zabijemy, wszystkich, których trzeba, ograbimy. Wszystko będzie takie, jak nam się podoba! Bywajcie, z Bogiem!

*Prawdziwe imię i nazwisko Maksym Fomin. Kryminalista, był sądzony za napad na bank w grudniu 2011.

Przypuszczam, że gdyby pan Musk od czasu do czasu oglądał podobne filmiki, to nie pisałby bzdur na swoim tłiterze...

7
Lemosfera / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« dnia: Październik 03, 2022, 08:34:21 pm »
No proszę, coś z Powrotu z Gwiazd już mamy - widowiskowe, choć nie najistotniejsze dla fabuły. Aczkolwiek po prawdzie zawsze mi się wydawało, że te ciuchy w spraju to słaby pomysł był...
https://www.youtube.com/watch?v=Obi65c6XSXw&t=95s&ab_channel=iDest
Ponownie przyjrzałem się filmikowi i zwróciłem uwagę, że brzegi materiału sukni w okolicach dekoltu i ramiączek są zbyt równe, jakby ucięte nożyczkami. Najwidoczniej twórcy fashion show uciekli się do niewinnego triku: przypuszczam, że na obszary skóry modelki, które miały pozostać odsłonięte, uprzednio naniesiono warstwę olejku silikonowego lub innej substancji o niskiej właściwości adhezyjnej.

Notabene, nie tylko z Powrotu:
Nowe suknie zwą się tryszcze, bo się je natryskuje na ciało z buteleczek.
(Kongres...)

8
Lemosfera / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« dnia: Październik 03, 2022, 08:47:36 am »
No proszę, coś z Powrotu z Gwiazd już mamy - widowiskowe, choć nie najistotniejsze dla fabuły. Aczkolwiek po prawdzie zawsze mi się wydawało, że te ciuchy w spraju to słaby pomysł był...
Cudowna substancja nosi nazwę "fabrican":
https://www.fabricanltd.com


9
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Październik 01, 2022, 08:41:25 am »
Natomiast w USA, niestety...
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art37162491-usa-przystapienie-ukrainy-do-nato-w-innym-terminie
To tylko mnie, czarnowidzowi, wydaje się, że Stany zaczynają po trochu wrzucać wsteczny?
Taaa, widocznie nie ma już ludzi kalibru Kennedyego i Reagana. Czyżby taki Sullivan nie kapuje, że tym samym zapala zielone światło Putinowi?
Prowokuje go do rozpoczęcia lokalnej wojny jądrowej? Która ma wszelkie szansy przeistoczyć się w globalną...

11
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 29, 2022, 10:07:10 pm »
Użycie broni konwencjonalnej w obronie Ukrainy byłoby najbardziej racjonalną i wyważoną odpowiedzią na ewentualny atak jądrowy Rosji na Ukrainie – uważa minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak dodał, jest to stanowisko podobne do tego wyrażonego przez władze Stanów Zjednoczonych.
Szef polskiego MSZ, który kończy wizytę w USA, dwukrotnie opowiedział się w Waszyngtonie za „konwencjonalną, ale dewastującą” odpowiedzią NATO na ewentualny rosyjski atak jądrowy – w wywiadzie dla NBC News i podczas dyskusji w think tanku.
Pytany o to, czy to stanowisko odzwierciedlające konsensus w NATO, Rau odpowiedział, że nie, ale zasugerował, że nie jest to opinia odosobniona.

https://www.tvp.info/63040014/minister-rau-uderzenie-konwencjonalne-w-obronie-ukrainy-to-najbardziej-racjonalna-odpowiedz-na-rosyjski-atak-jadrowy

Nie jest to opinia odosobniona... Na mój chłopski rozumek, taka wiadomość może być odebrana przez Moskwę w sposób jednoznaczny: ze strony NATO odpowiedzi nuklearnej NIE BĘDZIE.
Prawdziwy prezent urodzinowy...
Jeśli tak, taktyczne uderzenie po Ukrainie wydaje mi się prawie nieuniknione. Czynnikiem powstrzymującym dla Putina mogłaby być tylko stanowcza pozycja Zachodu. Coś w taki deseń: "jak chcesz, możesz zadawać cios. Ale pamiętaj: rakiety wyposażone w głowice przeciwbunkrowe, głęboko penetrujące, zostaną odpalone natychmiast".
A odpowiedź konwencjonalna... U nas istnieje takie porzekadło: za przeproszeniem dam, "nastraszyć jeża gołą dupą". Inaczej w tym przypadku nie da się wyrazić. Bo i na czym może polegać ta "dewastująca odpowiedź"? Na zbombardowaniu dużych i małych miast i miasteczek na Rosji? Nie rozśmieszajcie mnie.
Aa, już wiem. Zapewne zostaną nałożone "sankcje rodem z piekła" na kolejne 10 osób z otoczenia Puti. A może nawet - strach pomyśleć o takiej brutalności Zachodu - kolejne dwa rosyjskich banki zostaną odcięte od SWIFTu.
Zresztą myślę, że do takiej makabry nie dojdzie. Najpierw należy wszystko dobrze obmyśleć, nieprawdaż? Zwołać nadzwyczajne posiedzenie plenarne rady NATO, spisać listę mówców, przegłosować porządek dzienny. W trakcie obradów opinie zostaną podzielone. Potem ktoś skorzysta z weta. No itd. Czyli wszystko spełznie na niczym.

Słowem, konkluzja wg mnie jest taka: bądźmy dobrej myśli, a jodek potasu, szanowni Państwo, warto mieć pod ręką 8)

12
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Wrzesień 28, 2022, 07:46:07 pm »
Nie wiedziałem, że patronką tabliczki m. jest bogini Bastet ;).
Etam... Patronem sam Pitagoras :)
Czy zauważyliście, że trójkątna macierz na planszy to część słynnej tablicy, obróconej o 45 stopni w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara?

13
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Wrzesień 28, 2022, 08:50:29 am »
...mam też nadzieję, że L.A. zajrzy pod jeden link czy drugi, choćby dlatego, że dość kluczowe dla perennialistów pojęcie splata się z naszymi starymi dyskusjami o matematycznym ładzie przyrody:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sacred_geometry
Zajrzałem pod jeden i drugi. Dzięki :)

Oto przykład sakralnej geometrii w akcji:
https://demotywatory.pl/5156126/Nauczyciel--dzis-bedziemy-cwiczyc-tabliczke-mnozenia-Uczniowie-
 ;)

14
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Wrzesień 27, 2022, 08:50:03 am »
Drogi LA , chodziło mi o zaimek przymiotny, wskazujący.
Drogi xetrasie, w swoim wpisie wcale nie odnosiłem się do Twojego pytania. Po prostu ubrałem w literki luźną myśl, która właśnie przyszła mi do głowy :)

Co zaś do meritum, tzn. do różnej maści zaimków i końcówek "nieheterobinarnych", to muszę się przyznać, że w tej kwestii jestem obskurantem, zacofańcem, a nawet mrakobiesem ::)
Po co niepotrzebnie kaleczyć i zaśmiecać jakże piękny język polski? A jeśli już, to czy nie lepiej używać "as is" stosowne, neutralne płciowo formy języka angielskiego, o niebo bardziej postępowego pod tym względem?
This/that person, they/their/them, heshe, he or she, her or him, et caetera - co za bogactwo leksykalne 8)

15
Hyde Park / Odp: Stan wojenny i okolice
« dnia: Wrzesień 26, 2022, 10:27:51 pm »
Nie wiem, czy Jaruzelski powinien zostać umieszczony w panteonie bohaterów narodowych (uważam, że tak, aczkolwiek mam z tym pewne problemy), ale Gorbi na pewno.
Cóż, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

W styczniu 1991 roku sekretarz generalny KC KPZR, prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, podpisał dekret o wycofaniu z obiegu w terminie trzech dni banknotów o nominałach 50 i 100 rubli wzoru 1961 roku. Pensja inżyniera w tamtych czasach wynosiła 150 rubli. Ludzie pracują, budują statki kosmiczne i okręty podwodne, czołgi i cekaemy, za tę pracę płaci się im pieniądze. Ale w sklepach niczego nie ma. Gorbaczow ogłosił, że drukowane przez jego rząd pieniądze są nieważne. Miałeś pieniądze w banku, chciałeś je zabrać, a my ci nie damy! Zostały wycofane z obiegu. Bo w kraju jest zbyt dużo pieniędzy.
Lubię wybitny obraz Makowskiego Krach banku. W sali instytucji finansowej, która właśnie zbankrutowała, dama dyskutuje o czymś z policjantem, generał próbuje dać wyraz oburzeniu w rozmowie z młodziutką żoną, kupiec z bólem spuścił głowę, pogodził się z myślą, że wszystko skończone i stracone. A w kącie sprytny elegant z zarządu banku, ukradkiem zerkając, szybko chowa do kieszeni jakieś papiery.
Ten obraz powstał sto lat przed upadkiem Związku Radzieckiego. Ale dokładnie ukazuje wszystko, co się wydarzyło w czasach rządów sprytnego eleganta: ludzie przynieśli pieniądze do banku (do państwowego banku!), bank zbankrutował, pieniądze zniknęły w głębokich kieszeniach kierownictwa.
Gorbaczow ograbił swój naród z miliardów. I zrobił to dwukrotnie.
Pierwszy raz: Zaproponował zdeponować pieniądze w banku i ich nie zwrócił.
Drugi: Pozostawił bez pieniędzy tych, którzy nie ufali państwu, nie mieli oszczędności w państwowym banku, a trzymali pieniądze pod materacem.
Wymiana pieniędzy były nagła. Na wymianę były trzy dni. Ale wymienić można tylko małą kwotę. A resztą możesz tapetować ściany w toalecie. Nikt ich nie przyjmuje.
A gdy jesteś geologiem na pustyni, jak wymienisz stare pieniądze na nowe? Albo jedziesz w pociągu z Władywostoku siedem dni? Czy jesteś kapitanem okrętu podwodnego i na oceanie odstraszasz wroga potęgą atomową? Jesteś oficerem na poligonie Tockim i prowadzisz ćwiczenia? A może jesteś kosmonautą podczas misji kosmicznej? Albo jesteś żołnierzem wojsk rakietowych i pełnisz dyżur bojowy w silosie? Czy jesteś aktorem na planie filmu?
Gorbaczow miał tylko jedną odpowiedź: Przepadły wasze pieniądze. Ja swoje wymieniłem.
Wyobraźcie sobie, że wykonaliście pracę, zleceniodawca rozliczył się z wami, a później powiedział, że pieniądze, które wam dał, są fałszywe.
 Właśnie tak postąpił Gorbaczow z obywatelami Związku Radzieckiego: pieniądze, które drukował jego rząd i którymi rozliczał się z ludem, ogłosił nieważnymi, nic niewartymi papierkami. Gorbaczow i jego rząd ukradli, zakosili, gwizdnęli pieniądze obywatelom.
Powtarzam sto tysięcy razy: Związkiem Radzieckim kierowali głupcy i przestępcy. Wyjaśniam swoją myśl na przykładzie tak kochanego przez Zachód Gorbaczowa. Nie ulega wątpliwości, że Gorbaczow to przestępca, ponieważ podpisując dekret o reformie pieniężnej, ograbił własny naród. Do tego dodam: i jeszcze dureń. Zastanówmy się: Kto po takich wybiegach finansowych dochowa mu wierności? Kto go poprze? Czy długo po czymś takim utrzyma się na Kremlu?
Pewnego razu usłyszałem pochwałę dla Gobraczowa: mówiono, że niby zakończył zimną wojnę.
Nie zakończył jej, a przegrał, rujnując przez swoje „mądre” rządy kraj, okradł jego lud i pozostawił na pożarcie innym, jeszcze bardziej okrutnym i krwiożerczym drapieżcom.
Jednak chciałbym wierzyć: jeżeli świat ponownie znajdzie się na krawędzi, to znowu znajdą się wśród nas bohaterowie, którzy uratują go przed zagładą.

(Suworow, Matka diabła)

Strony: [1] 2 3 ... 125