Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1116757 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2430 dnia: Września 20, 2015, 08:23:53 pm »
...jak TVN anonimizuje anonimowe nicki na anonimowch forach!
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2431 dnia: Września 22, 2015, 04:46:59 pm »

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2432 dnia: Września 25, 2015, 04:08:44 pm »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2433 dnia: Września 25, 2015, 04:19:25 pm »
Parvis z wielkochodem? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

sosnus

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2435 dnia: Grudnia 11, 2015, 05:19:47 pm »
...stary - jeszcze z roku 1977 - IBMowski film "Powers of Ten" pozwalający unaocznić sobie rozmiary Wszechświata:


Dowiedziałem się o nim z bloga startrekowych konsultantów technicznych (czyt. ludzi odpowiedzialnych za wygląd i teorię funkcjonowania Enterprajsów i Vojadżerów ;)):
http://1701news.com/node/970/powers-ten-film-examines-scale-universe.html
(Przy czym zabawne: twórcami filmu było małżeństwo, konsultanci też są małżeństwem.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2436 dnia: Grudnia 11, 2015, 06:04:19 pm »
Ćwiczyliśmy tu już inny film o skali Wszechświata - może masz gdzieś link?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2437 dnia: Grudnia 11, 2015, 06:09:33 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2438 dnia: Grudnia 11, 2015, 07:36:09 pm »
...stary - jeszcze z roku 1977 - IBMowski film "Powers of Ten" pozwalający unaocznić sobie rozmiary Wszechświata:

Poczułem się mały i duży zarazem ;-). Jestem pełen podziwu, że wracając z obrzeży wszechświata trafili w ten sam koc piknikowy, a nie wpadli do jeziora Michigan...

Przy okazji muszę przyznać, że lubię takie perełki - stare programy edukacyjne zrobione niezwykle przystępnie i ciekawie. Ze swojej strony polecę (przepraszam, jeżeli to riplej) film z 1960 roku poświęcony pojęciu układu odniesienia: Frames of Reference.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2439 dnia: Grudnia 11, 2015, 09:47:13 pm »
Jestem pełen podziwu, że wracając z obrzeży wszechświata trafili w ten sam koc piknikowy, a nie wpadli do jeziora Michigan...

Dobre kapacitrony mieli ;),

Przy okazji muszę przyznać, że lubię takie perełki - stare programy edukacyjne zrobione niezwykle przystępnie i ciekawie. Ze swojej strony polecę (przepraszam, jeżeli to riplej) film z 1960 roku poświęcony pojęciu układu odniesienia: Frames of Reference.

Cieszę się, że się podobało. Mnie znów Twoje filmowe znalezisko zauroczyło... Zresztą podoba mi się w takich produkcjach także ich sens dodany przez kontekst, że tak powiem. Czyli to, że - podobnie jak utwory Lema czytanie z obecnej perspektywy - łączą urok staroświeckości z wykraczającymi w przyszłość - bo Nauka zawsze jest czymś rozwojowym, i w przód patrzy - możliwościami. Oraz fakt, że stanowią świadectwo epoki, w której wydawało się, że lada chwila sięgniemy gwiazd.

Stąd i te kapacitrony wspomniałem nieprzypadkowo. Pozwalały wszak wykroczyć między gwiazdy, bez ruszania się z prawie XIX-wiecznego (przynajmniej tak go sobie zawsze wizualizowałem) tarantogowego salonu...

(Nawiasem: te sztuczki z perspektywą we "Frames...", to po sufitach chodzenie... Jest w tym coś tarantogowatego...)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2015, 09:55:22 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2440 dnia: Grudnia 11, 2015, 10:50:55 pm »
Ty, a co z tą całkiem inną prezentacją (tego samego, rzecz jasna)? Pamiętam, że Ol to miała pod ręką.....
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2441 dnia: Grudnia 11, 2015, 10:54:44 pm »
Wpiszcie se ob. (jak wy to ujmujecie, w gugla) "scale of the universe" na ten przykład, każcie se filmy jeno wyświetlać, i się napawajcie,
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2442 dnia: Grudnia 11, 2015, 11:06:35 pm »
Ty, a co z tą całkiem inną prezentacją (tego samego, rzecz jasna)? Pamiętam, że Ol to miała pod ręką.....
Chyba nie mam już tej ręki :-\;)
Tak czy siak fajna ta "10" - dobrze czasem znaleźć właściwą skalę;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2443 dnia: Grudnia 11, 2015, 11:14:15 pm »
Remuszko, Wy to lubicie być jak dziecko niańczony, za rączkę prowadzony... Było to na Forum, i ja pomnę, tyle, że zdaje się nie film to był, a interaktywna zabawka... Idźcie, pobawcie się nią (abo i tą drugą: http://scaleofuniverse.com/) i nie dawajcie złego przykładu - ucząc lenistwa i niesamodzielności - tym tłumom studentów co to się mają nam niedługo zwalić dyskutować Lemowe polecanki... ;)

@ ol.
dobrze czasem znaleźć właściwą skalę;)

Nucąc sobie przy oglądaniu "Just remember that you're standing on a planet that's evolving..." ;).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2015, 11:39:31 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2444 dnia: Grudnia 12, 2015, 12:24:57 pm »
Mister Q, z pokorą przyjmuję admonicję, postaram się poprawić, i uprzejmie dziękuję za znalezisko. To je ono, a nawet dwa ona :-)))
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )